Knjiga iz farmaceutske hemije

Started by Lena, 12-09-2006, 19:08:21

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lena

Je li taèno da je iza¹la i druga knjiga iz farmaceutske hemije?

salexandar16


BK

Kosta 1000 din i ima da se kupi u fotokopirnici, bar je tako bilo u junu.

anja

Da li knjiga moze da se nadje u biblioteci?

Lena

Hvala. Ja imam skripte ali bi mi dobro do¹la knjiga, makar psiholo¹ki, da vidim ne¹to lepo od¹tampano umesto rukopisa. :D

1000 dinara, uh...Mo¾e li se bar onda uèiti iz knjige umesto iz predavanja?

mullala

Ne preporucujem. Preobimno je a neke stvari nedostaju. Treba tek da izadje treca knjiga. Nije dobro naznaceno sta je bitno. Knjigu koristi samo za razjasnjenje onoga sto ti u skripti nije jasno, ili procitaj sve iz nje a nauci iz skripte.
Poz

Emma

Da li je dovoljno da se koristi samo scripta i gde mogu da je kupim?
Za sad ucim iz nekih predavanja, ali se plasim  da nemam sve, zato ako je skripta dovoljna, prebacila bih se na  nju.

mullala

Izvini, kad sam rekla skripta mislila sam na predavanja. Mislim da ne postoji zvanicna skripta.

sandric

Knjiga je dobra ali nije potrebno sve znati iz nje,meni su bila dovoljna predavanja a iz knjige sam samo prosirila i dopunila neke oblasti.Korisno ju je imati..

qwertz

Knjiga je sasvim ok!! Lepo sistematizovano, sve formule 100% tacne!! preporucujem je svima!!

mullala

#10
Naravno, qwertz, i ja preporucujem knjigu, ali ne za spremanje ispita, nego za douchavanje i razjashnjavanje.
A ne slazem se preterano za lepu sistematizaciju, mislim da je malo konfuzna, ali u odnosu na skripte woooooooooow, daleko jasnija.
Samo, kao sto rekoh, za ispit preobimna, a neke stvarcice i nedostaju. Mora se koristiti sa predavanjima jer sama za sebe ne vrshi posao.
P.S. i nisu bas sve formule 100% tacne ;)

Lena


mullala

#12
Naci cu kad dodjem kuci. Mislim da ima gresaka medju morfinima i vitaminima D. Nisam sve detaljno proucavala.
Ali na kraju sklopis sta je tacno, sa skriptama, knjigama i, naravno, internetom :)

Edit:
Sledece formule sam nasla da nisu tacne:

Druga knjiga:
str. 285 - Sulfaguanidin - sulfaguanidinijum katjon (na slici je prikazan acetil sulfagvanidin i acetil sulfagvanidinijum katjon)
str. 295 - Ofloksacin - (pogledajte i IUPAC i skripte, na slici u knjizi je 4-hidroksi-1-piperidinil ostatak u polozaju 10 (broji se od O udesno?), a trebalo bi da se u tom polozaju nalazi 4-metil-1-piperazinil (kao kod rufloksacina)

Prva knjiga:
str. 4    - stereohemija morfina - prstenovi C i D ne bi trebalo da budu spiro vezani nego preko ugljenikovih atoma 13 i 14
str 295 - (ne ide im ta 295. strana :) ) Ergosterol, Lumisterol2, Pre-Ergokalciferol - imaju neki visak ugljenikovih atoma, ne znam tacno sta se desilo. A razlika izmejdu ergosterola i lumisterola2 je u 9alfa, 10beta konfigurciji kod ergosterola i 9beta, 10alfa kod lumisterola2.

Neke formule imamo dobro nacrtane po svojim skriptama ali ako nesto i dalje nije jasno ovde (http://mullala.no-ip.info/hemija/) mozete naci neke od tih formula.

Ako naidjem na jos neku gresku, napisacu je ovde, i nadam se da mi prof. Vladimirov to nece uzeti za zlo, vec kao pripomoc pri sledecem izdanju knjige :)

Edit:
Ali zato...
Na 443, 444 strani ispravlja se nepravilnost iz predavanja.
Folinska kiselina nije isto sto i tetrahidrofolna kiselina, ali je isto sto i leukovorin, 5-formil-folna kiselina, citrovorum faktor.
Tetrahidro folna kiselina je samo tetrahidro folna kiselina (THFK - nezgodno ime zbog konfuzije sa THFom - tetrahidrofuranom).