Najèe¹æe gre¹ke u intervjuu i kako ih izbeæi

Started by Bred, 19-05-2011, 16:34:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: H. R.

Kakvim æete pona¹anjem ostaviti lo¹ utisak kada odete na razgovor sa potencijalnim poslodavcem? To je poslednji korak pred zapo¹ljavanje i èesto poni¹ti sve prethodno dobro izvedene korake gre¹kom samog kandidata. Nemojte se lako vajkati izgovorom da je uvek neko drugi kriv. Veze su apsolutno va¾ne, ali privatni poslodavci uvek tra¾e najbolji moguæi kadar (dodu¹e za ¹to manje para, ali zar to nije prirodno). Pazite na nijanse koje mogu da budu odluèujuæe!


Intervju za posao


Ubrzanost ili usporenost

Ubrzani govor na intervjuu za posao mo¾e na va¹eg sagovornika da ostavi lo¹ utisak jer neæe imati priliku da koncentrisano prati va¹e izlaganje. Ukoliko govorite suvi¹e brzo, svom potencijalnom poslodavcu ne ostavljate dovoljno vremena da obrati pa¾nju na neke bitne èinjenice. Jednako tako usporeni govor mo¾e da izazove dosadu, a samim tim i nezainteresovanost za va¹e izlaganje.

Rastresenost
Rastresenost prilikom razgovora ukazuje na va¹u nepripremljenost ili tremu. Poslodavcu morate da poka¾ete koliko ste dobri!
Odvojite pola sata i pripremite se za razgovor. Nema razloga da budete preterano nervozni. Intervju mo¾e biti ugodno iskustvo ako mu pristupite kao prilici koja vam je pru¾ena kako biste izlo¾ili prednosti koje znate da imate.

Nametljivost ili ravnodu¹nost

Preporuèljivi su odreðena doza samopouzdanja i siguran nastup. Meðutim, suvi¹e nametljiv stav uticaæe negativno na stvaranje celokupne slike o vama. S druge strane, va¹a ravnodu¹nost sagovorniku æe ocrtavati osobu ne previ¹e zainteresovanu za dobijanje posla. Zato poku¹ajte da naðete pravu meru i date do znanja da ste prava osoba za taj posao!

Neiskrenost
Izno¹enje èinjenica iz va¹eg ¾ivota koje se ne podudaraju s onima napisanim u poslovnoj biografiji biæe znatno veæi minus nego da odmah iznesete istinite. Ponekad æe neznanje ili nedovoljno iskustvo biti manje ogranièavajuæi faktor u dobijanju posla od izno¹enja neke neistinite èinjenice. Kako se vi pripremate za razgovor poku¹avajuæi da saznate ¹to vi¹e o buduæem poslodavcu, jednako tako i on poku¹ava da sazna ¹to vi¹e o vama. Najmanje æete pogre¹iti ako jednostavno budete ono ¹to jeste.

Neurednost
Iako odelo ne èini èoveka, va¹i sagovornici obièno imaju tek nekih desetak minuta za stvaranje slike o vama i dono¹enje konaène odluke. Tada je prvi utisak koji ostavite jako bitan. Vodite raèuna o svom izgledu i doðite na razgovor odeveni pristojno i uredno.
Trema koja je izmakla kontroli
Trema koja je uzela maha delovaæe na vas kao izuzetno ogranièavajuæi faktor. Umerena uzbuðenost deluje podsticajno, ali preterana trema ne omoguæava predstavljanje u pravom svetlu. Zato nauèite da kontroli¹ete tremu. Ukoliko imate problema s njenim suzbijanjem, javljajte se i na oglase za poslove koji vas mo¾da ne privlaèe previ¹e, ali je to ¹ansa da doðete na razgovor. To æe vam biti dobar trening i priprema za pravi razgovor.

Izvor:24sata.rs (http://www.24sata.rs/specijal/posao/vest/najcesce-greske-u-intervjuu-i-kako-ih-izbeci/181.phtml)