Main Menu

Maslina

Started by AquArius, 20-01-2007, 16:10:08

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AquArius

Maslina

Maslina je poznata na Mediteranu 5.000 godina kao sveto drvo. Svoje korisno dejstvo zasniva na procentu od 70 odsto nezasiæenh masnih kiselina. Najveæim delom je to oleinska kiselina, koja odgovara onoj u mleku. U maslinovom ulju ima dosta antioksidanata.

Maslinov list je kori¹æen u starom Egiptu za mumificiranje. Stari Grci koristili su maslinovovo li¹æe za leèenje groznice i povi¹ene temperature. U devetnaestom veku kao lek protiv malarije i gripa. Danas se zna da koristan efekat dolazi od gorke materije zvane oleuropein. On ¹titi stablo od bakterija i insekata.

Savremena medicina priznaje antimikrobno dejstvo oleuropeina kod infekcija i apcesa zuba i zubnog mesa. Povoljan efekat ima i kod gljiviènih infekcija ko¾e i noktiju. U internoj medicini kod povi¹enog krvnog pritiska, koronarne bolesti, aritmije, raznih KV bolesti i crevnog spazma. Poma¾e kod zatvora, èira na ¾elucu i dvanaestopalaènom crevu. Kod ¾ena koje uzimaju maslinovo ulje postoji 45 odsto manji rizik od raka dojke.

Plod masline vekovima hrani ljudski um, telo i du¹u. Kraljevi su pravili skiptar od maslinovog drveta, sve¹tenici koristili ulje pri crkvenim obredima, a maslinova grana je i danas poznata kao simbol mira i èasti. Na Mediteranu je uvek smatrana darom bogova. Stari Grci i Rimljani su je smatali simbolom besmrtnosti. U Bibliji ima 140 mesta gde se pominje maslina ili maslinivo ulje.

Po grèkoj mitologiji grad Atina je nazvan po boginji Paladi Ateni, boginji mira i slobode, jer je ona dala gradu drvo "èije ulje daje svetlost, leèi rane, izuzetna je hrana, izvanrednog ukusa i energije".

Rimska legenda ka¾e da je iz Herkulove batine svaki put kada ona dodirne zemlju rasla nova maslina. Fenièani su pomogli Herkulu da se maslina ra¹iri i u Malu Aziju. Istini za volju, divlja maslina je rasla u Maloj Aziji verovatno i 7.000 godina pre nove ere. U Italiji maslina raste od 1.200 pre Hrista, po nekim izvorima i 600 godina ranije. Rimljani su maslinu ¹irili i u sve osvojene zemlje sklapajuæi tim gestom mir sa porobljenim narodima. U ¹esnaestom veku je prenesena u Ameriku.

Èinjenice o maslinovom ulju


- Nema holesterola i ima 77 odsto nezasiæenih masnih kiselina.
- Nema glutena i nema soli.
- Pobolj¹ava ukus druge hrane.
- Sva ulja imaju otprilike istu kalorijsku vrednost, ali se zbog intenzivnog ukusa i mirisa maslinovo ulje manje dodaje hrani.
- Maslinovo ulje sadr¾i 1,6 mg, odnosno 2,3 IU (International Units), vitamina E (prirodnog antioksidanta) po ka¹ièici
(14 g).
- Jedna ka¹ika daje 8 odsto potrebne kolièine vitamina E.
- Upotreba maslinovog ulja smanjuje holesterol.

Biljna ulja, margarin i buter po sadr¾aju nezasiæenih masti:
     

                            Mononezasiæene masti  Polinezasiæene masti   Zasiæene masti

Maslinovo ulje                    77%                           9%                        14%
Kikiriki ulje                         49%                           33%                       18%
Ulje od kukuruznih klica        25%                           62%                       13%
Sojino ulje                         24%                           61%                       15%
Suncokretovo ulje               20%                           69%                      11%
Margarin                           49%                           32%                       19%
Buter                               30%                           4%                         66%

Najbolji naèin da degustirate maslinovo ulje je da ga uzmete zagrejano na 28 do 30 stepeni u usta i polako ga propu¹tate kroz zube ocenjuæi njegove vrednosti.

Oznaka njegovog kvaliteta u smislu vergine, extra vergine... je razlièita po starim i savremenim kriterijumima. Po starom kriterijumu je "devièansko" ulje ono koje nastaje pri stavljanju maslina u presu i pre pritiskanja, dakle prirodnim ceðenjem. Po savremenom standardu, extra vergine je ono sa manje zasiæenih masnih kiselina (do jedan odsto), vergine (jedan do dva odsto) i svetlo (vi¹e od dva odsto).

U tehnologiji proizvodnje ulja bitno je i kada se masline stavljaju u presu. Ukoliko se stave u presu odmah po branju dobija se ulje sa malo zasiæenih masnih kiselina. Ukoliko masline dugo stoje, procenat masnih kiselina mo¾e biti tako veliki da je ulje neupotrebljivo za zdravu ishranu. Dakle, ne treba èekati da se sa jednog imanja skupe sve masline pa onda krenuti u preradu, veæ ih cediti kako se beru.

Da li ste znali?

- Botanièari potvrðuju da maslina ¾ivi izmeðu trista i ¹esto godina. Mnoge imaju i vi¹e od hiljadu godina.
- Maslinovo drvo je zimzeleno.
- Na svetu ima oko osam stotina stabala masline.
- Maslina ne daje plodove pre starosti od pet do osam godina, a puni razvoj dosti¾e nakon dvadeset godina.
- Zrelost i punu produktivnost posti¾e izmeðu 35 i 150 godina .
- Od svake masline se dobija u proseku 4,4 litra ulja godi¹nje.
- Postoji oko sedamdeset vrsta masline.
- Zelene masline su u stvari nezrele, a crne su one koje su sazrele na drvetu.
- U starom veku maslinovo ulje se koristilo za negu tela i leèenje rana
- Stari Egipæani su koristili maslinovo ulje da bi pomerali kamene blokove pri gradnji piramida.
- Stari Grci su koristili maslinovo ulje za svoje lampe.


Mladen Davidoviæ

Preuzeto sa: Svet zdravlja (http://www.svetzdravlja.com/show_text.php?id=716&catid=60)

Dukica

Uuuu,extra! Mene samo zanima,posto sam cula da kada se przi na maslinovom ulju,nema tako blagodetno dejstvo,pa
da li je to istina?! Tj.cula sam da se gube njegovi kvaliteti i da se nezasicene MK gube,i prelaze u zasicene,na visokim temperaturama. :hm 

stef

 Dobro je popiti malo maslinovog ulja pre teske pijanke...nema kiseline...ali ima mamurluka... :namcor

cvjetic

dukice,u pravu si! mene je to interesovalo kad sam radila brome,pa mi nije bilo bas najjasnije,jer sam mislila da je maslinovo ulje dobro.onda sam se raspitala,i valjda nije dobro da se przi,ali je zato dobro za salate i u svakoj drugoj kombinaciji,ali za przenje ne.bar je meni tako receno. :hm :hm

Korisnicko Ime

Maslinovo ulje isto ¹to i Brufen!?

Ako jo¹ niste shvatili da je maslinovo ulje dobro za zdravlje, evo jo¹ jedne prièe koja æe vas u to definitivno ubediti.

Najnovija nauèna istra¾ivanja pokazala su da maslinovo ulje sadr¾i isto jedinjenje kao i lek 'Brufen', odnosno ibuprofen.

To znaèi da bi dnevna doza maslinovog ulja mogla da pomogne kod efekata reume i srèanih oboljenja, ba¹ kao ¹to se i ibuprofen koristi za reumu, bolove, kod zapaljenskih procesa i slièno.

Dr Gari Bièam sa Univerziteta u Filadelfiji obja¹njava za¹to su nauènici uop¹te posumnjali da postoji veza izmedju maslinovog ulja i brufena:

"Ideja se javila kada smo razmatrali oseæaj koji se javlja kada pijemo ibuprofen. Malo ¹ta se desi dok je lek u ustima, ali èim ga progutamo, on nam spr¾i grlo.

Ispostavilo se maslinovo ulje radi istu stvar - spr¾i vam grlo i to na istom mestu kao i brufen. Zato smo posumnjali da postoji ista farmakolo¹ka supstanca i u ulju, i u leku."

Sicilija, Krit...

Sumnja dr Bièama potvrdila se tokom nauènih istra¾ivanja, tako da je otkriven identièni sastojak i u brufenu i u maslinovom ulju. Medjutim, veoma je va¾no i o kom maslinovom ulju je reè:

"Najbolje je ono ulje koje se dobija prvim cedjenjem. Takvo maslinovo ulje pravi se na Siciliji, Kritu i na sliènim mestima.

Kada se maslinovo ulje koristi pri kuvanju, onda se efekat supstance koju smo prona¹li smanjuje.

Veæina ljudi medjutim, i to uglavnom na Mediteranu, koristi maslinovo ulje za salate i povræe - dakle koristi ga sirovo, ¹to znaèi da se ostvaruje pun efekat."

Doktora Bièama pitali smo i koja doza maslinovog ulja mo¾e da zameni na primer, jednu tabletu ibuprofena - od koje mnogima prodje uobièajena glavobolja:

"To mo¾emo samo da nagadjamo, ali sigurno je da nam od one kolièine maslinovog ulja koju obièno upotrebljavamo za jelo neæe proæi glavobolja.

Mi pak, verujemo da je moguæe da je kolièina maslinovog ulja koju ljudi na Mediteranu svakodnevno koriste jednaka dozi od jedne pilule aspirina za decu.

To svakako ima pozitivne efekte po zdravlje, posebno kada je reè o srèanim i drugim kardiovaskularnim oboljenjima."

Odavno se zna da je maslinovo ulje dobro za zdravlje. Ovo je verovatno najbolji dokaz da, ako hoæete da koristite ulje, onda je najbolje da koristite - maslinovo ulje.

       
Izvor: BBC Serbian

AquArius

Dukice,

Ako te interesuje i ne mrzi da citas engleski  (nema previse :cvet ) ,
imas veoma interesantne, detaljne podatke na ovom sajtu
International Olive Oil (http://www.internationaloliveoil.org/oliveworld_usingoil.asp)


Dukica

Hmmm...
Tu kazu da przenje do 210 stepeni,sto je tacka kljucanja maslinovog ulja,mu ne skodi nista.A normalno przenje je do 180,tako da skoro pa nema sanse da mu se upropasti kvalitet,cak i ako jednu turu koristis vise puta.
Lepo....
Thanx,Aqua  :cvet

Koliko znam u Dalmaciji,maslinovo ulje koriste iskljucivo sveze,tj. da se prelije vac isprzena riba, blitva, salate itd.
Oni ga ne prze uopste,al ajd sad...

A ovo sa Brufenom mi nije bas najjasnije. Sta ti i kako sprzi grlo?
Ja sam navucena na Brufen,a nisam primetila da me przi. :hmm