(http://www.novosti.co.yu/upload/images/2008/april/1004/3-Brisel-Boris-Tadic,Bozida.jpg)
EВРОПСКА унија понудиће Србији да 28. априла потпише Споразум о стабилизацији и придруживању, сазнају „Новости“.
Наши саговорници су нагласили да ће председник Борис Тадић прихватити ту понуду и потписати ССП са ЕУ.
- Тадић ће, готово је извесно, прихватити понуду да 28. априла на Савету министара спољних послова ЕУ у Луксембургу потпише овај документ. Председник Србије ће се позвати на Бечку конвенцију, по којој као шеф државе има право да потписује међународне споразуме. Алтернатива Тадићу за потписивање ССП је вицепремијер Божидар Ђелић, који би се позвао на овлашћење које је добио од Владе Србије 6. децембра 2007. године. Понуда Србији за потписивање ССП, закључују наши саговорници, могла би да стигне од европских званичника већ током следеће недеље.
(Пренето из "Вечерњих новости")
--------------------------------------
:batina :run
No comment. А као неће иностранство да се меша у изборе у Србији. Није него, још Тадија јуче виче - немојте да ми помажете сада, а онда одлучи да иде и потписује. Цццццц.... Али као што рече неко у коментарима на сајту "Новости": И Драгиша Цветковић је "нешто" потписивао, а касније је следило оно сто сви добро знамо. :pljes:
meni miri¹e na jo¹ jedan bummmmmmmmm puc
Човек ради оно за шта му је већинска Србија дала мандат :Bog
Quote from: Wlada on 12-04-2008, 00:17:37
Човек ради оно за шта му је већинска Србија дала мандат :Bog
А он се залаже за поделе на грађане "првог" и "другог" реда и на већинске и мањинске Србије, ма демоНКРација на делу. :wall:
Искрено се надам да од тога нема ништа :)
Уколико је то истина онда то није његова подела већ подела 2 500 000 грађана који су гласали за њега :~
(пошто је та фраза изречена пре избора, дакле није никога преварио јер се његова реторика није променила...за разлику од реторике свих осталих бивших председничких кандидата)
Demokratija = vladavina naroda, tj. vecine; to automatski znaci da se odlucuje po njihovoj volji a ne volji manjine sto ih, na izvestan nacin cini drugorazrednim gradjanima (neverovatno je da ovo moram da objasnjavam)
Vecina je dala Tadicu mandat, Tadic je jos u kampanji rekao da ce potpisati cim bude mogao
Dakle, narod je rekao da se potpise SSP
Kada bi bilo po vasoj (Bogu hvala manjinskoj) volji ne bi bilo potpisa, sto bi znacilo diktatura (diktatura = vladavina manjine)
A ako niste sigurni sta je to, pitajte nekoga ko se seca 90-ih a bio je u vecini, tj. ne u vlasti posto vidim da medju ovim srBskim patriotama nema takvih
Naravno da treba da potpise...
Ja sam vec kupio Rumunsku Daciu, poklonio francuski Pezo i prestao da podgrevam rucak na slovenackom sporetu!
U to ime Ne i samo Ne!
:nene: :sarcasm:
Moze on da podpise , ali ako njegova koalicija izgubi izbore (koji su posle dve nedelje odtog datuma) ja bih ga uhapsio i osudio na 3 godine izgnanstva i zabrane bavljenja politikom (ostrakizam).
AKO SRBI ZELE EU , MOZE SE POTPISATI I 13 maja , a ovde neko na mala vrata, zato sto vidi da to nije izvesno, zeli da proturi drzavnu odluku koristeci pravni vakum vlade u ostavci. Da se Vlasi ne dosete... :*:
Ajmo ponovo. Predsednik Tadiæ je ne tako davno pobedio na izborima. I u toj kampanji je govorio da æe potpisati sporazum èim mu bude ponuðen. I graðani su to veæinski izglasali.
©ta æe da bude posle 11. maja videæemo... ali Tadiæ ima ovla¹æenje da to uradi, i naravno da æe to da uradi jer je obeæao narodu... a biæe on predsednik i posle 11. maja i ko god pobedio, njegov legitimitet kao predsednika dr¾ave ne mo¾e i neæe biti doveden u pitanje.
Quote from: Maslacak on 14-04-2008, 16:55:33
ali Tadiæ ima ovla¹æenje da to uradi
Ово је кључно! Дакле, он има правна овлашћења да то уради, а и морална, јер то ради на почетку свог петогодишњег мандата а не на крају. А после тога нека господа из ДСС-а и СРС-а направе владу, пониште споразум и погазе закон, не би им био први пут, то је њихов омиљен хоби...
Quoteja bih ga uhapsio i osudio na 3 godine izgnanstva i zabrane bavljenja politikom (ostrakizam).
Мислим да би се испречила једна армија од само 2 500 000 пунолетних грађана :~
Dirigentu, predsednik je izabran na izborima u februaru i on ce biti predsednik narednih 5 godina i njegova funkcija, kao ni njegova ovlascenja ne zavise od toga ko ce sa kim formirati vladu i da li ce njegova kolacija pobediti i na parlamentarnim izborima. Dakle, jednostavno receno - mesas babe i zabe.
zar ne treba taj sporazum da usvoji skupstina :hm , pa ako je tako onda ako ima vecinu ne treba da brine, ali ako nema, onda je to opet demokratija
Скупштина усваја законе, а споразуме може само да ратификује :wall:
Влада и председник склапају споразуме, а пошто је влада донела једногласну одлуку да се споразум потпише, чека се само понуда ии ЕУ и :igra:
А ако "народњаци" и радикали желе да на скупштини одбаце споразум, нека тако и учине, они сад дижу фрку јер знају шта би то онда за њих значило:
Крај лагању народа о томе да су за ЕУ :~
Па сад јесу радикали и народњаци за ЕУ, али само ако ЕУ каже јасно и гласно Косово је Србија. Ако Тадић оде тамо и потпише ССП у коме није јасно дефинисано ко га потписује (Србија без Косова и Метохије или целовита Србија), онда то нису чиста посла! :batina
А зар то није дефинисано Уставом Р Србије? :hmm
Па који то економски споразум у свету дефинише границе једне земље?
Уосталом, ЕУ није признала државу Косово.
QuoteПа сад јесу радикали и народњаци за ЕУ, али само ако ЕУ каже јасно и гласно Косово је Србија.
Они су за ЕУ колико је и ЛДП за Косово у Србији :116:
Мислим, не треба аргументације...Прочитајте "тестамент" четничког војводе (који је против краља
ЛОЛ) др Војислава Шешеља.
Pa to znaèi da je on za vojvodstvo, ne i da je za kraljevinu. A ko Vojvodina æemo i biti na kraju :run
Quote from: Darker on 15-04-2008, 16:41:34
A ko Vojvodina æemo i biti na kraju :run
А најцрње је што је тешко проценити да ли ће за то више бити криви наши националисти на власти, америчка спољна политика или пак политика саме ЕУ (која је углавном парализована и покушава да испрате Амере).
Quote from: darusaz on 15-04-2008, 13:22:21
Ако Тадић оде тамо и потпише ССП у коме није јасно дефинисано ко га потписује (Србија без Косова и Метохије или целовита Србија), онда то нису чиста посла! :batina
Hm, vidis sad, da li je u federaciji sa Rusijom i Belorusijom "Србија без Косова и Метохије или целовита Србија", nisu to neka cista posla. A pazi, to je vrsta drzavnog ujedinjenja, a SSP ekonomski ugovor u sustini. Nisam siguran sta bi trebalo da ima vecu tezinu.
Quote from: dirigent on 14-04-2008, 16:39:51
Moze on da podpise , ali ako njegova koalicija izgubi izbore (koji su posle dve nedelje odtog datuma) ja bih ga uhapsio i osudio na 3 godine izgnanstva i zabrane bavljenja politikom (ostrakizam).
. :*:
Cudo ne bi izvrsio atentat na njega, imaju tvoji istomisljenici iskustva sa tim, pomoci ce ti, ne brini.
Quote from: wolfeitzckie on 15-04-2008, 16:52:03
А најцрње је што је тешко проценити да ли ће за то више бити криви наши националисти на власти, америчка спољна политика или пак политика саме ЕУ (која је углавном парализована и покушава да испрате Амере).
Mi cemo biti krivi, kao sto je svako odgovoran za svoju sudbinu. Verovanje u fatalisticku postavku stvari je za ljude koji se plase pre svega prihvatanja odgovornosti.
Слажем се да смо сами себи највећи непријатељи, лелемуде.
Lelemude sto se tice mojih politickih uverenja , ja sam obio sve mitinge opozicije devedesetih i kasnije dok si ti lelemudio u parkicu igrajuci fudbal sa ortacima ,tako da deli savete mladjima.
Vlada definise politiku , predsednik je sprovodi.
Kada je vlada definisala politiku prema uniji ista jos uvek nije priznala Kosovo kao nezavisnu drzavu. Posto se u medjuvremenu politika EU razotkrila , onda ni uputstva vlade iz tog perioda nisu validna . Sadasnja vlada nema kapacitet da iko u njeno ime podpise sporazum.
Tadic jeste pobedio , ali treba da ceka izbor nove vlade, jer vlada vodi drzavu , a ne predsednik. (niti preuzima njene ingerencije za vreme interegnuma)
On moze na svoju ruku da podpise pozivajuci se na neke zakljucke odranije , ali njegovo insistiranje na datumu pre izbora i (slucajno)insistiranje EU na tome je vrlo perfidno i nekorektno.
Tadic se kocka svojim ugledom i mandatom , ako izgubi i jedno i drugo nece biti zbog toga sto mu je neko smestio neg sto je sam tako izabrao.
Uostalom ako su Srbi za sporazum cemu bilo kakva polemika sa mojim stavovima. :cvet
Dirigentu, s obzirom da si devedestih ucestvovao u svim mitinzima opozicije, a sada pevas neku drugaciju pesmicu, mislim da tvoja politicka uverenja i ubedjenja nisu nikome jasna. Mada, mozda si jedan od onih koji su vecito u opoziciji, ali tada se ne moze govoriti o tome da posedujes bilo kakva politicka uverenja.
Tadic ce svoj ugled izgubiti ako ne potpise sporazum jer to duguje svim ljudima koji su glasali za njega i doveli ga na mesto predsednika.
Medju Srbima ima onih koji za sporazum jesu, kao i onih koji za isti nisu i ti bi, dirigentu, kao neko ko je devedestih obijao sve mitinge opozicije dok smo mi ostali, kako ti rece, lelemudili u pesku, trebao to najbolje da znas. Ali za nekog sa toliko velikim iskustvom prilicno mesas babe i zabe, ali to sam vec rekla.
Ne mesam, ja nisam idealista nego pragmatik . Procenjujem sta je bolje u datom trenutku i ne zanimaju me moje individualne simpatije.
Moje individualne simpatije su usmerene prema Tadicu i kadru demokratske stranke koji je najsposobnjiji i najkvalitetniji da vodi drzavu.
Ali od toga su mnogo bitniji drzavni interesi koji su na zalost u raskoraku sa zeljama pomenute gospode.
Zato je bolje Tadicu da priceka da se izbori zavrse , pa ako se formira demokratska vlada da se podpise sporazum i tome niko nece zameriti ama bas nista , naprotiv bice jos jedna potvrda njegove pobede na izborima.
Ako se formira radikalska vlada sa sporazumom koji je navrat nanos isforsiran samo ce se uvaliti u neprilike.
Podsecam da na zadnjim izborima nisam glasao za Tadica jer sam smatrao da bi mu svojim glasom podpisao politicki testament usled opredeljenosti Srba u korist drzavnog suvereniteta naustrb clanstva u nekoj EU, makoliko se u javnosti proturala drugacija slika.
Sada kada je EU priznala Kosovo ta diskrepanca ce doci jos vise do izrazaja , a pitanje je da li zbog toga treba iko da se potresa... i gde su granice naseg dostojanstva?
Quotei gde su granice naseg dostojanstva?
Јел ми живимо у истој земљи?
Национално достојанство смо изгубили у вихору деведесетих када смо се тукли за корицу хлеба и кесицу млека, а у исто време смо тапшали шкорпиончиће и легионаре који су српске интересе бранили убијајући цивиле од понедељка до петка, а викендом лупали београдске сплавове...
када смо дозволили да нам страни злочинци буду већи злочинци од наших, домаћих, злочинаца.
Када данас 80% младих душа слуша накарадну музику, крсти се и пева "Ала ала ала то не ваља" (а Бетовен је умро 1940. и Колумбо је "изумео" Америку 1942.) и идоле види у Аркану, Легији, Цеци, Сандри (Врео ко Африка...), када 90% њих не може да створи ширу историјску слику своје нације од царства Душановог (јел то беше неки Солун?), када не знају где је Зрењанин у односу на Београд, где је Ђураковац, где су Урошевац, Призрен, Вучитрн; када им је култура обући кошуљу када одеш на славу код ортака...
Ти си мало старији па ти можда не упада у видокруг...
Јел стварно мислиш да достојанство једног народа лежи у потписивању једног економског споразума?
Да ли судбина Косова у свести једног Србина лежи у односу Србије и ЕУ?
Или је дошло време да се призна да су Срби од 15. до 19. века били људи са већим осећајем националне свести и правог српског идентитета? А можда су и они издајници што су напустили своја огњишта Арнаутима мухамединцима, и сарађивали са Аустријском круном која је признала Турску територију до Дунава?
Оно што ради Тадић и како он брани Косово и Метохију свет може да разуме, да прихвати.
Онако како Коштуница брани Косово и Метохију, могу да разумеју само они који су преспавали деведесете.
Радикали ће да опросте, у њихово име говори Коштуница доктор Војислав.
@ Wlada :pljes: :pljes: :pljes:
Quote from: dirigent on 15-04-2008, 23:06:50
Lelemude sto se tice mojih politickih uverenja , ja sam obio sve mitinge opozicije devedesetih i kasnije dok si ti lelemudio u parkicu igrajuci fudbal sa ortacima ,tako da deli savete mladjima.
Ne vidim da ti ovo daje ikakav autoritet. Ako si ga i imao, izgubio si ga demagogijom tipa volim Tadica, ne glasam za njega jer on ne voli Srbiju. Znaci li to da je i ti ne volis?
A i nisi dobro shvatio, nisam rekao da ste istomisljenici po pitanjima atentata, ali jesi istomisljenik u vecini stvari sa ljudima koji su ih izvodili.
Quote from: dirigent on 15-04-2008, 23:47:32
Zato je bolje Tadicu da priceka da se izbori zavrse , pa ako se formira demokratska vlada da se podpise sporazum i tome niko nece zameriti ama bas nista , naprotiv bice jos jedna potvrda njegove pobede na izborima.
Ako se formira radikalska vlada sa sporazumom koji je navrat nanos isforsiran samo ce se uvaliti u neprilike.
Tadic bi stvarno trebalo da ti posalje zahvalnicu, neki poklon, kad se toliko brines o njemu. Toliko cak da mu nisi ni glas dao. Kao sto rekoh, demagogiija.
Quote from: dirigent on 15-04-2008, 23:06:50
On moze na svoju ruku da podpise pozivajuci se na neke zakljucke odranije , ali njegovo insistiranje na datumu pre izbora i (slucajno)insistiranje EU na tome je vrlo perfidno i nekorektno.
Ovo je tvoje misljenje a posto ti nisi glasao za Tadica onda mislim da nemas moralnog prava da komentarises kada on treba da uradi nesto sto je pre izbora i obecao, i sa tim obecanjem pobedio tvoju opciju.
Sto se tice nacionalnog dostojanstva , svaciji je izbor hoce li ili nece da ga ima , kao i procena da li ga je izgubio i koliko.
Lelemude,
Odluka o podpisivanju ponude Evropske unije je na stolu prema tome nista ne mozemo izgubiti ako je podpisemo dve nedelje kasnije tj. posle izbora (kad smo toliko vec cekali iz kojekakvih (nametnutih) razloga).
Ako se odluka podpise pre izbora sasvim sigurno proizvodi se politicka nestabilnost i nove podele , prema tome ne vidim cemu zurba.
Tu su izbori i na njima svako treba da izadje i glasa . posle toga SVAKA odluka ce biti cista ko suza i niko tome nece moci upreti prst i kazati to je nelegitimno ili nelegalno ili sta vec.
Samo odluka POSLE izbora ce biti istovremeno legalna i legitimna , ne vidim sta je lose u mojim stavovima.
Treba imati u vidu da je Slobi uprkos svim nasim serpama i kasikama doakalo Kosovo i taj rat dole. Bojim se da ce isto doakati svakom ko pokusa da trampi ili da se istim potkusurava.
Ah da vlada pomenu nacionalno dostojanstvo i podpisivanje ekonomskog sporazuma...
Lepo sto je Eu priznala Kosovo i nama nudi da se prikljucimo nekom njenom telu , ali to je indirektno uvlacenje nas u tu pricu na sporedni kolosek, a direktno u sluzbi opravdavanja njihove politike. Mozemo da udjemo , ali posle nema da potrazujemo .
Pa srbi izvolte birajte...
Posto me ovde uglavnom napadaju, apelujem na sve neodlucne da izadju na izbore meni u inat , ako vec boljeg razloga nemaju ,ovo je moj konstruktivni doprinos ideji evropske Srbije (sta god to znacilo).
Dirigentu, sto se nacionalnog dostojanstva tice - tvoje shvatanje istog nije nuzno jedino ispravno pa samim tim nije ni jedinica mera da li je neko svoje izgubio i koliko. Moje i tvoje shvatanje dostojanstva se razlikuje, ali to ne znaci da imas luksuz da mi kazes kako ja nisam dostojanstvena.
A tvoj apel me je iskreno nasmejao.
Nisam mislio na tebe niti nilo koga odavde.
:cvet
Nisam ja ni mislila da si ti to uputio odredjenim ljudima, ona relacija moje-tvoje shvatanje je bila u kontekstu onoga gde su granice naseg dostojanstva. Univerzalna granica ne postoji.
QuoteUniverzalna granica ne postoji.
Postoji. Ona na Kosovu. Nju ni Srbi ni ©iptari neæe preæi. U svakom moguæem smislu koji ti padne na pamet :K
Што се Косова тиче, нама га потписивање споразума неће сачувати, нити нам осветлати образ пред историјом.
Сачуваћемо Косово само ако опстанемо као народ, и усто сачувамо здраву љубав према нашој култури чији су корени дубоко усађени на Косову и Метохији...
Нећемо га сачувати ако се инатимо свима и наставимо да гајимо квазиљубав према територији за коју претпостављамо да је била насељена од стране Словена пре Арбанаса, јер у томе није суштина, јер Косово, за правог патриоту не значи само материјално.
Једном нам се већ десило да га изгубимо, па смо га вратили...Грачаница је 500 година била под Турцима али је остала на српском тлу све време.
А сачувана је у срцима а не на тричавом парчету хартије...
У оном контровезном филму "Бој на Косову" кнез Лазар каже Бајазиду:
"Ти си, Бајазиде, победио у својој битци, а ја сам победио у мојој."
(А није Лазар пао због Косова, него због Србије,али то неки не могу да схвате...Нису их научили да схвате сопствену историју)
Начином размишљања и системом вредности
које гурају одређени политичари зарад промоције својих странака
(а то су већ урадили и у данашњим деловима Хрватске и Босне),
изгубићемо у обе битке,
јер ће доћи време када ће Шиптари заволети истински то Косово
више од Срба, а онда је крај.
Quote from: dirigent on 17-04-2008, 23:03:16
Odluka o podpisivanju ponude Evropske unije je na stolu prema tome nista ne mozemo izgubiti ako je podpisemo dve nedelje kasnije tj. posle izbora (kad smo toliko vec cekali iz kojekakvih (nametnutih) razloga).
Ako se odluka podpise pre izbora sasvim sigurno proizvodi se politicka nestabilnost i nove podele , prema tome ne vidim cemu zurba.
Tu su izbori i na njima svako treba da izadje i glasa . posle toga SVAKA odluka ce biti cista ko suza i niko tome nece moci upreti prst i kazati to je nelegitimno ili nelegalno ili sta vec.
Samo odluka POSLE izbora ce biti istovremeno legalna i legitimna , ne vidim sta je lose u mojim stavovima.
Lose je sto su pogresni. Nije tacno da ce doci do nestabilnosti. Po hiljaditi put,
na izborima je pobedila opcija koja je obecala potpisivanje cim bude moguce. Dakle, gube kredibiitet, tj. poverenje glasaca ako to ne ucine. A ne znam zasto bi to zeleo posto kazes da ti je stalo do Tadica. Odluka je cista i sad, potpisalo je 2 300 000 ljudi.
Quote from: dirigent on 17-04-2008, 23:03:16
Lepo sto je Eu priznala Kosovo i nama nudi da se prikljucimo nekom njenom telu , ali to je indirektno uvlacenje nas u tu pricu na sporedni kolosek, a direktno u sluzbi opravdavanja njihove politike. Mozemo da udjemo , ali posle nema da potrazujemo .
Pa srbi izvolte birajte...
EU nije priznala Kosovo. Ostavila je to na svojim clanovima. Kako neke drzave nisu priznale, tako ne moramo ni mi. Siguran sam da si ovo znao. Ovo je opet demagogija izvesne politicke opcije da bi ostvarila svoje ciljeve.
Quote from: dirigent on 17-04-2008, 23:03:16
Posto me ovde uglavnom napadaju, apelujem na sve neodlucne da izadju na izbore meni u inat , ako vec boljeg razloga nemaju
Ovo nisu napadi, ovo je argumentovana rasprava. Napad je kad neko kaze za nekoga da je izdajnik kada ne misli da je politika ovog prvog jedina ispravna.
A ja apelujem na sve odlucne i neodlucne da nikada ne glasaju iz inata ili da bi nekome naudili, kao sto to cini mnogo ljudi ovde, vec zato sto veruju u nesto ili nekoga.
Uzgred lelemude , cika Oli Ren je spomenuo u svojoj poslednjoj izjavi formulaciju `moralne obaveze Srbije da prizna Kosovo` kad bude bila clanica EU , jer su clanice EU obavezne na dobrosusedseke odnose sa susednim `zemljama - (drzavama)`.
Lepa diplomatska formulacija , ni ja ne bi bolje rekao, a necu je komentarisati neka sama govori o sebi.
A da je kriza u zemlji jeste, jer se izbori ne bi odrzavali svake godine i vlada raspadala.
Posle izbora smo nacisto , jer su se svi jasno pozicionirali dge su i sta su.
A sto se tice inata ja sam se salio , ali bolje i inadzija no ambivalentan covek koga nista ne zanima i zivi u svom staklenom zvonu.
Renova izjava je sugestija, ne zahtev. Ili uslov. Nece imati prevelikih problema bez naseg priznavanja Kosova, kao sto nemaju ni sad problem sa tim sto ga nisu sve clanice priznale.
Dolaze izbori, turbopatriostkoj koaliciji se smesi vlast. Siguran sam poslednji put.
Ajde da sumiramo sve sto znamo. Dakle, sporazum o stabilizaciji i pridruzivanju je parafiran jos dok je nasa vlada na celu sa premijerom Kostunicom radila punom parom, bez vecih naznaka da ce se u skorije vreme naci u fazi raspada. Dakle, i sam premijer je bio zadovoljan onim sto je tamo procitao. Ono sto bi Tadic mogao da potpise je isto ono sto je svojevremno parafirano i ono sto je aminovao Kostunica. Nista se u tekstu nije promenilo, niti ce se menjati. Posto je Kosovo nakon parafarinja sporazuma proglasilo nezavisnost, a u sporazumu lepo stoji da se Kosovo nalazi pod protektoratom UN i da se prema istom sprovodi rezolucija 1244, onda ne vidim kako bi ovaj sporazum znacio da se priznaje nezavisnost KiM. Ok, Kostunica je tuzan jer su neke zemlje EU priznale nezavisno Kosovo. I ja sam, ali potpisivanje ovog sporazuma ne znaci da mi priznajemo nezavisno Kosovo. Naprotiv, potpisan ovako kako sada izgleda, daje nam vece sanse u borbi za isto. Sanse su nam vec 9 godina minimalne, ali ne bi ni postojale da su se velike patriote poput Milosevica, Bog da mu dusu prosti, i Seselja, pitale. Kostunica je obecavao, ali, obecanje ludom radovanje.
Mozda bi citava diskusija ovde isla drugacijim tokom da su ljudi procitali sporazum.
Tacno je sve sto je sumirano.
E , sad sto se Renove izjave tice , u diplomatskom jeziku se sve saopstava u uvijenoj formi. Njegova `sugestija` je nabacivanje ideje za nesto sto ce postati nasa prvo moralna , a potom formalna i na kraju sustinska obaveza , samo je u toj formi iskazana da se nasa javnost privikne na takve izjave. Uzgred to je pominjao i Nikola Sarkozi u eksplicitnoj formi pre par meseci , te ne treba podcenjivati te bube koje se ubacuju pod maskom privatnih misljenja i sugestija.
Mashke , tacno je da je sporazum podpisan pod okolnostima koje si navela i nema nista sporno.
U sporazumu se pominje status Kosova koji definise rezolucija 1244 (mi znamo sta ona sadrzi i kaze). Medjutim priznanjem Kosova vecina (najvaznijih) zemalja EU je prekrsila odredbe rezolucije UN , pa je nastao problem sa njihovim kredibilitetom. Neosporno da rezolucija 1244 garantuje Srbiji pravo na Kosovo, ali ne fakticki u ocima EU ciji clan treba da postanemo.
U tv duelu Dinkica i Velje Ilica, Dinkic je zakljucio da je formulacija postovanja zakljucaka rezolucije 1244 jednaka formulaciji Kosovo je deo Srbije (izmedju ostalog). To je tacno sa nase strane gledista , ali da li bi Eu pristala da umesto prve formulacije stavi drugu , ako je to potpuno isto??
Ne bi zato sto de fakto su priznali Kosovo i ne mogu nazad , a razoluciju su ionako prekrsili pa mogu da je podmecu kao neki dokaz necega sto je u njihovim ocima prevazidjeno.
Tu se krije semanticka zamka i Kostunica je u pravu kad zamera za samo te cetiri reci u sporazumu. Ako je to ISTO kao sto kaze Dinkic , neka ubedi EU na tu sitnu izmenu u sporazumu u zamenu za integraciju Srbije u sistem EU.
Kad god se donose diplomatski sporazumi , arbitraze , mirovni ugovori SVAKA rec se meri tri puta , vodi se bitka za svaki oblik formulacije jedne te iste stvari , da bi se implicitne posledice naknadnih tumacenja predupredile ili ubacile.
Recimo `kreativno` tumacenje rezolucije 1244. Odlukom generalnog sekretara moze da se na Kosovo posalje misija neke druge organizacije da potpomogne rad organa UN-a. 1999. godine to zvuci kao podrska postojecem sistemu UN , ali se pokazalo kao dobar povod da se zaobidje savet bezbednosti sto je sustinski razlicito od svrhe tehnicke podrske na terenu. A dobra je uvertira da se pod tim izgovorom vrsi postepen prenos nadleznosti itd...
Prema tome ne prica Kostunjavi za dzabe , podpisivanjem sporazuma prosto bismo pljunuli u sve sto smo u zadnjih 8 godina ulozili diplomatskim putem , jerbo nama bi ostala rezolucija 1244 i poziv u drustvo zemalja koje su istu prekrsili. Zamislite kakvo bi to srozavanje naseg kredibiliteta bilo u UN. Ne vidim onda ni jedan razlog zasto neka treca zemlja zakljucno sa Rusijom ne bi priznala Kosovo.
Ako su Srbi pristali da udju u dil sa onima koji su na terenu prekrsili njihova UN zagarantovana prava , zasto bi se mi (trece zemlje clanice UN-a) podrzavale njihova prava kad su svojim podpisom obezvredili zakljucke saveta bezbednosti?
Pazite ova logika je prosta , ali vrlo funkcionalana kad su u pitanju neke udaljene zemlje koje ne prate slozenost nasih politickih tokova.
Да ли сте знали да Ирска и данас сматра Северну Ирску, или Алстер, својом територијом, иако је он под круном Велике Британије.
Ако нас мрзе Амери, Ирце Енглези мрзе 3 пута више због турбулентне историје између ова два народа, од доба Плантагенета, преко Кромвела и устанка са почетка 20. века и "Крваве недеље", а опет су успели да постану то што су постали.
Данас је Ирска земља са највећим полетом у ЕУ,
и уместо да после дејства терористичеке организације ИРА сви осуде Ирску,
данас се свет диви њиховој презервирано-келтској култури,
и осећа симпатије много више но према Енглезима.
Ирска нема више од 4 милиона становника.
Ирска је земља која нема добар саобраћајно-стратешки положај.
Алстер је за Ирску место одакле потичу Туатх-де-Даннан, њихови митски богови, централно место келтске културе.
И Срби уместо да прате примере које им историја на тацни нуди, направиће се паметнији па ће да гурају по своме.
Битно да се Солани и Рену докаже да имамо муда.
Ко да их нисмо показали 1999.
Ako Velja i Kostunica nisu ocekivali da ce Kosovo posle onog dodatnog roka za pregovore izmedju Boegrada i Pristine, a koji uopste nije obecavao, a sto su i pticice na grani znale, proglasiti nezavisnost i pozivati se na Ahtisarijev plan i program, onda treba da prestanu da se bave politikom. Nema Kostunica nikakvo pravo da se hvata za neke 4 reci u sporazumu, a koje se odnose na KiM jer mogao je svojevremno, a pre parafiranja o tome da misli, pa ako mu je ovako formulisan clan koji se odnosi na KiM, bio sporan, zasto je pristao na parafiranje?
A mogli bi pojedini koji smatraju da mi nikako ne treba da saradjujemo sa EU da vrate svoju decu, koja se skoluju u nekim od zemalja koje su priznale nezavisnost, kuci u Srbiju, a ne da ovde trube o tome kako nama ta EU ne treba i kako je to najvece zlo, ali svoju decu i dalje drze tamo.
Quote from: Wlada on 26-04-2008, 12:09:48
И Срби уместо да прате примере које им историја на тацни нуди, направиће се паметнији па ће да гурају по своме.
My point exactly.
Izgubili smo rat, izgubili smo Kosovo. Posto vidim da je dirigent iskusan sa tumacenjem zavijenih diplomatskih formi, onda je sigurno svestan da je nestanak svih drzavnih institucija sa Kosova '99 to znacio.
II Svetski Rat se zavrsio 1945 godine. Sest godina kasnije, Francuska, Nemacka, Italija i zemlje Benluksa potpisuju sporazum kojim se formira Evropska zajednica za ugalj i celik, tj formira se ono sto ce se nekih 40 godina kasnije nazvati Evropskom unijom.
Masho znali su oni da ce se stvari ovako odvijati , ali Ahtisarijev plan nije prosao u UN , niti je EU dobila odobrenje u UN-u . Prica pocinje u UN-u i ma koliko se to nekima ne svidjalo tamo se prica i zavrsava. Kraj price je na jesenjoj generalnoj skupstini. Do tada treba lobirati na sve sve strane. Ako nezavisnost prodje u UN mi nemamo sta vise da trazimo , ali sigurno da ce sudbina UN biti jednaka sudbini lige naroda u tom slucaju (kao kolateralna steta) . Treba videti da li ce trece zemlje zeleti ovu zadnju stetu i da plate za racun jedne poluprotektoratske mafijaske drzave i osionosti pojedinih zemalja Evrope i SAD-a.
Svako igra svoju igru tu i nema mesta defetizmu. Cak stavise mislim da ako budemo pametni mozemo ovo preokrenuti sebi na korist u diplomatskom smislu , samo da se ne zalecemo sa previse `romanticnim` floskulama.
Srbija danas potpisuje SSP!
| Izvor: B92, Beta, Tanjug
Luksemburg, Beograd -- Evropska unija æe danas u 16 sati potpisati sa Srbijom Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju, odluèili su danas u Luksemburgu ¹efovi diplomatija EU.
Srbija potpisuje SSP, potvrdio je Dimitrij Rupel (Fonet)
SSP æe potpisati potpredsednik Vlade Srbije Bo¾idar Ðeliæ sa predsedevajuæim EU Dimitrijem Rupelom. Potpisivanju Sporazuma, prisustvovaæe i predsednik Srbije Boris Tadiæ. U Holandiji ka¾u da æe SSP stupiti na snagu tek kad Srbija izvr¹i obaveze prema Hagu, dok Vuk Jeremiæ ka¾e za B92 da SSP stupa na snagu odmah, a da potpuna implementacija zavisi od rezultata izbora.
Prema reèima slovenaèkog ministara spoljnih poslova Dimitrija Rupela, ministri zemalja-èlanica EU odluèili su da Srbiji ponude da danas potpi¹e SSP, kao i privremeni sporazum kao prateæi dokument, na osnovu kojeg se Srbiji pru¾a moguænost da koristi skoro 90 odsto beneficija na osnovu SSP-a i pre nego ¹to ga ratifikuju sve zemlje-èlanice Unije.
Implementacija tog prateæeg dokumenta zavisiæe, meðutim, kako je objasnio slovenaèki ministar, od ocene Saveta ministara o ispunjenosti saradnje Srbije sa Ha¹kim tribunalom.
EU: Primena posle pune saradnje sa Hagom
Savet ministara Evropske unije pozdravio je danas u Luksemburgu potpisivanje sporazuma o Stabilizaciji i pridru¾ivanju sa Srbijom, ali je naglasio da æe praktièna primena tog dokumenta biti moguæa tek po¹to se Savet bude uverio da Srbija u potpunosti saraðuje s Ha¹kim tribunalom.
"Savet pozdravlja potpisivanje SSP-a i Privremenog sporazuma sa Srbijom kao va¾an korak zemlje na putu ka EUi raduje se intenziviranju saradnje sa Srbijom kroz sveobuhvatan okvir koji pru¾aju ovi sporazumi i drugi mehanizmi Procesa stabilizacije i pridru¾ivanja", istièe se u zakljuècima koje je Savet ministara usvojio na dana¹njem sastanku u Luksemburgu.
"Savet podseæa na èlanove 2, 4 i 133 SSP-a i na èlanove 1 i 54 Privremenog sporazuma i istièe da je puna saradnja s Ha¹kim tribunalom, ukljuèujuæi sve moguæe napore da se uhapse i isporuèe optu¾enici, kljuèan element ovih sporazuma", dodaje se u tekstu.
"U skladu s tim, ministri su se dogovorili da tekst SSP-a po¹alju svojim parlamentima na ratifikaciju, a Zajednica je odluèila da primeni Privremeni sporazum èim Savet bude konstatovao da Srbija u potpunosti saraðuje s Ha¹kim tribunalom", istièe se u zakljuècima.
"Savet i Komisija æe se redovno starati da Srbija nastavi da u potpunosti saraðuje s Ha¹kim tribunalom. U tom pogledu æe Srbiji pomoæi EU i njene dr¾ave èlanice", naglasili su ministri EU.
Holandija: SSP praktièno van snage
Rupel i Karl Bilt u Luksemburgu (Tanjug)
Uprkos odluci da Srbija i EU danas potpi¹u SSP, iz Holandije je stigla izjava da je Savet ministara Evropske unije doneo danas odluku i da SSP odmah po potpisivanju praktièno automatski bude stavljen van snage sve do ispunjenja uslova pune saradnje s Ha¹kim tribunalom.
To je za Tanjug tvrdi portparol holandskog ministarstva spoljnih poslova Bart Rijs. "Potpisujemo SSP i prelazni sporazum, ali je Savet upravo doneo odluku da æe oba sporazuma biti automatski stavljena van snage", izjavio je on.
"Ratifikacija i primena sporazuma æe poèeti tek kada Savet bude odluèio da je Srbija ostvarila punu saradnju s Ha¹kim tribunalom", dodao je holandski portparol.
vise => http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=04&dd=29&nav_category=11&nav_id=296162
edit=> Sporazum je upravo potpisan! :wink:
E, vala hvala Bogu!!!
link (http://www.elitemadzone.org/p1933472)
:wink:
toliko o tome.
Kao i da se ceo sporazum nalazi na jednom listu formata A4 sa desetak nabrojanih tacaka, kako je neko ovde tvrdio.
Prosto smesno.
Vreme sve pokaze.
:wink: :wall: :wall: :wall:
:nonono:
Bredov citat :
Uprkos odluci da Srbija i EU danas potpi¹u SSP, iz Holandije je stigla izjava da je Savet ministara Evropske unije doneo danas odluku i da SSP odmah po potpisivanju praktièno automatski bude stavljen van snage sve do ispunjenja uslova pune saradnje s Ha¹kim tribunalom.
To je za Tanjug tvrdi portparol holandskog ministarstva spoljnih poslova Bart Rijs. "Potpisujemo SSP i prelazni sporazum, ali je Savet upravo doneo odluku da æe oba sporazuma biti automatski stavljena van snage", izjavio je on.
Ha, ha ,ha ala nas mazu . To je tako ocigledno ko iz aviona. Mene sve ovo vise zabavlja. Sad i da pobedi DS od toga nema nista , jerbo Mladica i Karadzica da znaju gde je davno bi ga uhapsili.
Ko da Eu namerno duva u ledja SRS-u...
Sporazum se ne nalazi na jednoj strani A4 formata i nema 10 tacaka. Ja sam citala taj sporazum i ono sto sam ja citala nalazi se na 75 strana i poslednji clan nosi broj 139. Posle toga ide deo koji se odnosi na zajednicke deklaracije posvecene pojedinim clanovima sporauzuma. Sve u svemu, mislim da ima vise od ovih 75 strana kada dodamo broj strana za razne ankese koji postoje i tesktove protokola.
Kada bi ljudi seli i procitali sporazum pa tek onda pricali o njemu malo bismo se bolje razumeli.
mislim na ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,12771.msg197342.html#msg197342) i ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,12771.msg197437.html#msg197437)
:wall:
:K
:siza:
Ne znam na sta si ti Brede mislio, ali znam sta je Tadic potpisao, a tema upravo glasi - Tadic potpisuje 28. aprila. I opet cu da ponovim - sporazum nije na jednoj strani i nema 10, 11 ili 12 tacaka.
Drago mi je da smo to potvrdili i utvrdili, da text sporazum NIJE samo tih spominjanih 10 tacaka kao i da se u sporazumu SPOMINJE status KiM.
:wink:
Ма то је само заглупљивање "проевропских" гласача. :K
(http://www.mtsmondo.com/slike/vesti/000/962/v96206p0.jpg)
De Guht: SSP potpisan sa Srbijom bez Kosova
Belgijski ministar spoljnih poslova Karel de Guht izjavio je u ponedeljak uveèe Tanjugu da zvanièni Brisel smatra da je pro¹le nedelje u Luksemburgu potpisao Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju sa Srbijom bez Kosova i Metohije.
"Moje razumevanje je da smo potpisali sporazum sa samom Srbijom, bez Kosova", izjavio je ministar De Guht.
Belgija je priznala jednostrano otcepljenje Kosova 24. februara i zajedno sa Holandijom protivila se potpisivanju sporazuma sa Srbijom sve do poslednjeg sastanka Saveta minitara EU
Na sastanku 29. aprila se Unija ipak odluèila da ponudi Srbiji potpisivanje SSP.
De Guht je istakao da je cilj potpisivanja SSP bilo slanje "pozitivnog signala" graðanima Srbije o namerama EU.
©ef belgijske diplomatije smatra da su njegova zemlja i susedna Holandija uspele da izdejstvuju da primena tog dokumenta, bude suspendovana do punog ispunjenja saradnje Beograda sa Meðunarodnim sudom za ratne zloèine poèinjene u Jugoslaviji..
Primena SSP biæe moguæa tek po¹to Savet ministara EU donese novu odluku, kojom bi utvrdio punu saradnju Beograda sa Tribunalom u Hagu, naglasio je belgijski ministar.
(Tanjug)
mondo.com
Ma kakav De Guht ... omaklo mu se ... :djavo nije on to mislio ozbiljno . To je samo ko sto rece Tadic za unutrasnju upotrebu. :wall:
Ali prevideo je jedno - jes da smo mi podpisali , ali je BAREM stavljen van snage ... :plez
Quote from: dirigent on 06-05-2008, 21:06:03
Ma kakav De Guht ... omaklo mu se ... :djavo nije on to mislio ozbiljno . To je samo ko sto rece Tadic za unutrasnju upotrebu. :wall:
Ali prevideo je jedno - jes da smo mi podpisali , ali je BAREM stavljen van snage ... :plez
Све је то у циљу ДС-ове кампање за "европску" Србију. Иди ми - дођи ми, на исту фору је и Уговор о намери "ФИАТ"-а. :roll:
bla, bla, bla... trucj, trucj...
shto ne prenosite komplet lepinju... ovaj, komplet informacije, bre, a Obrede?
toutli radikalski... ^%^$*^%&$#^#!!
MIP Belgije: Sporazum statusno neutralan
Ministarstvo spoljnih poslova Belgije saop¹tilo je u utorak da je Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju EU sa Srbijom "zaista statusno neutralan u vezi sa Kosovom, ¹to je i navedeno u èlanu 135 Sporazuma", u reakciji na izjavu belgijskog ministra spoljnih poslova Karela de Guhta.
"Belgija ¾eli da istakne da je potpisivanje SSP jasan znak koji istièe na¹e verovanje da je buduænost Srbije u Evropi", saop¹tilo je belgijsko Ministarstvo spoljnih poslova povodom informacija u medijima u Srbiji da je ¹ef diplomatije Karel de Guht izjavio da Belgija smatra da je potpisala SSP sa Srbijom bez Kosova.
Nastavak teksta ▼
U saop¹tenju koje je Beti prenela ambasada Belgije u Beogradu podseæa se da je Belgija jedan od potpisnika SSP EU sa Srbijom, koji je "parafirala vlada premijera (Vojislava) Ko¹tunice novembra 2007. godine".
Belgijski ministar spoljnih poslova Karel de Guht izjavio je sinoæ Tanjugu da zvanièni Brisel smatra da je pro¹le nedelje u Luksemburgu potpisao Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju (SSP) sa Srbijom bez Kosova i Metohije.
"Moje razumevanje je da smo potpisali sporazum sa samom Srbijom, bez Kosova", izjavio je ministar De Guht.
Belgija je priznala jednostrano otcepljenje Kosova 24. februara i zajedno
sa Holandijom protivila se potpisivanju sporazuma sa Srbijom sve do poslednjeg sastanka Saveta minitara EU.
Na sastanku 29. aprila se Unija ipak odluèila da ponudi Srbiji potpisivanje SSP. De Guht je istakao da je cilj potpisivanja SSP bilo slanje "pozitivnog
signala" graðanima Srbije o namerama EU.
©ef belgijske diplomatije smatra da su njegova zemlja i susedna Holandija uspele da izdejstvuju da primena tog dokumenta, bude suspendovana do punog ipunjenja saradnje Beograda sa Meðunarodnim sudom za ratne zloèine poèinjene u Jugoslaviji.
"Primena SSP biæe moguæa tek po¹to Savet ministara EU donese novu dluku, kojom bi utvrdio punu saradnju Beograda sa Tribunalom u Hagu", naglasio je belgijski ministar.
Ðeliæ: Belgija demantovala izjavu svog ministra
Potpredsednik Vlade Srbije Bo¾idar Ðeliæ izjavio je da je danas Belgija demantovala izjavu svog ministra spoljnih poslova da je ta zemlja Sporazum o stabilizaciji potpisala sa Srbijom bez Kosova.
"Belgija je danas nedvosmisleno rekla da je ona, kao i ostale èlanice EU potpisala SSP koji je statusno neutralan", izjavio je Ðeliæ agenciji Tanjug. Prema njegovim reèima, èlan 135 sporazuma prikazuje Kosovo i Metohiju u svetlu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, i u njemu "crno na belo" pi¹e da se tim dokumentom ne prejudicira konaèni status pokrajine.
"Jo¹ jednom se vidi da Srbija nema nikakav problem sa S S P koji je veoma va¾an i istorijski za na¹u zemlju, i da Srbija nema problem sa EU oko SSP. ©to se tièe Kosova, na¹ problem je kako da dr¾ave poput Belgije, koje su, na¾alost, priznale protivpravno progla¹enu nezavisnost, promene stanovi¹te", rekao je Ðeliæ.
Ðeliæ je istakao i da je interpretacija navodnih stavova Belgije o SSP jo¹ jedan od poku¹aja zloupotrebe tog dokumenta u predizbornoj kampanji.
Jeremiæ: Izjava za unutra¹nje politièke svrhe
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremiæ izjavio je sinoæ u Beogradu da se u Sporazumu o stabilizaciji i pridru¾ivanju sa Evropskom unijom Kosovo i Metohija jasno tretiraju u skladu sa rezolucijom 1.244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i da je izjava ¹efa belgijske diplomatije Karela de Guhta data u unutra¹njepolitièke svrhe.
"Neke zemlje (Belgija i Holandija) koje su se sna¾no protivile potpisivanju SSP-a bile su prelomljene i njihove vlade sada imaju svoje unutra¹njepolitièke probleme. Ja bih ovu izjavu shvatio na jedini moguæi anèin, a to su unutra¹njepolitièki problemi", rekao je Jeremiæ agenciji Tanjug reagujuæi na izjavu De Guhta.
De Guhtova izjava - poni¾enje Srbije
Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenoviæ ocenio je danas da izjava belgijskog ministra (spoljnih poslova, Karela ) De Guhta "predstavlja javno poni¾enje Srbije, jer on tvrdi da je Srbija potpisala meðunarodni sporazum koji se odnosi na osakaæenu Srbiju bez Kosova".
"Mi Belgijancu poruèujemo da Tadiæ-Ðeliæev potpis nije potpis Srbije, veæ privatna stvar njih dvojice i da ovo nije sramota i poni¾enje Srbije nego, samo bruka Tadiæa i Ðeliæa", rekao je Mladenoviæ u izjavi dostavljenoj Tanjugu. On je podsetio da je Belgija protivpravno priznala la¾nu dr¾avu Kosovo, ali je istakao da "De Guht ne mo¾e da se prerano raduje da je to isto uradila Srbija Tadiæ-Ðeliæevim potpisom".
Mladenoviæ je uveren da æe nova Skup¹tina i nova Vlada Srbije poni¹titi "beznaèajan i jadan potpis koji su Tadiæ i Ðeliæ stavili za nezavisnost Kosova na Solaninom sporazumu".
"Nikada Srbija neæe priznati Tadiæ-Ðeliæev potpis i nikada Srbija neæe priznati nezavisnost Kosova.Mi poruèujemo i De Guhtu i Tadiæu - Kosovo je Srbija", zakljuèio je Mladenoviæ.
Galjak: SSP je statusno neutralan
Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju je "statusno neutralan" kad je reè o Kosovu i Metohiji, izjavila je Tanjugu u Briselu Kristina Galjak, portparol Visokog predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane. "SSP je statusno neutralan, kao ¹to je reèeno pro¹log utorka (29. aprila) posle potpisivanja sporazuma u Luksemburgu", izjavila je Galjakova, na pitanje da prokomentarise izjavu belgijskog ¹efa diplomatije Karela de Guhta da je je zvanièni Brisel razumeo da potpisuje SSP sa Srbijom bez Kosmeta. "Za nas u EU - ne govorim o pojedinaènim zemljama èlanicama EU - SSP je statusno neutralan sporazum", izjavio je Visoki predstavnik Solana prilikom potpisivanja SSP sa Srbijom.
Sama EU ne mo¾e da prizna nezavisnost Kosova, veæ samo pojedinaène dr¾ave èlanice Unije kako je saop¹teno 18. februara, dan posle jednostranog akta privremenih institucija samouprave u Pri¹tini.
izvor
[blic]
Ljudi, a da vi lepo procitate sporazum pa da pricate o istom? Mislim da bi to bilo jako lepo i pohvalno. Dakle, ono sto je i sam Kostunica aminovao, a Tadic potpisao, a sto se tice KiM, a to je clan 135. a on izmedju ostalog lepo kaze sledece:" Ovaj sporazum se ne primenjuje na Kosovu koje je trenutno pod medjunarodnom upravom u skladu sa Razlucijom Saveta bezbednosti Ujednijneih nacija od 10. juna 2000. Ovo ne dovodi u pitanje sadasnji status Kosova niti odredjivanje njegovog konacog polozaja prema istoj rezoluciji."
Dakle, na KiM se ne primenjuje sporazum jer je KiM pod protektoratom UN. To sto je Kosovo proglasilo nezavisnost i to sto su taj cin pozdravile neke zemlje EU, Amerika, a i neke zemlje na kontinentima na koje se i sam Nikolic trenutno poziva, je jednako onome kad Kostunica dodje pred raju i kaze: "Kosovo je Srbiiiiijaaa!" Pa sledi gromoglasan aplauz i skandiranje. To sto ce te mi vi sada reci da te zemlje na africkom ili azijskom kontinentu nemaju uticaja koliko zemlje EU koje su pozdravile nezavisnost KiM govori o toj fenomenalnoj saradnji Srbije i tih africkih ili azijskih zemalja, a koju Nikolic velikodusno nudi.
I kad vec pricamo o onome sto sporazum nudi - da li znate da i do sada, kada sporazum nije bio potpisan, vise od 50% ljudi u ovoj nasoj Srbiji prima platu, a da ona ne potice od novca koji je napravila nasa Srbija? Izuzimam skolstvo, zdravstvo i sudstvo. Da li vi stvarno mislite da ono pocnimo ljubav ispocetka zaista daje rezulate, a kad uzmete u obzir posledice koje je predjasnja ljubav izazvala? Moje pitanje izuzima duboko senilne i rodjenjem osobe ometene u razvoju.
I, dirigentu, dragi moj, ovo tvoje podpisali vec dugo bode oci.
Jeste, samo sto za unutrasnju upotrebu belgijski ministar izjavljuje kako je Srbija van Kosova , za unutrasnju upotrebu je izjava Tadica gde kaze kako je De guht izjavio da je to za unutrasnju upotrebu u njegovoj zemlji.
Za unutrasnju upotrebu su i vaginalete i supozitorije , ali to ne sakriva cinjenicu da tada nema seksa...
E Masho stvarno poDpisali... stalno kad treba da napisem zvuci mi muzicki sa T , ali mi se omakne D . :stid: :hmm Usvajam amandman i necu vise po offu...
Quote from: Bred on 01-05-2008, 14:08:55
mislim na ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,12771.msg197342.html#msg197342) i ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,12771.msg197437.html#msg197437)
:wall:
:K
:siza:
To na ¹ta ti misli¹ uop¹te nije bio SSP, veæ politièki sporazum sa EU od 6 taèaka, koji nam je nuðen, i u kom se se u 4. taèki navodi da æe se SSP potpisati èim se stvore uslovi bla bla, i niko nikad nije rekao da je to SSP, ne znam kako si do¹ao do tog zakljuèka :wink:
Ovo ¹to smo sad potpisali jeste SSP i to je mnogo, mnogo bogatiji i sadr¾ajniji dokument :wink:
Maslackov citat :
Ovo ¹to smo sad potpisali jeste SSP i to je mnogo, mnogo bogatiji i sadr¾ajniji dokument
Ha,ha,ha ... ovako formulisano zvuci ko da sto je duzi dokument to je i bolji.
Uzgred De Guhtov sindrom je zarazan . Citam u danasnjoj politici da je Bernard Kusner, izmedju ostalog sto je rekao, prokomentarisao De Guhtovu izjavu i rekao da je ona na mestu i da nije data u smislu(kako je Tadic rekao) unutarpoliticke upotrebe.
Sta je tim ljudima pitam se ja? Sutra ce da govore kako Srbija i Kosovo nemaju ama bas nikave veze... :a
Mozes li brede da iskopas taj clanak? Vrlo je zanimljiv po mnogim osnovama.
Dirigentu, uopste ne znaci to sto si ti zakljucio. Procitaj ceo Maslackov post. Poenta recenice koju si ti citirao, a kada se uzme u obzir sve sto je Maslacak rekla, jeste da je SSP u odnosu na onih 10 tacaka koje je Bred citirao, a koje nisu SSP, mnogo sadrzajniji dokument.
Kad se stvari izvlace iz konteksta onda se pogresno i zakljucuje ; )
Quote from: Maslacak on 08-05-2008, 12:39:00
Quote from: Bred on 01-05-2008, 14:08:55
mislim na ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,12771.msg197342.html#msg197342) i ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,12771.msg197437.html#msg197437)
:wall:
:K
:siza:
To na ¹ta ti misli¹ uop¹te nije bio SSP, veæ politièki sporazum sa EU od 6 taèaka, koji nam je nuðen, i u kom se se u 4. taèki navodi da æe se SSP potpisati èim se stvore uslovi bla bla, i niko nikad nije rekao da je to SSP, ne znam kako si do¹ao do tog zakljuèka :wink:
Ovo ¹to smo sad potpisali jeste SSP i to je mnogo, mnogo bogatiji i sadr¾ajniji dokument :wink:
:nonono:
Ja sam sve vreme podrazumevao da pricamo o Sporazumu o asocijaciji i pridruzivanju a ne o tih 10 tacaka.
I kakva obaveza mogu da budu tih 10 tacaka??
Dakle, sporazum na 70 i kusur strana je daleko relevantniji i to je ono oko cega trvenja nastaju u TOM sporazumu se spominje SSP.
:wink:
:wink:
TEMA DANA: Sporazum o pridru¾ivanju
Ima li vremena za „¹panski kompromis”
Da li potpis na Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju sa EU mo¾e da se tumaèi kao preæutno priznanje nezavisnosti Kosova: ¹ta ka¾u meðunarodno pravo i praksa
Ima li vremena za „¹panski kompromis”
Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju (SSP) olak¹aæe primenu misije Evropske unije (Euleks) na Kosovu, potvrdio je novinarima francuski ministar spoljnih poslova Bernar Ku¹ner u utorak u Parizu.
„Naravno da æe (SSP) to olak¹ati, iako nema direktne veze sa Euleksom èija primena nije politièki uslovljena tim sporazumom, ali ima veze”, kazao je Ku¹ner, jer je „sve ¹to smiruje tenzije na terenu jako va¾no, a ako doðe do incidenta, ¹to se, nadam se, neæe desiti, to mo¾e da bude odluèujuæi faktor”. Ku¹ner je zakljuèio da se situacija na Kosovu „dobro odvija”, a onda dodao: „Ako, da kucnem u drvo, izbori 11. maja dobro proðu, moæi æemo da smatramo da je èitav odnos meðunarodne zajednice prema Kosovu suprotan neuspehu”.
Reèi ¹efa diplomatije dr¾ave koja kroz nepuna dva meseca preuzima predsedavanje EU otkrivaju da je potpisivanje SSP-a, èija je primena zamrznuta za Srbiju dok ne „ispuni ha¹ki uslov” donelo trenutnu prednost administraciji EU po pitanju koraka na Kosovu.
Ku¹ner dopunjuje izjavu belgijskog kolege Karla de Guhta da je SSP potpisan samo „sa Srbijom, a bez Kosova”, pri èemu De Guhtove reèi nisu mogle biti „samo za unutra¹njepolitièku upotrebu”, kako tvrdi ministar spoljnih poslova Srbije, buduæi da nisu ni izreèene za domaæu, veæ za vanjsku upotrebu, odnosno u izjavi dopisniku Tanjuga.
Slièan odgovor sleduje i na dilemu ministra Mlaðana Dinkiæa – da li se izjava komesara za pro¹irenje EU Olija Rena da Srbija treba da uspostavi dobrosusedske veze sa dr¾avama u regionu odnosi i na Kosovo.
S taèke meðunarodnog prava, ima osnova za mi¹ljenje da se to odnosi i na Kosovo. Uprkos èinjenici da Kosovo „nije meðunarodno priznata dr¾ava”. Ren, po svoj prilici, nije mogao ciljati samo na relacije Srbije sa susedima koji su „priznate dr¾ave i èlanovi UN”, tim pre ¹to je Kosovo za veæinu èlanica EU – priznata dr¾ava.Porodièni problem
Taèno je da SSP nedefinisanog dana otvara Srbiji vrata u Evropu. Ipak, po¹to je slu¾beni Beograd potpisao SSP u Luksemburgu posle priznanja Kosova od veæine èlanica Unije i uz brojne druge „bitno izmenjene okolnosti”, ovakav sporazum uz potencijalne (ekonomske) koristi mo¾e da donese i ¹tetu.
De Guht nije obmanjivao nikoga kada je kazao da je u ime svoje dr¾ave potpisao SSP „sa Srbijom bez Kosova”, jer Belgija je priznala Kosovo kao samostalnu dr¾avu.
U Èlanu 135. SSP ka¾e se da se sporazum ne primenjuje „na Kosovu, koje je trenutno pod meðunarodnom upravom u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 od 10. juna 1999” i odreðuje se da „ovo ne dovodi u pitanje sada¹nji status Kosova, niti odreðivanje njegovog konaènog polo¾aja prema istoj rezoluciji”. Dr¾ave koje su priznale Kosovo taj èlan mogu, ukoliko to budu htele, da interpretiraju i kao preèicu koja omoguæava potpisivanje sliènog, posebnog SSP-a sa Kosovom. Nije bez te¾ine ni argument da se termin „sada¹nji status” odnosi na (pro¹lo) vreme kada je SSP pisan, dok je danas status Kosova za 19 dr¾ava EU koje su ga priznale kao nezavisnu dr¾avu, potpuno odreðen. To dokazuje i decembarski zakljuèak Veæa EU da po¹alje Euleks na Kosovo zahvaljujuæi „kreativnom” tumaèenju Rezolucije 1244.
Srbija je potpisala SSP, ali uz izuzetno veliku cenu, jer je sporazum, èim su kamere uga¹ene, stavljen „van snage”.
Mo¾da bi bilo mudro da je Srbija saèekala sa potpisivanjem SSP-a do 15. juna, da bi videla kako æe se razvijati situacija posle stupanja na snagu novog ustava Kosova. Evropska ¾elja da pomogne proevropskom bloku na izborima imala je uticaja na tajming potpisivanja, ali nije Ku¹ner d¾abe podsetio da su „Rusi obeæali da neæe biti veæi Srbi od Srba”, i da to „i nisu”, pa “ako se tako bude nastavilo – to svima koristi”.
Drugim reèima, dr¾ave koje su se zalagale za nepromenljivost granica, pozivajuæi se na Helsin¹ku povelju, imale su do 29. aprila na svojoj strani argument da neka regionalna organizacija (poput EU) ne mo¾e jednostrano da menja granice i ogranièava suverenitet dr¾ave koja nije njen èlan.
Postoji bojazan da posle potpisa na SSP, kojim se Srbija obavezala na prihvatanje evropskih standarda, problem Kosova Evropljani mogu da tumaèe kao stvar odnosa „unutar porodice”, taènije izmeðu „kluba” EU dr¾ava i kandidata za èlanstvo (Srbije).
Naime, kada vodeæe èlanice EU istièu da problem Kosova treba re¹iti „u evropskom dvori¹tu”, one bi da iz odluèivanja iskljuèe Rusiju, saveznicu Srbije u borbi za oèuvanje principa meðunarodnog prava. Potpisivanje SSP je mo¾da zaista oslabilo spoljnopolitièku poziciju u odbrani Kosova i teritorijalne celovitosti dr¾ave.
Opcije za Srbiju
Da li je Srbija imala izbor?
Èini se da jeste. Na stolu je bilo nekoliko opcija. Po¹to je priznanje Kosova od veæine EU zemalja i neovla¹æeno slanje misije Euleksa usledilo posle parafiranja SSP u Briselu novembra lane, Srbija je mogla da se pozove na pravilo „clausula rebus sic stantibus” koje omoguæava izmenu ili èak prestanak va¾enja ugovora zbog „bitno promenjenih okolnosti”; svaki ugovor sklapa se na osnovu odreðenih pretpostavki, a u sluèaju srpskog SSP-a nije nebitan èlan 135.
Njime su Srbija i èlanice EU odreðivanje statusa Kosova prepustile odluci Saveta bezbednosti UN, ali je smisao tog „osiguraèa” posle priznanja Kosova od dve treæine zemalja EU – bitno promenjen.
Beèka konvencija o pravu ugovora dopu¹ta primenu pomenute klauzule kada su prilike promenjene, jer iz prirode ugovora proizilazi da se stranke „ne bi tako obavezale da su imale na umu (potonje) promene”. Odluèujuæe je pitanje kako bi se stranke (u na¹em sluèaju Srbija i EU) pona¹ale prilikom pisanja i parafiranja SSP 2007. godine da su nasluæivale ¹ta æe uslediti posle 17. februara 2008. Razume se da 2007. nisu bile predviðene nove okolnosti zbog „nepredvidivosti” koja se u francuskom upravnom pravosuðu naziva „imprevisibilite”.
Srbija je imala jo¹ jednu ¹ansu da valjano zavr¹i posao oko SSP. Ni nju nije iskoristila.
Mogla je, prilikom potpisivanja SSP u Luksemburgu 29. aprila, da istovremeno stavi rezervu na sporazum i „prebaci lopticu” èlanicama EU koje su priznale nezavisnost Kosova.
©ta to znaèi?
Meðunarodno pravo omoguæava dr¾avama da prilikom potpisivanja nekog sporazuma stave „rezervu”, izjavu kojom se dr¾ava praktièno „ograðuje” i izuzima neke odredbe ugovora od svog pristanka ili nekoj odredbi daje drugo tumaèenje. Jasno je da sporazum mo¾e nastati samo ako se o njegovom sadr¾aju postigne dogovor izmeðu stranaka, pa „rezerva” postaje va¾eæa samo ako na nju pristanu svi; u sluèaju SSP – sve èlanice EU. Beèka konvencija dopu¹ta stavljanje „rezerve” iako ona nije predviðena ugovorom, pa èak i „rezervu” na ugovore koji ne dozvoljavaju rezerve.
Ako druga strana „otæuti” na rezervu partnera, onda se to smatra pristankom na drugaèiji akcent dela sporazuma na koji se „rezerva” odnosi. Srbija je uoèi potpisivanja SSP imala legitimno pravo da usled „bitno izmenjenih okolnosti” stavi „rezervu” na odredbe koje se tièu „dobrosusedskih odnosa” i da tako potvrdi da do odluke SB UN ne odustaje od svog teritorijalnog integriteta. Nema sumnje da bi to izazvalo pregr¹t pravnih glavobolja dr¾avama EU koje su priznale Kosovo. Ako bi otæutale, pristale bi na zahtev Srbije o nepromenljivosti granica, i na¹le bi se u problemu zbog vlastitog priznanja Kosova. A ako ne bi pristale na „rezervu” Srbije, bar bi situacija bila kristalno jasna i danas ne bi svako obrtao SSP kako mu odgovara. Istina je da bi ovakvim potezom Srbija rizikovala da SSP (zajedno sa ha¹kim uslovom) ostane „na ledu”, ali bi obezbedila èistiju poziciju i saèuvala moguænosti za garantovanje svoje celovitosti. Umesto ¹to sada Srbija „preæutno” priznaje Kosovo, mogla je da stavi druge èlanice EU u polo¾aj da kroz SSP „preæutno” aminuju da Kosovo i dalje smatraju delom Srbije.
Nije nemoguæe da dr¾ave EU koje su priznale Kosovo ne bi preæutno otrpele takvu rezervu. Tako bi Kosovo, bar formalno, stvarno postalo „poseban primer”: za deo èlanica EU – dr¾ava, a integralni deo Srbije za Srbiju plus treæinu zemalja Unije.
A ako je za taj „voz” danas prekasno, Srbiji ostaje jo¹ jedna ¹ansa da oèuva svoju teritoriju, bar ako je suditi na primeru Slovenije, aktuelne predsedavajuæe EU. Slovenija je uoèi pribli¾avanja EU bila suoèena sa sliènim, iako benignijim problemima, zbog pritisaka Italije da prevremeno otvori svoje tr¾i¹te nekretnina za nekada¹nje „optante” (Italijane koji su se posle Drugog svetskog rata iselili iz slovenaèkog primorja). Ljubljana je podlegla zahtevima Rima i sklopila „¹panski kompromis” koji su utanaèili Havijer Solana i tada¹nji predsednik Slovenije Janez Drnov¹ek. A onda je slovenaèki parlament 1997, tokom ratifikacije sporazuma, usvojio i „interpretativnu deklaraciju” u kojoj pi¹e da nijednu odredbu sporazuma nije moguæe razumeti tako da graðanima EU ona u Sloveniji daje vi¹i nivo prava nego dr¾avljanima Slovenije. Preslikano na sluèaj Srbije, to bi znaèilo izjavu srpskog parlamenta da nijedan èlan SSP ne mo¾e da se razume kao priznanje Kosova kao nezavisne dr¾ave. Mo¾da je to solidan put da se spreèe ne¾eljene posledice SSP-a u sada¹njem obliku, i da on o¾ivi, kad EU to dozvoli.
-----------------------------------------------
Sporno i neopozivo priznanje
Ne treba zaboraviti èinjenicu da je veæina zemalja EU priznala Kosovo „de jure” a ne samo „de fakto”. U prvom primeru priznanje je stalno, potpuno i neopozivo, a u drugom primeru mo¾e biti omeðano na neke odnose. Priznanje „de jure” je nesalomljivo, jer ne mo¾e biti opozvano ni u sluèaju da priznata dr¾ava ne izvr¹i obaveze koje je preuzela prilikom priznavanja. Stoga je Kosovo stvarno poseban sluèaj, ali zato ¹to je takvo priznanje posebno problematièno, jer su tim èinom mnoge evropske dr¾ave dale Kosovu odre¹ene ruke u vezi sa obeæanjem Pri¹tine da æe jednostrano ispuniti obaveze prihvaæene iz Ahtisarijevog plana (koji Srbija ionako ne priznaje). To oèito neæe pokolebati veæinu èlanica EU da Kosovo, od dana svog priznanja dalje, tretiraju kao posebnu dr¾avu.
----------------------------------------------
Neopozivo priznanje
Naopake su tvrdnje da je priznanje samostalnosti Kosova nezakonito, neva¾eæe, ili èak „privatan” èin. Op¹te prihvaæeno naèelo, koje je prvi formulisao Institut za meðunarodno pravo iz Genta (Belgija) jo¹ 1936. glasi da je priznanje nove dr¾ave „slobodan akt kojim jedna dr¾ava ili vi¹e njih konstatuju postojanje neke dr¾ave i pokazuju volju da je smatraju èlanom meðunarodne zajednice”. Èak ako je do priznanja Kosova kao dr¾ave od veæine èlanica EU do¹lo na nezakonit naèin po meðunarodnom pravu, to ne menja èinjenicu da su izmeðu Kosova i 19 (od 27) zemalja Unije uspostavljeni novi odnosi jer te dr¾ave smatraju Kosovo za samostalnu dr¾avu.
S druge strane, Ujedinjene nacije u procesu priznavanja neke dr¾ave nemaju nikakvu ulogu. UN su tek svojevrstan „tester” meðunarodnog statusa novonastale dr¾ave, jer samo dr¾ave mogu postati èlan UN. Prijem neke dr¾ave u UN znaèi dodatnu potvrdu njenog nespornog dr¾avnog statusa. ©to ne znaèi da dr¾ava koja nije primljena u OUN nije dr¾ava. Ostati pred vratima UN jeste ozbiljan dokaz da je posredi „nedr¾ava”, ali to ne utièe na pona¹anje onih zemalja koje priznaju njeno postojanje. Tako Kosovo nije dr¾ava za ogroman deo sveta, ali jeste za veæinu èlanica EU.
Svetlana Vasoviæ-Mekina
[objavljeno: 08.05.2008]
http://www.politika.co.yu/rubrike/tema-dana/Ima-li-vremena-za-shpanski-kompromis.lt.html
Quote from: dirigent on 08-05-2008, 14:30:08
Ha,ha,ha ... ovako formulisano zvuci ko da sto je duzi dokument to je i bolji.
Oprosti dirigente... "obimniji", je l' mo¾e tako? :>
Sam Bred je obezvreðivao dotièni sporazum jer ima "samo 10 taèaka", moja "formulacija" je bila odgovor na to :>
U temi koju je Bred linkovao, mo¾da Bred jeste govorio o SSP, ali niko drugi svakako nije jer se govorilo o potpuno drugom sporazumu. Samo ¾elim da to bude jasno. Dakle
niko na ovom forumu nikad nije rekao da SSP ima 10, 6 ili koliko veæ taèaka.
Moze `obimniji` Maslacku :cvet .
Naravno da je mnogo ozbiljniji ovaj "deblji" nego onaj od 10 tacaka i naravno da se u onom od deset tacaka ne spominje KiM i naravno da je mnogo vise sporan bio upravo SSP nego tih 10 tacaka mada je i tih 10 tacaka vodilo ka SSPu u kome se spominje KiM.
:K
Dakle, razjasnili smo.
--
Vlada usvojila oba sporazuma
| Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Vlada Srbije je danas usvojila predloge sporazuma o Stabilizaciji i pridru¾ivanju i sporazuma Srbije i Rusije u oblasti energetike.
Kako saznaje B92, na sednici Vlade, kojoj je predsedavao vicepremijer Bo¾idar Ðeliæ, potvrðen je Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju, a DSS je napustio sednicu. Ministri iz redova Demokratske stranke Srbije napustili su sednicu pre glasanja, tako da je Sporazum usvojen jednoglasno.
Velimir Iliæ ranije je najavio da æe predlog sporazuma sa EU biti odbaèen.
Ðeliæ donosi tekst SSP-a
Potpredsednik Vlade Srbije Bo¾idar Ðeliæ izjavio je da æe na sednici Vlade Srbije pokazati ministrima tekst sporazuma koji je potpisao pre dve sedmice u Luksemburgu.
"Ti tekstovi su na sajtu i moæi æe svako da ih pogleda, a èlanovima Vlade æu pokazati tekst kako bi se uverili da je to ono ¹to je potpisano", rekao je Ðeliæ.
On je kazao da je "velika sramota da premijer jedne zemlje ka¾e da Evropska unija potpisuje ne¹to tajno sa Srbijom i da posle pet minuta iz EU doðe demanti te tvrdnje".
Iliæ: Tra¾iæemo dodatne pregovore sa EU
Ministar za infrastrukturu Velimir Iliæ izjavio je da æe ministri Demokratske stranke Srbje i Nove Srbije na dana¹njoj sednici Vlade Srbije odbaciti Predlog Sporazuma o stabilizaciji i pridru¾ivanju EU i tra¾iti dodatne pregovore sa Unijom.
Iliæ je u izjavi novinarima, na Glavnoj ¾eleznièkoj stanici u Beogradu, pre sednice Vlade, rekao da "ovaj drugi sporazum, ¹to se tièe gasa, nije sporan - mi smo to odavno insistirali da se utvrdi, i to ide u ratifikaciju sasvim normalno".
On je ocenio da ti sporazumi ne bi trebalo da budu usvajani preglasavanjem i "zato je bolje bilo da saèekamo izbore, vrlo je ru¾no da to ide u predizbornom æutanju".
"Meni je jako ¾ao ¹to to ide u izbornom æutanju, ali ¹ta æete, tako su neki ¾eleli, i to je ne¹to ¹to moramo odraditi", rekao je Iliæ.
Protest bez incidenata
Juèe najavljen protest protiv usvajanja energetskog sporazuma sa Rusijom zavr¹en je predajom na pisarnici Vlade Srbije zahteva Vladi da povuèe sa dana¹nje sednice predlog za ratifikaciju tog sporazuma.
Grupa graðana, predvoðena narodnim poslanikom Èedomirom Jovanoviæem, ne¹to iza podneva protestovala je ispred Vlade Srbije zbog najave da æe na novom parlamentu biti predlo¾ena ratifikacija tog gasnog aran¾mana.
Demonstranti su do sedi¹ta Vlade stigli u protestnoj koloni kreæuæi se centralnim beogradskim ulicama, a sve je proteklo bez incidenata. Traka kojom se kretala kolona koja je brojala vi¹e od hiljadu ljudi, bila je zatvorena za saobraæaj.
Poseta Konstatina Kosaèova Srbiji produbila raskol koalicionih partnera u vladi
Rade Rankoviæ
Poseta predsednika Spoljnopolitièkog odbora Ruske Dume Konstatina Kosaèova Srbiji izazvala je nove podele i produbila raskol izmeðu koalicionih partnera u vladi.
Nakon susreta sa predsednikom Srbije Borisom Tadiæem, Demokratska stranka je saop¹tila da je Kosaèov tokom razgovora izjavio da Rusija potpuno podr¾ava potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridru¾ivanju i napore Srbije da postane punopravni èlan EU.
Prilikom susreta sa Borisom Tadiæem, Kosaèov je, kako je preneo DS, osvræuæi se na aktuelnu politièku situaciju u Srbiji, rekao da je u javnosti nametnuta la¾na dilema Evropa ili Rusija.
“Poznato mi je da potpisani Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju ovde u Srbiji izaziva razlièite komentare i emocije. Ne smatram da treba da se ume¹am u tu diskusiju i da podr¾avam jednu ili drugu stranu", naveo je Kosaèov i objasnio da je za Rusiju, s gledi¹ta njenih interesa i interesa rusko-srpske saradnje, prihvatljiv bilo koji oblik i forma saradnje Srbije i Evropske unije.
Na mitingu koalicije DSS-NS, kome je prisustvovao i ruski politièar, Kosaèov izjavio da nije istina da je Rusija podr¾ala potpisivanje SSP-a izmeðu Srbije i Evropske unije.
"Kada neko predla¾e Srbiji da uðe u EU na kolenima, to ne mo¾e da bude izbor Srbije. I, ako neko poku¹ava da oduzme Srbiji parèe zemlje i na taj naèin joj olak¹a ulazak u EU, to ne mo¾e da bude izbor Srbije. Kosovo je Srbija - podr¾aæemo Srbiju", rekao je na mitingu narodnjaka ruski funkcioner. Buduæe èlanstvo Srbije u EU ne bi trebalo da se re¹ava u Briselu ili u Va¹ingtonu, nego samo u Srbiji, rekao je jo¹ Kosaèov.
Prilikom susreta sa srpskim zvaniènima Kosaèov je razgovarao i o energetskom sporazumu Srbije i Rusije, a u ovom trenutku je vrlo neizvesno hoæe li se o ovom ugovoru razgovarati i na sutra¹njoj sednici vlade koju je zakazao premijer Vojislav Ko¹tunica.
Predsednik DS-a Boris Tadiæ poruèio je da æe ministri iz te stranke na samom poèetku sednice Vlade predlo¾iti dopunu dnevnog reda i tra¾iti da vlada usvoji i Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju, dok iz DSS-a i NS-a sti¾u odgovori da se ministri oy ove dve stranke neæe izja¹njavati o sporazumu sa EU.
Kako je danas izjavio premijer Ko¹tunica, èlanovi vlade iz narodnjaèe koalicije nisu upoznati sa sa sadr¾ajem prateæeg privremenog sporazuma, koji je vicepremijer Bo¾idar Ðeliæ 28. aprila potpisao u Luksemburgu, zbog èega i ne mogu da se izja¹njavaju o njemu.
Predsednik Srbije i lider Demokratske stranke Boris Tadiæ odbacio je tvrdnje DSS-a nazvav¹i ih organizovanim i otvoreno¾im laganjem", jer je, kako je rekao, "Vlada Srbije je 6. decembra usvojila Prelazni sporazum, svaku taèku i svako slovo.
VOANEWS.COM
Bice strasno zanimljivo posmatrati kako ce sad ove srBske stranke ponistiti ovaj sramni sporazum i pokazati nam kako se to cuva Kosovo. Isto kao sto su '99!
Жив био па видео још колико овог пролећа. :>
Pa videcemo koliko cemo jos biti zivi posle toga.
Sto neko rece, sada su svi baba vange.
:siza:
Ne nego, za razliku od onih sa selektivnom amnezijom i ciji su roditelji bili partijski ljudi, jos uvek se secaju proslog iskustva sa istim.
Sporazum ne treba da dodje pred skupstinu.
Time se dobija na tome da nismo zatvorili vrata za sobom, a opet mozemo da vodimo borbu za nacionalne interese.
Mozemo ga ratifikovati kad za to dodje realni trenutak. SIGURNO je da je ratifikacija bessvrsishodna dok se ne zavrsi saradnja sa tribunalom , jer bi smo ratfikovali sporazum koji je van snage dok se taj uslov ne ispuni.
Da, mozda bi to i bilo tacno kada bi SSP imao bilo kakve veze sa "borbom za nacionalne interese". Tj. protiv nezavisnosti Kosova.
Kao sto se videlo, potpis na SSP niko od zapadnih politicara nije ocenio kao ono sto je Kostunica zeleo, tj. kao potpisivanje nezavisnosti. A izjave pojedinih ministara su potvrdjivale stavove njihovih zemalja da je Kosovo nezavisno, a ne da smo to i mi aminovali. U drugoj temi je pisano kako treba cekati skupstinu UN, sto uopste nije opravdano, jer ovaj potpis nema nikakvog uticaja ne odluke zemalja o Kosovu.
Dakle, govoriti o steti njegovog potpisivanja je samo obmana. Na drugoj strani, steta od njegovog ponistavanja, a isto tako i odlaganja, je ocigledna. Ponovo, to bi bio jako los znak stranim investitorima. Koji su, kako smo videli, istog trenutka kada je sporazum potpisan, krenuli nazad u Srbiju. A da ne govorimo o tome koliko bi Tadic izgubio na kredibilitetu i na Zapadu, i u Rusiji (koja, ma sta neki zeleli, navija za nas ulazak u EU). Zamislite kakva bi to nedoslednost bila.
Ne, Kostunije potpis tumaci kao nesto za sta nam u buducnosti neke zemlje EU mogu reci "eto, potpisali ste SSP u kome pise da se on ne odnosi na KiM, mi to tumacimo kao da ste priznali da je KiM nezavisna drzava" ...
:wink:
Svejedno, bitno je da jedino on i njegove "patriote" to tumace kao potpis na nezavisnost, pored svih demantija koji su stigli sa Zapada. Kao da bi i on to zeleo.
A konacno, ne postoji ni sansa za nastanak situacije gde bi oni uopste imali potrebu da kazu tako nesto.
Demantija u vidu izjave belgijskog ambasadora De Guhta i , francuskog ambasadora Kusnera koji je podrzao belgijskog kolegu.
Dajte da se ne sluzimo ovakvom prljavom demagogijom vise.
Demantija u smislu da su svi sporazum ocenili kao potpuno nepovezan sa statusom, sto u njemu samom i pise. Izjave tih zvanicnika su o stavovima tih zemalja prema Kosovo, ne o bilo kakvom uticaju sporazuma na status.
Neverovatno je da sam ovo morao da napisem, siguran sam da su svi razumeli na sta sam mislio.
Nije direktno povezan ,ali tu je i kvaka . Zasto bi Eu postovala rezoluciju UN kada je i sama krsi?
Zato sto njoj ne treba potpis Srbije na nezavisnost Kosova.
Zato sto, kada bi im to i trebalo, ne bi mogli da kazu da smo ga potpisali ovim sporazumom jer su dovoljan broj puta rekli kako on nema veze sa statusom.
Zato sto diplomatija nije zmurka pa mozes da varas na glupe fore. Ovi ljudi su vrlo ozbiljni, ne znam kako neko uopste moze da zamisli da su nam oni sad neku nezavisnost uvalili da potpisemo na mufte. Neverovatno.
E, ajde da ne izigravamo naivnost ...
To sto su sad neke drzave rekle da to ne znaci proznavanje KiM, niko ne moze ni da tvrdi ni da garantuje da ce se te iste drzave u buducnosti praviti lude i reci-izvolite, to ste potpisali.
:wall:
Mislim da i treba da :wall: ako stvarno mislis da se to moze desiti. Kao da su to deca, a mi smo onaj naivan klinac sto ga uvek namagarce. Pa po toj logici bi bilo kakav medjunarodni ugovor koji je opunomocila ova zemlja, npr. Vidicev transfer, mogli da proglase kao potpis na nezavisnost. Takvo razmisljanje cak nije ni smesno vise.
Istina jeste da bi njima odgovaralo da mi priznamo Kosovo ali ako neko zaista misli da ce to uraditi tako bi nam dali nesto da potpisemo sto nema veze sa statusom, a onda posle nekog vremena rekli da su nam to u stvari "uvalili", onda stvarno treba da preispita uticaj buvljacke logike na svoj zivot.
Citah u danasnjoj politici izjavu Rupela . Uslov za aktiviranje sporazuma SSP po ratifikaciji bi bio zavrsetak saradnje sa haskim tribunalom i obavezu Srbije na dobre odnose sa vlastima u Pristini (citaj dobre medjususedske odnose (a tumaci medjudrzavne odnose)).
Ma taj Rupel veze nema... A tek Kusner ili onaj belgijanac... KAKVI DILEtanti??
Радикали и социјалисти су рекли да немају ништа против споразума, мада су ови први имали против Ђелића и Тадића јер су "издајнички" потписали документ који је сасвим ОК.
Читај, споразум ћемо ратификовати у наредних пар месеци, тумачи Србија улази у ЕУ шта год причали Коштуница, Тачи и Шешељ... пошто је ова тројка једина на свету против уласка Србије у ЕУ
Quote from: dirigent on 28-05-2008, 09:13:57
Uslov za aktiviranje sporazuma SSP po ratifikaciji bi bio zavrsetak saradnje sa haskim tribunalom i obavezu Srbije na dobre odnose sa vlastima u Pristini (citaj dobre medjususedske odnose (a tumaci medjudrzavne odnose)).
Vlado citaj malo bolje.
:wink: :K
DSS: Dopuniti SSP | Izvor: Beta, Tanjug
Beograd -- DSS saop¹tio da je kompromis koji je ta stranka spremna da prihvati kad je reè o SSP-u da se taj dokument dopuni reèenicom da je Kosovo neotuðivi deo Srbije.
"Jedno od moguæih kompromisnih re¹enja oko Sporazuma o stabilizaciji i pridru¾ivanju moglo bi da bude da nova nacionalna vlada u pregovorima sa Briselom dogovori da se sporazum dopuni reèenicom da je Kosovo sastavni i neotuðivi deo Srbije", objasnio je funkcioner DSS-a Branislav Ristivojeviæ u izjavi dostavljenoj Tanjugu.
On je naveo da je Savet ministara EU juèe u Briselu usvojio zakljuèak kojim se potvrðuje suverenitet i teritorijalni integritet Gruzije u njenim meðunarodno priznatim granicama.
"Upravo bi sa jednim takvim zakljuèkom koji bi se odnosio na Srbiju mogao biti dopunjen SSP, ¹to bi predstavljalo kompromisno re¹enje", smatra Ristivojeviæ.
Mi¹èeviæeva: Nemoguæe i nepotrebno
Direktorka Vladine Kancelarije za pridru¾ivanje EU Tanja Mi¹èeviæ izjavila je da je nemoguæe i nepotrebno menjati Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju, kako bi se dopunio stavom da je Kosovo deo Srbije.
Mi¹èeviæeva je kazala da se SSP ne bavi statusom Kosova i da se status Kosova mo¾e promeniti samo izmenom Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.
Povodom navoda predstavnika Demokratske stranke Srbije Branislava Ristivojeviæa da bi posle formiranja "nove nacionalne vlade" u pregovorima sa Briselom SSP trebalo dopuniti reèenicom da je Kosovo sastavni i neotuðivi deo Srbije, Mi¹èeviæeva je rekla da je za otvaranje novih pregovora potrebna saglasnost i EU i Srbije.
Prema njenim reèima, za to je potrebno utvrditi pregovaraèku platformu i novi tim, ali je to, kako ka¾e, apsolutno nepotrebno.
b92
Ko¹tunica odbacuje Rupelovu izjavu| Izvor: Tanjug
Beograd -- Vojislav Ko¹tunica izjavio je da je "apsolutno neprihvatljiva" ocena Dimitrija Rupela da Srbija treba da uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom.
"Apsolutno je neprihvatljiva ocena predsedavajuæeg Saveta ministara EU Dimitrija Rupela da Srbija treba da uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom i da je to preduslov pribli¾avanja Srbije EU", izjavio je predsednik tehnièke Vlade Srbije Vojislav Ko¹tunica.
Ko¹tunica navodi da "zahtev za uspostavljanje dobrosusedskih odnosa sa delom vlasti te teritorije do sada nije postavljen nijednoj dr¾avi i Srbija mo¾e da ima samo jedan odgovor, a to je da je, saglasno meðunarodnom pravu i saglasno Ustavu Srbije, Kosovo pokrajine unutar Srbije".
"Isto je tako neprihvatljivo Rupelovo odbacivanje svakog poku¹aja da se ponovo raspravlja o statusu Kosova, buduæi da je, po njemu, Kosovo definitivno nezavisno", kazao je on.
Ko¹tunica je rekao da "ogromna veæina dr¾ava u svetu ne priznaje jednostranu nezavisnost Kosova, veæ priznaje Srbiju u njenim legitimnim, meðunarodno priznatim granicama, sa Kosovom unutar Srbije".
"Tu realnost Rupel mo¾e da osuðuje, ali svakako ne mo¾e da je promeni", naveo je Ko¹tunica.
Slovenaèki ¹ef diplomatije Dimitrij Rupel izjavio je da su dobrosusedski odnosi meðu dr¾avama regiona zapadnog Balkana "startna osnova" za njihovo pribli¾avanje Evropskoj uniji, prenela je Politika, pozivajuæi se na izvore u slovenaèkom MIP-u.
Politika navodi da to znaèi da se od Srbije oèekuje da poka¾e kooperativnost, ne samo sa BiH, Hrvatskom i Makedonijom, veæ prevashodno sa Kosovom. b92
---
Ja sam vec rekao da ce nam EU postaviti uslov za clanstvo da imamo okodnose sa svima kao i sa Kosovom a to bi veorvatno znacilo i uspostavljanje diplomatskih odnosa.
I o cemu bre mi pricamo?!?!?
:wall: :wall: :wall: :namcor :nene:
Quote from: Wlada on 28-05-2008, 12:40:52
Радикали и социјалисти су рекли да немају ништа против споразума, мада су ови први имали против Ђелића и Тадића јер су "издајнички" потписали документ који је сасвим ОК.
Da, to je izjavio Mircic iz SRS . Ta verbalna gumilastika koja se prilagodjava novonastalim okolnostima pod izgovorom doslednosti mi se :bljak:
A sto je najgore sve stranke se sluze tim stosovima...
Kosovo je sused Srbije :K
Fejt: Srbija nema pravo veta
| Izvor: Beta
Pri¹tina -- Visoki predstavnik Evropske unije na Kosovu Piter Fejt izjavio je da Beograd nema pravo veta na ono ¹to se dogaða na Kosovu.
Fejt je rekao i da je posle 15. juna jedino meðunarodno prisustvo predviðeno Ustavom Kosova Meðunarodna civilna kancelarija. On je za dnevnik "Zeri"rekao da 15. juna stupa na snagu Ustav Kosova, "¹to podrazumeva da Vlada Kosova dobije dodatna ovla¹æenja".
"Time se stavlja van snage ustavni okvir koji je bio osnov za prisustvo UNMIK-a. Ustav predviða drugo meðunarodo prisustvo, to je Meðunarodna civilna kancelarija", rekao je Fejt.
On je ocenio da je "zadovoljan progla¹avanjem nezavisnosti Kosova, jer je to bio pozitivan rezultat u oèuvanju stabilnosti u regionu".
"Nismo videli alternativu nezavisnosti Kosova. Takoðe, mi ne vidimo ovo kao proces koji se mo¾e preokrenuti, vratiti natrag. To je nepovratan proces i takav æe ostati", izjavio je Fejt.
Komentari¹uæi najavu ¹efa UNMIK-a, Joahima Rikera, da EULEKS mo¾e da bude pod ki¹obranom UN, Fejt je rekao da je to jedna od moguænosti, ali da o tome nije doneta odluka.
On je izjavio da oèekuje da æe mnoge dr¾ave posle 15. juna priznati nezavisnost Kosova.
Visoki predstavnik Evropske unije za Kosovo je rekao da podr¾ava zahtev predsednika opozicione Alijanse za buduænost Kosova, Ramu¹a Haradinaja, za odr¾avanje izbora u roku od devet meseci od stupanja na snagu Ustava, kako je predviðeno predlogom Martija Ahtisarija.
nastavak -> http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=05&dd=31&nav_category=640&nav_id=301336
b92
"Evropska perspektiva bli¾a Srbiji"
| Izvor: Tanjug
Moskva -- Dr¾avni sekretar Francuske za evropska pitanja ®an-Pjer ®uje ocenio je da je evropska perspektiva bli¾a Srbiji nego Kosovu.
On ka¾e da Srbija "treba da gleda u buduænost", istovremeno naglasiv¹i da je nezavisnost Kosova bila neizbe¾na. Na pitanje da li æe Srbija pristupiti Evropskoj uniji pre, zajedno sa Kosovom ili posle njega, ®uje je rekao da ne mo¾e da ka¾e datum.
"Mi smo zakljuèili Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju sa Srbijom, imamo takoðe sporazum o olak¹anju viznog re¾ima. Ako Srbi donesu odgovarajuæu odluku, oèigledno njihova zemlja uæi æe u EU pre Kosova", rekao je ®uje za ruski dnevnik "Nezavisimaja gazeta".
Upitan kako æe se odraziti na evropsku perspektivu Kosova protivljenje ©panije i Kipra njegovoj nezavisnosti, francuski diplomata je rekao da "veæ to pokazuje da æe pregovori o Srbiji biti jednostavniji, jer nju priznaju svi".
"U sluèaju sa Kosovom to æe biti dug proces. Odgovarajuæi na va¹e pitanje, reæi æu: evropske perpsktive Srbije su bli¾e", rekao je ®uje, koji je 21. maja, sa ¹efom francuske diplomatije Bernarom Ku¹nerom, bio u poseti Moskvi i upoznao rusko rukovodstvo sa prioritetima francuskog predsedavanja EU od jula.
"Uzeli smo faktièku situaciju koja je bila 10 godina, i to da je na Kosovu postojala ¾elja da se odvoji od Srbije. Trebalo je re¹avati situaciju polazeæi od faktièkog stanja, to jest putem davanja Kosovu nezavisnosti", rekao je ®uje.
Istakav¹i da "Francuska nije imala neki specijalan interes" za davanje nezavisnosti Kosovu, ®uje je, na pitanje da li je bilo moguæe re¹iti problem Kosova bez promene granica, èemu se tako protivi Rusija, rekao da je "u interesima Evrope stabilizacija Balkana".
Francuski diplomata je rekao svoje lièno mi¹ljenje da je "Evropu i druge zemlje moguæe ukoriti ¹to je sve re¹eno prilièno kasno", s obzirom da je "proces u Rambujeu" bio jo¹ 1998-1999. godine. "Vremenom je problem samo jo¹ komplikovan", rekao je ®uje.
Na pitanje da li je Evropa i pre 10 godina veæ znala da æe Kosovo dobiti nezavisnost, on je odgovorio da se mo¾e reæi da je znala "da je u svakom sluèaju razvod neizbe¾an".
"Kao u sluèaju sa braènim parovima, razvod je uvek neprijatna stvar. Ali kad saznate da razvod ne mo¾e da se izbegne, onda se formalno razvedete. Eto, u kakvoj situaciji smo se mi na¹li", rekao je ®uje.
Funkcioner Francuske je, na podseæanje da su Kina i Hong Kong izradili formulu re¹enja u okviru zajednièke dr¾avne granice, rekao da su "razmotrene sve varijante".
"Nad problemom su radili pravnici, kojima je Francuska postavljala isto pitanje kao i vi: da li je moguæe postupiti drugaèije. Razmatrala se varijanta konfederacije. Sada, polazeæi od situacije koja se stvorila, treba gledati u buduænost. To isto govorimo Srbima. I sa te taèke gledi¹ta rezultati izbora u Srbiji izazivaju optimizam".
"To treba prihvatati kao poslednju etapu raspada Jugoslavije", rekao je ®uje i dodao da je "prilièno kasno" re¹ena situacija sa raspadom biv¹e Jugoslavije.
"Ja nisam pristalica promene granica i tome sliènog, meni se vi¹e sviða stabilnost. Mi smo se pridr¾avali realistiènog pristupa i na evropskom nivou mi smo sada obavezni da obezbedimo stabilnost, vladavinu zakona, po¹tovanje prava manjina, naroèito srpske manjine na severu Kosova. Kako su bila obezbeðena prava Srba u Bosni", rekao je dr¾avni sekretar Francuske.
"®eleli bismo da granice budu za¹tiæene, a da Srbija dobije realnu evropsku perspektivu i gleda u buduænost", rekao je on.
Ku¹ner je, posle razgovora sa ministrom inostranih poslova Rusije Sergejom Lavrovom, rekao da se pozicije Rusije i Francuske o Kosovu i dalje razlikuju.
b92
:news:
Ola Urstad: Srbija u EU do 2013.
| Izvor: Blic
Beograd -- Ambasador misije OEBS u Srbiji Hans Ola Urstad izjavio je da je politièka stabilnost Srbije glavni preduslov za veæa strana ulaganja u srpsku privredu.
On je, u izjavi za “Blic” naveo da su, osim stabilnosti, za veæa ulaganja neophodni jaka i predvidljiva ekonomija, pobolj¹anje imid¾a Srbije u svetu i jasna evropska orijentacija zemlje. ©to se tièe ulaska Srbije u Evropsku uniju, Hans Ola Urstad ka¾e da misli da je realan cilj da se to dogodi do 2013. godine.
b92
:news:
PRIZNANJE KOSOVA PA ULAZAK U EU!
PRESS
Nemaèki ministar za Evropu Ginter Gloser tvrdi da æe Srbija morati da prizna nezavisnost Kosova i Metohije ako ¾eli da postane èlanica EU
Stari saveznici... Ginter Gloser i predsednik Kosova Fatmir Sejdiu
Priznavanje nezavisnosti Kosova uslov je Srbiji za ulazak u Evropsku uniju, rekao je u Pri¹tini nemaèki ministar za Evropu Ginter Gloser! Ovo je prva izjava jednog visokog zvaniènika jedne od zemalja EU u kojoj se od Srbije eksplicitno tra¾i da prizna svoju pokrajinu kao nezavisnu dr¾avu.
- Uzajamno priznavanje nezavisnosti u ovom sluèaju æe biti preduslov za èlanstvo u EU! - rekao je taèno Gloser, a preneli pri¹tinski mediji.
Press je juèe u nemaèkoj ambasadi u Beogradu poku¹ao da sazna da li je ova Gloserova izjava zvanièan stav te zemlje, ali se u Odeljenju za medije niko nije javljao na telefon. U Kancelariji Vlade Srbije za pridru¾ivanje EU reèeno nam je da nemaju komentar na izjavu nemaèkog ministra, jer se bave „samo tehnièkim pitanjima, a ne politièkim komentarima".
Diplomatski analitièar Bratislav Grubaèiæ ka¾e za Press da se ovaj uslov „spominje u meðunarodnim krugovima veæ nekoliko meseci".
- Zvaniènici EU su izbegavali da govore o tome,kako bi omoguæili formiranje demokratsko-socijalistièke vlade u Srbiji! EU je svojim æutanjem o ovom uslovu u stvari pomogla da se konstitui¹e vladajuæa koalicija. Istina je sada isplivala na videlo i Srbija konaèno mora da se suoèi sa uslovima Evrope - tvrdi Grubaèiæ, i dodaje da na¹a zemlja ponudu za èlanstvo u EU „neæe dobiti pre 2020. godine".
Direktor Foruma za etnièke odnose Du¹an Janjiæ ka¾e da je reè o pritisku na Beograd, jer, kako ka¾e, „u politici nema ljubavi".
- EU je pomogla da se napravi ova vlada, a u politici ne postoji ljubav - neko pomogne tebi, i oèekuje da mu ti vrati¹! Ovo je tek poèetak pritisaka i oèekujem da æe biti jo¹ ovakvih izjava. Svako ko iole ne¹to zna o evropskim integracijama, a pretpostavljam da znaju i Bo¾idar Ðeliæ i Boris Tadiæ, mora da bude svestan da je za ulazak u Uniju potrebno da kandidat bude èlan NATO-a i da je prethodno re¹io sve teritorijalne probleme sa susedima - obja¹njava Janjiæ.
(M. D. - I. M.)
Skup¹tina ratifikovala SSP
| Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd, Brisel -- Poslanici Skup¹tine Srbije ratifikovali su SSP i Prelazni sporazum sa EU, kao i energetski sporazum sa Rusijom.
Za ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridru¾ivanju i Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU glasalo je 140 poslanika vladajuæe veæine i Liberalno-demokratske partije, dok je 28 poslanika Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije glasalo protiv. Poslanici radikala i poslanièkog kluba Tomislava Nikoliæa nisu uèestvovali u izja¹njavanju o ovim sporazumima.
Za potvrðivanje energetskog sporazuma sa Rusijom glasalo je 214 poslanika poslanièkog kluba "Za evropsku Srbiju", osim èetiri poslanika Lige socijaldemokrata Vojvodine, zatim G17 plus, Socijalistièke partije Srbije i Jedinstvene Srbije, PUPS-a, kao i opozicionih Demokratske stranke Srbije, Nove Srbije i Srpske radikalne stranke.
Protiv ratifikacije glasala su 22 poslanika Liberalno demokratske partije, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Saveza vojvoðanksih Maðara.
Skup¹tina je usvojila i 11 zakona o potvrðivanju meðunarodnih finansijskih sporazuma i ugovora, ukupne vrednosti od 286,5 miliona evra.
Za ratifikaciju ovih zakona izjasnile su se stranke vladajuæe veæine i LDP, a u glasanju nisu uèestvovali poslanici SRS, DSS-a i NS-a.
Predsednica Skup¹tine Slavica Ðukiæ-Dejanoviæ pozvala je ¹efove poslanièkih grupa da posle sednice doðu na konsultacije.
Potpredsednik Vlade Srbije Bo¾idar Ðeliæ izjavio je da je ratifikacija SSP-a "istorijski momenat" za Srbiju i za uspe¹an nastavak daljih evropskih integracija.
Ðeliæ je novinarima u Skup¹tini Srbije rekao da je vlada poslala parlamentu na usvajanje 12 novih zakona, meðu kojima i zakone koji bi omoguæili dolazak Srbije na Belu ¹engensku listu.
nastavak -> http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=09&dd=09&nav_id=317728
15. septembar 2008. | 00:18 -> 18:05 | Izvor: B92, FoNet, Beta, Tanjug
Brisel, Beograd -- Savet ministara EU nije doneo odluku o odmrzavanju Prelaznog trgovinskog sporazuma, izjavio predsedavajuæi Saveta Bernar Ku¹ner. :thanx:
Kako saznaje B92, inicijativu da se odblokira Sporazum je podr¾alo èak 25 èlanica Unije, ali ona nije usvojena jer Holandija nije promenila stav da Srbija nije dostigla punu saradnju sa Hagom. Stav Holanðana podr¾ala je Belgija. Za holandsku vladu puna saradnja znaèi samo jedno - hap¹enje i izruèenje Ratka Mladiæa, èulo se u Briselu.
Savet ministara Evropske unije danas nije doneo odluku o odmrzavanju Prelaznog trgovinskog sporazuma, jer nije bilo jednoglasne odluke ministara spoljnih poslova Unije, izjavio je predsedavajuæi Saveta, francuski ¹ef diplomatije Bernar Ku¹ner.
Ku¹ner je na konferenciji za novinare rekao da je radnom ruèku ¹efova diplomatije EU prisustvovao i glavni tu¾ilac Ha¹kog tribunala Ser¾ Bramerc, koji je izneo "pravne, a ne politièke ocene", navodeæi da je to bila "fascinantna diskusija".
Prema reèima Ku¹nera, posle hap¹enja Radovana Karad¾iæa, postavilo se pitanje da li bi trebalo odmrznuti Prelazni trgovinski sporazum.
"Iako je veæina bila za to, nije postignut jednoglasan stav", kazao je Ku¹ner i naveo da Srbija ima veliku moguænost da postane èlanica EU.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana rekao je danas voðena "pozitivna i konstruktivna debata o Srbiji" i da su svi izrazili spremnost da saraðuju sa Srbijom, kako bi sa njom imali ¹to bliskije odnose. Solana je rekao da æe uskoro u Njujorku biti odr¾ani brojni sastanci, kao i da æe poèetkom oktobra biti odr¾an samit EU.
On je naveo da se nada da æe se tada razgovarati o odmrzavanju Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Srbijom.
Evropski komesar za pro¹irenje Oli Ren izjavio je da veruje da æe Vlada Srbije nastaviti saradnju sa Ha¹kim Tribunalom "sa punom odluèno¹æu", koja æe dovesti do hap¹enja preostalih begunaca, prvenstveno Ratka Mladiæa.
Ren je rekao da je stav Evropske Komisije poznat i da je hap¹enje Radovana Karad¾iæa bio "kamen meða¹" koji je trebalo da dobije proznanje od EU u vidu odmrzavanja Prelaznog trgovinskog sporazuma.
Prema njegovim reèima, Evropska komisija pozdravlja ratifikovanje Sporazuma o stabilizaciji i pridru¾ivanju u parlamentu Srbije i ohrabljuje vlasti u Srbiji da poènu sa primenom SSP-a, kako bi ubrzale svoj evropski put.
Ren je ocenio da bi to olak¹alo Srbiji dobijanje statusa kandidata u 2009. godini.
©ef slovenaèke diplomatije Dimitrij Rupel rekao je da je glavni tu¾ilac Ha¹kog tribunala Ser¾ Bramerc ¹efovima diplomatija Evropske unije u Briselu podneo "veoma povoljan izve¹taj o rezultatima svoje posete u Beogradu", ali je rasprava o primeni Trgovinskog sporazuma sa Srbijom zakoèena stavom Holandije.
On je naveo da je Bramercov izve¹taj bio "znatno bolji nego ¹to su evropski ministri oèekivali". Rupel je rekao da je on na sastanku izneo slovenaèki stav koji veoma ide u prilog primene trgovinskog sporazuma sa Srbijom.
Dalje: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=09&dd=15&nav_id=318671
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
©ta su na¹i mislili da æe Karad¾iæ kupiti Holandiju? :keke: E neæeee... Ajmo sad lepo po Mladiæa i Hod¾u, pa æemo onda da prièamooo...
...Da pricamo o priznavanju Kosova... :plez
Ðeliæ: Naredna ¹ansa u decembru
| Izvor: B92, Beta, Tanjug
Brisel, Beograd, Ljubljana -- Potpredsednik Vlade Bo¾idar Ðeliæ izjavio u Briselu da je naredna ¹ansa za deblokiranje Privremenog sporazuma sa EU u decembru.
Potpredsednik Vlade Srbije je ovo izjavio posle sastanka s evropskim komesarom za pro¹irenje Olijem Renom. On smatra da æe Srbija imati ¹ansu u decembru, nakon ¹to glavni tu¾ilac Ha¹kog tribunala Ser¾ Bramerc podnese izve¹taj Savetu bezbednosti UN.
"Pitanje je kada æe biti odmrznut ovaj sporazum. Znamo da æe Bramerc u decembru podneti izve¹taj Savetu bezbednosti UN i to se mo¾e videti kao naredni momenat kada bi Prelazni sporazum mogao da se naðe na dnevnom redu EU i da se na samitu krajem godine promeni odluka koja je doneta juèe", izjavio je Ðeliæ novinarima.
"Cela Evropska komisija je razoèarana, ali poruèuje Srbiji da ogromna veæina Evrope ¾eli Srbiju ¹to pre kao èlanicu i da ono ¹to se dogodilo juèe ne bi ni na koji naèin trebalo da nas obeshrabi", kazao je potpredsednik Vlade Srbije.
On je istakao da je "¾alosno je ¹to je jedan ministar (holandski ¹ef diplomatije Maksim Verhagen) juèe preuzeo na sebe, uprkos jasnom mi¹ljenju svih ostalih dr¾ava èlanica pa i samog Ha¹kog tribunala preko svog glavnog tu¾ioca, da u ovom momentu malo uspori evropske integracije Srbije".
"Privesti kraju saradnju s Hagom"
Komentari¹uæi odluku EU da se nastavi suspenzija prelaznog sporazuma, ministarka pravde Sne¾ana Maloviæ je rekla da je vlada nedvosmisleno odluèna da saradnju sa Ha¹kim tribunalom privede kraju, ne samo zbog pridru¾ivanja Evropskoj uniji, veæ, prvenstveno zbog graðana Srbije.
Ona je, u izjavi novinarima, podsetila da je stav Holandije, koja je se protivila odmrzavanju sporazuma, da Srbija u potpunosti treba da saraðuje sa Tribunalom u Hagu, pri èemu prventveno misle da treba isporuèiti preostale ha¹ke optu¾enike Ratka Mladiæa i Gorana Had¾iæa.
Ðeliæ je rekao da je jasno da Holandija oèekuje Ratka Mladiæa u Hagu, ali da, s druge strane, na direktna pitanja ministar Verhagen nije dao jednoznaène odgovore, i u tom smislu postoji moguænost da se taj sporazum odmrzne makar da Mladiæ i ne bude u Hagu.
"Ipak svima u zemlji je jasno da taj uslov neæe nestati i da je u interesu na¹e zemlje da se zaokru¾i ta saradnja i da preostala dva optu¾enika budu izruèena, bez obzira na skandalozne odluke Ha¹kog tribunala", rekao je potpredsednik srpske vlade.
Ðeliæ je poruèio graðanima Srbije da je, "kao i oni, revoltiran juèera¹njom odlukom".
"Istovremeno sam ohrabren ¹to je 25 zemalja i celokupna Evropska komisija satima ubeðivala Holandiju da promeni svoj stav. Nikada Srbija nije imala takav stepen podr¹ke", rekao je Ðeliæ.
"Na¹ sledeæi cilj ostaje dobijanje statusa kandidata u 2009. godini, a na¹ cilj ulaska u EU 2014. ni na koji naèin nije promenjen", naglasio je potpredsednik Vlade Srbije.
Planirano je da se Ðeliæ sastane i sa potpredsednikom Evropske komisije ®akom Baroom i uruèi mu izve¹taj koji je pripremila radna grupa koja radi na pribli¾avanju Srbije "beloj ¹engenskoj listi".
Ren: Sporazum primeniti jednostrano
Evropski komesar za pro¹irenje Oli Ren preporuèio je Beogradu da taj, kao i Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju, "primeni jednostrano".
"Ohrabrujem Vladu Srbije da jednostrano poène s primenom odredaba Privremenog sporazuma i SSP-a. Veæina odredaba mo¾e da se primenjuje jednostrano. Ako Srbija poène da ih primenjuje danas ili sutra, to æe joj pomoæi kada poènemo da razgovaramo o kandidaturi, da doka¾e da ih pravilno primenjuje. Primenom odredaba Privremenog sporazuma Srbija mo¾e sama da ubrza svoj evropski put", rekao je Oli Ren.
Mada æe se Srbija suoèiti s problemom da objasni svojoj javnosti tvrd stav pojedinih zemalja Unije koje su se suprotstavile primeni Prelaznog sporazuma, predsednik Srbije Boris Tadiæ ka¾e da æe na¹a zemlja nastojati da okonèa saradnju s Tribunalom i stvara ekonomski ambijent koji æe je pribli¾iti Evropi.
"Mi æemo nastaviti da ispunjavamo na¹e zakonske i meðunarodne obaveze. Podseæam da je saradnja sa Ha¹kim tribunalom na¹ zakon i da smo u obavezi da po¹tujemo na¹e zakone jer, ako ne po¹tujemo jedan, neæemo po¹tovati niti jedan pravni akt i biæemo anarhistièno dru¹tvo. Zbog toga saradnja s Tribunalom podrazumeva po¹tovanje pravnog poretka na¹e zemlje", rekao je on.
"Nastaviæemo da gradimo infrastrukturu i ekonomske uslove, Srbija æe kroz proces reformi biti bli¾a svim evropskim standardima i na kraju æe pitanje integracija u EU biti tehnièko pitanje", dodaje Tadiæ.
ostatak => http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=09&dd=16&nav_id=318851
dakle, eu nas je jos jednom sutnula ...
Pitanje je samo koliko puta ce jos to trebati da se desi ne bili smo sacuvali i ovo malo dostojanstva sto nam je ostalo ... :nonono: :K2:
I odmah se servira prièa kako je EU lo¹a, jer nas je "odbacila", izdala i ¹ta ja znam. Jasno i glasno je reèeno da se moraju izruèiti Ha¹ki optu¾enici, uop¹te ne vidim ¹ta je tu sporno! Neka lepo izruèe ovu dvojicu i kraj. Zavr¹ili smo i sa tom mukom. Ba¹ sada je najpogodnija situacija za tako ne¹to. Radikali su razjedinjeni, podeljeni, ne verujem da su u stanju da di¾u bune sada, ¹ta se èeka?
A neee, mi æemo izruèivati jednog po jednog, pa da trgujemo. Evo vam Karad¾iæ, a vi nama SSP. Pa onda evo vam Mladiæ, vi nama èlanstvo u EU. Pa evo vam Had¾iæ, dajte nam Evro ili ¹ta veæ... Pa dajte nam ovo-ono, da radikali ne bi do¹li na vlast, jer æe biti zla. Dosta vi¹e! Izruèite im tu dvojicu i gotovo! Tra¾e od nas jedno, mi pristajemo, al onda da se radi, a ne... Cvrckamo sa poslom. Koliko zakona je done¹eno? Izruèen je Karad¾iæ jedva nekako... Skoro pa ni¹ta ne radimo, a èekamo da nas prihvate oberuèke i daju nam sve ¾ivo za neku crkavicu koju ponudimo. E sva¹ta... Ni jedna zemlja nije olako u¹la u EU (od novih 12), samo nisu imali ratne zloèince i RADILI su.
Jadni Hrvati, moraju da èekaju za nama da se otelimo, pa da zajedno uðemo u EU... :K2:
Kolega, ajmo polako, mislis li da ovi nasi tj zuti+crveni ne bi izrucili i tu dvojicu da znaju gde su ?!?!? :wall:
Vidis koliko smo se namucili za Karadzicem i umesto da nas nagrade zbog toga jer to jeste bio OGROMAN korak - oni nas sutaju opet :wall:
Mogu samo da zamislim kako li ce biti kad udjemo u EU, negde 2589.god, kako ce nam Hrvati, Bosanci i "Kosovari" podmetati nogu/e ako ostane ovakav sistem odlucivanja ...
:wink:
Ja se iskreno nadam da bi ova, kako ka¾e¹ "¾uto crvena", banda izruèila onu dvojicu, da znaju gde su... Samo se pla¹im da se ne¹to kalkuli¹e. I kad su sada bili izbori, ratifikovan je SSP, a sve mi se èini da je zbog toga, da bi pokazali kako Demokrate vode Srbiju u EU, kako smo na korak od EU, kako je sve super i kako treba glasati za njih. A onda je taj sporazum zamrznut i sada ne odmrznut... Samo da radikali ne doðu na vlast. Da se upla¹i narod ili da mu se ulije nada...
Ovaj sistem odluèivanja u EU je i meni malo glup, iskreno. Znaèi, jedna dr¾ava mo¾e da koèi ¹ta god oæe, u inat drugima! Znaèi uðe Hrvatska i mo¾e da blokira ulazak Srbije. Mo¾e da uðe Srbija i blokira neke odluke oko Kosova (ne ka¾em da je to lo¹e, ali mo¾e). A pogotovo kad uðu zemlje zapadnog Balkana, gde smo svi posvaðani, ratovali i jedva èekamo da nekome "uteramo"... Moraæe to menjati nekako...
Mogli su sada da nam odmrznu to, uveliko bi obradovali narod u Srbiji. Narod bi ih malo vi¹e zavoleo, nakon cepanja Kosova i raznih drugih stvari... Ovako se pla¹im da je narod razoèaran i da æe se diæi rejting anti-EU strankama (mada su kao svi za EU, ipak ovaj DSS preteruje i vi¹e od radikala). Nisu to uradili. Nismo im na¾alost ba¹ omiljeni tamo, ne vole nas i moramo duplo vi¹e napora da ula¾emo da bi im dokazali kako mi nismo lo¹i ljudi. Ali tako je kako je i moramo da se doka¾emo... Moramo pred velikima malo da pognemo glave, istrpimo koju æu¹ku, jer æe nas inaæenje odvesti u propast... Bar dok ne stanemo na noge, da mo¾emo da im pariramo...
To oko odlucivanje je srecom dobro posto su odlucili da preostale balkanske zemlje ulaze u paketu (na zalost Hrvata, zivi se pojedose zbog toga :>:), tako da nece biti toliko strasno oko samog ulaska ako sama EU ostane pri toj odluci da svi grupno pristupaju ..
to be continued...
Ren: Srbiji status kandidata 2009.
| Izvor: Beta, Tanjug
Beograd, Prag -- Evropski komesar za pro¹irenje Oli Ren izjavio je da æe Srbija naredne godine steæi status kandidata.
"Naredna godina za Evropsku uniju biæe u znaku zapadnog Balkana", kazao je Ren na konferenciji "Pro¹irenje EU - perspektive zapadnog Balkana", koju je u Pragu organizovala èe¹ka vlada kako bi predstavila prioritete svog ¹estomeseènog predsedavanja Uniji od januara naredne godine.
Ren se danas, zajedno sa èe¹kim vicepremijerom za evropska pitanja Aleksandrom Vondrom, priklonio stavu da komplikacije oko Lisabonskog sporazuma o reformi evropskih institucija ne bi smele da predstavljaju prepreku za evropsku integraciju buduæih èlanica i zapadnog Balkana.
"Proces mo¾e da se pone¹to uspori, ali ne i zaustavi", rekao je Ren.
"Svi na konferenciji su se slo¾ili da je taj period èe¹kog predsedavanja prelomni trenutak za zapadni Balkan. Ne u smislu nekih kriza, veæ ¹to region iz perioda stabilizacije kreæe u pridru¾ivanje EU", kazala je nakon konferencije pomoænica ¹efa srpske diplomatije za poslove evropske integracije Milica Deleviæ.
Prema njenim reèima, u Èe¹koj, kao buduæem predsedavajuæem, i u evropskim institucijama jedinstvena je ocena da to ¹to trenutno na Balkanu nema nekih veæih kriza ne znaèi da regionu ne treba posvetiti pa¾nju.
"Svi koji su govorili na konferenciji pohvalili su napredak koji je uèinila Srbija od osnivanja nove vlade i izrazili optimistièko oèekivanje da æe Srbija tokom sledeæe godine steæi status kandidata za EU", kazala je Deleviæeva.
Na pra¹koj konferenciji jednoglasan je bio i stav da bi trebalo odblokirati Privremeni sporazum Srbije i EU, buduæi da Èe¹ka, kao i ogromna veæina u EU, za razliku od Holandije, ne smatra da saradnju i pribli¾avanje Srbije treba uslovljavati izruèenjem Ratka Mladiæa Ha¹kom tribunalu.
Oli Ren je izjavio i da je ratifikacija SSP-a u parlamentu poveæala ¹anse da Srbija dobije status kandidata za èlanstvo u EU u 2009.
"Radikali, koji su tradicionalno bili protiv èlanstva u EU, uzdr¾ali su se od glasanja, ¹to mo¾e da znaèi bolji nacionalni konsenzus o evropskim ciljevima Srbije", ocenio je Ren.
Prioritet EU u 2009. godini æe, prema njemu, biti i Kosovo.
"Kosovo æe ostati prioritet tokom èe¹kog predsedavanja" EU u prvoj polovini 2009. godine, rekao je Ren i dodao da je "kljuèno uspe¹no razme¹tanje misije Euleks" na Kosovu.
"EU je opredeljena za odr¾avanje mira i stabilnosti na Kosovu i za podr¹ku njegovom ekonomskog razvoju, kao i za napredak ka EU kao delu zapadnog Balkana", rekao je evropski komesar.
Èe¹koj æe, prema proceni komesara Rena, u toku predsedavanja najverovatnije preostati i zadatak da dovr¹ava pregovore sa Hrvatskom u nekim od te¾ih poglavlja.
"Hrvatska je na dobrom putu. Oèekujem da æemo preostala poglavlja otvoriti u jesen, ali neka od najte¾ih pitanja mogu da ostanu za èe¹ko predsedavanje", kazao je novinarima Ren.
b92
Ministri EU o saradnji sa Srbijom
| Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd, Brisel -- ©efovi diplomatija Evropske unije odali su priznanje Srbiji za dostignutu saradnju sa Ha¹kim tribunalom i zatra¾ili da ta saradnja bude potpuna.
Ministri EU su naveli da "Srbija, sa svojim sna¾nim kapacitetom dr¾avne uprave, mo¾e ubrzati napredak ka EU, uz dobijanje statusa kandidata za èlanstvo, èim nu¾ni uslovi budu ispunjeni". Evropski komesar Oli Ren zalo¾io se za odmrzavanje Privremenog sporazuma s Srbijom, smatrajuæi da je to naèin da se oda priznanje njenim naporima da ostvari saradnju s Ha¹kim tribunalom.
"Srbija je bila konstruktivna u radu na stabilnosti i bezbednosti u regionu i vlada sprovodi proevropsku reformsku agendu", izjavio je Ren novinarima po okonèanju sastanka.
Ren je naglasio da, meðutim, Ratko Mladiæ i Goran Had¾iæ "moraju da budu privedeni pravdi".
Èe¹ka ne odustaje od zapadnog Balkana
©ef èe¹ke diplomatije Karel ©varcenberg potvrdio je u Briselu da æe prioritet Èe¹ke tokom predsedavanja Evropskoj uniji biti da ubrza ulazak zemalja zapadnog Balkana u Uniju i upozorio da u regionu neæe biti mira dok granice ne izgube znaèaj.
©varcenberg je pred dana¹nji sastanak ¹efova diplomatija dvadesetsedmorke kazao da æe Hrvatska biti spremna za ulazak u EU u drugoj polovini 2009. godine, javljaju èe¹ki mediji, a prenosi Beta.
S druge strane, istakao je on, najbolji naèin da EU oda priznanje Srbiji je da donese odluku o primeni Privremenog sporazuma, koja je trenutno zamrznuta zbog nedostatka konsenzusa unutar EU usled protivljenja Holandije.
Holandski ministar spoljnih poslova Maksim Verhagen izjavio je u Briselu da se saradnja Srbije s Ha¹kim tribunalom nije dovoljno pobolj¹ala da bi Holandija promenila svoje protivljenje odmrzavanju Privremenog sporazuma.
Srbija ima sigurnu buduænost u Evropskoj uniji, ali trenutno na tom putu stoji nekoliko problema, pre svega pitanje hap¹enja Ratka Mladiæa, izjavio je u Briselu predsedavajuæi Saveta ministara EU, ¹ef francuske diplomatije Bernar Ku¹ner.
Ku¹ner je na konferenciji za novinare po okonèanju sastanka ministara istakao da "nema nikakve dileme da je Vlada Srbije demokratska i proevropska, a buduænost Srbije u Evropskoj uniji" i naglasio da je "potrebno ubediti pojedine èlanice EU" da se odmrzne Privremeni sporazum EU sa Srbijom.
"Postoji jedan broj problema, naroèito pitanje hap¹enja generala Mladiæa", rekao je Ku¹ner.
U zakljuècima zasedanja ¹efova diplomatija EU se "pozdravlja èinjenica da je Srbija potvrdila svoju privr¾enost Evropi" i "odaje priznanje za dostignutu ravan saradnje sa Ha¹kim sudom", ali se istièe i da "Srbija mora dopuniti taj povoljan razvoj punom saradnjom" sa Tribunalom u Hagu.
Evropski komesar Ren i visoki predstavnik Havijer Solana su na ministarskom zasedanju pozdravili veoma konstruktivan pristup Srbije za razme¹taj Euleksa na Kosovu.
Ren je naglasio da je "Srbija u velikoj meri bila konstruktivna i imala pozitivan pristup za re¹enje oko razmesestanja Euleksa", kao i u drugim pitanjima odnosa sa EU.
Do razmatranja odnosa sa Srbijom i ostalim zemljama zapadnog Balkana do¹lo je u okviru ocene "Strategije pro¹irivanja i glavnih izazova u 2008/2009", kao i godi¹njih izve¹taja o napretku zemalja zapadnog Balkana u pridru¾ivanju Uniji, koje je izradila Evropska komisija, a èemu se "u velikoj meri daje podr¹ka".
Jeremiæ: ©anse vrlo male
©ef diplomatije Srbije Vuk Jeremiæ rekao je, gostujuæi u emisiji “Utisak nedelje” na TV B92, da ni¹ta nije gotovo sve dok se evropski ministri ne sretnu, ali, ipak, navodi da i njegove informacije iz evropskih krugova govore da Srbija danas ne treba da se nada odmrzavanju sporazuma.
“Prijatelji sa kojima sam razgovarao, ministri spoljnih poslova desetak zemalja Evropske unije, u poslednjih 48 sati su mi rekli da su ¹anse za tako ne¹to male zbog toga ¹to Holandija ne odustaje od svog stava da Srbija ne saraðuje u potpunosti sa Ha¹kim tribunalom”, rekao je Jeremiæ.
“S obzirom da je puna saradnja sa Ha¹kim tribunalom politièki preduslov za nastavak evropskih integracija, Holandija smatra da se taj uslov nije stekao, ali, na¾alost, u okviru Evropske unije gde se odluke donose konsenzusom, to je dovoljno da se tako ne¹to ne desi”, kazao je on.
Jeremiæ je rekao da se u sluèaju ni jedne druge dr¾ave, koja ¾eli u Evropsku uniju, nije desilo da jedna zemlja punom saradnjom sa Tribunalom smatra samo izruèenje i hap¹enje nekog ha¹kog optu¾enika.
On je takav stav, koji zastupa Holandija, nazvao “drakonskim”.
“Hrvatska je i potpisala ugovor o stabilizaciji i pridru¾ivanju i poèela da primenjuje mnogo godina pre nego ¹to se general Ante Gotovina na¹ao u Hagu. Prema tome, prièa o dodatnom uslovljavanju je, ¹to se tièe Haga, prièa o tome zbog èega se definicija pune saradnje u sluèaju Srbije defini¹e na drugaèiji naèin. Mislim da to nije fer”, naveo je Jeremiæ.
Govoreæi o odnosima Srbije i EU u vezi sa pitanjem Kosova, Jeremiæ je rekao da bi se Srbija na¹la pred nemoguæim izborom onog trenutka kada bi EU uslovila Srbiju priznavanjem Kosova.
Ova vlada ne bi imala izbora osim da u tom sluèaju zaustavi put ka evropskoj integraciji, naveo je Jeremiæ.
On je rekao da iza spoljne politike koju Srbija vodi "stoje Vlada Srbije i predsednik Republike".
Uslovi za izmenu stava
Ipak, kako saznaje agencija Beta, nisu izgubljene sve ¹anse da Evropska unija odmrzne prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom do kraja godine.
Holandija bi mogla da revidira svoj stav sredinom nedelje kada èuje ¹ta je u svom izve¹taju o saradnji Srbije napisao glavni ha¹ki tu¾ilac Ser¾ Bramerc.
Uprkos stavu ostalih èlanica EU i Evropske komisije, Holandija i dalje smatra da æe to biti moguæe tek kad tu¾ilac Ha¹kog suda Ser¾ Bramerc oznaèi saradnju Beograda s Ha¹kim sudom kao "potpunu", rekli su izvori EU.
Bramerc u sredu podnosi izve¹taj Savetu bezbednosti UN o saradnji Beograda s Tribunalom u Hagu, a kako je reèeno u Savetu ministara EU, ako bi u tom izve¹taju bilo "novih bitnih elemenata", nije iskljuèeno da bi ¹efovi diplomatija EU i na poèetku samita Unije, u èetvrtak uveèe, ponovo mogli raspravljati o odnosima sa Srbijom.
:news:
Dnevnik: Kosovo kao Severna Irska
| Izvor: FoNet, Dnevnik
Novi Sad -- Srbija neæe moæi da se pridru¾i EU pre nego ¹to re¹i odnos prema Kosovu i ne da garancije da neæe spreèiti Kosovo da postane èlan EU, pi¹e novosadski Dnevnik.
"Niko u EU neæe postaviti Srbiji uslov da prizna Kosovo da bi dobila status kandidata ili poèetak pregovora o èlanstvu u EU. Beograd vrlo dobro zna da s evropske strane ima na raspolaganju nekoliko 'mirnih' godina da privede kraju pregovore o ulasku u EU", rekli su Dnevniku diplomatski izvori.
Oni tvrde da se od Beograda samo oèekuje da ne politizuje stvari koje su bitne za ekonomski razvoj Kosova, kao ¹to su uèe¹æe Pri¹tine u regionalnim vidovima saradnje poput CEFTA ili Energetske zajednice i slièno.
Buduæi da su se srpske vlasti tokom pregovora o statusu Kosova bavile samo teritorijalnim pitanjima i bile totalno nezainteresovane za sudbinu Srba na Kosovu, red je da nova vlast promeni redosled va¾nosti i stavi kosovske Srbe na prvo mesto, rekao je za Dnevnik izvor blizak britanskom Forin ofisu.
"Mi mislimo da bi najbolje bilo ono ¹to je primenjeno za Irsku i Severnu Irsku, jer kao ¹to smo videli, i Velika Britanija i Irska su u¹le u EU, a da nisu u potpunosti re¹ili pitanje Severne Irske. Takoðe, zbog toga ni jedna strana nije trpela ¹tetu", rekao je taj izvor.
S obzirom na to da je i Irska u¹la u EU s Ustavom iz 1937. godine, u kojem je imala odrednicu da je i severni deo Ostrva deo nacionalne teritorije, ali i èlan u kojem se eksplicitno navodilo da zakoni Irske va¾e samo na ju¾nom delo ostrva, Dablin je eksplicitno priznao faktièko stanje – da nema kontrolu nad Severnom Irskom.
Britanska ideja za Kosovo bi bila da Srbija ostavi u svom Ustavu Kosovo kao formalni deo nacionalne teritorije, uz priznavanje da tamo postoji nezavisna vlast u odnosu na Beograd, u smislu da svaki graðanin roðen na Kosovu ima pravo da bude deo "srpskog naroda" i da se Srbija i Kosovo mogu ponovo ujediniti, ali samo u miroljubivom procesu uz veæinski pristanak naroda i u Srbiji i na Kosovu.
"Na taj naèin, Srbija bi bila motivisana da radi na ¹to br¾oj integraciji Kosova u EU, a s druge strane, Srbi na Kosovu bi bili dvostruko za¹tiæeni kao graðani, odnosno dr¾avljani ne samo Kosova veæ i Srbije", smatra sagovornik Dnevnika.
b92