Polen u vazduhu, alergija u nosu

Started by Bred, 20-08-2006, 14:09:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Alergija se najèe¹æe manifestuje u vidu upale oèiju i kijavice, svraba u grlu i nosu, javlja se vodeni iscedak iz nosa, ote¾ano disanje...
BEOGRAD - Tropske vruæine koje se oèekuju danas i sutra dodatno æe pogor¹ati stanje pacijenata koji su alergièni na polen, jer je u toku cvetanje najotpornije korovske biljke - ambrozije. U grupu osoba sa poveæanim rizikom po zdravlje u uslovima povi¹ene spolja¹nje temperature spadaju osobe sa poveæanim pritiskom, lo¹om cirkulacijom, dijabetièari, gojazni, bubre¾ni bolesnici, alkoholièari. Najèe¹æa oboljenja koja se javljaju u ovim toplim danima su toplotni osip, toplotni edem, toplotna sinkopa, toplotni grèevi, toplotno iscrpljenje i toplotni udar ali je i poveæan broj osoba koji su zbog pojava raznih alergija zatra¾ili lekarsku pomoæ.
Prema reèima Mirjane Mitroviæ-Josipoviæ, koordinatora programa za polen u Agenciji za za¹titu ¾ivotne sredine, sada¹nja koncentracija polena ambrozije je dva do tri puta veæa od graniène vrednosti. Ukoliko i tokom septembra bude lepo vreme, najveæa koncentracija polena mo¾e se oèekivati ba¹ u narednom periodu, jer tada cvetaju boène grane biljke.


  KO UNI©TI AMBROZIJU, BESPLATNO LETI BALONOM

Graðani Sente koji danas uni¹te najvi¹e ambrozije kao nagradu dobiæe besplatno letenje balonom. Uèesnici æe u troèlanim "patrolama" èistiti teritoriju grada od te opasne biljke, a ona "patrola" koja uni¹ti najvi¹e ambrozije, dobiæe za nagradu besplatno letenje balonom na predstojeæem Festivalu vazdu¹nih balona koji se odr¾ava poèetkom septembra.
   
 
 

Alergija se najèe¹æe manifestuje u vidu upale oèiju i kijavice, svraba u grlu i nosu, javlja se vodeni iscedak iz nosa, ote¾ano disanje.

- Cvetanje ambrozije traje od kraja jula do kraja septembra. Zato se osobama koje su alergiène na polen preporuèuje da izlaze u ¹etnju u kasnim veèernjim satima, kad rosa smanji koncentraciju polena u vazduhu, ili posle ki¹e. Oni koji imaju problema moraju da se obavezno pridr¾avaju propisane terapije lekara i da redovno odr¾avaju higijenu nosa fiziolo¹kim rastvorom - savetuje Mitroviæ Josipoviæ.

Granièna vrednost za sve alergene je 30 polenskih zrna po kubnom metru vazduha, dok je za ambroziju, prema najnovijim preporukama, granièna vrednost spu¹tena na 15 polenskih zrna, zbog jake hemijske reakcije koju izaziva u dodiru sa sluzoko¾om. Tokom ove godine dnevni maksimum iznosio je 40 polenskih zrna ambrozije, ¹to je daleko vi¹e od graniène vrednosti.

Koncentracija polena ambrozije najveæa je u Beogradu, dok je u ostalim gradovima kao ¹to su Novi Sad, Ruma, Subotica, mnogo manje ove korovske biljke, jer se ona redovno uni¹tava, ko¹enjem i hemijskim preparatima.
Sekretarijat za za¹titu ¾ivotne sredine u Beogradu snimio je stanje na terenu i konstatovana su najveæa ¾ari¹ta korova u Novom Beogradu kod hale "Arena", naselju Medakoviæ i na Karaburmi.

- Uni¹tavanje korova obavlja se dok biljka ne poène da cveta. Grad mora pronaæi dodatna sredstva da se organizuju vanredne akcije - dodala je Mitroviæ-Josipoviæ.

U republièkoj Agenciji za za¹titu ¾ivotne sredine struènjaci oèekuju da æe vladina Uredba o merama za suzbijanje i uni¹tavanje korovske biljke ambrozije, usvojena na poslednjoj sednici, doprineti da sada¹nja vrlo lo¹a situacija poène da se menja.

S. T.
Glas javnosti

nasty girl



Nasuprot pozitivnom raspolo¾enju koje donose prvi proleæni dani, bujanje prirode i najezda raznovrsne flore uzrok su velikih zdravstvenih problema koji ovih dana muèe vi¹e od milion Beogradjana, ali i stanovnike ostalih delova Srbije.

Kijavica, peckanje oèiju, glavobolja samo su neki od simptoma zbog kojih gradjani u sve veæem broju tra¾e pomoæ alergologa.

Zbog vetra koji je u zamahu polena u vazduhu narednih dana biæe sve vi¹e, pa je za hronièno alergiène gradjane najsigurnije da, ukoliko su u prilici, ostanu u svojim kuæama.

"Prateæe pojave cvetanja trave i drveæa kod oko ¹ezdeset odsto graðana izazvaæe zdravstvene probleme u vidu poveæanog sekreta iz nosa, oèiju, peckanja i osipa po ko¾i. U tim sluèajevima uglavnom se radi o rinitisu, odnosno hroniènoj upali sluznice nosa koju je prouzrokovao neki od alergena", ka¾e za "Kurir" Aleksandar Adamoviæ, direktor Zavoda za ko¾ne i veneriène bolesti.

Pacijenti koji uoèe ovakve i sliène promene trebalo bi da se na vreme obrate lekaru specijalisti, upozorio je Adamoviæ.

Period sazrevanja i zavr¹etka puberteta kod mnogih ljudi izaziva i prekid alergije, jer u vreme telesnog odrastanja jaèa i imuni sistem organizma. Mnogo te¾i oblici alergije su, u sluèaju da je u pitanju nasledni faktor, najèe¹æe izazvani dugotrajnim defektom u imunolo¹kom sistemu pacijenta.

Prema reèima Adamoviæa, vi¹e od polovine graðana ima ovakvu trajnu atopiju, koja je najizra¾enija kod pluænih bolesnika, ali èije manifestacije u veæini sluèajeva, sreæom, miruju barem preko zime. Sve su to bolesti disajnih puteva koje izazivaju brojne dermatoze, odnosno ko¾ne reakcije i oboljenja.

"U ovom godi¹njem dobu vetar veoma brzo raznosi polen cveæa i trave, tako da je za pacijente koji su hronièni bolesnici najbolje da ne izlaze iz kuæe i da izbegavaju duge ¹etnje po parkovima. U jesen nas oèekuje navala veoma neprijatnog polena ambrozije, ali se nadam da æe ova pojava biti statistièki praæena i da æemo joj kad-tad stati na put", ka¾e Adamoviæ.

(MONDO)

Bred

#2
Nova pomoæ u borbi protiv alergija
Autor: E.B. |

Ovih dana mnogima suze oèi i curi nos, a za to su èesto krivi maju¹ni izazivaèi: zrnca polena. Ona, meðutim, nisu i jedini alergeni. ©ta u novije vreme mo¾e da se uèini protiv njih?

Polenska kijavica veæ poèinje. U novije vreme sezona ovog dosadnog oboljenja sve ranije poèinje, a sve su èe¹æe i druge vrste alergija. Zbog èega je to tako, i dalje se ne zna ba¹ taèno.
©tetne materije u vazduhu sigurno snose deo krivice, a donekle su krivi i suvi¹e dobri higijenski uslovi: zbog nedostatka mikroorganizama, na¹ odbrambeni sistem nema dovoljno posla, pa tra¾i sebi druge zadatke. On objavljuje rat bezopasnim uljezima i pri tom na njih ispaljuje hormon histamin, koji se skladi¹ti u veæini telesnih tkiva, a naroèito tamo gde su povrede i infekcije èeste: u ustima, nosu, pluæima, krvnim sudovima, na stopalima. To je ono ¹to nam tera suze na oèi i èini da nam nos procuri.
„Do profilakse alergija je jo¹ uvek dalek put“, ka¾u lekari s kojima smo razgovarali, „ali u terapiji je postignut veliki napredak“. Prema njihovim reèima, polensku kijavicu uvek treba leèiti, jer se, u suprotnom, ona prenosi na donje disajne puteve, tako da mo¾e doæi do nastanka astme.

Novi lekovi i terapije
Ako je stalno nadra¾ena, sluzoko¾a gubi svoju za¹titnu funkciju. Da bi se to spreèilo, simptome alergije treba ubla¾iti odgovarajuæim lekovima.
Najefikasnije deluju kortizonski sprejovi. Ne bojte se! Kortizonski sprejovi nove generacije deluju samo lokalno, ne unose se u ceo organizam i èak i pri du¾oj primeni se veoma dobro podnose. Uz njih, lekari najèe¹æe prepisuju tablete ili sprejove sa antihistaminicima. To su aktivne materije koje slabe hormon histamin. Sve èe¹æe se prepisuju i preparati sa hromoglicinskom kiselinom. Ona se dobija iz biljaka hidrokotila (Apiaceae) i blokira stvaranje hormona histamina. „Svi ovi novi lekovi imaju slabije nuspojave od nekada¹njih, ne èine vas umornim i èuvaju vam radnu sposobnost“, ka¾u na¹i sagovornici.

Alternativne metode leèenja
Uspeh se posti¾e i alternativnim metodama leèenja. Tako, recimo, ispiranje nosa rastvorom kuhinjske soli u mlakoj vodi jaèa sluzoko¾u nosa i èini je manje osetljivom. Slièno dejstvo se posti¾e i kapima-sprejovima koji sadr¾e rastvor morske soli („marisol“ i sl.). Ekstrakt lopuha, tj. repuha (Petasites) koji se mo¾e nabaviti u apoteci trebalo bi da deluje efikasno kao i antihistaminici. Trenutno se radi i na dokazivanju korisnog dejstva ekstrakta kolostruma, ¾uækaste teènosti koju ¾enke nono3ra luèe pre pravog mleka. Ona je bogata antitelima i trebalo bi da reguli¹e pogre¹no usmereni odbrambeni sistem organizma („Repalac Immun“, potra¾ite u apoteci).
Akupunktura i ve¾be opu¹tanja poput onih koje nudi joga, takoðe pru¾aju olak¹anje. Protiv polenske kijavice poma¾e i homeopatsko sredstvo „Galphimia galuca“ (ekstrakt jedne meksièke biljke).

Metode preventive
Najefikasniji naèin da trajno budete bez tegoba jeste desenzibilizacija. Ona se ne bori protiv simptoma, veæ protiv uzroka alergije. Sastoji se u tome da se odbrambeni sistem suoèava na „neprijateljskim“ supstancama sve dok ne poène da ih klasifikuje kao bezopasne. Da bi se to postiglo, alergen se ubrizgava potko¾no, u dozama koje se postepeno poveæavaju. Ovde novost predstavljaju kapi i pastile (trajanje terapije: oko tri godine). Kratkoroèno gledano, mo¾e vam pomoæi i vakcina sa brzim delovanjem, kod koje se daje veæa doza alergena.

Slana voda za nos
Delotvornost alternativnih metoda kao ¹to je akupunktura jo¹ se istra¾uje. Meðutim nauènici iz Bazela su dokazali da je hipnoza savr¹ena za ubla¾avanje simptoma alergije. Ukoliko niste raspolo¾eni za radikalne promene, so i voda æe vam pomoæi da umirite sluzoko¾u nosa. Samo pome¹ajte dva decilitra vode s pola èajne ka¹ièice soli i sa tim rastvorom ispirajte nos tokom èitavog dana.
blic



:news:
Kako izbeæi alergije
Nos koji curi, svrab... toliko ima simptoma alergije, a koji su pritom i pogor¹ani na¹im naèinom ¾ivota. Takoðe, neke osobe su osetljivije od drugih. Ipak, ima re¹enja

Uèestalost alergija se dvostruko poveæala u poslednjih dvadeset godina i od njih pati otprilike svaka peta osoba. A u svakom drugom sluèaju se radi o respiratornoj alergiji, polenskoj ili astmi. Kako objasniti tu "eksploziju"? struènjaci imaju nekoliko hipoteza. Zahvaljujuæi napretku higijene, vakcina i lekova, organizam ima manju potrebu da se bori protiv virusa, bakterija i parazita, a odbrambeni sistem organizma slabi pri susretu sa alergenima. Isto tako, zbog odreðene osetljivosti, neke osobe postaju izuzetno osetljive na jedan ili vi¹e alergena (polen, grinje), ¹to izaziva ka¹alj, kijavicu i svrab.
Poveæano zagaðenje samo ote¾ava situaciju, jer ¹tetno utièe na respiratorne puteve, a zrna polena èini jo¹ veæim alergenima. Duvan i zaga¹ivaèi (aerosoli, lepak...) dodatno pogor¹avaju. Uz sve to, mi provodimo 80 % vremena u zatvorenom, nedovoljno provetrenom prostoru. Da ne zaboravimo ni odreðene namirnice koje takoðe mogu izazvati alergije. Ipak, iako nisu sve tajne u potpunosti otkrivene, borba protiv alergije je moguæa.

Polenska alergija
Ako va¹i problemi poèinju sa lepim danima, onda patite od polenske alergije. Evo nekih saveta.
Polenska alergija lièi na najobièniju kijavicu, ali ako simptomi (zapu¹en nos, curenje nosa, kijanje) potraju i javljaju se uvek u istom periodu godine ili u istovetnim okolnostima, praæeni svrabom u nosu i oèima, nekada i suzenjem oèiju, radi se o alergijskoj kijavici i alergijskom konjunktivitisu.
Polen drveta (od februara do maja), trave (od maja do jula) i zeljastih biljaka (od jula do oktobra) prisutan je vi¹e od pola godine. Ali vi sasvim sigurno niste alergièni na sve vrste polena. Zato je va¾no da obavite testove kako biste identifikovali alergene koji vas najvi¹e muèe.
Izbegavajte zapu¹teno zemlji¹te, polja, izlaganje vetru, dremanje pod drvetom ili ko¹enje trave. Nosite naoèare za sunce koje smanjuju kontakt alergena sa oèima. Ukoliko nosite kontaktna soèiva, ne bi bilo lo¹e da se malo odmorite od njih, dok traje sezona polena.
©etajte se po ki¹i jer, pored toga ¹to mo¾e biti romantièno, ki¹a lepi polen za tlo. Ipak, ne morate ba¹ da izlazite posle oluje, jer vetar koji sledi obièno podigne taj polen sa zemlje. Presvucite se posle svake ¹etnje i operite kosu pre spavanja, da uklonite sav polen koji ste doneli sa sobom iz spolja¹nje sredine.
Redovno perite ruke i ne dirajte oèi kad osetite svrab. Nos mo¾ete ispirati fiziolo¹kim rastvorom. Izbegavajte duvan i bazene sa hlorisanom vodom, jer oni samo mogu pogor¹ati veæ postojeæe simptome.
Zatvorite prozore u spavaæoj sobi da vam prisustvo polena ne bi pokvarilo spavanje. Kola vozite zatvorenih prozora i bez paljenja klime, osim uz ugradnju polenskog filtera.

Alergija na hranu
Sve je veæi broj dece alergiène na neke namirnice. Njima je veoma te¹ko spremati obroke. Evo nekih saveta.
U poslednjih nekoliko godina, broj dece alergiène na odreðene namirnice sve vi¹e raste. Veæina dece je uzrasta od 1. do 3 godine, ali ima ih i izmeðu 3 i 15 godina. Ovaj porast alergija na hranu se mo¾e objasniti na vi¹e naèina: boljim otkrivanjem same alergije, ali i promenom navika u ishrani (nove namirnice, naroèito susam, suvo voæe sa ljuskom i egzotièno voæe; promena obrade namirnica; promena crevne flore…).
Koje su to namirnice?
Sve namirnice mogu izazvati alergiju, ali neke to èine èe¹æe. Kod dece, postoji pet namirnica koje su uzrok u 3/4 sluèajeva alergije.
- Kikiriki: na prvom mestu kod dece starije od 3 godine.
- Jaja (koko¹ija): naroèito kod dece mlaðe od 3 godine.
- Kravlje mleko: najèe¹æe kod odojèadi i dece mlaðe od 3 godine.
- Riba, naroèito bela (bakalar).
- Senf.
Malo po malo, dodaju se i druge namirnice: p¹enica, mahunasto povræe (soèivo, gra¹ak, soja…), ko¹tunjavo voæe (orah, le¹nik, indijski orah, pistaæi…), ljuskari (krabe, raèiæi, jastog), egzotièno voæe.
Simptomi brzo nastupaju
Manifestacija alergije mo¾e biti akutna ili, reðe, hronièna. U prvom sluèaju, simptomi se javljaju najmanje èetiri sata po¹to je dete pojelo odreðenu namirnicu, a u veæini sluèajeva, pojavljuju se odmah. Mo¾e doæi do ko¾nog osipa, koprivnjaèe, bolova u stomaku ili osipa u ustima. Nekoj deci oteknu kapci ili usne. Reðe se javlja astma, èak i anafilaktièki ¹ok (poremeæaj cirkulacije i disanja).
Simptomi takoðe mogu biti hronièni: alergija na hranu je uzrok u 30-50 % sluèajeva dermatitisa, kao i u 5 % sluèajeva hroniène koprivnjaèe.
Kod odojèeta, alergija na hranu se mo¾e manifestovati kroz usporeni rast (visina i te¾ina), hroniènu dijareju, refluks koji traje i pored leèenja.
U sluèaju sumnje, treba brzo konsultovati lekara-alergologa. On æe vas najpre pitati o sluèajevima alergije u porodici, o okru¾enju i o vrsti simptoma. Zatim æe uraditi ko¾ni test, koji se lako sprovodi, nije bolan i daje brze i sigurne rezultate.
Treba izbaciti odgovornu namirnicu iz ishrane
Trenutno, leèenje alergije na hranu poèiva iskljuèivo na izbacivanju dotiène namirnice iz ishrane. Naèin ishrane mora da odredi dijetetièar kako bi se dete adekvatno i uravnote¾eno hranilo. Svake godine treba probati sa ponovnim uvoðenjem namirnice u ishranu, ali, po moguæstvu, pod lekarskim nadzorom u sluèaju da je potrebna brza reakcija.

®ivot nije nimalo jednostavan
Alergija na hranu je problematièna kako za dete tako i za roditelje. Mali¹an mora da prihvati da je drugaèiji od svojih vr¹njaka, da ne mo¾e da jede sve ¹to i oni. Veliki problem je i odlazak na roðendan ili izlet.
©to se tièe roditelja, kupovine postaju noæna mora. Èitanje svih etiketa je obavezno, naravno pod uslovom da roditelji mogu da "de¹ifruju" sve termine, kao na primer ovalbumin za jaja, laktalbumin za mleko, itd.
Da biste se lak¹e sna¹li, evo nekih termina. Proizvod mo¾e sadr¾ati:
- kikiriki, kad na etiketi pi¹e: kikiriki, praline, nugat…
- jaja, kad se na etiketi spominje ovomukoid, konalbumin, ovoglobulin, ovalbumin…
- mleko, ako je na etiketi prisutan neki od ovih termina: laktoglobulin, laktalbumin, laktoza, laktoserum…
- gluten, kad se na listi sastojaka nalazi: gliadin, p¹enièni amidon, globulin, skrob, glutenin.
Ponegde se mogu naæi proizvodi specijalno namenjeni deci sa alergijom, ali njihova cena ba¹ i nije pristupaèna.
Meðutim, kako alergija na kikiriki, ko¹tunjavo voæe, ribu i ljuskare, obièno ostaje, druge alergije nestaju u prvim godinama ¾ivota, i dete mo¾e normalno da jede.

http://www.politika.co.yu/viva/207/tekst_3.html

Adonis_Vernalis

Bivalo je ovde i tema, i strucnih rasprava oko "alergije na vodu"... sa sve dokazima...  :tpapir: