Nova studija nudi ohrabrenje ljudima koji imaju prekomernu te¾inu

Started by Bred, 14-12-2007, 21:04:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Nova studija nudi svojevrsno ohrabrenje ljudima koji imaju prekomernu te¾inu, posebno onima koji imaju vi¹e od 60 godina. Studija nagove¹tava da je dobra kondicija va¾nija od dodatnih kilograma u smislu odr¾avanja zdravlja i dugoveènosti.

Brojna istra¾ivanja pokazala su da redovno ve¾banje mo¾e da doprinese ljudskom zdravlju. Ono sni¾ava krvni pritisak, smanjuje nivo lo¹eg holesterola, a mo¾e èak i da uspori razvoj nekih nurolo¹kih oboljenja. Izgleda da su neki stariji ljudi veæ èuli za dobrobiti ve¾banja. Voren Hjuz ima va¾ne razloge za ve¾banje.

«®elim da ostanem aktivan i ne ¾elim da budem onemoguæen ni na koji naèin i da ¾ivim du¾e,» ka¾e on.

I ostali stariji ljudi sla¾u se sa Hjuzom. Bernard Solomon ima 83 godine. On ve¾ba zbog srca.

«©ta sam uoèio? Da to mogu da uradim. Eto, to sam uoèio,» ka¾e Bernard.

Keroli Vilkoks ve¾ba kako bi se borila sa osteoporozom.

«Ojaèala sam, imam vi¹e snage,» istièe ona.

Struènjaci koji se bave mr¹avljenjem i gojazno¹æu, kao ¹to je doktor Luis Aroni sla¾u se da stariji ljudi treba vi¹e da ve¾baju.

«Znamo da je veoma va¾no za starije ljude da odr¾avaju mi¹iænu masu uz adekvatnu ishranu,» ka¾e doktor Aroni.

Istra¾ivaèi su pratili 2.600 ljudi starijih od 60 godina i ustanovili da oni koji imaju prekomernu te¾inu, ali redovno ve¾baju imaju vi¹e ¹ansi da ¾ive du¾e nego njihovi mr¹aviji  vr¹njaci koji nemaju kondiciju. Doktor Stiven Bler sa univerziteta Severne Karoline predvodio je studiju.

«Pojedinci sa vi¹kom kilograma, èak i oni koji su gojazni, ako su u dobroj kondiciji, nemaju poveæan rizik od smrti,» ka¾e doktor Bler.

A, koliko ve¾banje èini osobu psihièki zdravijom? Doktor Bler ka¾e da ako samo 30 minuta br¾e hodate pet dana u nedelji, smatra se da ste u dobroj kondiciji, koliko god da imate kilograma. A, ljudi koji vi¹e ve¾baju imaju i manji nivo smrtnosti.

«Kao 68-godi¹njak sa vi¹e kilograma i dalje trèim 25 milja sedmièno.»

Doktor Bler ka¾e da ljudi koji su previ¹e gojazni imaju veæi nivo smrtnosti, ali uop¹teno, ve¾banje znaèi ¾iveti du¾e.

VOA.com

pig_am_am

super. imam jednu drugaricu,od pocetka zivota je znam [off]iz osnovne[/off] i hocu da je nekako motivisem da smrsa,jer se bojim za njeno zdravlje. a i izgledala bi bolje.
ne mogu da je teram da vezba,ili da se upisem na neko vezbanje sa njom,iz prostog razloga sto ona zivi u novom sadu,tj. nije mi pri ruci  :> [off]da je bicem teram[/off] :*:
moram sad da joj kazem da seta kilometre...sto sam joj vec i rekla...nego,kad joj posaljem ovo ima da mrda ko prava  :smekerica:

Bred

tesko ces ti nju da nateras, to ceo ona sam morati da prelomi  :wink: