Sta je orbitala?

Started by bojana*_*, 11-01-2010, 14:21:49

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bojana*_*

Zdravo!Ove godine zelim da upisem farmaciju u NS,pa mi treba vasa pomoc.Problem je sto dolazim iz malog mjesta,i casovi hemije nisu bili dobro realizovani,tako da nemam kompetentno znanje.. Cula sam da je na prijemnom velika konkurencija, pa mi recite koji je najbolji nacin da se spremim za prijemni? Pocela sam da ucim od opste hemije,i odmah teskoce.. :H Pa ako moze neko da mi objasni orbitale?! Jer ipak moram krenuti od nule..  :lol: Unapred hvala!

Bred

QuoteAtomska orbitala predstavlja deo prostora u atomu gde je najveæa verovatnoæa nala¾enja elektrona. Pritom, elektron se zami¹lja kao oblak negativnog naelektrisanja razlièite gustine i na osnovu toga se mo¾e konstatovati njegovo prisustvo. Velièina ovog prostora zavisi od samog elektrona ali se on najæe¹æe zadr¾ava u blizini atomskog jezgra. Postoje s, p , d i f-orbitala. Svaki s- podnivo sadr¾i jednu s-orbitalu, svaki p-podnivo sadr¾i tri p- orbitale,d-podnivo sadr¾i pet d- orbitala, a svaki f-podnivo sadr¾i sedam f-orbitala. U svakoj orbitali staje po dva elektrona, tako da na osnovu atomskog broja lako mo¾emo odrediti raspored elektrona po orbitalama. Na primer: Mg-magnezijum-redni broj mu je 12, ¹to je jednako broju protona kao i elektrona (svaki atom je elektronegativan u osnovnom stanju). Dakle ureðenost njegovih orbitala izgleda: 1s22s22p63s2

Izvor: Vikipedija

http://www.svethemije.com/?q=node/83