Su¹eni paradajz mo¾da mo¾e da pomogne u prevenciji raka prostate

Started by Bred, 02-07-2008, 10:22:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Mu¹karci koji jedu hranu koja sadr¾i su¹eni paradajz mo¾da imaju i veæe koristi od ukusa i hranjivih sastojaka. Novo istra¾ivanje sa univerziteta dr¾ave Misurija nagove¹tava da su¹eni paradajz mo¾da mo¾e da pomogne u prevenciji raka prostate.

Mnogi amerièki restorani uklonili su sve¾i paradajz iz svojih menija zbog nedavne bojazni od salmonele. Medjutim, preradjeni paradajz mogao bi da postane najnoviji krik zahvaljujuæi novom istra¾ivanju. Ta studija je pokazala da su¹eni paradajz poma¾e u prevenciji raka prostate, bar kod laboratorijskih pacova. Kada se paradajz su¹i stvara se jedan organski ugljeni hidrat, odnosno ¹eæer, poznatiji kao Fruhis. Profesor Valeri Mosin sa univerziteta Misurija ka¾e da bi to moglo da bude sastojak koji predupredjuje ili èak poma¾e u borbi protiv raka prostate.

«Na¹i rezultati pokazali su da je uèestalost raka prostate, kod ¾ivotinja koje su primile pastu od paradajza sa tim ugljenim hidratom, bila ¹est puta manji u poredjenju sa rakom prostate u kontrolnoj grupi».

Mnoge studije ukazale su na dobrobit paradajza u prevenciji raka zahvaljujuæi likopenu, pigmentu koji paradajz èini crvenim. Medjutim, amerièka agencija za hranu i lekove navodi da te studije nisu pokazale vezu izmedju konzumiranja paradajza i smanjenja rizika od raka prostate ili bilo koje druge vrste raka. Profesor Mosin ka¾e da bi ¾eleo da sazna vi¹e o tome kako pigment likopen i ugljeni hidrat Fruhis medjusobno reaguju. Ta saznanja bi, prema njemu, mo¾da mogla da budu kori¹æena uz hemoterapiju u borbi protiv raka. Davanje pacijentima neotrovnih supstanci iz paradajza moglo bi da znaèi da bi oni mogli da prime manje doze otrovnih hemikalija u hemoterapiji.

http://www.voanews.com/serbian/2008-06-22-voa5.cfm

Adonis_Vernalis

QuoteDavanje pacijentima neotrovnih supstanci iz paradajza moglo bi da znaèi da bi oni mogli da prime manje doze otrovnih hemikalija u hemoterapiji.

Lakse reci, nego uciniti. Obratite paznju na strukturnu formulu likopena. Koliko dvogubih veza ima? 13. Koliko potencijalnih izomera moze imati? Ijao. Koliko je meni poznato, najaktivniji su oni najnestabilniji. Zato su moji drugari iz Cikaga (UIC) jos 2001. digli ruke od toga posla, a imali su sjajne rezultate.

No, to ne znaci da ne treba da razmisljamo o likopenu, u svim oblicima paradajza i drugog voca/povrca gde se taj pigment moze naci, jer je on u sastojcima hrane, indikativno, stabilan.

Evo, pa citajte:

[wiki=]http://en.wikipedia.org/wiki/Lycopene[/wiki]