Najèe¹æe gre¹ke u CV-ju

Started by Bred, 23-09-2008, 20:34:06

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: E.B. | Blic

Kvalitetno sastavljanje poslovne biografije je jedan od kljuènih koraka prema zaposlenju. Sve svoje kvalitete morate prikazati na papiru, a iz toga se mora videti da ste ba¹ vi jedan od najboljih potencijalnih zaposlenih kod buduæeg poslodavca.

Evo nekoliko saveta o tome ¹ta bi bilo neophodno izbegavati prilikom pisanja poslovne biografije.

Gramatièke gre¹ke
Kao i u profesionalnom ¾ivotu, u poslovnoj biografiji (CV) je takoðe potrebno pravilno se izra¾avati i pokazati da znate pravila pisanja i gramatike. Zato nemojte dozvoliti ni najmanju gre¹ku jer bi poslodavac mogao da stekne utisak o vama kao o nepismenoj ili brzopletoj osobi.

Nedostatak osnovnih informacija
Posle uvodnog dela u kojem ste se predstavili, potrebno je napisati nekoliko redova o svojim ve¹tinama i znanjima. Budite objektivni i kratki. Navedite samo one ve¹tine koje stvarno mo¾ete dokazati i nemojte iæi u detalje.

Odaberite stil pisanja

Postoje tri osnovna stila pisanja ¾ivotopisa: hronolo¹ki, funkcionalni i kombinovani. Hronolo¹ki je okrenut ka va¹em radnom iskustvu pa u prvi plan stavlja naglasak na profesionalni razvoj. Funkcionalni stil bazira se vi¹e na isticanju ve¹tina, dok je kombinovani stil pisanja najbolji izbor pri tra¾enju prvog zaposlenja. Na ovaj naèin istièete svoje dosada¹nje iskustvo, ali istovremeno stavljate naglasak i na ve¹tine koje ste sticali tokom ¹kolovanja.

Ni preop¹irno, ni prekratko
Ne postoji savr¹ena poslovna biografija jer ljudi imaju razlièita radna iskustva i kvalifikacije. Ali va¾no je da u poslovnoj biografiji napi¹ete osnovne informacije o vama i va¹em radu i to na najvi¹e dve strane! Tra¾ioci posla èesto u poslovnoj biografiji koriste skraæenice ili ¾ele da zadive poslodavca pa napi¹u kratku biografiju, ¹to je pogre¹no.

Isticati nebitne pojedinosti
Poslodavca ne zanima ba¹ sve ¹to ste radili u pro¹losti. Zato je va¾no da pre nego ¹to napi¹ete poslovnu biografiju proèitate ¹ta poslodavac tra¾i od zaposlenih i da istaknete one ve¹tine, znanja i kvalifikacije koje vas mogu izdvojiti od ostalih kandidata.

Ne napisati radno iskustvo
Ispod svakog radnog iskustva valja u napomenama napisati ¹ta ste konkretno radili.

Nikada nemojte lagati!
Iako se pojedini, prema sve¾im istra¾ivanjima èak mnogi, meðu onima koji tra¾e posao odluèuju da navedu la¾ne informacije o svom obrazovanju ili radnom iskustvu, budite svesni kako vas ozbiljan poslodavac neæe zaposliti bez kvalitetno odraðenog procesa regrutacije, ¹to èesto mo¾e da podrazumeva i provere va¹ih navoda, pa èak i preporuke va¹ih biv¹ih profesora.

Izvor: Monster

Adonis_Vernalis

#1
Ma, sve je to fino, i tacno... Ali...

Mnogo stotina puta sam i ja pisao kojekakve CV-je. Na kraju puta koji pocinje pisanjem CV-ja, u mom slucaju, nikada nije stajalo 200 k dolara, ali uvek jeste nekakav Amerikanac.

Jeste. Imam 40 godina i guram se medju mladjariju... ali imam objavljenih 60 radova... a mladjarija ima 5-6. Jeste. Mladjarija je mladja od mene, moze da rinta za dzabe, ali... ni profa nije za bacanje. Sto se gladovanja i ustezanja tice, tu sam prvak sveta.

Zamislimo hipoteticku situaciju... Vi ste Vlasnik Novaca I Firme Uspesne. A ja sam tek jedan profa, jednog, jedva akreditovanog fakulteta... pored svih onih, firmiranih i napucanih... Na karo papiru vam naskrabam, rukom, svoj CV. Jedva natucam, po definiciji, engleski... a i ruski mi je tanak kao gladna palacinka... Vi, superiorni, mladi, lepi, napucani, nastupate... A i ja imam neke svoje adute. Kao imalac para, i biznisa, koga cete angazovati?

Jos jedna hipoteticka situacija: meni, recimo, jednog dana dosadi da se bakcem sa vama. Sledstveno tome, posaljem negde nekome svoj cv. Recimo, nekakvoj nadrndanoj USA-based firmi. Ko ce dobiti konkurs? Ja, ili vi? Ma, vi, naravno... tako ste mladi i poletni... Ali, mozda i ja. Mator ko Biblija, ali poprilicno potkovan...

U tom (mom) slucaju, gramaticke greske postaju irelevantne. Jer: mene kojekakvi belosvetski ucenjaci ZOVU da im tamo dodjem. Upravo, sada! A ja se femkam, kao nova mlada. Sta cu sa svojim studentima, joj? Umeju li oni, sa Bolonjom, na kraj izaci?

Zelim da potpuno depersonalizujem ovu stvar.

Napunite svoj cv. Pre ili posle, vas cv ce poceti da radi za vas...

Samo ga napunite. Ako ostane prazan, ni engleski kao maternji vas nece spasti. Mozda i hoce, delimicno... ako vam je neostvareni san Amerika ili Evropa... ma, idite, hoce vam se - moze vam se. Ima tu jos, ponegde, australijska varijanta...

zerocool

U pravu ste za punjenje, a filuje onaj ko nema sta da stavi, mada postoje cake koje mogu malcice da pomognu, ali zasluge su zaslige  :wink:

Bred

da, vazna je sustina a ne forma mada je forma nekad vazna , sigurno cete bolji utisak ostaviti ako ne pravite GRAMATICKE i PRAVOPISNE greske i ne koristite "odjedared" , "ondaK", "poDpis" i tome slicno ...

Karikiriam malo ali shvatate poentu.

Druga stvar koja mene zanima je -koliko nas moze da stavi bilo sta ZNACAJNO a da nije samo skola i fax u pitanju, a?

Mislite o tome ...

:wink: :hm

max

ne treba pisati markove konake,danas niko nema zivaca da cita.I ove tekstove gore procitace detaljno nekolicina.