Svi plavooki ljudi na planeti potièu iz ovog regiona?

Started by Darker, 09-02-2008, 16:21:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darker


Plave oèi balkanske
Na¹i genetièari s oprezom komentari¹u rezultate najnovije studije danskih nauènika da svi plavooki ljudi na planeti potièu iz ovog regiona

„Veliki genetièki prasak” koji je uslovio pojavu svih plavookih osoba na planeti dogodio se na severozapadnoj obali Crnog mora ili u regionu Balkana, tvrde danski nauènici sa Univerziteta u Kopenhagenu, u svojoj najnovijoj studiji koja je upravo objavljena u èasopisu „Hjuman d¾enetiks”.

Nauka o genima je odavno utvrdila èinjenicu da plavooki ljudi predstavljaju relativno noviju pojavu na istorijskoj pozornici èoveèanstva. Do pre ¹est do deset hiljada godina svi stanovnici „treæeg kamena od sunca” bili su smeðooki, a onda se desila velièanstvena genetièka mutacija koja je èoveèanstvu podarila oèi boje safira. Postulate evolucione genetike, zbog kojih smo verovali da su plave oèi u Evropu stigle sa vikinzima, studija danskih nauènika obræe za 180 stepeni – oèi boje lavande su najbolji genetièki „izvozni proizvod” Balkana, tvrde istra¾ivaèi iz Kopenhagena.

Statistika svedoèi da najveæi procenat plavookih ljudi na svetu (èak 99 odsto njih) ¾ivi u Estoniji, a potom na Islandu (koji naseljava 90 odsto plavookih), Skandinaviji i istoènoevropskim zemljama – plave oèi su nacionalno vizuelno obele¾je Poljaka, Èe¹ka, Slovaka, Ukrajinaca...

Iako ova geografska zanimljivost daje veliku injekciju nacionalnom ponosu, dr Biljana Stojkoviæ, sa katedre za genetiku i evoluciju Biolo¹kog fakulteta u Beogradu, vrlo oprezno komentari¹e podatke koji su izneseni u studiji danskih nauènika i obja¹njava da je za njen puni nauèni legitimitet neophodno da u nju bude ukljuèen veæi broj osoba iz svih regiona sveta, kako bi se razumela kompletna genetièka varijabilnost za boju oèiju.

„U studiji nauènika sa Univerziteta u Kopengahenu ukljuèen je veliki broj ljudi iz Danske i – svega pet osoba iz ostalih regiona sveta, ¹to baca sumnju na tvrdnju da su svi plavooki ljudi na svetu èlanovi iste genetièke porodice. Postoji, naime, velika genetièka verovatnoæa da svi plavooki ljudi u Danskoj potièu od jednog plavookog pretka Danca, ali je veoma diskutabilna teza da svi ljudi na svetu vuku poreklo od jednog plavookog pretka. Pojednostavljeno reèeno, dve osobe mogu imati jednu zajednièku osobinu (plavo oko), ali ona ne mora da potièe iz iste genetièke mutacije. Va¾no je razumeti da boja oèiju nije odreðena jednim genom – vi¹e gena u meðusobnom sadejstvu daju odreðenu boju oka. Gen OCA2 koji su analizirali danski istra¾ivaèi jeste najbitniji za boju oka, ali to nije jedini gen koji oku daje boju”, obja¹njava na¹a sagovornica.

Dr Biljana Stojkoviæ podseæa da je analizirani gen za plave oèi recesivan gen i izvodi zanimljivu genetièku raèunicu koja barata sa procentima verovatnoæe.

Odgovor na pitanje – koju boju oèiju æe dete imati je jednostavan samo u sluèaju plavookih roditelja. Dva plavooka roditelja èoveèanstvu moraju da ostave plavookog naslednika, ali dva smeðooka roditelja mogu da dobiju dete sa oèima boje mora, jer oni mogu biti nosioci recesivnih gena za plave oèi koji nisu do¹li do izra¾aja od dominantnih gena za smeðe oèi.

„Svi mi nasleðujemo po dve varijante istog gena – ako mama ima plave, a tata smeðe oèi, boja oèiju deteta zavisiæe od toga da li taj smeðooki otac u svom genotipu ima recesivan gen za plavo oko. U konkretnom sluèaju, ¹ansa da æe oni dobiti plavookog potomka iznosi 50 odsto. Ako su oba roditelja smeðooka i ako oni u svom genotipu imaju recesivan gen za plavo oko, imaju oko 25 odsto ¹anse da dobiju plavooko dete. Drugim reèima, ako smo od mame nasledili dominantan gen koji je aktivan u sintezi melanina i koji daje smeðe oèi, a od tate recesivan gen, mamin gen je dominantniji i mi æemo imati smeðe oèi. Plave oèi mo¾emo imati samo ako mama u svom genotipu ima gen za plave oèi”, obja¹njava na¹a sagovornica.

Dr Biljana Stojkoviæ dodaje da u nekim regionima sveta boja oèiju mo¾e imati i za¹titnu funkciju – ako osoba ¾ivi u Africi, izuzetno je va¾no da boja oèiju i ko¾e bude tamnija, jer nas melanin ¹titi od UV zraèenja.

Iako ne postoje egzaktni podaci o broju plavookih stanovnika planete, neke zanimljive statistike govore da je smeða najèe¹æa boja oèiju u op¹toj populaciji, a da je zelena najreða – tek svaka dvanaesta osoba na planeti ima pogled boje smaragda. Braon oèi predstavljaju pravi raritet u zemljama koje okru¾uju Baltièko more, kao ¹to je to sluèaj sa Estonijom i Finskom, a zelene oèi se najèe¹æe sreæu u severnoj i istoènoj Evropi i Holandiji. Sive oèi najèe¹æe imaju stanovnici Finske i evropskog dela Rusije, a najvi¹e plavookih ¾ivi u istoènoj i severnoj Evropi, naroèito u Finskoj, ©vedskoj, Norve¹koj, Danskoj, Nemaèkoj i na Islandu. Èak 90 odsto stanovnika Islanda ima oèi boje Atlantika, u poreðenju sa 20 odsto plavookih ©panaca. Statistika govori da je svaki treæi beli stanovnik Amerike plavook.

-----------------------------------------------------------

Za¹to su bebe plavooke

Boja oèiju odreðena je kolièinom pigmenta melanina koji se nalazi u du¾ici oka. Ukoliko je koncentracija melanina veæa, oèi æe izgledati smeðe ili èak crno, a ako je melanina manje, oèi æe biti plave. Srednje kolièine melanina daæe sive i zelene oèi, a razlog zbog kojeg bebe imaju plave oèi jeste taj ¹to u trenutku roðenja ne zapoèinje odmah produkcija melanina u njihovoj du¾ici. Kada sinteza melanina poène, oèi mogu promeniti boju u zelenu, smeðu...

Katarina Ðorðeviæ
[objavljeno: 09/02/2008] Politika

SLATKIS

iz kog sam ja dela imam crne oèi  a005 ha imam vi¹ka melanina interesantno

jedna moja drugarica ima sivu boju oèiju tako te mame da ih pogleda¹

najprimamljivije su one izmeðu zelene i braon tzv.¹uæmuraste

Morbid_Angel

jeee,znaèi da sam tipièna balkanska ¾ena bar po neèemu

pig_am_am

Quotenajprimamljivije su one izmeðu zelene i braon tzv.¹uæmuraste

:~ ja imam taj model  :~

a cela moja porodica ima plave. samo ja ove. jel to znaci da su oni sa balkana a ja nisam  :ohwell:


:K

SLATKIS

ma nemam pojma i moja mama ima takve ¹uæmuraste simpatiène su skroz

onda ja sigurno nisam sa balkana :ohwell:

Wlada

Јел сте ви прочитале текст до краја?
Типичне балканске очи су тамно браон... За то имамо да захвалимо Грцима, Ромејима, Турцима и Медитерану.
Светла боја очију је карактеристична за Германске, Келтске и Словенске народе.

То што смо ми Срби иако Словени тамни имамо да захвалимо доминантности гена горенаведених Турака, Грка,...

SLATKIS

ma dobro wlado ¹a se uzbuðuje¹ mi smo srbi i na¹e su sve boje oèiju

ja vi¹e verujem ono sa melaninom to mi nekako razumljivije a ne od podruèja gde ¾ivimo nego to je sve povezano :hmm

Wlada

:K Не узбуђујем се...погрешно си ме схватила. Мада признајем фалио је један смајлић  :>

Al-Jasmina

Quote from: SLATKIS on 09-02-2008, 18:23:02
iz kog sam ja dela imam crne oèi  a005 ha imam vi¹ka melanina interesantno

jedna moja drugarica ima sivu boju oèiju tako te mame da ih pogleda¹

najprimamljivije su one izmeðu zelene i braon tzv.¹uæmuraste

Slazem se za te zelene oke  :lol:
Ali aman, kako imas CRNE oci?
Tamno braon da, ali bas CRNE?
:hm

I ja imam tamno tamno braon
sa 2 crne pege na levom oku
melanin proplivao od muke :trfr: :116:

SLATKIS

u sredini su mi tamno braon koja se gubi jer su okolo oivièene crnom linijom to nisam primetila dok nisu ljudi poèeli da mi se unose u facu i govore kako imam interesantne oèi.Èudno ali sve ima svoju lepotu :smekerica:
:wink:

Darker

Neæemo ozbiljnu temu da pretvaramo u "koju boju oèiju imate?" :F