Veleprodaje imaju deficitarne lekove

Started by Bred, 07-01-2012, 00:29:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

...

Nestašice lekova i dugovi zdravstvenog sistema prema farmaceutskom tržištu obeležilo je prošlu godinu. Da li će se to nastaviti i ove godine?

- Svako pokušava da problem distancira od sebe i prikazuju kako su sve učinili da ne bi bilo nestašice lekova. Za to je kriv uvek neko drugi i svi pogledi su upućeni ka Ministarstvu zdravlja. Hoću da kažem da Ministarstvo ne kupuje lekove, ne isplaćuje plate, već to radi Republički fond za zdravstveno osiguranje. Ne mogu da kažem da imaju dovoljno para, s obzirom na zahteve. Međutim, ne može da se izađe u javnost i da se kaže da nema citostatika, kao što je to nedavno bilo. Nema jednog, i to ga nema u nekim zdravstvenim ustanovama. Postavlja se pitanje koje ukazuje i na problem koje Ministarstvo mora da reši, a to je gde je saradnja između zdravstvenih ustanova. Imali smo problem i sa litijum-karbonatom. Tražili smo odobrenje da se iz robnih rezervi taj lek stavi na tržište. A međuvremenu smo otkrili da je jedan distributer držao 7.000 kutija litijum-karbonata.

Koji distributer?

- To ćemo da vidimo, pošto imamo informaciju. Pokrenućemo postupak da utvrdimo od tih dobavljača zašto je i po kom osnovu držao sedam hiljada kutija kod sebe, a pacijenti nisu mogli lek da nađu u apotekama.

I da li je to sada uslovljavanje države, pritisak na tržište lekova ili pritisak farmaceutske industrije i dobavljača da bi se dobile povoljnije cene. Mi moramo jasno da kažemo i da farmaceutsku industriju i distributere stavimo u jedan okvir gde će država da ima dominantnu ulogu.
Slična situacija desila se i kada je nedostajao ,,sinkum 4", lek protiv zgrušavanja krvi. ,,Jugoremedija" ga je imala na zalihama, ali zbog problema u toj fabrici nisu ga puštali na tržište. Posle moje posete 200.000 doza leka je pušteno na tržište.


nastavak -> http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/299801/Zoran-Stankovic-Lekari-su-postali-pravi-pisari