Konstruisan smehometar

Started by Bred, 26-02-2008, 13:22:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: FoNet
Tokio -- Profesor iz Japana konstruisao je ma¹inu za merenje intenziteta smeha i s tim u vezi uspostavio jedinicu "ha".

Ona omoguæava da se utvrdi da li je smeh neke osobe iskren, cinièan ili podrugljiv. "Po mojoj teoriji, èim mozak prepozna ne¹to sme¹no, pokreæe se dijafragma", izjavio je Jod¾i Kimura, profesor na odseku za nauku o komunikaciji na univerzitetu Kansai u Osaki. Pomoæu receptora, koje je volonterima u istra¾ivanju postavljao na stomak u visini ¾eluca, merio je pokrete dijafragme i stomaènih mi¹iæa.

Njegova ma¹ina mo¾e da registruje do 3.000 elektriènih signala u sekundi, koje èovek proizvodi kada se smeje. To omoguæava da se ustanovi da li se neko smeje od srca ili na silu, pa èak i da li je u pitanju cinièan smeh ili podrugivanje.

Da bi klasifikovao smeh, Kimura je ustanovio novu mernu jedinicu koju je nazvao "ha".

"Otkrili smo da je deèji smeh najspontaniji, sa deset "ha" jedinica u sekundi, ¹to je dva puta vi¹e nego kod odraslih", objasnio je on.

Profesor Kimura razlikuje èetiri faze smeha: pokretanje smeha, izlazak iz norme, smeh od sveg srca i grohotan smeh.

Razumevanje mehanizma prelaska iz jedne u drugu fazu, prema njegovom mi¹ljenju, predstavlja "kljuè tajne ljudske du¹e".


b92

mimil

jao sto je to super...

ja bih mu verovatno pokvarila aparat kad bih pocela da se  :siza:

pig_am_am

QuoteRazumevanje mehanizma prelaska iz jedne u drugu fazu, prema njegovom mi¹ljenju, predstavlja "kljuè tajne ljudske du¹e".

kako zanimljivo...

danas sam imala sest izlazaka iz norme i dva smeha iz sveg srca....

a onaj grohotan nisam nikad. obicno umrem kad dodjem do te faze. tj. sednem na pod :>