Seminarski 10 evra!

Started by Bred, 21-10-2008, 19:43:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

Z. RAKIÆ - B. BORISAVLJEVIÆ

IZREKA da se znanje ne mo¾e kupiti u Srbiji je davno pobijena. Tome su doprineli pojedini korumpirani profesori, ali i snala¾ljivost nekih studenata za koje bi se u normalnim uslovima reklo da su na fakultete - zalutali. Oni kojima ni na pamet ne pada da zagreju stolicu uvek pronaðu re¹enje da bez muke doðu do cilja. A u svemu tome, neko vidi i naèin za laku zaradu. Tako su brojni "entuzijasti" smislili kako da profitiraju na neradu nekih akademaca. Osim iznajmljivanja "bubica" koje koriste prilikom polaganja ispita, hit je kupovina seminarskih, maturskih i diplomskih radova putem Interneta.
Na specijalizovanim sajtovima postoje spiskovi svih predmeta i tema, pa se za 800 dinara mogu kupiti radovi iz botanike, etike, marketinga, filozofije... Dovoljno je samo da zainteresovani student izabere temu, po¹alje poruku na odreðeni broj telefona i uplati novac na ¾iro-raèun. U roku od 24 èasa, na njegov mejl stiæi æe rad. Tako nema potrebe da student èita obimnu literaturu i provodi sate ispred kompjutera kucajuæi tekst. Sve je za njega uradio neko drugi, a ostaje mu jo¹ da odnese indeks da bi mu profesor upisao ocenu. Maturski radovi za srednjo¹kolce i diplomski su skuplji, pa za njih treba izdvojiti oko 3.500 dinara.
Profesori na univerzitetima u Srbiji ka¾u da su upoznati sa svim studentskim prevarama i tvrde da uspevaju da se sa njima izbore. Ne ide im, meðutim, u prilog èinjenica da je samo na jednom sajtu u protekloj godini prodato èak 7.000 seminarskih radova.
- Znamo da postoje oni koji su se specijalizovali za pisanje seminarskih radova - potvrðuje profesor dr Marko Backoviæ, dekan Ekonomskog fakulteta. - Da bi spreèili da se to dogaða, svake godine profesori daju novi spisak tema za seminare, od kojih student bira jednu. Kada odreðena tema bude obraðena, ona se bri¹e sa spiska i niko od studenata
ne mo¾e vi¹e pisati rad o tome.
Na beogradskom Filolo¹kom fakultetu uvereni su da njihovi studenti ne varaju, jer postoji sistem kontrole njihovog znanja.
- Nismo imali takve sluèajeva, ali smo èuli da se takve stvari de¹avaju - ka¾e profesor dr Predrag Bunjak, prodekan za nastavu na Filolo¹kom fakultetu. - To nisu prevare na duge staze, po¹to se na ispitu lako mo¾e proveriti ko je uèio. Studenti za pisanje seminarskog rada dobijaju literaturu koju moraju proèitati kako bi napisali rad, tako da iako poku¹aju, na ispitu æe se videti da nisu proèitali ono ¹to je trebalo.
Na sajtovima koji se bave prodajom radova stoje i poruke studentima da mogu da oslobode vreme za neke druge stvari, a da brigu oko rada prepuste "struènjacima". Profesori, ipak, poruèuju da za akademce nema pametnijeg posla nego da se sami potrude i da zarade svoje ocene.

BEZ PREVARA
PRIVATNI fakulteti su posebno ozlogla¹eni, kada su u pitanju razne prevare, a meðu studentima je uvre¾eno mi¹ljenje i da se manje uèi i lak¹e diplomira. Profesor dr Milovan Stani¹iæ, rektor Univerziteta "Singidunum", tvrdi da to nije taèno.
- Ne mo¾e da se desi da studentu neko drugi napi¹e seminarski rad - obja¹njava profesor Stani¹iæ. - Kod nas je takva organizacija, da deo rada studenti pi¹u na fakultetu, a deo kod kuæe. Oni ono ¹to su napisali i usmeno obrazla¾u, dok dvoje profesora èita rad. Ako se bilo ¹ta posumnja studentu se postavljaju dodatna pitanja kako bi se proverilo da li je on autor seminarskog.

"ÈITAJU" I LEKTIRE
NA Internetu se ne obavlja samo razmena i prodaja seminarskih radova. Igrajuæi na kartu lenjosti nekih srednjo¹kolaca, kreatori sajtova prave i zbirke referata i si¾ea dela ¹kolske lektire. Tako ðaci ukratko mogu "proèitati" Kamijevog "Stranca", Andriæevu "Prokletu avliju"...

vecernje novosti