Sjeæanje na 12 beba

Started by frckica-j, 16-11-2008, 13:15:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

frckica-j

Sjeæanje na dvanaest banjoluèkih beba
Izvor: Glas Srpske

Spomenik za dvanaest banjoluèkih beba, koje su zbog nedostatka kiseonika preminule 1992. godine, uskoro æe biti postavljen ispred Muzeja savremene umjetnosti, rekao je predsjednik Organizacije porodica poginulih i nestalih civila i boraca RS Nedeljko Mitroviæ.
- Ocijenili smo da ovaj tu¾ni dogaðaj, koji se desio prije 16 godina, treba obilje¾iti na poseban naèin. Odluèili smo da  bebe koje su tada umrle, treba da dobiju spomenik - rekao je Mitroviæ.
On je dodao da æe ovo spomen-obilje¾je biti visoko dva metra i izraðeno od visoko kvalitetnog metala.
- Predviðeno je postavljanje osvjetljenja i pristupne staze oko spomenika, kao i legende sa obja¹njenjem zbog èega je spomenik podignut za 12 beba - kazao je Mitroviæ.
Prema njegovim rijeèima, izgradnja spomenika æe ko¹tati 30.000 maraka, a novac su obezbijedili grad Banja Luka i Ministarstvo rada i boraèko-invalidske za¹tite RS.
- Te ratne 1992. godine desilo se da tada¹nje vlasti, zbog njima poznatih razloga, nisu dozvolile da iz Beograda poleti avion sa kiseonikom do banjoluèkog porodili¹ta. Tragiène posljedice te odluke bile su da je od 13 beba, kojima je bio neophodan kiseonik, 12 preminulo - podsjetio je Mitroviæ.
Beba koja je pre¾ivjela, trinaesta zvjezdica Slaðana Kobas, bitku za ¾ivot vodila je punih 14 godina.
- Slaðana Kobas iz Prijedora umrla je prije dvije godine. Ona je poseban sluèaj i zaslu¾uje da se tako tretira. Konsultovaæemo se sa arhitektom da li postoje tehnièke i logièke moguænosti da spomenik bude podignut za 13 beba - naglasio je Mitroviæ.
Portparol Administrativne slu¾be grada Milenko ©ajiæ rekao je da je grad izdao urbanistièku saglasnost za postavljanje spomenika u centru grada, pored Muzeja savremene umjetnosti.

Datum postavljanja
Mitroviæ je istakao da je spomenik prvobitno trebao da bude postavljen na Dan poginulih i nestalih lica u RS, 15. septembra.
- Nismo stigli sve pripremiti, tako da æe postavljanje najvjerovatnije biti 21. novembra, na dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma ili 10. decembra na Meðunarodni dan ljudskih prava - rekao je Mitroviæ.

frckica-j

Neki Banjaluèani tvrde da je bilo zapravo 14 beba. Dvanaest je umrlo tada,  za 13-u bebu, Slaðanu Kobas se zna, meðutim neki sugraðani podjeæaju da postoji jo¹ jedan djeèak sa hendikepom, meðutim moram da priznam da se o njemu, ako zaista postoji, uop¹te ne pi¹e ili ja ne znam puno o tome.

frckica-j

#2
Spomenik u èast 12 beba
Izvor: Nezavisne novine

Dvanaest banjaluèkih beba, koje su zbog nedostatka kiseonika umrle 1992. godine, uskoro æe u parku ispred Muzeja savremene umjetnosti dobiti spomenik.
Do prije dvije godine za ¾ivot se borila i trinaesta beba Slaðana Kobas, koja je meðu Banjaluèanima i Prijedorèanima postala sinonim borbe za ¾ivot.
"Zbog visoke politike kad rat jo¹ nije ni takoreæi poèeo 12 nevinih ¾ivota je izgubljeno zbog nedostatka kiseonika, ¹to u 21. vijeku izgleda neprihvatljivo", rekao je Nedeljko Mitroviæ, predsjednik Organizacije porodica poginulih i nestalih civila i boraca RS, koji je i pokretaè inicijative za postavljanje spomenika.
Za izradu idejnog rje¹enja na konkurs koji je raspisala ova organizacija pojavila su se tri prijedloga, ali komisija sa 12 èlanova jednoglasno je prihvatila rje¹enje arhitekte Maje Miliæ.
"Obruè oko spomenika simbolizuje majèinu utrobu ili jedan upitnik, a 12 srca, krugova ili listova unutar obruèa 12 nevinih du¹a koje æe biti labavo povezane tako da æe se njihati na vjetru i simbolizovati ¾ivot", naglasio je Mitroviæ.
On je pojasnio da je pribavljena urbanistièka saglasnost, a u toku je pribavljanje projektne dokumentacije nakon koje æe se raspisati tender za izvoðaèa radova.
"Spomenik smo planirali postaviti 15. septembra kada se obilje¾ava Dan poginulih i nestalih lica u RS, ali nismo stigli, tako da æe najvjerovatnije biti postavljen i sveèano otkriven 21. novembra, na dan kad je potpisan Dejtonski mirovni sporazum ili eventualno na Meðunarodni dan ljudskih prava, odnosno 10. decembra", naglasio je Mitroviæ.
Podruèje oko spomenika biæe osvijetljeno i poploèano, a novac za spomenik su obezbijedili Ministarstvo rada i boraèko-invalidske za¹tite i grad Banjaluka, a vrijednost projekta je oko 30.000 KM.



frckica-j

Постављање спомен-обиљежја за 12 бањолучких беба
Извор: Глас Српске

Страдање 12 бањолучких беба због недостатка кисеоника 1992. године у Клиничком центру Бања Лука, један је од најстравичнијих злочина у протеклом грађанском рату, рекао је предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила РС Недељко Митровић.

Он је на јучерашњој конференцији за новинаре рекао да ће спомен-обиљежје за 12 страдалих беба бити постављено 22. децембра на платоу испред Музеја савремене умјетности РС.

- Споменик је израђен од високо квалитетног материјала, а изграђене су и прилазне стазе и плоче са освјетљењем. Биће постављена и легенда исписана на српском и енглеском језику. Новац за споменик обезбиједили су град Бања Лука и Министарство рада и борачко-инвалидске заштите РС - казао је Митровић.

Према његовим ријечима, ово спомен-обиљежје ће бити симбол мира и бриге, те антиратна порука, која каже да се сви неспоразуми требају рјешавати дијалогом.

- Браћа и сестре настрадале дјеце ће открити споменик, родитељи ће положити велику сузу са 12 бијелих ружа и једном црвеном, која је посвећена 13. беби, Слађани Кобас, која је преминула 14 година касније. Том приликом биће емитован десетоминутни документарни филм, који представља трајно сјећање на преминуле бебе - додао је Митровић.

Aутор идејног рјешења скулптуре "Живот", која је посвећена страдалим бебама Маја Милић - Aлексић објаснила је значење ове скулптуре.

- Спољашњи дио скулптуре тумачи се као загрљај, фетус и нешто њежно, а уједно представља знак питања зашто се све то десило. То је један круг који је насилно прекинут, а у њему се налази 12 елемената који асоцирају на бебе и представљају срж живота - казала је Милић - Aлексић.

Тадашњи начелник Одјељења за дјечије болести бањолучког Клиничког центра Милош Бајић истакао је да овај споменик треба да буде опомена да се то никад ником не догоди.

- Велику тугу, јад и нехуманост тада сам понио на својим плећима, јер је 12 беба сахрањено у једном дану, од којих је само једна имала име, а друге га нису успјеле ни добити. Знали смо како да ријешимо проблем и спасимо дјецу, али нисмо имали чиме. Вапили смо за помоћи, али они који су требали да нас чују, нису то учинили - рекао је др Бајић.

Композитор пјесме "Дванаест звјездица" Момо Никић истакао је да је ова пјесма настала у једном даху, да је снимљена у скоро немогућим условима и да ће остати историјска успомена на 12 бањолучких беба.

Мијатовић

Командир ескадриле и пилот Дарко Мијатовић испричао је новинарима како је ратне 1992. године, било тешко летјети хеликоптером преко непријатељских снага да би из Србије донијели боце са кисеоником у Бању Луку.

- Слетјевши на аеродром у Батајници видио сам авион у који су биле натоварене боце са кисеоником, које су требале бањолучке бебе, али тај авион није имао дозволу да полети - казао је Мијатовић.

Bred

e, to je zlocin :?:

:wall: :dole: :namcor

Kao i ono przenje bebe u Gradiski ili gde vec bi ...

ccc.

frckica-j

Kakvo przenje bebe?  :hmm

Èekaj, jesam li ja ovo dobro proèitala? Przenje kao pr¾enje ili ne¹to drugo?  :face:

frckica-j

Сјећање на дванаест недужних жртава
Извор: Глас Српске

БAЊA ЛУКA - Браћа и сестре 12 бањолучких беба које су због недостатка кисеоника умрле ратне 1992. године, јуче су у Бањој Луци испред Музеја савремене умјетности открили споменик подигнут у знак сјећања на ове невине жртве.

Родитељи су положили велику сузу с 12 бијелих ружа и једном црвеном, која је посвећена 13. беби Слађани Кобас, која је преминула 14 година касније, послије борбе са болешћу која је била посљедица недостатка кисеоника.

- Страдање 12 беба у бањолучком Клиничком центру због недостатка кисеоника, један је од најстрашнијих злочина у протеклом рату - рекао је предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила и иницијатор за постављање споменика Недељко Митровић.

Митровић је нагласио да је постављање спомен-обиљежја чин солидарности према породицама умрле дјеце, дуг историји, али и задужење покољењима, потомцима и будућности да спријече да се овако нешто икада деси.

Предсједник Републике Српске Рајко Кузмановић рекао је да је споменик за 12 звјездица пун симболике и порука како претходним, тако и будућим генерацијама.

- Сви они који су господари рата и мира, мораће да размишљају другачије, мораће да стварају културу мира, а не некултуру рата. То је порука и завјет нама у Српској да младој генерацији, дјеци, омогућимо спокојан и миран живот, да дјеца одрастају без траума и да знају да је ово њихова домовина која их штити и брани и да су они овдје безбједни. То је наша обавеза и наш дуг - истакао је Кузмановић.

Градоначелник Бање Луке Драгољуб Давидовић рекао је да ће овај споменик подсјећати све генерације на то да се више никада не понови такав злочин.

- Постављање спомен-обиљежја је наша морална и људска обавеза. Овакву трагедију не може да оправда ни рат и она би требало да буде опомена онима од којих је зависио живот беба, али и многим другима - рекао је Давидовић и додао да је спомен-обиљежје и животна лекција из које ће се моћи схватити сва трагедија рата на овим просторима.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Бошко Томић истакао је да спомен-обиљежје шаље поруку цијелом свијету да се ратна страдања никада и нигдје не понове.

- Спомен-обиљежје ће генерацијама које буду долазиле да се поклоне говорити о невиним жртвама, о бесмислу рата и људског страдања - рекао је Томић.

Томић је рекао да ће спомен-обиљежје бити мјесто гдје ће се сваке године, на дан који буде одређен, подсјећати на невину жртву дјеце и памтити 12 звјездица као ненадокнадив губитак за њихове породице, али и за Српску.

У прољеће 1992. године у бањалучком породилишту рођено је 14 беба којима је био неопходан кисеоник, али који није могао бити допремљен копненим путем због непријатељског окружења, а ни ваздушним због одлуке Савјета безбједности УН о забрани лет над БиХ. Дванаест беба умрло је тада, Слађана Кобас 14 година касније. Четрнаеста беба је преживјела, али са тешким тјелесним оштећењима.

Пјесма
У знак сјећања на 12 звјездица Радомир Пиљак и Виолета Божовић написали су пјесме под називом "Дванаест анђела бијелих" и "Дванаест суза."

Скулптура
Скулптура названа "Живот" аутора Маја Милић - Aлексић подсјећа на прекинути круг који симболизује мајчину утробу, али и прекинути живот. Унутар круга је 12 срца, кругова или листова унутар обруча које су лабаво повезане тако да ће се њихати на вјетру и симболизовати живот, што је директна асоцијација на 12 беба, али и подсјећање на живот којем није допуштено да живи. Средства за изградњу споменика обезбиједили су Министарство рада и борачко-инвалидске заштите и град Бања Лука.

Kamicak

Prezivela beba je mali Marko, koji ima 2 prelepa brata i bio bi i sam sigurno takav, da nije ovog uzasa..uh strasna tuga i bes istovremeno

frckica-j

Znala sam da postoji i 14. beba ali nisam znala taèno ni¹ta drugo jer ima mnogo glasina o tome. Njega ni da pomenu. Mo¾da je glupo pitanje, ali da li su mu ostale velike posledice?

Kamicak

Zivi kao biljka. A ovi sto se slikaju i dizu spomenike mogu da se nose, govna jedna samoreklamirajuca bez duse. Nikad ni pisljive marke nije dobio,kao neku pomoc. Ne biram reci jerbo mnogo boli tako da admine sorry

frckica-j

Eh, tugo. Nadala sam se da je bar on ostao sa bla¾im poremeæajima, da nije toliko te¹ko.  a005

A ¹to se tièe prethodnog posta, ja ga ne diram (jer sam potpuno saglasna sa tobom) a nadam se da neæe ni Bred...