Bogorodica u jasenu

Started by Bred, 15-08-2008, 20:52:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: Boris Vukoviæ | Foto: Z.Ra¹ |



Na starom jasenu u selu Rudovci u blizini Lazarevca me¹tani su prepoznali lik presvete Majke Bogorodice. Prièa o nesvakida¹njem èudu brzo se pro¹irila, pa vernici i znati¾eljnici dolaze iz svih krajeva Srbije, a oko jasena uveèe se okupi i nekoliko stotina ljudi. Neki odmah prepoznaju lik, dok drugi gledaju i vi¹e od sata, ali ne vide ni¹ta osim ispucalog kore drveta.

Lik Bogorodice prva je prepoznala Mirjana Red¾epoviæ, dok je sa porodicom pila kafu u dvori¹tu. Red¾epoviæi u naselju Kolonija, gde se drvo nalazi, ¾ive veæ 20 godina, ali do sada nisu primetili lik u pukotini starog jasena.
- Jutro posle velikog nevremena i grmljavine, sedeli smo u dvori¹tu i pili kafu. Snaja se zagledala u drvo i rekla da se ne¹to promenilo, da nije kao pre. Kad smo pri¹li, videli smo da se radi o svecu i u èudu pozvali sve¹tenika, koji je na¹e pretpostavke i potvrdio - prièa Mirjana Red¾epoviæ, koja napominje da nije sluèajnost da su lik primetili 4. avgusta, jer je tada Blaga Marija.
Pored jasena okupljaju se najvi¹e mlaðe ¾ene, koje dolaze sa svojom decom. U velikom dvori¹tu u krugu starog drveta, znati¾eljnici dolaze u svako doba dana i noæi, ¹to stanarima okolnih kuæa pomalo smeta.
- Pre neko jutro do¹ao je jedan èovek iz Kragujevca i probudio me u sedam ujutru. Pita me da li mogu da mu objasnim ¹ta je na drvetu, kao da ne vidimo isto. Dolaze i kasno noæu, pa farovima osvetljavaju jasen. Bilo bi dobro da se to ogradi i sredi - prièa jedan od Red¾epoviæa.
U Rudovici je samo za poslednja dva dana bilo vi¹e od dve hiljade ljudi. Me¹tani su odluèili da na raskrsnicu postave znak, koji bi upuæivao gde je sada veæ poznati jasen, jer im je kako ka¾u, dosadilo da svima obja¹njavaju.
- Nikada nismo imali pazar kao sada, ljudi svraæaju, pitaju, a sve èe¹æi problem je parking. Juèe su delili kisele vode i sokove, da narod od vruæine ne bi padao u nesvest - prièa prodavaèica prodavnice u blizini dvori¹ta.
Zanimljivo je i to da je pre 50 godina jasen posadio pop Ranko Rankoviæ. - Stvarno je neverovatno. Stojim veæ pola sata ispred jasena i ne mogu da verujem da je tako ne¹to moguæe. Èula sam da se mnogi od prizora skamene, ali mislim da je ova pojava divna, blagodarna, iako neki prièaju da najavljuje neku nesreæu - prièa Milica Peri¹iæ iz Arilja, koja je samo zbog ove pojave prevalila put do Rudovaca.
Vernici ispod drveta ostavljaju cveæe, liène stvari, dok su neki èak i zapalili sveæe, pa je jasen malo izgoreo sa jedne strane.
- Neki èak i no¾iæima seku drvo ili èupaju koru, ¹to je zaista stra¹no. Ne treba skrnaviti jedno ovako Bogom dano èudo - prièa jedan od me¹tana. Lokalni sve¹tenici stalno obilaze ovo mesto, ali za sada nema zvaniène odluke Crkve o ovoj pojavi.

blic