Sterilni ¹pricevi spa¹avaju ¾ivote

Started by Bred, 23-10-2007, 14:01:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Kori¹æenjem sterilnih ¹priceva moglo bi da se izbegne 1,3 miliona smrtnih sluèajeva godi¹nje, naroèito u siroma¹nim zemljama, u kojima se 40 odsto injekcija daje nesterilisanim, veæ upotrebljenim iglama, saop¹tila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO).

Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je 33 odsto novih sluèajeva infekcija hepatitisom B i dva miliona novih zaraza hepatitisom C svake godine posledica nesterilisanih ili lo¹e sterilisanih injekcija, izvestio je Rojters.

Oko pet odsto novih sluèajeva zaraze HIV virusom u svetu takoðe je, kako procenjuje SZO, posledica nebezbednih injekcija dobijenih u medicinskim ustanovama.

Procenjuje se da se u svetu godi¹nje da ¹est milijardi injekcija nesterilisanim ili nedovoljno sterilisanim iglama. Mnoge zemlje ne mogu sebi da dozvole upotrebu bezbednih ¹priceva, koji ko¹taju oko 15 dolarskih centi po komadu, dok manje bezbedne varijante staju oko tri centa po komadu.

Hauard Zuker, pomoænik generalnog direktora SZO za zdravstvenu tehnologiju i farmaceutska sredstva, ka¾e da æe struènjaci za javno zdravlje i donatorske vlade na trodnevnoj konferenciji u ®enevi, koja poèinje 23. oktobra, poku¹ati da podstaknu veæe nabavke bezbednih ¹priceva za potrebe zemalja u razvoju.

"Nove tehnologije treba da budu dostupne zemljama u razvoju, u kojima su injekcije vi¹e u upotrebi i gde je veæi rizik od zaraze" zakljuèio je Zuker.

B92

_d.0.t_

na nekim stvarima jednostavno ne sme da se shtedi i .

Enea

Shta uraditi kada ti narkomanchina udje u apoteku, i fali mu dinar za iglu?
oprostiti mu dug, a on cje se roknuti u svakom sluchaju, bila ona sterilna ili ne?
dati mu dve? :K

Shta vi mislite o tetovazama, i tatoo salonima?

pig_am_am

imam pising,nemam tatoo  :>

sto se tice bredovog posta...mislim da nekome to tako i odgovara...da godisnje umre 1,3 miliona ljudi...
:ohwell:

pa ti daj posle nekome da te ubode.


narkomanu bih dala iglu. ako je usao u apoteku,znaci da se necemu jos nada.

Darker

Quote from: pig_am_am on 29-10-2007, 15:28:17
imam pising,nemam tatoo  :>
PRLJAVA SVINJO!
:K :K :K
Hm, ja bih mu dao sterilan ¹pric, a oduzeo gudru :shock

pig_am_am

nemoj biti don kihot, darkeru  :>  (cik probaj da mu oduzmes...)

taman sam postala svinjco pansa :K