©ta sve mo¾ete da nasledite od roditelja

Started by tarantulica, 17-06-2007, 08:42:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tarantulica

©ta sve mo¾ete da nasledite od roditelja

Kada se rodi dete svi ga zagledaju i nagadjaju na koga lièi - oèi na mamu, nos na tatu… Medjutim, niko ne razmislja koje bolesti i nedostatke æe dete neslediti od svojih predaka, a spisak je dugaèak:

Æelavost
Iako su gubitku kose skloniji mu¹karci, smatra se da su za æelavost "krivi" geni koje ste nasledili od jednog ili od oba roditelja. Ljudi s retkom vrstom trajne æelavosti (alopecia universalis) ostaju bez dlaka po celom telu i nose u sebi defektan "æelavi" gen.2.

Akne

Slobodno krivite svoje roditelje za bubuljice kojih ne mo¾ete da se otarasite. Istra¾ivanja dokazuju da su mame i tate mnogih pubertetlija s aknama imali isti problem. Definitivno stvar nije samo u tome da li cedite svoje „neprijatelje". Ima neèeg i u nasledju.

Alkoholizam
Deca alkoholièara nisu predodredjena da postanu isto ¹to i njihovi roditelji. Medjutim, poslednja istra¾ivanja ukazuju da je 50 odsto rizika za alkoholizam uslovljeno genetikom. Preostalih 50 odsto èini okru¾enje. Ova bolest je genetksi kompleksna, ¹to znaèi da je u igri nekoliko gena.

Srèana oboljenja

Ako je u va¹oj porodici bilo sluèajeva dijabetesa, srèanih oboljenja, ¹loga ili visokog krvnog pritiska, va¹em srcu se ne pi¹e dobro. Deca roditelja s srèanim oboljenjima su pod veæim rizikom da æe oboleti od istih bolesti.

Gojaznost
Velika porcija pomfrita i adekvatni geni su pravi recept za gojaznost. Geni su glavni krivci za bolesti gojaznosti poput Barde-Bidlovog i Prader-Vilijevog sindroma. Nije d¾abe ¹to vitki ljudi najèe¹æe na svojoj liniji zahvaljuju uticaju gena. Jedu k’o provaljeni, a nikada se ne goje. Misterija je re¹ena.

Agresivnost
Sledeæi put kada vas neko „riba" ¹to ste se pobili u kafiæu ili na igrali¹tu, uperite prst u svoju porodicu. Otkriven je gen koji poveæava rizik od nasilnog pona¹anja. Mu¹karci nasledjuju sklonost ka agresiji, ¹to se ne odnosi na ¾ene. Dame nasledjuju sklonost ka kradji.

Daltonizam
Vi¹e je mu¹karaca koji ne razlikuju crvenu od zelene boje nego ¾ena. Geni za crvene i zelene receptore se nalaze jedan blizu drugog i to u X hromozomu. Mu¹karci imaju smo jedan X hromozom, koji nasledjuju od majke. ®ene pak imaju dva ovakva hromozoma, pa normalan gen èesto neutrali¹e defektan.

Rak dojke
Istra¾ivanje pokazuje da mutacije pojedinih gena (BRCA1 i BRCA2) poveæavaju ¹ansu da se pojedine kancerogene bolesti naslede. Iako se i dalje raspravlja o pravim uzrocima pojave raka dojke, lekari tvrde da genetika igra jednu od kljuènih uloga. Ako vam je u porodici neko bio bolestan, kontroli¹ite se èe¹æe.

(24 Sata/MONDO)

katarina

Moj tata je daltonista-ne razlikuje crveno i zeleno, al ja ne razlikujem roze i narandzasto i nekada roze i crveno.
Zato uvek nekoga vodim sa sobom u kupovinu :K

yeca

Quote from: katarina on 17-06-2007, 11:49:49
ja ne razlikujem roze i narandzasto i nekada roze i crveno.
Ako ne razlikuješ roze i narandžasto i roze i crveno onda ne razlikuješ ni narandžasto od crvenog   :lol2:
Kako su te pustili da voziš, majke ti??   :K   :wink:   :run
A dobra je za volanom    :cvet

tarantulica

To sam i ja htela da pitam...  :wink:

Katarina, kako ti vidish boje na semaforu?

Roze, roze, zelena?

katarina

Pa ne znam kako sam prosla testove...kada su mi u medicini rada dali onaj kao mozaik sav u bojama, pa tu kao treba da provalis koji se broj ustvari tu krije...joj muke moje...iz petog sam pogadjala...

pa ona u sredini je valjda zuta???  :hm
bem ga...najsvetlija je...a zelenu i crvenu razlikujem-crvena je gore a zelena dole :K  ne zalim se, zelenu stvarno razlikujem!

tarantulica

Kazu da je zuta, ali meni lichi na narandzastu... :roll:

A kako razlikujesh migavac od stop-svetla?  :hmm

katarina

Pa tarantulice, migavac JE ZUUUT!!!! A i BLINKA!

E slatko si me nasmejala :)

tarantulica

Ok, saznala sam neshto...

Ja ne razlikujem zutu i narandzastu... a005

I prava sam plavusha...
Da li radi migavac?
Radi, ne radi, radi, ne radi.... :stid:

katarina

ahahaha, pa na nekom npr kecu moze stalno da radi:) svasta sam vidjala...

otkud znam, valjda je zut...mozda ja gresim! Mislim vrlo je verovatno da ja gresim...

shiky

Pa i meni je migavac nekako narandzast...a to sto ne razlikujes roze,narandzasto,crveno,ne znaci da si daltonista,jednostavno ih ne razlikujes,ali ih vidis...daltonisti su slepi za boje,npr ako su slepi za crvenu,sve vide u nekim plavkastim i zelenim nijansama(u osnovnoj nam je profesorka engleskog donosila testove i knjigu o tome)

yeca

Ma Shiky, mi se malo ¹alimo sa Katarinom  :wink:  :)
E, ja mislim da je ipak narand¾asta nijansa ali dok ti ka¾e¹ "pro¹la sam kroz narand¾asto" smori¹ se, ovako ka¾e¹ ¾uto ili jo¹ bolje - "nije bilo mnogo crveno" i kraj  :K :K :luda :luda

shiky

Quote from: yeca on 17-06-2007, 16:29:48
...ili jo¹ bolje - "nije bilo mnogo crveno" i kraj  :K :K :luda :luda
:K :K :K
Da li to pali kod saobracajaca?
:>

dirigent

Haha jednom sam se izblamirao kad sam jednog potpuno slepog coveka koji je kucao za kompjuterom na brajevoj tastaturi upitao. Jelte jel vam ovaj skener pored kolor?
     On me je `pogledao` i odgovorio... Jeste...

Bred

Quote from: dirigent on 18-06-2007, 10:28:24
Haha jednom sam se izblamirao kad sam jednog potpuno slepog coveka koji je kucao za kompjuterom na brajevoj tastaturi upitao. Jelte jel vam ovaj skener pored kolor?
     On me je `pogledao` i odgovorio... Jeste...
:1 :siza: :wall: dobri ste