POTREBNA POMOC

Started by cuca, 04-08-2009, 17:36:15

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

thisone

#15
Quote from: cuca on 16-08-2009, 07:53:24
Sta vam bi, farmaceuti?!Prvo nagrdiste mene, a onda medjusobno pobacaste drvlje i kamenje. Rezultatat - ja opet ne znam kako se pravi krema sa glicerinom i bornom kiselinom, to sam mislila, ali sam pogresno napisala borvazelin. Medjutim, cak i kada bih napravila borvazelin kremu po receptu bilja_tb, sta da radim sa 10 gr kreme? S druge strane, ako povecam kolicine, za 50 gr.kreme recimo,moracu da upotrebim gram i po borne kiseline.Da to nije malo mnogo?
A sto se tice baba Vange, naravno da to ne mozes da budes, ali mozes da pitas - glicerin ili vazelin? Nije bitno sta je za tebe merodavno, nego sta je meni potrebno. Znaci, ako sam i pogresno pitala, a to je sasvim uocljivo, mogla si na to da mi ukazes. Ovako sam dobila nesto sto mi ne treba, a i toga 10 grama. Zamisli da si ti pitala nekoga za Farmaceutski fakultet i rekla, umesto u ulici vojvode Stepe, u ulici vojvode Putnika. Ukoliko bi pitani odlucio da je za njega merodavan naziv ulice, a ne objekat, iako zna da u vojvode Putnika nema fakulteta, ti bi stigla na Topcider, a ne na Vozdovac. A i on bi mogao da stoji iza onoga sto ti je rekao. Samo, koja korist od toga?!

stos je u tome sto ti nisi pitala gde je farmaceutski fakultet..nego npr. tehnoloski(borvazelin krema)

cuca

Tako je Bred. To mi treba!

Bred

#17
Provalio sam ja odmah sta ti treba ...  :wink:

Ali i dalje vazi ono - dok ne pogledam u literaturi ima li nesto slicno ...

Sve drugo bi bilo puko nagadjanje pogotovo sto trazis i gramazu ...


Adonis_Vernalis

#18
A kako bi bilo razmisliti o ovome... Napraviti najpre zeljenu kolicinu nekakvog krema koji sadrzi glicerin (ne 10 grama, jer je mnogo, ali onda vise od 1 gram, jer je malo. Neka bude 5 g, jer bi moglo da bude optimalno. Pri tom, keramicaru dati zadatak da napravi tarionik precnika 2,5 cm i pistil velicine oglodane olovke). Onda, pogledati maksimalnu koncentraciju borne kiseline (nemam Ph. Jug. IV pri ruci, jer se godisnje odmaram, a zaboravio sam fore i fazone sa vezbi iz tehnologije, jer je tome oko 15 godina). Preracunati koliko se borne ima umesati u 5 g preparata, tako da borne kiseline bude izmedju 1 i 2 %. Odmeriti potrebnu kolicinu borne kiseline, odmeriti potrebnu kolicinu prethodno pripremljenog krema sa glicerinom i u prethodno napravljenom tarioniku fi 2,5 cm uzurbano rastrljati sve na hladno. Upakovati u tubu od masti za oci, asepticnim postupkom, a onda prodati preparat. Cenu formirati po principu: materijal plus 20 % cene materijala za ruke, puta dva, za razvoj novog preparata tokom godisnjeg odmora. Aplikovati spolja, po potrebi, a najvise nekoliko puta dnevno, i uzivati u efektu aplikacije. Cuco, aman, sto nisi pitala kako se pravi tinktura arnike? Na primer. Farmaceuti, sto niste ponudili paralelu?

Evo recepta za Excipiens Glyceroli.

Cera emulsificans (15 g)
Glycerolum (7 g)
Aqua purificata (ad 100 g)

Jesmo li, najzad, zadovoljni? Ili je i ovo Bulevar vojvode Bojovica?

cuca

Tinktura arnike mi nije potrebna te je zato nisam trazila. Ova krema mi treba jer imam neke promene na kozi, bezazlene, ali svrbe i ima ih po celom telu. Dermatolog mi je preporucio borglicerin kremu. Kupujem je u apoteci i nije ni mnogo skupa, ali kada treba za celo telo, ne ispadne tako malo. Zato mi je palo na pamet da bih mozda mogla, uz vasu pomoc, da je napravim sama. Za sebe, ne za prodaju. Kome bih je prodala, za ime boga?  No vidim da ne ide, pa se nemojte vise baviti time. Hvala lepo svima koji su pokusali da mi pomognu. 

Bred

Ne, ne, pomocicemo  ali bi ti svakako lakse bilo da odes do neke apoteke i pitas mogu li ti oni to napraviti u kolicini koja ti treba i naravno pitas za cenu ...

Ako te te promene svrbe, verovatno da je u pitanju i suvoca koza a za to ima drugih stvari koje mogu biti efikasnije tj razlicite formulacije preparata ...  :wink:

Strpljen spasen.  :wink:

Adonis_Vernalis

E, sad, ozbiljno. Cuco, zaista ne znam po kojoj recepturi kolege u apoteci izraðuju preparat koji ti poma¾e. Ali, uop¹te se nisam ¹alio kada sam "predlo¾io" ono ¹to sam u prethodnom postu i napisao. Dao sam ti sastav farmakopejske podloge koja sadr¾i glicerol, u koju treba dodati bornu kiselinu. Ako se uzme da je taèno da je srednja koncentracija borne kiseline u preparatu Acidi borici solutio 3 %, onda si dobila odgovor na pitanje sa kojim si se ovom forumu obratila. Da te podsetim, pitala si ovo:

Quote from: cuca on 04-08-2009, 17:36:15
Moze li neko da mi kaze razmere glicerina i borne kiseline za borvazelin kremu za ruke i kako da je napravim? :Bog

Dakle, ako pravi¹ 100 g ¾eljenog krema, meri¹ 7 g glicerina i 3 g borne kiseline.

Pretpostavimo da ovaj odgovor, ipak, nije zadovoljavajuæi, iako si upravo to pitala. Po¹to sam se sada zainatio da "preparat" izguram do kraja, pozivam te da proèita¹ sve ovo ¹to æu napisati.

Recimo da na¹ preparat ima sledeæi sastav:

Acidum boricum (3 g)
Excipiens glyceroli (97 g)

Prvo napravi¹ podlogu. Izraðuje se tako ¹to odmeri¹ 15 g emulgujuæeg voska (Cera emulsificans) i rastopi¹ ga na 70 stepeni Celzijusa. Zatim pome¹a¹ 7 grama glicerola i 77 g preèi¹æene vode i zagreje¹ smesu na istu temperaturu. Potom, malo po malo doda¹ tu smesu u prethodno rastopljeni emulgujuæi vosak uz neprestano me¹anje. Me¹a¹ sve dok se ne ohladi.

Onda odmeri¹ 3 g borne kiseline i rastrlja¹ je u tarioniku. U malim porcijama doda¹ 97 g prethodno pripremljene podloge. I, voila, eto lekovitog preparata.

No, gde æe¹ naæi komponente? Cera emulsificans (Lanette) sigurno nije ne¹to ¹to se nalazi u slobodnoj prodaji, pa èak ni u apotekama. Apoteke taj emulgator kupuju za svoje potrebe. Ne bih preporuèio da poku¹a¹ da ga napravi¹ sama, jer je to kompleksni emulgator koji se sastoji se iz nejonskog emulgatora cetostearola, anjonskog emulgatora natrijum-laurilsulfata i vode u odnosu 90:10:4. Tek to nigde neæe¹ naæi.

Kada se nad ovim èinjenicama izvedu sve raèunske radnje, pa podvuèe crta, mislim da je najjednostavnije, pa mo¾da i najpovoljnije ipak ostati veran apoteci. Mo¾da æe biti malo jeftinije ako uradi¹ ovo ¹to ti je Bred preporuèio.

A tinkturu arnike, kao i druge ekstraktivne preparate - dr¾im u glavi, jer mi je to posao. Zato sam je i pomenuo, jer mi nije potrebna literatura. Iz rukava bih istresao sve ¹to ti je potrebno, pa bi do odgovora na svoje pitanje do¹la jo¹ pre nedelju dana.

cuca

E pa hvala Adonis_Vernalis. Moze li to da se to napravi sa onim prirodnim voskom sto ga ima u prodavnicama zdrave hrane umesto emulgujuæeg voska koji kazes necu nigde naci. Ako ne ozes, odoh ja u apoteku, a tebi mnogo hvala! 
:kul:

iwanna 87

Xexex,carice,ne moze taj vosak,jer nije isti sastav  kao ovaj,emulgujuci vosak!  I pazi,  ne mazi celo telo,nego samo mesto gde imas ekceme!! ;)) Tako ces ostetiti zdravu kozu,jer je borna kiselina,dobar abtiseptik,koji treba da se nanosi iskljucivo na obolelo mesto!! Tako da bi ti ,ta propisana kolicina koristila,ako bi samo bolno mesto mazala na sve!  :run Pozz!!

Bred

Polako, cuca nije rekla da je to ekcem, vec neka suva promena na kozi ...

Zato i postoje dermatolozi da definisu da li je ekcem ili nije ...  :wink:

iwanna 87

Jeste,u pravu si!! :))Ali ipak,maze samo taj deo koze,nije valjda svuda suva koza??  :kul:

cuca

OK. Hvala vam na trudu, odoh u apoteku!