Povratnièki talas emigracije 90-ih?

Started by Bred, 23-09-2008, 13:10:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

 Izvor: B92
Beograd -- Procenjuje se da je Srbiju u poslednjih 15 godina napustilo 100.000 diplomiranih studenata i 5.000 doktora nauka. Meðutim, sve je vi¹e i onih koji se vraæaju.

Jo¹ brojniji su oni koji su u inostranstvo oti¹li na ¹kolovanje i u tim zemljama ostali. Oni koji su se, meðutim, i vratili, kao najèe¹æi razlog povratka u svoju zemlju navode vezanost za porodicu i prijatelje.

Nakon zavr¹enog Fakulteta organizacionih nauka sa proseènom ocenom 9,60, Mihajlo Popesku dobio je stipendiju jednog od najboljih univerziteta u Engleskoj, Notingema. Iako mu se posle master studija pru¾ala moguænost zaposlenja u nekoj od svetskih kompanija, Mihajlo je odluèio da se vrati u Srbiju jer, kako ka¾e, ovde se te¹ko ¾ivi, ali se stvari pomeraju nabolje.

"Ni ¾ivot na Zapadu nije lak, tamo ljudi jako puno rade. Ljudi na Zapadu imaju jako visoke plate, ali oni isto imaju ogromne tro¹kove. I jedina prednost tog Zapada je ¹to ste vi otprilike sigurni da æete sa svojom platom uspeti da skrpite mesec, ¹to se u Srbiji ne mo¾e reæi, ovde je ipak pre¾ivljavanje, na neki naèin, umetnost", ka¾e on.

Tokom devedesetih godina pro¹log veka u grupi onih koji su iz Srbije odlazili "trbuhom za kruhom" bila je i porodica Natana Albaharija, koji je 15 godina ¾iveo u Kanadi, gde je zavr¹io Fakultet politièkih nauka. Po dobijenoj diplomi Natan se vratio u Srbiju.

"Razlog mog vraæanja je najvi¹e zato ¹to sam, posle nekoliko dolazaka leti, video da postoji ¹ansa da pomognem nastavak reformi i demokratizacije. Video sam ovde priliku koju sam gledao petnaest godina u Kanadi. Bilo bi lepo da ljudi ne moraju da idu iz Srbije da vide tako ne¹to, bilo bi lepo da i ovde postoji kvalitet ¾ivota i plate kao na Zapadu", ka¾e Natan.

Lazar Krstiæ se, sa diplomom amerièkog Jejla, kao jedan od najboljih studenata u generaciji, vratio u Srbiju, gde radi u predstavni¹tvu jedne strane kompanije.

"Moja je ideja da ostanem ovde, a ta je ideja povezana sa tim da æu moæi da radim ovde ¹to i tamo, i da to nije ogranièavajuæi faktor. Dosada¹nje iskustvo u ovih proteklih godinu dana, koliko sam ovde, jeste tako da samo pru¾a dalje ohrabrenje u tom smislu", ka¾e Lazar.

Uprkos èinjenici da godi¹nje iz Srbije odlazi veliki broj mladih ljudi, ipak ima onih koji se u nju vraæaju. To su najèe¹æe oni koji se nadaju da æe moæi da izgrade buduænost i ovde.