Nelegalni lekovi prodaju se ispod tezge

Started by Bred, 22-07-2008, 15:57:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

nastavak sa naslovne ...

Iako je lek platila 900 dinara, na¹a sagovornica ka¾e da je presreæna, jer „sada zna gde mo¾e bez ulaska u birokratske prepiske da nabavi najbolji lek“. Meðutim, i da je imala vremena da se bavi „birokratskom prepiskom“, ne bi uspela da ga dobije jer se ne nalazi na listi neregistrovanih lekova koji se legalno dobijaju. Mogla je jedino da dobije paralelu, slièan ili isti lek koji je registrovan, ali nije htela da rizikuje.
Tako kupljeni lekovi obièno imaju uputstva ¹tampana na nekom od nepopularnih stranih jezika, kao ¹to je, recimo, grèki, pa pacijent i ne zna ¹ta taèno unosi u organizam niti kakvi su moguæi ne¾eljeni efekti. Takoðe, ne mo¾e biti siguran da li je lek originalan. On veruje svom lekaru koji, opet, ne garantuje kakav æe lek pacijent naæi na tr¾i¹tu. I niko ne mo¾e da za¹titi pacijenta, ni zakon, ni lekar.
Neregistrovani lekovi su oni lekovi èiji proizvoðaèi nemaju ekonomski interes da ih registruju na odreðenom tr¾i¹tu. Neke od njih Svetska zdravstvena organizacija je uvrstila u esencijalne, sa preporukom svim dr¾avama da bi trebalo da ih imaju. S obzirom na to da proizvoðaèe niko ne mo¾e da natera da ih registruju, Ministarstvo zdravlja i Republièki zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) poku¹ali su da re¹e problem formiranjem tzv. liste D sa spiskom esencijalnih lekova koji nisu registrovani i propisali su proceduru nabavke.
- To su lekovi za te¹ke i retke bolesti. Ukoliko je pacijentu neophodan neregistrovani lek, dobija ga o tro¹ku RZZO, tako ¹to izabrani lekar pi¹e recept sa kojim pacijent odlazi u apoteku, odreðenu za nabavku takvih lekova, koja upuæuje zahtev za uvoz Agenciji za lekove. Ona zahtev re¹ava u roku od 24 èasa i kada izda dozvolu, apoteka tra¾i dobavljaèe koji æe lek da uvezu. Posle toga pacijent dobija svoj lek. To nije najsjajnije re¹enje, ali je jedino ¹to smo u zakonskim okvirima mogli da uradimo. Doskora ni to nije postojalo - priznaju u RZZO.
Ipak, procedura mo¾e da se odu¾i i na nekoliko dana, ¹to mo¾e da odlo¾i izleèenje, ali u Agenciji za lekove ka¾u da je postupak regulisan zakonom i da nema ka¹njenja.
- Ima neregistrovanih lekova koji su na listi i onih koji nisu. Lekovi koji su na listi mogu se dobiti uz na¹u dozvolu, a oni koji nisu ne smeju da se naðu u prodaji. Lako se mogu prepoznati jer na kutiji ispod svakog za¹tiæenog imena sitnim slovima ispisano je generièko ime leka. To je internacionalno ime i javno je vlasni¹tvo. Ukoliko generièko ime ne postoji na listi D, onda taj lek ne mo¾e da se kupi u Srbiji. Svi lekovi koji su na listi uglavnom su oni koje koristi mali broj ljudi i pohvalno je ¹to im je RZZO iza¹ao u susret. Ako je lek neophodan odmah, dok on ne stigne, mogu se koristiti paralele - obja¹njava Gordana Mihajloviæ iz Agencije za lekove.
Kada pacijent èuje od svog specijaliste da je odreðeni lek neophodan ili najbolji za njegovo izleèenje, kao po pravilu prvo pita da li se lek plaæa. Ako se plaæa, pacijent najèe¹æe iz bolnice ne ide u dom zdravlja kod svog izabranog lekara, koji jedini ima prava da napi¹e recept i ujedno mu ka¾e da li je lek registrovan ili nije. Umesto po recept, pacijent odlazi u prvu apoteku gde mu se mo¾e desiti da dobije lek èak i ako ne zna da je nelegalan na tr¾i¹tu.
Farmaceuti kao da imaju neku svoju procenu na osnovu koje biraju kome izdaju neregistrovan lek. Na pitanje imaju li neregistrovanih lekova, oni ka¾u da je vreme takvih prodaja pro¹lo i da niko vi¹e ne sme da se usudi da nelegalno prodaje lekove, jer su kazne previsoke. Ali na pitanje imate li „utrogestan“, odmah odgovaraju da ko¹ta 900 dinara.

Niko neæe da prijavi apoteke
Dana Mihajloviæ, naèelnik zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravlja, ka¾e da ta inspekcija ima saznanja da se lekovi prodaju bez dozvole, ali da niko od pacijenata neæe da ka¾e u kojoj je apoteci kupio lek.
- Imamo saznanja da pacijenti obezbeðuju svoje leèenje medikamentima koji nisu registrovani, ali ne znamo koje apoteke to rade. Niko od pacijenata neæe da ka¾e u kojoj je apoteci kupio neregistrovani lek. Ukoliko bismo znali o kojoj je apoteci reè, obavestili bismo farmaceutsku inspekciju koja daje zabranu prometa tih lekova - napominje dr Mihajloviæ.
U inspekciji za lekove i medicinska sredstva Ministarstva zdravlja dodaju da se protiv apoteka podnose i prijave za privredni prestup i prekr¹aje.

Najtra¾eniji lekovi
Neregistrovani (sa liste D)
-„acetazolamid“ (odr¾avanje oènog pritiska tokom operacije glaukoma)
-„penicilamin“ (za Vilsonovu bolest)
-bolnièki preparati za dijagnostiku i pripremu operacije
Nelegalni (nisu na listi D)
-„utrogestan“ tablete (za nastanak trudnoæe)
-„amizol“ (antidepresiv)
-„ferlecit“ (ampule za prioritetne te¾e anemije)
-„ksilokain“ gel (lokalni anestetik za operacije)
-„akineton“ tablete (za Parkinsonovu bolest)

http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=50029

nensi.d

#1
Quote from: Bred on 22-07-2008, 15:57:40
nastavak sa naslovne ...

Tako kupljeni lekovi obièno imaju uputstva ¹tampana na nekom od nepopularnih stranih jezika, kao ¹to je, recimo, grèki, pa pacijent i ne zna ¹ta taèno unosi u organizam niti kakvi su moguæi ne¾eljeni efekti.

OK, ne treba dozvoliti distribuciju neregistrovanih lekova ali ovakvi komentari me veoma nerviraju.
Pacijent NE MORA da zna sve o leku jer i NE MOZE sve da shvati, pogotovo ne na ispravan nacin. Nisu pacijenti strucnjaci i vecina ne razlikuje cak ni pojmove kao sto su indikacija, kontraindikacija i nezeljeni efekti... Zato mi se desava da mi u apoteku utrci usplahireni deda galameci da on nece da pije b6 vitamin jer se od njega dobija parkinsonova bolest!!?? :shock2:
U Americi pacijent dobija bocicu sa lekom, na kojoj je njegovo ime, datum i uputstvo kako da lek koristi.Nista drugo. Sve sto ga interesuje moze da sa obradi farmaceutu.
Mi se ubismo od ucenja 6 god faxa, ko zna jos koliko prakse a daje se za pravo svakom polupismenom stvoru da ti pametuje o lecenju-kao on da proceni da li je lek za njega ili ne. Priznajem, lekarima je jos gore zbog toga.
Degradiramo struku i lekara i farmaceuta...

leluska

lekari u domu zdravlja ka¾u pacijentima da kupe upravo ove lekove,
ako je lek nelegalan kako on to mo¾e da uradi?

nensi.d

Pa u tome i jeste stvar. Pacijenti ove lekove traze zato sto ih lekari prepisuju, a dreka se dize SAMO na farmaceute kao podlace koji mlate pare i krse zakon. Neki od neregistrovanih lekova su na D listi i mogu se nabaviti, uz odgovarajuce dokumente o neophodnosti leka, u pojedinim drzavnim apotekama kao neki interventan uvoz uz cesto poduze cekanje. Pacijenti to ne zele vec nabavljaju ove lekove u pojedinim apotekama, na crno. Ako su ti lekovi kupljeni u apoteci u inostranstvu-oni su ok, (bez obzira sto pacijent, sirot, ne zna grcki) ali cesto se ovi lekovi nabavljaju od "dilera" a to su likovi iz cijih ruku orah ne bi uzeli i to je onda uzas. To su cesto falsikovani lekovi, ne znate ni kako su cuvani ....
Znaci, nije problem u tome sto je lek na stranom jeziku (novinarska glupost tipa:taj lek strancu je dobar, ali da li je dobar za naseg coveka?), vec sto lek nema atest
To naravno treba zabraniti i spreciti ali kako?
JEDINO REGISRACIJOM NEOPHODNIH LEKOVA!!!
A sad, to kosta....

Bred

Hm, pa nisu svi neobrazovani, ja volim uvek da procitam uputstvo a to sam radio cak i kad nisam znao da cu biti farmaceut.  :K2:

A imam problem i sa prodavanjem lekova na crno tj to nikad ne bih smeo da radim upravo zato sto ne znam da li je original ili falsifikat kao ni to kako je dopremljen, cuvan i slicno a necu apsolutno nikog da nosim na savesti ...  :wink:

nensi.d

Pa procentualno u Srbiji ima daleko vise nepismenih nego u Americi, Kanadi i Australiji pa imaju sistem izdavanja lekova protiv kog se ne bune, zar ne? Jer,npr, ako vec nekoj trudnici treba taj nesrecni utrogestan, da bi izbegla bockanje progesteron ampulama koje su joj neophodne za odrzavanje trudnoce sta ce ona sad tu jos bitno da vidi u uputstvu? Lekar joj mora reci sve relevantne cinjenice, kao i ona njemu o svom zdravlju, zar ne?Ne govorim o bilo kom lekaru, vec ginekologu, oni su ipak nesto drugo u poredjenju sa drugim lekarima...(iz iskustva)

Imam dosta iskustva iz prakse, pa da znas cega sam se sve naslusala... neki ljudi nisu  klasicno nepismeni, vec su ZDRAVSTVENO nepismeni...a misle da sve znaju pa daju sebi za pravo da ti popuju...(svi vole da se mesaju u medicinu i farmaciju)

To je kao da se ja petljam pilotu u avijaciju ili neurohirurgu u operaciju mozga... ne ide to

I, naravno, ne bih ni ja drzala niti prodavala neregistrovane preparate ni pod kojim uslovima!
Ali ne zbog jezika vec atesta

Sva sreca, pa sve vise proizvodjaca uz lek pakuje UPUTSVO ZA PACIJENTA a to je velika razlika od dosadasnjih uputstava koja jednostavno nisu bila za laike vec strucnjake. Zato je i dolazilo do zabune..
Ne znam da li si primetio razliku?
Pisana su jednostavnim jezikom, svakom razumljivim, i za sve bitne stvari lepo stoji: OBRATITE SE VASEM LEKARU ILI FARMACEUTU
Zato smo tu...

Bred

Apsolutno se slazem.

Mislim da se novo uputstvo zove Sazetak Karakteristike Leka (SLK), i da - mnogo je prostije za pacijente.  :wink:

Iwanna_ph

dajte ljudi ,ranije nego procita u upustvu CYP450 i padne u nesvest..kao to je neka bolest ili sta!  :lol: :lol:
Nasa struka se pretvorila u trgovinu lekovima i ni u sta vise! To je to!! Mi sad tu ne mozemo nista,cak ni da se bunimo.. Ko sve drzi apoteku,nije ni cudo sto se prodaju neregistrovani lekovi,nabavljeni od ko zna koga..mi mozemo da odijemo da prodamo ( kazem namerno prodamo,a ne izdamo pacijentu) i dobijemo otkaz ili sta vec....
Samo dobre inspekcija i reforma nas moze spasiti od ovakvih stvari!

Bred

A ne, ja rekoh da necu da uvaljujem nista u sta nisam siguran da je delotvorno pa makar dobio otkaz i sedeo kuci.  :wink: :K2:
I ne, ne osecam se kao trgovac zato sto se trudim pacijentu da dam uvek informaciju vise a ne samo da prodam lek, dam racun i dovidjenja.  :wink:

Quote from: Iwanna_ph on 09-12-2009, 18:53:05
Samo dobre inspekcija i reforma nas moze spasiti od ovakvih stvari!
Za ovo se slazem. Ali s obzirom na korupciju u nasoj zemlji, malo sam skeptican da ce od toga ista da bude ...  :wink:

nensi.d

Ako se sami postavite kao da ste samo trgovci u apoteci, onda cete samo to i biti!
Osim strucnog znanja, treba nauciti i kako se ophoditi prema pacijentima. To se ne uci na faxu, zahteva mnogo zivaca i strpljenja.
Na inspekciju ne bih mnogo racunala a ni na reformu...

Bred

Nensi, ne ubijaj nas u pojam.  a005

Pusti nas da se nadamo.  :K2:

nensi.d

Nadajte se :K2:
Nadam se i ja :K2:
Obecavam da vise necu biti losa, odsad samo optimisticno :K2:
Stvarno sam preterala...

iwanna 87

Vala da znas.. :))) Neki snovi se ostvaruju,pusti nas da barem sanjamo! :))

Bred

Quote from: nensi.d on 10-12-2009, 09:27:37
Nadajte se :K2:
Nadam se i ja :K2:
Obecavam da vise necu biti losa, odsad samo optimisticno :K2:
Stvarno sam preterala...

Ne, ne, meni je jasno sve a i prilicno crno i drago mi je da ne mislim samo ja tako.

Ali ipak mladjim kolegama treba ostaviti prostor da se nadaju.  :wink: