Licemerje, rasizam ili nesto trece?

Started by Adonis_Vernalis, 08-04-2009, 08:18:48

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

Svedoci smo da se ovih dana sa jednim (malim) delom romske populacije u Beogradu, igra jedna tuzna i ruzna igra, koja ce se, po svemu sudeci, zavrsiti tako sto ce se problem strpati pod tepih i ostaviti da tamo fermentise: ne-beogradski Romi ce biti vraceni u svoje ne-beogradske sredine (problem ce ostati neresen, jer oni ni tamo nemaju nista, kao ni ovde), a ovi beogradski ce biti difuzno rasporedjeni po prostoru tako da ih ne vidimo. Cim ih ne vidimo, nece nas uznemiravati, i to je to, jelda? A oni muceni stanovnici Boljevaca ce ostati obelezeni kao rasisti, jer nisu dozvolili da se jedan veleumni projekat guranja pod tepih problema jedne nacionalne manjine - i ostvari. Opet, s druge strane, ni mi Srbi, ni u svojoj kozi, ni u svojoj drzavi nismo bas mnooooogo srecni. Mnogo koje goleme nepravde sebi samima cinimo, pa samo slegnemo ramenima, gurnemo problem (opet) pod onaj isti tepih, i nastavimo da klimamo dalje.

Inace, danas je svetski dan Roma, koji se desava na pocetku Dekade Roma. Da li da im cestitam?

Evo malo lektire, koja odslikava citavu nasu licemerno-rasisticku predodzbu o njima, i sopstvenu nebesko-narodnu samoobmanu u kojoj vec predugo zivimo cvrsto zatvorenih ociju. Svi linkovi vode ka clancima objavljenim u Politici Online. Ima tu i zanimljivih komentara citalaca. Kako bi "problem Roma" mogao biti resen?

http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Svetski-dan-Roma.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Odbijaju-ponudjeni-smeshtaj.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Sto-hiljada-Roma-zivi-u-120-divljih-naselja-u-Beogradu.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Lideri-sprechavaju-odlazak.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Jedino-reshenje-emancipacija-Roma.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Grad-nudi-Romima-smeshtaj-u-prihvatnim-centrima.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Rushenje-udzerica-kod-Belvila.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Prihvataju-Dekadu-Roma-ali-u-keshu.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Belvil-sa-pogledom-na-udzerice-u-blatu.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Iz-karton-sitija-u-socijalne-stanove.sr.html
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Delic-osudio-poziv-na-linch-Roma-u-Kraljevu.sr.html


dirigent

Profesore dajte Romima socijalne stanove , oni ce provesti tu zimu najvise, a posle toga poskidati i prodati sve sto ima , ili izdati stan trecem , te otici pod karton da zive.

       Kad Rom ne bude Ciganin od njih ce biti nesto. Nije im mesto u centru grada, to je sasvim sigurna tvrdnja. A gde im je mesto , pojma nemam , ali za utehu ni oni ne znaju. Cast izuzecima.

KaBoom

Za¹to ba¹ u Boljevce? Za¹to, kad treba nekoga negde smestiti (romi, izbeglice...), onda se to radi u mesta gde veæinsko stanovni¹tvo èine nacionalne manjine?

Sla¾em se sa dirigentom, ne vredi njima ni¹ta davati... Evo kako je to bilo u Slovaèkoj. Slovaci, kao i Maðari, pa i mi, imaju problem sa romima. Ima ih puno i ¾ive po karton naseljima. Slovaèka vlada je izgradila zgrade, da ne bi ¾iveli po tim naseljima po Bratislavi. Verovatno su morali da ne¹to uèine po tom pitanju pri ulasku u EU. Podelili im stanove i... ©ta se de¹ava. Èupaju parket u zgradama, nalo¾e vatricu i kuvaju paprika¹ (u stanu!!!). Zamalo izazvali veliki po¾ar. ©to se moglo poskidati i prodati - bilo je skinuto, otkinuto i polomljeno. Za manje od nedelju dana je èitava zgrada bila ruinirana, a oni nestali... I opet su osvanula karton naselja. Jednostavno ne vredi. Takav narod, nomadski, nemo¾e¹ ih vezati za neki prostor...

Ne znam ni ja gde s njima, ali da treba re¹iti Romsko pitanje, treba...

Tako su se sad naseili u moje selo. Proteralih iz svih okolnih sela i oni vamo. Tu ih niko ne dira... Niko ih nije terao ni ni¹ta. A vaæinsko stanovni¹tvo èine slovaci, oko 80%. Pokupovali jeftine kuæe, rade ¹ta veæ rade, ne smetaju. I onda izaðu u kafanu èoporativno, napiju se i krenu "mater slovaèku" svima redom. Naravno, doðe do tuèa itd... Èemu? Jbga, a onda se ¾ale da ih neko tera il ne¹to. Lak¹e im je da idu od kuæe do kuæe po ceo dan i tra¾e malo mesa, malo povræa, ako imate... Pa oberu koje drvo jabuka usput... Pa jo¹, ako niko nije kuæi, a otkljuèana vrata uðu i æape ne¹to (desilo se milion puta, a ¾ena mo¾da u ba¹ti, ne èuje, ne vidi ili oti¹la kod kom¹inice na minut po ne¹to)... A ¹to lepo ne doðu kod nekog gazde i ne ponude se da idu na njivu, kopaju kukuruz, nose d¾akove ili ¹ta god? Dobili bi posao 100%. Al treba raditi, jbga...

Ne znam. Imam otpor prema njima, nazovite me kako hoæete, ali to sigurno neæe promeniti moje mi¹ljenje o njima.

Adonis_Vernalis

Divan odgovor, na cemu sam vam zahvalan. Predstavlja sublimaciju svega sto Srbin u Srbiji moze da oseti prema Ciganinu u Srbiji, sa kojim deli i zivotni prostor, i dobar deo zivotne sudbine: od odusevljenja do gadjenja. Cast izuzecima, naravno: onim Ciganima prema kojima ne osecate apsolutno nista. Ti su odavno "emancipovani"...

Ravnodusnost prema nekome je, izgleda, merilo necije (uvek njegove, nikad moje) emancipacije. Sto si emancipovaniji, to si slicniji meni. Sto si slicniji meni, to me vise boli briga za tebe.

Imam licnih razloga (nisu za javnost, oprostite) sto volim Cigane. Ili, sto barem blagonaklono gledam na njihov "problem" (ovo namerno stavljam pod navodnike, jer oni sami ne uvidjaju da su ikome problem). Nisu uvedeni u knjige rodjenih, vencanih i umrlih? Pa, uvedimo ih. Nemaju zdravstvenu zastitu? Pa, dajmo im je. Nisu prilagodjeni? Pa, prilagodimo ih (cemu... samo da mi je znati)... Evropa, koja i sama ne zna sta ce sa njima, daje prilicno mnogo love da bi NEKO resio NJEN problem.

Sasvim je drugi problem sto dodeljena lova zavrsava u licnim projektima onih koji su lovi blizu.

Zar u cinjenici da neko milione nekakvih novcanih jedinica ulaze u nesto ne vidite nekakvu sansu za svoj/moj/zajednicki buduci rad? Jeli iko, posteno, primenom naucnog metoda, proucio muzikologiju, etnologiju, antropologiju, tradicionalnu medicinu Cigana? Jeli iko ista naucio iz svega toga?

Naravno da nije. Cigani ionako sluze samo da hiperaktivnu decu smirite pretnjama: ako ne budes dobar/dobra, doci ce Ciganka da te pokupi, pa napravi sapun od tebe. Ili da se na nekoga istresete ukoliko bas budu insistirali da vam arhiprljavom arhikrpetinom zamazu istu takvu sofersajbnu na prividno napucanim kolima na semaforu kod Glavne poste, u Takovskoj.

Samo mi nemojte trljati nos argumentima tipa: profo, ako ih bas toliko volis, vodi ih kuci. To nije argument, vec najobicniji sarkazam, a na tako nesto ne nasedam jos od vremena kada se po Beogradu pricalo: "ako ti je guzva u gradskom prevozu, a ti 'vataj taksi"... i nasladjivalo nad cinjenicom da retko ko ima para da u'vati taksi i time sebe, i bezbedno i udobno, dovede od tacke A do tacke B. Tada smo svi bili podjednaki - u bedi. Retko ko je imao para za obicni, drljavi taksi.

Hajdemo dalje. Sve i da usvojim, ili othranim Cigance, od ove nase/moje/vase zajednice necu imati podrsku, nego veciti podsmeh i sprdnju: bolje da je i kera odgajio, onaj bi bar lajao. Ovako, ovaj/ova ce mu sve iz kuce odneti i badava prodati, pa odmagliti i dici sebi cergu, pa od nevaljale dece praviti sapun. No, bilo me je briga za sve, pa sam jednoj Ciganki sa sasvim malom bebom dao celokupnu bebecu opremu (benkice, spilhoznice, cucle, flasice, portikle, bodije, klasicne pelene - dobre su za kukove, i ostalo) kvantitativno spakovao u kartonsku kutiju od televizora. Da imam para kao Miskovic, ili bilo koji drugi lovarni pojedinci, buduci da sam u narednom milenijumu resio pitanje svojih gladnih usta, rado bih pokusao resavati ciganska pitanja. Em je ljudski, em je fancy.

O, ipak ne bih. Investirao bih, nepovratno, i bez ikakvih kamata i interesa, svoju zivu, neopranu lovu da za naredna pokoljenja sacuvam Lepenski Vir, ili Vincu... ili bar nesto sto na, bilo koji nacin, moze svedociti da je i nas Srba, a ne samo Cigana, ovde bilo i pre nego sto zvanicna nauka tvrdi da nas je bilo. Ako nam je toliko bitno ko smo i sta smo i odakle smo i otkad nas ima, sto se nikada niko nije odvazio da nad Lepenskim Virom ikakvo zdanje od cvrstog materijala, a ne samo od dasaka i najlona, blagoizvoli podici, na radost i polzu buducih pokoljenja...

Sto to niko nije uradio? Sto je Akademik Srejovic pozeleo da ima novca da kupi tri slepera sljunka, pa da tim sljunkom zatrpa Lepenski Vir koji je otkrio i svetu prikazao, da bi neko drugi, bolji, taj Lepenski Vir za koju hiljadu godina ponovo otkrio...? Zasto, predsmrtno, nije pozeleo bas nama zavestati brigu o svom zivotnom delu?

Mnogo su teska ta pitanja, da bismo se njima ovlas bavili. Mi se ne umemo ni zivim ljudima baviti, a kamoli kojekakvim kamenjem, ili razvalinama. Kome jos to i treba? Sve sto nam treba, pocinje iz naseg sopstvenog stomaka i uvire u njega. Hej, muzikolozi, ko je Mokranjca temeljno obradio, da ne pominjem Kornelija Stankovica ili Stanislava Binickog? O jeste, odavno pocivsi profa sa Muzicke Akademije. Jeli on svojim testamentom zabranio dalja ceprkanja? Vojislav Ilic se zvase, ili mozda gresim?

Ciganski problemi su prosti: prebrojati, uknjiziti, popisati, zdravstveno osigurati, klepati po usima ako nesto zabrljaju, sta god to bilo. Prekobrojna deca, ili metar ukradenog poseda, prefarbana prisvojena kola, ili tudja zena. Ciganka, pretezno.

Njihovi problemi nisu stratesko pitanje ove drzave, kojoj fali dobar deo juzne granice. Ali, takticko pitanje jesu. Ako ne umemo resiti ni takticka pitanja, ko ce nam postaviti strateska?

Jao nama ako nam Cigani budu postali stratesko pitanje...

KaBoom

Samo da pojasnim, po¹to se mo¾e moj prethodni post protumaèiti da ih mo¾da mrzim. Ne mrzim ja nikoga.

Ba¹ nedavno je PSANS organizovao ¾urku na kojoj je bila ulaznica sveska, bojice, olovke... ©kolski materijal, koji smo nosili romskoj osnovnoj ¹koli u Novom Sadu. Veliki broj studenata farmacije iz BG je tu prisustvovao i jako lepo smo se dru¾ili. Prikupili smo dva velika d¾aka (ona za smeæe) raznog ¹kolskog materijala.

©to se tièe popisa roma i obezbeðivanja zdravstvene pomoæi, nemam ni tu ni¹ta protiv.

Mene samo nervira malo ¹to oni svi samo ¾ele da ¾ive u BG-u. Pa makar i u karton naseljima. Mislim, valjda svako ima pravo da ¾ivi gde hoæe, ali ¹to ne odu u neke manje sredine, lepo se zaposle, da krenu od neèega? Evo sad su izjavili "ne ¾elimo da se bravimo poljoprivredom". Vidi Bogati. O¹ da bira¹ mo¾da? Da mi vas odmah negde u kancelariju, a niste ni O© zavr¹ili?

Mislim, ako veæ ¾ele da uspeju, nek se pokrenu da rade ne¹to. Lepo doðu na selo, rade za nekoga, uredno im se plati... Kuæe nisu skupe, jer ih ima sve vi¹e praznih. Po¹teno bi zaradili, ljudi bi ih automatski vi¹e po¹tovali (po¹to sada samo da ukradu gledaju). Skupili bi novce da kupe i za sebe parèe zemlje, mic po mic, moglo bi se ne¹to nekako. Te¹ka su svima vremena, ali ¹ta sad. Pa bi do kraja verovatno imali dovoljno da ¹koluju decu, da ta deca zavr¹e srednju ¹kolu, naðu bolji posao, bolje plaæen itd... Ali - ne! Lak¹e je ovako... Pa dobro, samo se nemojte posle ¾aliti... Lak¹e je prositi, jo¹ kad vidim kako doje one bebe na sred ulice, teraju decu da rade i donesu pare, inaèeee... Itd. Prosto mi se èini da oni sami ne ¾ele drugaèije da ¾ive! Ne ¾ele da rade, a ¹ta ¾ele valjda ni oni sami ne znaju...

aska

ne mislim da je rasizam niti licemerje, niti imam nesto protiv da se Romi skuce, skoluju i zive kao sav normalan svet, samo mislim da da u Srbiji ima jos dosta Srba koji bar 10 godina ne zive u svojim kucama, niti imaju elementarne uslove za zivot i sve to ne svojom krivicom a bili su i vredni i radni i skolovani...
ne moze se pomoci drugima ako se sebi (tj svojima, patriota sam, izvinjavam se zbog toga ako je to uopste greska) pa tek onda ostalima.
volela bih da postoje Dani Srba iz Dalmacije, Slovenije, Kosmeta...- mozda bi onda i o tome neko mislio...

dirigent

Kaboom je potpuno u pravu . Rom nece da ide da se bavi poljoprivredom. A eno toliko zemlje zvrji prazno. Ako smo mi razmazena gradska gospoda pa to ne volimo, ne znaci da su nam Romi jednaki, jer smo mi svoje `gospodarenje` platili dugogodisnjim skolovanjem i guljenjem klupa  , a oni provode vreme u gluvarenju, svercu i prosenju i zive kako hoce.

     Problem njihov je sto oni nece da rade ni za koga, a da se pritom na njih moze racunati da su odgovorni spram posla i da nece potkradati poslodavca, a nemaju radne navike da bi stvorili nesto svoje, taman da das svakom dva hektara zemlje, kucu i traktor, pa da ore.

Adonis_Vernalis

Mo¾da æe nekome biti zanimljivo da proèita sve ono ¹to se nalazi na sajtu èiji URL dajem. U pitanju je "Patrin", web-èasopis o kulturi i istoriji Roma.

http://www.geocities.com/~patrin/patrin.htm (http://www.geocities.com/~patrin/patrin.htm)

Termin "predrasuda" otprilike mo¾e da se defini¹e kao unapred formirano mi¹ljenje, koje prihvatamo zdravo za gotovo, bez ikakvog uvida u stvarno stanje stvari. Predrasuda prestaje da bude predrasuda onog trenutka kada se predmet predrasude osvetli svetlom saznanja. Onda postaje stav, ili mi¹ljenje. Ne mora biti pozitivno, ali bar nije predrasuda.

aska

kada sam 1999., posle bombardovanja, dosla u Beograd iz Prisine, prvo su sa podsmehom gledali moje svedocanstvo iz prethodne godine sa prosekom 5,0 i  bili zacudjeni kako znam sve padeze pa su tek onda upamtili kako se zovem... do kraja godine sam bila najbolja ucenica u razredu i predsednik odeljenja.
Da, morali su da me upoznaju ali sam i ja morala da dam sve od sebe da bih bila tu gde jesam. Da svoje mesto zasluzim. Pri tom, o stanu u kom sam tada zivela i uslovima za ucenje da i ne govorim, ne zelite da znate, verujte mi na rec.
Ja nisam imala predrasuda prema Beogradjanima i zato sam uspela a isto tako ih nemam ni prema Romima kao ni prema bilo kome ko je vredan, radan i posteno zaradjuje svoj hleb ali me boli sto se ljudi ne sete i ostalih ugrozenih, pre svega Srba-svakog svoje boli najvise!
Ispravite me ako nisam u pravu.