U Srbiji pacijenti veruju da je rak neizleèiv

Started by Bred, 11-09-2008, 16:26:33

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

nastavak sa naslovne ...

Ovakvi odgovori se tumaèe tako da stanovnici bogatijih zemalja imaju veæu dostupnost ¹irem spektru lekova i procedurama protiv raka, ali i zato ¹to u tim zemljama veæ funkcioni¹u skrining pregledi i veæina tumora se dijagnostikuje u ranom stadijumu, kada je izleèenje mnogo izvesnije.
S druge strane, u zemljama sa srednjim i niskim dohotkom leèenje je finansijski limitirano, posebno zato ¹to se veæina pacijenata javi lekaru kada je bolest uznapredovala i kada su mnogo manje ¹anse za izleèenje. Struènjaci iz Meðunarodnog udru¾enja protiv raka takoðe konstatuju da kada u ovim zemljama poènu skrining programi, ne nailaze na dobar odziv.
Odgovori na drugo pitanje pokazali su da su ispitanici iz siroma¹nijih zemalja manje zainteresovani i manje odluèni da uèestvuju u odabiru metode leèenja sa lekarom. Njihov odgovor je da iskljuèivo lekar treba da odluèuje o tome. Ispitanici iz bogatijih zemalja pokazali su veæu inicijativu i odluènost da i oni budu pitani, ¹to govori da su edukovaniji o metodama leèenja i da ¾ele da doprinesu sopstvenom izleèenju.

Bogatiji vi¹e piju
Posebno interesantni odgovori dobijeni su na pitanje u vezi s konzumiranjem alkohola. Tu su ljudi klasifikovani kao redovni konzumenti, povremeni i retki. Do¹lo se do zakljuèka da upotreba alkohola raste sa porastom nacionalnog dohotka zemlje. Veæina ispitanika u siroma¹nim zemljama ne pije, dok su ispitanici iz bogatih zemalja èak tri puta èe¹æe identifikovani kao redovni konzumenti alkohola.
Veoma je interesantno to da veæina ispitanika nema predstavu o èiniocima koji izazivaju rak, pa postoje mnoga pogre¹na shvatanja o uzroènicima raka. Oni smatraju da zagaðenje vazduha vi¹e poveæava rizik od obolevanja nego gojaznost, ¹to potvrðuje verovanje da su ljudi pre spremni da prihvate èinioce koji su van njihove kontrole.

Prevencija najbitnija
Dr Nenad Borojeviæ, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, poku¹ao je da opravda ispitanike iz siroma¹nijih zemalja, meðu kojima je i na¹a zemlja, i da objasni za¹to se oni unapred predaju u borbi s rakom.
- Njihova predubeðenja bazirana su na iskustvima iz neposredne okoline. I kod nas vlada mi¹ljenje da je rak neizleèiv i to na osnovu lo¹ih uspeha leèenja. Neuspeh je neizbe¾an ako se bolest otkrije u poodmaklooj fazi, ¹to je u Srbiji sluèaj kod veæine pacijenata. Ni u najbogatijim zemljama nije moguæe izleèiti tumore u poodmakloj fazi, pa ni kod nas. Zato uvek istièem da je najbitnije za dr¾avu da se uspostave mere prevencije, jer je tada leèenje izvesnije i jeftinije. Tek tada ljudi koji su svedoci takvih uspeha dobijaju veru da je moguæe izleèenje - ka¾e dr Borojeviæ za „Blic“.
On se dotièe i èestih zabluda kada je reè o leèenju raka. Najèe¹æa je, prema njegovim iskustvima, okretanje ka neproverenim alternativnim metodama leèenja. Njega najvi¹e brine ¹to usled neobave¹tenosti i nepoverenja, jedan broj pacijenata potpuno napusti klasiène metode leèenja i okrene se alternativnim.

Ni medicinsko osoblje ne vodi raèuna o zdravlju
Akcija koju je poku¹ao da organizuje dr Nenad Borojeviæ u svojoj ustanovi pokazala je da ni medicinsko osoblje ne vodi raèuna o zdravlju. Pre èetiri meseca zakazao je tokom vikenda mamografiju za sve zaposlene ¾ene u Institutu koje su u dobi da takvu proveru zdravlja treba uraditi. Na njegovo razoèaranje, od 200 pozvanih koleginica, tog vikenda je na pregled do¹lo njih manje od 100.

blic

mirror-girl

Ma da...Lekovi kod nas rastu na drvecu,treba samo pruziti rucicu i ubrati!!!!!!
Muka mi je vise od zvocanja o toj prevenciji! Meni je ova bolest vec odnela jednu meni najvazniju osobu u zivoti,i znam kakva je situacija sto se toga tice!

Ali stvarno govore neopevana sranja o tome da se lekaru treba javiti preventivno pa-evo primera moje komsinice:primetila je neku kvrzicu na dojci,uplasila se naravno i otisla na pregled a prefinjeni strucnjak i djubre od doktora je malte ne isteralo kao-Ma nije tumor,sta si dosla zdrava da mi pravis guzvu!!!!
Najlakse je uvaliti se u fotelju i trucati o tome da se mora redovno ici na preventivni pregled,PA U OVOJ ZEMLJI NEMA MESTA NI ZA BOLESNE!
Lek postoji,ali dok god je ovakvo nase zdravstvo i zdravstvena kultura,umiracemo i od glupog gripa a ne od raka!!!!!!

zlica

Sve dok lekari kod nas budu leèili obolele od raka isljuèivo radio-terapijom,i to u veæini sluèajeva nestruèno, pod izgovorom da je to jedini naèin jer je bolest u podmaklom stadijumu Srbi æe verovati da je rak neizleèiv. Govorim iz iskustva, moji deda i stric su bolovali od karcinoma pluæu i obojica su umrli ali od posledica zraèenja, tako da je u ovoj zemlji biti izleèen  od raka u veæini sluèajeva privilegija bogatih.

Favis

sve sto se "uhvati" NA VREME!!! izlecivo je! ( izvinjavam se zbog velikih slova ali je vreme mnooooogooooo bitan faktor) tako da ti poodmakli stadijumi su iskljucivo posledica nase nemarnosti, strahova ili cega vec drugog...nazalost...
Snaga volje i pozitivan stav su isto tako veoma vazni faktori u lecenju karcinoma... Mladost je uvek privilegovana kategorija, mozda cak i privilegovanija od bogatih (koji sigurna sam odlaze u inostranstvo na lecenje)!
Svako od nas ima  :ohwell: ili je imao neko takvo iskustvo...
Ja verujem i znam da je rak izleciv!

zerocool

Znam ja jednu mladu osobu, sportista,priumetio na vreme, navodno benigni, operisan, oporavio se, sve super, kad ono opet, pa kao nisu sve skinuli. Skine i to, pa posle nekog vremena opet. Navodno, znali su koji je tip, taj tip tumora ne reaguje ni na jednu vrstu terapije, samo mora stalno da se skida. Decko je preminuo pre skoro 3god, 1981godiste, najbolji drug mog brata. Pa, nek mi neko kaze, da li su oni glupi ili bezobrazni. Ja sam imala iskustva sa njima i mislim da su bezobrazni. Reaguju na alternativne stvari kao na kugu, ne objasne ti nista, samo se deru na tebe, a jedini nacin je da ih pripitomis, osim para naravno, da odes u mantilu i da se duvas da si pametniji. Najgore je sto te na sav strah uplase time sto u izvestaju napisu da je maligno, a svi rezultati govore suprotno, pa kad prezivis sva ta sr.nja, vidis u izvestaju da je cista. Ma, necu nikome da verujem, ni oni, ni nadri lekari, cak i akupunktura. Sve metode imaju efekta, ali sam se ja razocarala u ljude. Priznaj da si stoka, ako si stoka, priznaj da ne znas sve, pa nije to greh, ipak nije sve istrazeno, ali mi pruzi priliku da pokusam sve, ipak je to moj zivot ili zivot mojih bliznjih. Pohvala jedino za radiologa iz privatne klinike, necu da reklamiram, jedina je stala iza svog misljenja i bila u pravu. Usla sam u sve ovo kao da se meni desavalo, iskreno ne daj Boze da se desi bilo kome, ono nije normalno. Srecom,postoji dosta sajtova o tome, foruma, sve sam istrazila, postala jako upucena u sve mogucnosti, ali opet sam dozivela velike neprijatnosti. cak i jedina osoba sa onkologije koja je posvetila vreme,paznju, a i strucnost je morala da slaze zbog kolegijalnosti. Uvek trazite drugo misljenje, obavezno iz druge bolnice. Sto se tice travara, verujem koliko i doktorima, jedino sto iza njih ne stoje porazavajuci procenti kao iza doktora i hemoterapije+zracenje, a opet to je zbog toga sto njih niko ne kontrolise.
Ljudi, navalite na sitaki pecurke, jedna je dovoljna za celu porodicu jednom nedeljno, a ima jos nekih stvari tog tipa i srecno

frckica-j

Najveæi problem kod na¹ih ljudi, uop¹teno, je ¹to misle da se sve drugima dogaða, a da niko u bijelom mantilu veze nema. I onda ignori¹u sve simptome. I èekaju. Ne zanm ¹ta, ali izgleda èudo-da sve samo proðe. I odu ljekaru kada je bolest jako uznapredovala, èesto kada vi¹e nema pomoæi. Kao, bolje da ne znam. Ovo va¾i, na¾alost, za sve bolesti. Ne samo karcinome.

Bred

Ja sam vec stotinu puta rekao-tesko onom ko je bolestan u zemlji Srbiji, ima da se namuci totalno, bezobzira da li je nesto trivijalno u pitanju ili ovako ozbiljno kao rak ...
:ohwell:
Pre svega mislim na lekare i lekarsko osoblje, nazalost. Stanje je takvo kakvo jeste, mozemo samo da se nadamo da ce se nesto nekad promeniti a da nam dotad nece biti potrebne njihove usluge.
O mitu da ne pricam, to se podrazumeva, mislim od tetkica pa do sefa bolnice/klinike svi ocekuju susku ...
Ono sto je frcka rekla, da li je bolje "cackati" ili ne, mogu da kazem da nas narod misli da ako sam, bez nekih vecih i tezih simptoma, ode kod lekara, da ce mu ovi obavezno nesto "iscackati" a to je ogroman trosak pa teret za samog pacijenta a i njegovu porodicu, ma uzas ...
Ovo sto je nula rekla bih podvukao:
Quote from: zerocool on 12-09-2008, 11:55:58
Uvek trazite drugo misljenje, obavezno iz druge bolnice.