Graðani su obmanuti da je "doloreksa" lek

Started by tarantulica, 08-09-2007, 20:02:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

pahuljica

Ne nije povuèen u svim apotekama, tj. jo¹ nije stigao zvanièan dopis o povlaèenju iz prodaje. Ono ¹to je problem tj. ¹ta æe biti problem je to ¹to postoji veliki broj pacijenata koji je konzumiraju i kojima kako ka¾u poma¾e, a probali su pre toga sve, ba¹ sve. Mislim ¹ta reæi nego da su kod mene u¹le dve pacijentkinje i tra¾ile „biljni aspirin“. Slomile se farmaceutkinje da odgonetnu ¹ta je to dok uva¾ene pacijentkinje nisu rekle: „Pa znate reklamira se na Grandu“!!!. Nakon toga nije bilo sumnje- izbor je pao na dolorexu. Po meni nije samo problem u dolorexi veæ i svim OTC preparatima koji nas svakodnevno preplavljuju  reklamom (kineski prednjaèe). U stvari problem je u pacijentima koji slepo veruju svemu ¹to je u reklami napisano i ne po¹tuju preporuèeno doziranje iz fazona – to je biljni preparat ne mo¾e da ¹kodi a br¾e æe da deluje ako popijem tri (mada je broj obièno mnogo veæi) umesto jedne tablete. E tu treba da nastupi farmaceut da uputi pacijenta u prednosti odredjenog OTC preparata ali i eventualne nus pojave( malo li je potencijalna hepatotoksiènost, a da ne prièam na ¹ta su se sve ljudi ¾alili i kakvi su bili nalazi jedne na¹e koleginice biohemièara nakon du¾eg konzumiranja iste...)

Moram da podelim sa vama i naèin na koji je ovog leta bila stimulisana prodaja Herbafast-a ( takodje kineski OTC preparat, ali za mr¹avljenje) iako je off topic. Naime ukoliko apoteka poruèi na jednoj fakturi 30 kutija istog dobija i ©ERPU gratis. Po meni je to takva tuga i takvo dno na¹e struke da nemam reèi, a to je samo jedan primer (mislim dele su tu i aparati i ¹oljice za kafu, pe¹kiri, torbe za pla¾u, vauèer za kupovinu u women secret-u....) I zato apelujem na kolege pogotovu one koje zanima marketing i uop¹te farmakoekonomija da ukoliko se naðu u prilici da vr¹e neku akciju ne nude ¹erpe i lonce. Ne ¾elim da vas zamaram sa tim ¹ta se sve daje lekarima da bi prepisivali odredjene lekove i  preparate pa bi bolje bilo da ministarstvo prvo raspravi o lekarskoj etici pa tek onda o farmaceutskoj

Da nije sve tako crno dokazuje manji broj ozbiljnijih farmaceutskih kuca, kad veæ spomenuste Prostamol uno da uzmem njega za primer. Nisu ljudi nudili ni ¹erpe ni aparate za kafu ni torbe, veæ predavanje, pa ko hoæe da èuje ne¹to novo neka izvoli da doðe. I  verujte mnogo je plodonosnije jer je farmaceut koji je odslu¹ao dobro potkovan za sva eventualna pitanja koja mo¾e dobiti od pacijenta, a verujte najneprijatnija situacija koja mo¾e da vas zadesi je da èoveku koji vas pita za savet, pomoæ ne mo¾ete da date adekvatan odgovor a za to ste ¹kolovani.


Bred

Ma slobodno recite!  :wink:
Mene zanima npr ovo
Quote from: pahuljica on 19-09-2007, 12:57:54
Ne ¾elim da vas zamaram sa tim ¹ta se sve daje lekarima da bi prepisivali odredjene lekove i  preparate pa bi bolje bilo da ministarstvo prvo raspravi o lekarskoj etici pa tek onda o farmaceutskoj
:wink:

Adonis_Vernalis

#32
@ Maslacak:

Dolorexa nikada i nije bila registrovana kao dijetetski suplement, vec najpre kao pomocno lekovito sredstvo, a mozda ce biti (ne zelim da prejudiciram) TRADICIONALNI BILJNI LEK. Sada nije registrovana nikako, jer je iscurio (kratak) rok za preregistraciju, pa je preparat uleteo u interregnum izmedju stanja A i stanja B.

Jos jedno pojasnjenje: nijedan lek nije apsolutno bezbedan, pa ni biljni. O tome sam vec pisao drugde, mnogo detaljnije nego sto bi sada trebalo to ciniti, pa potrazite. A nameravam da pokrenem i jednu temu gde cete moci da nesto vise saznate o racionalnoj fitoterapiji kao konceptu, jer ce vam taj segment obrazovanja izmaci, a da niste ni svesni njegove vaznosti, ma koliko se mi trudili da vam o tome pricamo na predavanjima i vezbama. Racionalna fitoterapija zasluzuje bar predmet, sto je bolonjskom reformom i predvidjeno.

U temi pod naslovom "Rec predsednika", Stef je pozeleo da sazna zasto je cela halabuka oko dolorexe i napravljena, pa je mislio da ja znam zasto je g-din Ministar prozvao bas taj preparat - a cutim i pravim se nevest. Skroz "srpski" receno, pojma nemam zasto. Hajde da ostanem u srpskom miljeu i ponudim kao odgovor jos par narodnih mudrosti: valjda on zna zasto je to uradio, kao i onu krilaticu "gde ima dima, ima i vatre". Ako pazljivo procitate clanak, moci cete da zapazite da je g-din Ministar sebi par puta skocio u stomak i zabio sebi par autogolova... kroz noge...

Ma, bura u casi vode.

Maslacak

Quote from: Bred on 19-09-2007, 14:12:33
Ma slobodno recite!  :wink:
Mene zanima npr ovo
Quote from: pahuljica on 19-09-2007, 12:57:54
Ne ¾elim da vas zamaram sa tim ¹ta se sve daje lekarima da bi prepisivali odredjene lekove i  preparate pa bi bolje bilo da ministarstvo prvo raspravi o lekarskoj etici pa tek onda o farmaceutskoj
:wink:

Moj tata radi u jednom osiguravajuæem dru¹tvu. Velikom :> I po¹to osigurava ¹to¹ta i koje¹ta, i poznaje mnoge face, pa i lekare, farmaceutske kuæe...ka¾e mi pokatkad tako neku informaciju...

Elem, ba¹ pre neki dan, rekao mi je upravo isto ovo.
Farmaceutske kuæe plaæaju lekarima (naravno, "neregularno", ispod ¾ita) da prepisuju ili preporuèe odreðeni lek, njihov, a ne neki drugi, isti ili slièan.
Kome je tu naru¹ena etika - ja bih rekla, i jednima i drugima.

Osim toga, prièao mi je ¹to¹ta i o "farmaceutskoj mafiji", neregularnim klinièkim ispitivanjima koja se sprovode u klinièkom centru - ali ovo je sve rekla-kazala, i neæu da prièam o tome bez nekih jaèih informacija i dokaza. Kad, i ako do njih doðem - javiæu se, ukoliko vas interesuje  :wink:

Bred

ne, to bi vec bio krupan "zalogaj" za nas mali forum i preveliki rizik.
to je posao za sudove.
:wink:

Maslacak

u pravu si...
a i ne bi bilo dobro da mi tata dobije otkaz :K

Darker

E, ali ne¹to me ludo zabavlja. Sa ovom temom se direktno kr¹i zakon, jer: "svaka reklama je dobra reklama" :116: :116: :siza: :siza: :siza:
Da ne bi ove teme, ja nikad za dotiènu Dolorexu èuo ne bi :K :K

Adonis_Vernalis

Muskarce migrena retko pogadja. Darkeru, ne zaboravi da dolorexu pazare pretezno zene.

pig_am_am

tako ja jednom pitala mamu: "sta cu ja biti kad zavrsim ovo?"
a ona mi rekla: "mafijas"  :116:

jecapereca

Quote from: pig_am_am on 01-10-2007, 13:38:15
tako ja jednom pitala mamu: "sta cu ja biti kad zavrsim ovo?"
a ona mi rekla: "mafijas"  :116:
Mama je uvek u pravu  :smekerica:

pop

Posle pisanja Glasa javnosti, ¹tetan preparat zvanièno povuèen iz domaæih apoteka
Vlasnik „Dolorekse“ ljut na medije, preti tu¾bama

BEOGRAD - Vlasnik „Proton sistema“, uvoznik i distributer „Dolorekse“, doktor Predrag Moskovljeviæ, saop¹tio je juèe da æe ovaj preparat protiv glavobolje biti povuèen sa na¹eg tr¾i¹ta dok traje proces njegove preregistracije. On je na konferenciji za novinare rekao da su o tome obave¹tene veledrogerije, te da se preparat povlaèi iz prodaje zbog toga ¹to prema aktuelnom zakonu nema dozvolu za promet.

Firma „Proton sistem“ je juèe organizovala konferenciju za medije na kojoj je najavljena tu¾ba protiv dnevnih novina Glas javnosti i Kurir, za delo klevete i nadoknadu ¹tete koju je ova kompanija pretrpela zbog toga ¹to su u tekstu „zlonamerno preneli tvrdnje, koje su izneli predstavnici organizacije ‘Farmaceutsko jezgro’“ o ¹tetnosti ovog preparata po zdravlje pacijenata.

Naime, u na¹im novinama je u nedelju objavljen tekst na osnovu odluke Agencije za lekove koja je izdala saop¹tenje da pomenuti preparat nema dozvolu za stavljanje u promet. Agencija je navela, a Glas javnosti preneo da se „mi¹ljenje za carinjenje ovog preparata, ne mo¾e smatrati dozvolom za njegovo stavljanje u promet“, kao i obrazlo¾enje da dokumentacija za preparat „nije kompletna“ i da se ne mo¾e „sa sigurno¹æu tvrditi koji se oblik svilene bube nalazi u sastavu ovog proizvoda“.

Tvdrnje o ¹tetnosti „Dolorekse“, koje je za Glas iznela Vukosava Stevanoviæ iz „Farmaceutskog jezgra“, demantovao je vlasnik „Proton sistema“, kome je u tome pomogla Agencija za komunikacioni konsatlting „Farmer & Spajiæ“. Uz ¹tampani materijal, oni su na konferenciji za novinare „slikovito“ obja¹njavali da je prisustvo forukumarina (neki tvrde veoma ¹tetne supstance u preparatu „Dolorekse“) „sasvim uobièajeno“ i da ga ima u ishrani „i to u veæem procentu nego u ‘Doloreksi’“.

Vlasnik „Proton sistema“ je tvrdio da kvalitet preparata garantuju vrhunski eksperti „od kojih nema boljih u istoènoj Evropi“.

- Prema ispitivanjima sprovedenim u skladu sa najvi¹im standardima, na¹ preparat nema posledice po stomak i bubrege, niti ima ne¾eljene efekte za migrenu - tvrdio je dr Moskovljeviæ, navodeæi kako su svi sastojsci „Dolorekse“, ukljuèujuæi i svilenu bubu, „identifikovani i farmakolo¹ki procenjeni“. Svojstva su potvrdila dva razlièita nezavisna eminentna profesora farmaceutske farmakologije, rekao je on.

Na insistiranje novinara da navede imena eksperata koji stoje iza kvalitete „Dolorekse“ doktor Moskovljeviæ je naveo Nenada Ugrièiæa i Silvanu Dobriæ. Doktor je demantovao i tvrdnje da je „Doloreksa“ „zakonski, etièki i na bilo koji naèin problematièna“, i dodao kako se preparat reklamira „po¹to to nije lek koji se izdaje na recept“. U svakom sluèaju, Moskovljeviæ je sve vreme stajao na poziciji da se ova kompanija spremna da ispo¹tuje sve zahteve Agencije za lekove i da æe sve uèiniti u skladu sa zakonom.

Sagovornica Glasa, Vukosava Stevanoviæ, juèe je odluku „Proton sistema“ o povlaèenju preparata iz prodaje kratko prokomentarisala:

- Dobro je da je „Doloreksa“ povuèena. Nadam se da postoji spremnost za formiranje farmaceutske inspekcije koja æe, konaèno, prekinuti prodaju neregistrovanih proizvoda na srpskom tr¾i¹tu.

Autor:
Sne¾ana Èeliæ

izvor www.glas-javnosti.co.yu (http://www.glas-javnosti.co.yu)

Bred

Quote from: pahuljica on 20-09-2007, 15:01:02E sad moje nezadovoljstvo kulminira jednim drugim problemom koji ti napisa da te interesuje. Naime generièki isti lek èesto proizvodi vi¹e fabrika, a te fabrike kako u svakoj drugoj zemlji tako i u Srbiji imaju svoja predstavni¹tva, a ta predstavni¹tva struène saradnike, operativnce kako ti drago. Ali samo u Srbiji se tr¾i¹te osvaja na jedan jako èudan naèin. Naime svesni èinjenice da je lekar bog i batina mladi struèni saradnici pohrle ka ordinacijama ¹to dr¾avnim ¹to privatnim, naoru¾ani znanjem o prednostima svog a manama konkurentnog leka, ali naoru¾ani jo¹ neèim. I tako javna tajna ti le¾i u sledeæem: za odreðeni broj propisanih recepata sledi stimulacija lekara u najrazlièitijim oblicima u vidu plaæenog kongresa u inostranstvo, finansijskih sredstava koja su nekada kao i èitava plata doktora, pa do najbanalnijih- letovanje za celu porodicu, veæ pomenute ¹oljice, ¹erpe i torbe, fotoaparati....
I zato nemoj sutra da te èudi kad ti pacijent umesto klasiènog poka¾e ¹areni  recept koji vi¹e lièi na reklamu, na kome su napisani svi lekovi odreðene fabrike, a doktor „struèno“ oznaèio da pacijentu odgovara ba¹ taj i taj. I to ti kao farmaceut treba da proguta¹ i jo¹ kad te pacijent pita ne¹to iz fazona jel tako da je to trenutno najbolje ti kao treba da aminujes doktora e pa ja ne mogu tj. necu.

   I zato sam pisala za dolorexu jer bi ministarstvo zdravlja trebalo prvo da proveri u koliko se bolnica nalazi poster i flajeri za istu, koliko je lekara stavilo svoj peèat kao preporuku za taj OTC preparat, pa tek onda da se raspravlja o povredi etike od strane farmaceuta .
Ne zam da li gre¹im ali koliko sam ja upuæena u istoriji ministarstva Srbije nikad za ministra zdravlja nije izabran farmaceut.

A dolorexa i svi ti kineski preparati su mi veruj mi bolna taèka iz milion i jednog razloga. Da li treba da napomenem da je ta ista dolorexa kad je iza¾la na tr¾i¹te ko¹tala nekih u vrh glave 200 din, pa je cena koèila na 450, da bi sad ko¹tala neverovatnih 600-650 din. Ja hvala bogu nisam stalno u zemlji ali ne¹to ne znam da je bila inflacija 300%. A opet sa druge strane kad pogleda¹ treba platiti sve one reklame na grandu, u novinama, sve lekare, sve farmaceute i sve koji su doprineli da ovaj dijeteski suplement postane toliko tra¾en. Ista prièa sa herbafastom isti uvoznik (prvobitno 300 din zatim 600 pa od septembra 900 din).   

I mo¾da bi sve ovo nekom i bilo ok i mo¾da se ne bi slo¾io sa mnom, ali po¹to sam poslednje dve godine u  razvijenoj nam Evropi i upoznah se i sa radom i polo¾ajem njihovih farmaceuta mogu samo da ka¾em da je kod nas stra¹no i ¹to je jo¹ crnje nema èak ni tendencija da bude bolje. Ne znam koliko si upoznat ali Analgin æe¹ jako te¹ko uop¹te naæi, a kamoli kupiti bez lekarskog recepta. Neko je spomenuo kako se kod nas nsail preparati piju kao bombonice, e pa u svetu nije tako s obzirom da je odavno dokazano da neki o¹teæuju ko¹tanu sr¾ pored svih kontraindikacija koje se veæ dugo znaju. Mada opet navodim svoje mi¹ljenje veliki je problem ¹to na¹i pacijenti nemaju meru tj. ne koriste lek onako kako je propisano, veæ u mnogo veæim kolièinama.

Sad ovo jeste malo uop¹ten odgovor sa moje strane, ali nije ba¹ zgodno na poèetku karijere pljuvati po svima i ukazivati kako ni¹ta ne valja. Veruj mi ima na¹a struka milion vedrijih strana, samo je pitanje gde u startu povuèe¹ crtu - kako se postavi¹ i odluèi¹ ¹ta hoæe¹ a ¹ta ne. Ima i sjajnih lekara sa kojima ti je zaista zadovoljstvo saraðivati.

Ako te jo¹ ne¹to konkretnije zanima no problemo