Noc muzeja 2008.

Started by Bred, 09-05-2008, 14:11:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

NE zaboravite da zaokru¾ite 17. maj u svome kalendaru, jer æe se upravo te veèeri „Noæ muzeja“, najmasovnija kulturna manifestacija u Srbiji, spustiti i na va¹ grad!

Jedinstven umetnièki spektakl, koji se realizuje u vi¹e od 120 gradova ¹irom sveta, pru¾iæe vam priliku da sa jednom ulaznicom u „sitne“ sate izaðete i obiðete lokalne muzeje i galerije, pogledate zanimljive gostujuæe izlo¾be, u¾ivate u koncertima, svirkama i uliènim performansima...

Osim Beograda, odlièan provod u jubilarnoj PETOJ „Noæi muzeja" ove godine oèekuje i ¾itelje Novog Sada, Valjeva, ©apca, Panèeva, Ni¹a, Kragujevca, Kraljeva, Zrenjanina, Sombora, Kikinde, Jagodine, Sirogojna, Po¾arevca, Subotice, Èaèka, Vrbasa, Kladova, Zajeèara, Vr¹ca, Aleksinca, Vranja i U¾ica.

http://www.nocmuzeja.org.yu/

olgica

Najsssss!!!!!
Bas me interesuje sta ima novo, mislim koje su nove postavke ove godine.

Bred

Upoznavanje s beogradskom mumijom
| Izvor: B92
Beograd -- Posetioci Noæi muzeja, po prvi put æe ove godine na jedinstven naèin uspeti da se upoznaju sa, beogradskom mumijom.

Ovaj vredan eksponat potièe iz starog Egipta, a u Beograd je stigao 1888. godine kada ga je Had¾i Pavle Riðièki poklonio Narodnom muzeju. Retki su oni koji su do sada imali tu sreæu da vide kako izgleda mumifikovano telo koje je veæ vi¹e od jednog veka Srbiji.

Mumija koja se zove Nesmin potièe iz Akhmima, grada 200 kilometara nizvodno od Luksora. Istra¾ivanja pokazuju da je Nesmin bio sve¹tenik. Primenom najsavremenije laserske tehnologije mumija æe sada biti dostupna ¹iroj javnosti.

"Uz pomoæ laserskog 3D skeniranja smo u moguænosti da uzmemo detalje manje od milimetar, sa samog sarkofaga, i to ne samo sa sarkofaga nego smo radili i 3D skeniranje same mumije, sa medicinskim skenerom. Do kraja godine æemo raditi i 3D model i rekonstrukciju lica same mumije", ka¾e Vitomir Jevremoviæ, arheolog

Buduæi da Institutu za areheologiju sada nema 70.000 evra koliko je potrebno da bi se nabavila vitrina za izlaganje mumije ovo je jedini naèin da se tajne beogradske mumije pribli¾e ljudima.

"Primenom najsavremenijih tehnologija omoguæiæemo da se taj svetski raritet digitalno dokumentuje vrlo precizno. Tako æe i naj¹ira javnost imati prilike da vidi precizno kako je taj kovd¾eg izgledao u originalnoj formi", ka¾e egiptolog dr Branislav Anðelkoviæ.

Kovèeg sa mumijom koji se nalazi u Institutu za arheologiju, dugaèak je 182,5 centimetra a izraðen je od tamarikovog drveta.

Oslikan je plavom, zelenom, ¾utom, crvenom, crnom i belom bojom, a neki delovi su imali i pozlatu, ¹to ukazuje na vi¹i dru¹tveni status pokojnika.

"Ono ¹to je interesantno da æe prezentacija kovd¾ega biti interaktivna. To neæe biti film, nego æe neko od nas sedeti za raèunarom i pokazivati publici kovd¾eg iz razliuèitih uglova, igrati se s njim...", obja¹njava Jevremoviæ.

Mumiju kojoj su jo¹ samo jo¹ dvadesetak na svetu sliène mo¾ete videti u noæi muzeja koja se odr¾ava 17. maja u Kapetan Mi¹inom zdanju.

Wiseguy

E, nemojte da zamerite na ovom, pomalo glupom pitanju, ali interesuje me sta je potrebno da ja uradim da bih mogao da obidjem neke od postava (da kupim neku univerzalnu kartu, da se prijavim negde, ...)?

Hvala unapred!

AnaCrvena

da,kupis kartu...mislim da ima vise lokacija gde se mogu kupiti.nisam sigurna,ali meni se cini da kartu mozes da kupis gde god postoji neka postavka.o tome se jos malo raspitaj!i karta jeste univerzalna,kako si ti rekao,sve sto spada u 'noc muzeja' mozes posetiti sa tom kartom.
sto je najvaznije-naoruzaj se strpljenjem i zivcima!guzva je nenormalna,redovi duuuugiiii,cekas bukvalno po sat vremena ne bi li usao,posebno na one 'najatraktivnije' postavke.
bila sam jednom,i ne verujem da cu vise,sem ako me nesto bas ne zagolica,pa da odem i vidim samo to!

Cecilly

Mozes kupiti kartu u Bilet servisu (Trg Republike) pre 17. ili same veceri. Karte se prodaju na svakom mestu koje je ukljuceno u Noc Muzeja. Cena karte je 250 din. Uz kartu dobijas i brosuru koje sve postavke postoje ( to ako kupujes kartu ranije). Sa tom jednom kartom obilazis sve sto je ukljuceno u Noc Muzeja. A sta je sve ukljuceno, saznaces iz brosure.

Moj je savet da odmah u 18h krenes u obilaske, jer je posle guzva. I naravno, prvo obici postavke na Kalisu, u Knez Mihajlovoj i muzejima u okolini (Etnografski, Pedagoski, Vukov i Dositejev...) jer su obicno tu najatraktivnije postavke i najvece guzve kako vece odmice.  :wink:

Inace, manifestacija traje od 18h do 2h ujutru.

skydiver

Quote from: Bred on 09-05-2008, 14:11:36
NE zaboravite da zaokru¾ite 17. maj u svome kalendaru, jer æe se upravo te veèeri „Noæ muzeja“, najmasovnija kulturna manifestacija u Srbiji, spustiti i na va¹ grad!

Jedinstven umetnièki spektakl, koji se realizuje u vi¹e od 120 gradova ¹irom sveta, pru¾iæe vam priliku da sa jednom ulaznicom u „sitne“ sate izaðete i obiðete lokalne muzeje i galerije, pogledate zanimljive gostujuæe izlo¾be, u¾ivate u koncertima, svirkama i uliènim performansima...

Osim Beograda, odlièan provod u jubilarnoj PETOJ „Noæi muzeja" ove godine oèekuje i ¾itelje Novog Sada, Valjeva, ©apca, Panèeva, Ni¹a, Kragujevca, Kraljeva, Zrenjanina, Sombora, Kikinde, Jagodine, Sirogojna, Po¾arevca, Subotice, Èaèka, Vrbasa, Kladova, Zajeèara, Vr¹ca, Aleksinca, Vranja i U¾ica.

http://www.nocmuzeja.org.yu/
Divno. Iz godine u godine sve vise gradova uchestvuje u "noci". Bice nesto i od nas...

olgica

Drugari, kako vam je bilo?
Meni je bilo bas fino, videla sam svasta nesto, nije puno, malo se prosetala....
Ali guzva, uh koliko ljudi.
Sve u svemu lepo!

blablabla

Katastrofa guzva!!!
Bila sam i pre dve godine i mislila sam da je tad bilo pretrpano ali sinoc...puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunoooooooooooooo!
Ipak, bez obzira na redove, meni je bilo bas lepo, nisam usla na mnogo mesta ali mi je setnja medju svim onim narodom bas prijala...
Ako je neko uspeo da se domogne trezora NBS nek podeli utiske, zivo me zanima a red je bio bez preterivanja par stotina metara!

Enea

Da li iko bio na docheku Zemunalize?

Cecilly

Bila sam u trezoru NBS. Iskreno, nista specijalno. Nije neki utisak ostavilo na mene. Vise mi se dopala izlozba novcanica, i to sto sam dobila novcanicu sa mojim likom.

Meni se jako dopala izlozba u Konaku knjiginje Ljubice- slike od 1900 do 2000. I, naravno, golisave slike u Manakovoj kuci. Pored toga, dopala mi se postavka Jevrejskog muzeja, nisam nikad tu bila, a iamla sam srece da sam dosla medju prvima pa smo imali i pratnju i pricu kustosa.

Ubistva vladara, simpaticno, ali nista specijalno.

Stigla sam da obidjem oko 20ak izlozbi. Bila sam i na Mona Lizi u Zemunu. Simpaticno, deciji radovi.

Jos uvek me bole noge od setanja. Krenula sam sa obilascima u 18 a dosla kuci u 3 ujutru. Sve u svemu,z adovoljna sam!

Wiseguy

Ja bejah na samo dva mesta, sad kad budem ispisao gde, videcete sto samo na dva :)

Prvo je bilo Muzej hemijskog fakulteta, gde se izmedju ostalog od 19 do 20 mogao videti specijalni program "Izmedju magije i hemije". Bilo je tu raznih carolija, zaista, i ne biste verovali koliko covek moze vise da uziva u svemu tome kada zna sta se zapravo nalazi u sudovima i sta se dogadja. Jednostavno, zadivljenost se ne svodi samo na euforiju zbog siroke palete boja koje nastaju u reakcijama... :) Jeste bilo u amfiteatru milion ljudi i isto toliko stepeni, ali kompletan utisak - extra...

Drugo mesto gde sam bio je Muzej vasduhoplovstva Jugoslavije na Aerodromu Nikola Tesla. U prevozu tamo i nazad sam izgubio dva sata, tako da sam rekao cao ostalim muzejima. Slusali smo predavanje pilota potpukovnika u penziji (nije bilo dosadno :)), videli simulaciju pilotske kabine, mnoge avione i druge letilice iz raznih doba kako naseg, tako i svetskog vazduhoplovstva. Guzve nije bilo, a ni vrucine, ali je zato pravi podvig otici tamo gradskim prevozom. Opet, kopletan utisak - ekstra...

blablabla

Ja sam obisla Dedinje, Topcider...
Muzej Crvene zvezde - odlicno, kapiram da je otvoren i ostalim danima, obidjite, ima diiivnih trofeja
Muzej 25.maj - prelepe limuzine na ulazu, a srebrni darovi koje je Tito dobijao...sve lepse od lepseg!
Milosev konak - dobra postavka, hronoloski od 1. ustanka pa na dalje, oruzje, uniforme, a na spratu neki komadi odece, stvarcica za licnu upotrebu tj, aksesoara  :K  iz gradjanskog drustva i meni najzanimljivije...rucna apoteka, sa malim stojnicama...preslatko!
U gradu sam obisla jos par stvari ali o njima ste vec pisali pa da se ne ponavljamo...

pig_am_am

ja sam drzala neonku u teslinom muzeju, pa kad su pustili one gromove, neonka je svetlela :D

sve ostalo je bilo bezveze, samo iz razloga sto je bilo brdo ljudi na svakom ulazu  :shock

...a i mumija je samo na video bimu  :ohwell:

do zemuna nisam ni stigla  :ohwell: