Jedan novi test mogao bi u buduænosti da zameni kolonoskopiju

Started by Bred, 17-10-2007, 14:51:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Iste nedelje, kada je predsedniku Bu¹u radjena  kolonoskopija, kako bi se videlo da li ima kanceroznih ili predkanceroznih izraslina – poznata amerièka evangelistièka propovednica preminula je od raka debelog creva. Njeno ime bilo je Temi Fej Mesner. Ona se pojavila na televizijskoj mre¾i CNN samo nekoliko dana pred smrt.

«Kada napustim ovaj svet – zato ¹to volim gospoda – otiæiæu pravo u raj».

Temi Fej Mesner je jedna od 600 hiljada osoba koji æe umreti od raka debelog creva ove godine, sudeæi prema podacima zvaniènika Svetske zdravstvene organizacije. Rak debelog creva pogadja veæi deo creva i deo debelog creva koji vodi ka rektumu. To je èetvrta po redu najèe¹æa vrsta raka. Ali, ako se ustanovi u ranoj fazi, pravilan tretman skoro uvek vodi ka potpunom izleèenju. Lekari su uklonili pet polipa, ili izraslina kao ¹to je ova, tokom kolonoskopije kod predsednika Bu¹a. Gastroenterolozi ka¾u da je pronala¾enje polipa tokom kolonoskopije veoma èesto. Doktor Ro¹ina Rad¾apaksa.

Dr-Rasheena_tv_24jul07_210«Zaista se trudimo da zaustavimo rak debelog creva pre nego ¹to se pojavi i zato kada pronadjemo polip, ¹to je pred- kancerozna izraslina, uklanjamo ga tako da on nema ¹anse da se pretvori u rak».

Doktor Rad¾apaksa preporuèuje ljudima da bi trebalo da redovno idu na kolonoskopiju poèev¹i od svoje 50. godine, a zatim na svakih 10 godina. Ljudima koji imaju polipe potrebno je èe¹æe snimanje. U Sjedinjenim Dr¾avama nivo smrtnosti od raka debelog creva je opao. Struènjaci to pripisuju ranijem otkrivanju i pobolj¹anom snimanju.

Medjutim, istra¾ivaèi na medicinskom centru univerziteta D¾ons Hopkins u Baltimoru, u Merilendu, ustanovili su nedavno da proteini u krvi mogu da identifikuju rak. Nauènici su ispitivali uzorke krvi naizgled zdravih ljudi pre kolonoskopije i uporedili ih sa uzorcima krvi ljudi kod kojih je utvrdjen rak debelog creva. Oni su koristili odredjeni protein kao indikator za bolest i bili su u moguænosti da ustanove – uz 100 odsto sigurnosti – ko ima rak, a ko nema. Istra¾ivaèi su takodje bili u stanju da utvrde koji naizgled zdravi ljudi su imali pred-kancerozne izrasline. Kolonoskopija je trenutno najpouzdaniji test za rak debelog creva. Medjutim, test krvi bi jednoga dana mogao da postane nova opcija za utvrdjivanje ove bolesti.

voa

Enea

znam da u Beogradu, umesto gutanja sonde, rade spirometriju, za odredjivanje Hellicobacter Pilorusa..

kakve veze ima izdahnuti vazduh iz plucja sa zeludcem, pojma nemam.. ali mojoj baki su to radili, jer je manje muchno..

tarantulica

Ima¹ ovde (http://farmaceuti.com/tekstovi/?p=76) detaljnije o toj novoj metodi  :cvet

Enea


jecapereca

Quote from: Enea on 17-10-2007, 16:04:13
znam da u Beogradu, umesto gutanja sonde, rade spirometriju, za odredjivanje Hellicobacter Pilorusa..

kakve veze ima izdahnuti vazduh iz plucja sa zeludcem, pojma nemam.. ali mojoj baki su to radili, jer je manje muchno..
Kada budes spremala farmakologiju samo ce ti se kasti  :wink:

Enea


jecapereca

Quote from: Enea on 19-10-2007, 19:18:57
:stid:

verovala ili ne, jedva chekam :cvet
nema razloga da crvenis  :cvet
Verujem da jedva cekas, i ja sam