Ru¹enje nelegalizovanih objekata

Started by Bred, 21-08-2008, 15:48:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: B92
Beograd -- Ru¹enje nelegalizovanih kuæa, stanova ili nadogradnji u Beogradu je svakodnevno.

U glavnom gradu ne postoje podaci o tome koliko je bespravno izgraðenih objekata legalizovano od 2003. godine. Mnogi zahtevi su, iako podneti u roku, odbijeni. Televizija B92 bila je danas u kuæi porodice Èapkunoviæ u Vi¹njici.

Milovan i Vinka Èapkunoviæ iz Vi¹njice uselili su se 2000. godine u stan koji su deset godina ranije kupili od Stambene zadruge “Kosovo“.

Svi stanari podneli su 2003. zahtev za legalizaciju.

Zajedno sa stanom, Èapkunoviæi su kupili i tavanski prostor, koji je, kako stoji u ugovoru, pogodan za pretvaranje u stambeni prostor.

Pre nekoliko meseci poèeli su adaptaciju tog prostora.

“Moj je sin podigao kredit, sad ja ne znam taèno ni cifre ni koje su ni ¹ta su, mi nismo imali, pazite - mi 18 godina nismo imali sredstava to da uradimo, nama je to proki¹njavalo, i nismo imali sredstava, ove godine smo skupili sredstva, uzeli kredit i poèeli to da radimo“, ka¾e Vinka Èapkunoviæ, navodeæi da je stan namenjen njihovom sinu.

Vinka i njen suprug ka¾u da su za ru¹enje svog zapoèetog stana èuli sasvim sluèajno, kada su oti¹li u op¹tinu kako bi poèeli da sreðuju dokumentaciju neophodnu za legalizaciju, a da im je konaèno re¹enje o ru¹enju bilo uruèeno juèe, svega jedan dan pre nego ¹to su izvr¹itelji stigli.

U op¹tini, meðutim, ka¾u da su Èapkunoviæi izbegavali da prime re¹enje.

“Da nije bila u op¹tini, ne bi ni znala da dolaze“, ka¾e Milovan Èapkunoviæ.

“Ja da nisam bila u op¹tinu, ne bi ni znala, a kom¹ije bi videle da je neko dolazio, a niko nije video, ja i¹la od vrata do vrata, i niko nije video“, dodaje njegova supruga.

Zgrade koje su u procesu legalizacije ne mogu se sru¹iti dok se ne okonèa proces, meðutim, Èapkunoviæi su stan za svog sina poèeli da zidaju nakon 2006, kada je istekao poslednji rok za podno¹enje molbi.

U op¹tini ka¾u da, iako je i cela zgrada bespravna, Vinka i Milovan nisu imali potrebne papire za nadgradnju, i da, iako je Vinka donela saglasnost stanara, ovaj papir nije bio overen, pa samim tim i nije validan. Ru¹enje se mora obaviti po slu¾benoj du¾nosti.

“Izvr¹enje mora zato ¹to je zakljuèak donet, danas videli ste i sami iz kog razloga nije moglo da se sprovede, tako da je ono praktièno jo¹ uvek u toku i biæe sprovedeno u narednih mesec dana, recimo“, iz op¹tine Palilula.

Od 20.000 zahteva, koliko je podneto na op¹tini Palilula, do sada je re¹enje o legalizaciji dobilo manje od 10 odsto i ne zna se kada bi èitav proces mogao da bude zavr¹en.

xxx

e pa zato postoji korupcija...potplati i bice gotovo za par dana...vrlo prosta  i realna stvar u gradu beogradu....a svi mogu da pricaju i da se jeze i da je to katastrofa ali to je potpuno jedna prosta stvar...sve se zavrsava za pare...pa ko ima taj zavrsava a svi ostali prodju kao i ti ljudi...realno...a s druge strane je uzasno...ali nema druge...

Bred

Pa ne, ruzno je to sto postoji korupcija u tolikoj meri, ljudi nisu ni svesni ...

:pst

e zbog toga je trebalo promeniti vlast u Bgu, bar ne kradu drugi ljudi ...

:wall:  :K

xxx

e dragi moj nije to u promeni vlasti...svi hoce da kradu...jer drugacije ne mogu da se obogate nazalost...gresis da bi promena nesto donela...jer smo to mislili i posle 2000...jer su i ti isti radikali haos napravili u zemunu,koji su drzali.....tako da nista ni oni ne bi bili bolji...uvek je bilo korupcije i uvek ce biti korupcije...to je neminovno...pa svuda je tako,samo sto se ne prica toliko...mislis li i da u americi nije tako...eeeeeee...samo treba da ti sve to postane kao jedna normalna stvar...i ne nerviras se mnogo...hehehhehe...dok nemas neki problem...a onda potezi i trazi sve sto imas...tako svi rade...samo sto se ne prica...i jos nesto ljudi su svesni i znaju ali ....

Bred

pa da ali zato kazem da treba bar da se promene ljudi koji kradu, da ne bubu uvek isti, if u know what i mean ...  :K