Srbija godi¹nje gubi vi¹e od 25.000 gradjana

Started by Roben, 03-10-2007, 11:25:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vampire 666

Quote
zashto mislish da cje ti bilo gde biti bolje nego ovde?
Ne da mislim, nego znam, iz iskustva 70% moje familije koja zivi od SAD do Australije....
Quote
zar je zivot bezati sa ulice i parka chim se smrkne,
zar je zivot izalaziti samo weekendom u neki pub,
zar je zivot ostaviti prijatelje, i stecji one kojima se svaka informacija u razgovoru placja novcem,
Ovo su tipicne predrasude i mogu se primeniti na mali broj drzava ili na pojedine gradove...
Quotezar je zivot bezati, a ne suochiti se sa stanjem stvari,
A sa cim se ti to suocavas ostajuci u Srbiji? S kolektivnim ludilom jedino...

Bred


Girl

Treba drzava malo vise da misli na gradjane i gradjanke.
Alfie, koje je tvoje resenje?
Valjda se ljudi do te mere razocaraju u okolinu/drzavu/uredjenje da od srca zele da napuste sve to i odu negde gde pretpostavljaju da ce im biti bolje, i ja verujem da im je bolje. Da podsetim- svi danasnji mladi ZASLUZUJU bolji zivot, nasledili smo los sistem, mnoge lose zakone, vlada bezvoljnost...a to sto neko nije optimista i ne veruje da ce ovde stvari da se promene (za neko kratko vreme) ili misli da je nedovoljan broj onih koji bi menjali sistem, to je njegova stvar. Njegovo je pravo (ako ne i obaveza) da obezbedi sebi i svojoj porodici normalan zivot, gde ce to ostvariti, i to je njegova stvar.
Drzavo, misli malo i na nas, obicne gradjane!!! Obezbedi nam ipak malo bezbriznosti, mislim na ono na sta ti mozes da utices!

Enea

@ vampire666

u redu je.. imash kod koga, zelish i to je dovoljno.

ja necju, jer mi nikako nije ok da npr jednom godisnje odem kod frizera i platim 150 dolara.. o ostalim uslugama da ne pricham sa tobom, nisi zensko..
lm, iako postoje paketi zdravstve zashtite,
mislim da su zaposleni u zdravstvu ovde daleko struchniji! tvrdim ipak.


Quote from: Vampire 666 on 01-03-2008, 09:07:03

Quotezar je zivot bezati, a ne suochiti se sa stanjem stvari,
A sa cim se ti to suocavas ostajuci u Srbiji? S kolektivnim ludilom jedino...

Imam snage da unesem red u ono shto smatram bitnim  puc
Kolektivno ludilo je ono sto ti vidish, ja ne, ali vidim nepravilnosti neke...

Bred

Srbija èetvrta u svetu po starosti
| Izvor: Beta
Beograd -- Srbija se sa 15,7 odsto starijih od 65 godina na èetvrtom mestu na listi najstarijih populacija u svetu.

Prema rezultatima popisa iz 2002. godine, vi¹e od 900.000 osoba u centralnoj Srbiji i oko 300.000 u Vojvodini staro je 65 i vi¹e godina. U Srbiji je 1950. u Srbiji ¾ivelo 235.000 starijih od 65 godina, da bi ih u drugoj polovini pro¹log veka bilo 924.000.

Prema podacima nevladinog sektora, 12,8 odsto starijih od 70 godina nema nikakvih primanja i veoma te¹ko ¾ivi.

Pro¹le godine na Meðunarodni dan starih osoba, struènjaci Ujedinjenih nacija predvideli su da æe do 2050, prvi put u istoriji èoveèanstva, broj starih u svetu prema¹iti broj mladih.

Ministar rada Rasim Ljajiæ izjavio je da je pobolj¹anje i poveæanje kapaciteta za sme¹taj starih ljudi jedna od mera za unapreðenje njihovog polo¾aja, ali da je primarno podsticanje alternativnih vidova brige kao ¹to je pomoæ u kuæi.

"Nije ideja da ljude sme¹tamo u institucije, to je zadnja mera, ideja je da se podstièu alternativni vidovi pru¾anja socijalnih usluga, kao ¹to su personalna asistencija i pomoæ u kuæi", kazao je agenciji Beta Ljajiæ uoèi 1. oktobra, Meðunarodnog dana starih.

On rekao da stare osobe ne smeju biti tretirane kao teret dru¹tva, veæ kao njegov sastavni deo,a ministarstvo æe pomagati takve projekte svuda gde postoji interes lokalne samouprave za ovim vidovima brige o starima.

"Mislim i na dnevne boravke i na privremene sme¹taje. To ukljuèuje privatnu inicijativu i pojednostavljenje procedure za otvaranje domove, jasno utvrðivanje programa akreditacije i licenciranja", ka¾e on.

"Da s jedne strane lak¹e ljudi dolaze do dozvola, a s druge strane da bude stroga kontrola i nadzor i za programe i za standarde koji se primenjuju u tim domovima", precizirao je Ljajiæ.

Prema njegovim reèima, nije cilj pravljenje grandioznih objekata sa velikim brojem korisnika, ali je neophodno poveæati kapacitete. Evropski prosek sme¹tajnih kapciteta je èetiri odsto od ukupnog broja starih, a kod nas je manji od jednog procenta.

"Cilj je da se naprave gerontolo¹ki centri, domovi sa malim brojem korisnika kako bi se podigao kvalitet usluga. Druga ideja je da ti centri budu ravnomerno rasporeðeni", kazao je Lajiæ.

Kao poseban problem on je izdvojio to ¹to stari ljudi koji su sme¹teni u institucije èesto izgube kontakt sa porodicom, kao i sto ¹to je dve treæine njih sme¹teno van mesta prebivali¹ta èime se dodatno gubi konkakt sa prirodnom porodicom.

"Meðunarodni dan starih obele¾ièemo izmeðu ostalog time tako ¹to æemo podvuæi crtu i videti ¹ta je uèiunjeno od onog ¹to smo mi planirali da uradimo, posebno kada je u pitanju implementacija na¹e nacionalne strategije za unapreðenje polo¾aja starih osoba", kazao je Ljajiæ.

b92

dirigent

Problem nije u drzavi nego u nasim glavama. Do god razmisljamo o novcu i karijeri ispred radjanja dece ----> izumrecemo kao emancipovane, sede, mudre i sebicne glave , pred onima sto prvo radjaju decu pa misle na materijalnu egzistenciju .

         A da li je drzava ova ili ona sve je jedno i to je jedina istina.

      Vreme Evrope i Zapada prolazi , dolazi vreme Azijata...

       U globalnom smislu , ne vidim nikakav smisao zapadne kulture osim da malo kultivise ove pridoslice i pripremi ih da zauzmu njihovo mesto te i zasluzno posle 600 godina od Kolumba odu u penziju.