pitanje u vezi IUPAC nomenklature

Started by willie the scot, 26-08-2007, 22:37:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

willie the scot

"kako biste nazvali ovo jedinjenje?", profesor pita.
da li je dozvoljen odgovor(dovijanje) tipa:"ima jezgro_______, ima supstituente______ u polozaju______"

da li moras da das tacno ime citavom jedinjenju, ili mozes da se dovijas....i koliko je to bitno za ocenu i prolaz na ispitu?

znam da su beskompromisni sto se tice funkcionalnih grupa, pokusavam da utvrdim koliko im je tacno bitan taj IUPAC.

tarantulica

Sote tra¾i ba¹ IUPAC...
Ka¾e ti da proèita¹ jedinjenje, pa ako se zbuni¹, da bi ti pomogao, ka¾e da proèita¹ kao derivat odreðenog heterociklusa...
Agbaba stavlja akcenat na funkcionalne grupe...

Mislim da odgovor koji si napisao ne bi ba¹ slavno pro¹ao...  :ohwell:

:cvet


mina-L

Dal neko zna kako se po IUPAC-u cita SPIRONOLAKTON? :cvet

Ksenija

ko ce da popamti ona jedinjenja sa nazivima po dva reda... :roll:

laclaire

QuoteDal neko zna kako se po IUPAC-u cita SPIRONOLAKTON?


Ovo kaze Wikipedija: 7α-Acetylthio-3-oxo-17α-pregn-4-ene-21,17-carbolactone

igrackica

Tako je, cita se kao da je u polozaju 17 otvoren prsten, samo mislim da ovo navedeno nije sasvim tacno, mislim da treba procitati 17 beta hidroxi, nista tu nije alfa, osim ako ne misle da je vodonik 17 alfa, ali to se ne cita...

Dakle ja bih ovako proctala
7alfa-acetiltio-17 beta hidroxi-3-oxo-pregna-4-en-21 karboksilne kiseline gama lakton.

Ksenija, ne brini, nije ucenje napamet, imas par izuzetaka, gde je fora samo dobro ukaciti kako se broji (sto ponekad nema odgovor zasto, jednostavno je dogovorno uzeto i recimo to je mene najvise izludjivalo), ostalo legne samo po sebi, ne sekirajte se.

laclaire

Ja nadjoh na jos jednom mestu da je 17 alfa http://www.chem.qmul.ac.uk/iupac/steroid/3Sapp.html   :hmm  verovatno se u ovakvoj nomenklaturi oznacava polozaj supstituenta koji "nosi" karboksilnu grupu, a on je ispod prstena tj. alfa, ali u tom slucaju ne treba da se kaze "hidroksi" posle 17 alfa, nego na kraju "21,17 karboksilne kiseline gama lakton",  a mozda moze i ovako kako je igrackica napisala...u svakom slucaju treba proveriti, a ko ima vise vremena i potrebe za tim moze detaljnije da prouci nomenklaturu kod steroida, preko sajta na koji vodi link koji sam postavio.

majamil

Да ли би неко могао да напише да ли постоји правило по коме се у префиксу стављају функционалне групе тј. по ком редоследу?

Мислим да је то рађено из органске 2, можда не баш детаљно, али ја се не сећам, а не могу да нађем у скрипти. :roll:

tarantulica

Hm, seæam se kao kroz maglu...
Reða¹ ih po mestu (polo¾aju) na kom se nalaze ili po abecednom redu....
Ja preferiram prvu varijantu  :cvet

katarina

#9
Jeste po abecedi, ali ne treba ti to! Bitno je da odredis glavni niz i onda samo redjas supstituente kako hoces, jer niko tebe nece vratiti ako kazes metil grupu ispred hlora ili slicno. Ja sam cak profesora na ispitu pitala koji derivat zeli, on je rekao, ja otcutala jedno 10 sekundi i ispalila IUPAC na jedan. I tako par puta. Morate uzeti sebi vremena na ispitu, slobodno!!


Najgore je ako krenes da se vracas pred njim sa polovine IUPACa na pocetak i tako nekoliko puta. Sote je strpljiv, saceka koliko ti treba, sklopi u glavi svaki odgovor.

majamil

Хвала Катарина  :cvet
имаћу то на уму, можда оне тешке напишем у концепту, ако имам времена  :ohwell:

mina-L

Citanje salmeterola( agonist beta receptora) :cvet

laclaire

2-(hidroksimetil)-4- [1-hidroksi-2-[6-(4-fenilbutoksi)heksilamino]etil]-fenol