Odnosi NR Kine i SFRJ, SRJ, SCG i Srbije

Started by Adonis_Vernalis, 21-04-2008, 16:28:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

Wlado, Wlado, culi li ste za avio-cargo?

Da sam imao para, mami i tati bih iz Pekinga svojevremeno poslao sve sto sam sebi nakupovao. Srecom, para nisam imao da zakupim kontejner, pa sam kupio malu rucnu vagu da svaki item u svojoj garderobi izmerim. Buduci da nisam mogao da se odreknem svojih omiljenih cipelica-sunjalica, morao sam da odem u Austrian Airlines da im objasnim neke stvari...

A onda neka sve ode lepo u off topic, jer ovo ionako retko ko cita.

Ajd, zdravo.

Wlada

Адонисе, која аерофлота има капацитета да усмери авионе на робно робну размену са Србијом која би у том случају била једина могућа?
Можда Кинези и Руси (и Федерација Уједињених Планета :K), када би наше тржиште било тешко као, рецимо Нигерија од 140-150 милиона људи и тонама нафте.

Adonis_Vernalis

Wlado,

ja nisam privredni subjekt, a mogao sam da platim (a da sam malo stedeo) avio-cargo.

Toliko. Sa Kinezima smo mogli kako smo hteli. Nismo hteli. Gadili smo ih se. Eto.

Masha

Adonise, ali ima onoga - koliko para-toliko muzike. Da ste imali novca vi biste deo odvojili i poslali svojoj porodici sve ono sto ste i sebi nakupovali. Ali, tu se radi o vama i vasoj porodici koja broji toliko i toliko clanova. Ovo sto Wlada govori odnosi se na robnu razmenu izmedju Srbije i, recimo, Burkine Faso.

Adonis_Vernalis

#4
Masho, ako sam JA mogao svojoj porodici (teoretski) da podmirim potrebe u narednih par godina, Srbija je to MORALA da uradi. Srbija nije neki tamo zalutali profa. Srbija je DRZAVA, koja o svojim drzavljanima koliko-toliko brine. Upravo o robnoj razmeni i govorim. Imamo li mi Kini stogod, interesantno, da ponudimo? Ne zaboravite, nedavno su roknuli svoj stari satelit, i to sa zemlje. Ko prackom...

Masha

Profo, ja sam vas prilicno dobro razumela. Ali, sami ste rekli MORALA. I ja se mogu sloziti sa vama, ali da li jeste?

Wlada

Quote from: Adonis_Vernalis on 21-04-2008, 16:40:18
Wlado,

ja nisam privredni subjekt, a mogao sam da platim (a da sam malo stedeo) avio-cargo.

Toliko. Sa Kinezima smo mogli kako smo hteli. Nismo hteli. Gadili smo ih se. Eto.

Нисам ни је стручњак за аеро транспорт, али сам сигуран да је за оптималан трговински однос две земље потребна ипак отвореност јефтинијим начинима транспорта од ваздушног, копнени и морски али без посредника, што је у нашем случају немогуће, јер несарадњом са ЕУ остајемо сива рупа на плаво-жутој мапи Европе.
А што се Кинеза тиче... Они су толико брзо напредовали да им је Србија постала мала, премала...
Сигуран сам да у најхладнијим и најсувљим пустињама централне Кине има више становника него што је Срба на планети.

Adonis_Vernalis

#7
Masho, NIJE. Srbija je svoju (jednu od mnogo) kolosalnih sansi procerdala. Pogotovo u Olimpijskom ciklusu. A to je tek nova tema. Kolikim smo Arapima zidali brane i hotele? Znaci, umemo. A sto nismo Kinezima, tik pred Olimpijadu?

Ma, ovo je visoka politika. Pise umorni profa zasicenim studentima...

@ Wlada...

Nisam ni ja strucnjak za avio-transport. Samo njegov potencijalni korisnik. Nikada mi Kineze nismo mirisali. Cak ni kada smo SFRJ bili. Bio sam u njihovom prestiznom Centru za biotehnoloska istrazivanja. On rasadom hrani pola Kine. Tamo postoji nesto kao Hall of Fame. Eh... Slika iz Bugarske, Istocne Nemacke, Rumunije... koliko hoces, samo nijedne sa delegacijom iz SFRJ. Naravno. Nije ni bilo takve delegacije. Pojma nemaju, cak ni sada... a ja sam samo citao kineske zidne novine na engleskom...

Wlada

Зато што је социјализам у свој својој социјалној правди попио све паре које су предузећа зарадила градећи Багдад, Триполи, Иркутск, Каиро, Асуан...

Adonis_Vernalis

#9
Nece biti. Nije Socijalizam te pare popio, vec odredjene osobe, imenom i prezimenom. Ratove koje nismo vodili, neko je finansirao. Poraz, koji smo tim parama zaradili, takodje je neko finansirao. Koliko kosta pokret 1000 tenkova? Samo da iz tacke A predju u tacku B, a da pri tome cak ni dimne bombe ne izbace?

Je li rat jeftina rabota? Ne jedan, nego nekoliko... nikad ih vodili, pojma nismo imali da ratujemo, a vazda kojekakve ratove gubili... I vazda novcima placali...

Wlada

Адонисе та то сам мислио када сам написао "социјализам у свој својој социјалној правди".

То време је прошло и неће се поновити јер Кини више нису потребни југословенски инжењерци, архитекте и грађевинари...На годишњем нивоу их сада сами избаце на милионе... из просте мешавине мушког и женског принципа.
Има се може се  :roll:

Adonis_Vernalis

Wlado, a kome je cipela ostala zaglavljena u kineskim vratima, ako smo mi odavno nogu odatle izvukli? Meni, ili Nan Sla Fu, sto bese kinesko ime za SFRJ?

Wlada

Ципеле су остале заглављене, не само у Кини. Проблем је што је власник умро, а наследник мањи и...другачији, а врата су сада нарасла, тако да не може да се у кућу врати (која је другачија него у време власника ципеле)...У ствари може, али на друга врата.
Да ли грешим?

Adonis_Vernalis

Ne gresis, Wlado.

Samo treba izvuci cipelu, gurnuti vrata i pitati onog tamo Kineza sta mu treba, a nema. Malo je toga, ali... ako se ne pita, nece se nikada saznati odgovor.

Kada sam odlazio u Kinu, ovde je plamteo odijum na "otrovne" kineske lekove. Kad sam se vratio iz Kine, neki drugi odijum je sagorevao "otrovne" kineske ruzeve za usne, igracke i sta-ti-ja-znam-sta-sve-ne.

A iza svega stoji samo gola, odvratna, ideoloska omraza. Bicemo cistiji, zar ne, u ocima novih gazda, ako slajmaricu-nikotinku zalepimo na Kinu? Poltronstvo i kukavistvo. Bedno. Bljak.