Pandorina kutija

Started by hulio_salinas, 03-12-2006, 12:22:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Coolgemini

Quoteeto...za lenjost nemam sta dodati...coolg sve rece...
osim...mislim da je u pitanju osobina i mislim da se na osobine moze uticati ukoliko je osoba dovoljno samosvesna..
a gordost....hmmm..to sto ti rece za gordost,ja isto rece za sujetu,samo malo drugacije to objasnih...ali u biti,mislimo na isto...samo nam se terminologija razlikuje..i ako se ne varam,Frojd upotrebi izraz egocentrizam pri definisanju tastine...a gordost...pa coolg,bas me baci u rebus sad....meni je gordost oduvek bila u hijerarhiji posle ponosa....nisam bas smatrala da je toliko opasna osobina,i zla.
uf...sad vec vrzmam....po glavi..rebus.
Mozesh uticati na osobine kada treba nesto da uradish u kratkom vremenu tj kada sebe treba da izdresirash da se tako morash ponasati u jednom odredjenom periodu..Za stalno je nemoguce promeniti osobinu jer je ona ta koja te definishe..Autosugestijom i samosvesnoscu mozesh uticati na neku promenu,ali kao sto rekoh u odredjenim momentima i situacijama...
Gordost je lazna ponos....Ona je daleko iznad obicnog ponosa koji je normalan za sva ljudska bica..Naravno bez ponosa se ne moze nista postici jer je to odgovor tvog alter-ega cime se pravi definicija a i uspeh tvoje licnosti...

Smrda

da,da..kapiram te....sto je tebi gordost,meni je tastina...mada bas sam pitala jednog druga koji je isto dr frojd kao i ti,i on stavi gordost kao najgoru....iznad tastine i sujete...tako da....mozda ste u pravu,jel'?...a mozda su u pitanju sinonimi tastina=gordost...
ali bitno je da sam te skapirala...
e a za osobine se apsolutno ne slazem sa tobom...sta znaci to u jednom periodu...mislim da osoba moze sama da sebe izgradjuje i menja,naravno ukoliko to jarko zeli....to naglasavam.
treba velika volja za to.
ali ubedjena sam da je moguce....
osobina je ta koja te definise...ok,slazem se..
a ko definise osobinu?..mi?..okolina?...uslovi?...ko?..
kako nastaju nase osobine..ko njih bira da nas odredjuju...
ja verujem da u tom procesu individua ima bar 50% udela...
mislim da samosvesan covek moze da utice na definiciju,da se tako izrazim,svojih osobina...sa godinama je to teze,naravno,ali ne i nemoguce...

Coolgemini

Nije mozda,nego vrlo jesmo...HiHiHiHi :> :>
Sto se tice osobina,vidi ovako...Svako se radja sa nekim odredjenim temperamentnim urodjenim osobinama koje mogu samo minijaturno tokom zivota da se modifikuju..Te osobine te odredjuju kao licnost..Ne mozes reci da se jedna osoba totalno promenila za 100%..to je nemoguce...mozda je samo modifikovala neke crte,ali srz je ostala ista..Osoba se nikad svesno ne moze promeniti.Iako ona misli da moze,uglavnom se vraca na pocetak,ali je to obicno tako da je dosta ucinila sa promenom nekih povrsnih crta ali bitnih...Svesno uticemo na promenu navika i na ponasanje u nekim buducim situacijama..Uzimam sebe kao primer..Kad god sam pokusao da se promenim,bez obzira koliko to trajalo,uvek sam se vracao na pocetak jer sam bio nezadovoljan tim ''novim'' stanjem..I tako cu verovatno pokusavati dozivotno da promenim neke osobine koje po definiciji nikad nece moci da se promene,ali nesvesno...svesno bi bilo isuvishe licemerno... :smile:
Nego,da ne zatvaram ovu divnu Pandoru.... :angel:.... :>

Smrda

promena navika i ponasanje u nekim situacija...to je nesto drugo....
ne kazem ja da se neko moze promeniti 100%...ne moze,ali imam malo vise poverenja u promenu ,nego ti...ja glasam bar za 50%...hehe...naravno..snaga volje!!napominjem...
elem,mislim da covek moze  da menja svoj karakter....pogotovu ako ga zivot i situacija natera..ako pokusavas nesto da modifikujes(da uzmem tvoj izraz) i dovoljno dugo si uporan..zar ne mislis da ce modifikovano stanje zameniti prethodno?...koja crta karaktera je toliko nesalomiva da se ne moze obuzdati,pa se stalno vraca na staro?
mozda je problem sto ljudi ne zele da se menjaju,a izgovor im je da je to nemoguce,pa na taj nacin se osecaju manje licemerima?!?hehehe
sem toga sta je srz?kad to nastaje...

Coolgemini

Dobro si uocila neke stvari.... :happy:
Promena na ljudima nikada nije radikalna...u smislu primetna i celovita...Iako mislish da se neko skroz promenio,to je obicno lazan utisak jer je on samo promenio neke oblike ponasanja i reagovanja...Ali to ne znaci da je promenio svoj karakter... :hm..karakter je totalno kompleksan vid ponasanja i on te odredjuje tokom zivota...npr..Ti si takva kakva si i pretpostavljam da ne zelish da promenish svoj karakter...radi se o tome da su ljudi mahom zadovoljni svojim karakterom..ono sto ih koci su neki oblici ponasanja koje bi rado promenili...i u tome uspevaju...S tim sto neko naidje na loshe oblike,pa ih prihvati,a neko na dobre..i tako dodjemo zvanicno do nove licnosti koja je samo promenila cud,ali ne i dlaku...Njena srz je ostala ista.Pitanje je samo vremena kada ce osoba ponovo izmeniti svoju povrsinu...jer je to skroz normalno da se deshava...
U pravu si za licemerstvo....Ljudi ce pre vishe igrati dvojne uloge,nego promeniti sebe i neke svoje stavove.Stvar je u strahu od promene koja je tako karakteristicna za podrucje Balkana da je postalo vec simptomaticno...Srbizam je to draga.... :>

Smrda

kapiram ja da je to srbizam...ali ko zna?..mozda u tom grmu lezi zec,kapis?
kako neko zna da ne moze da se promeni,ako nije ni pokusao?Sem toga...kako ja da znam da to sto ti pricas  nije sve zto sto u biti neces da se promenis?...kapis ti mene sad?
Karakter te odredjuje kroz zivot...da...ali ti sedis za volanom....
da li su ljudi zadovoljni ili lenji ili suvise vole sebe pa ne bi da se menjaju...to je druga stvar...
a to kratkotrajno menjanje ...ne funkcionira....i posle se pitamo kako se neko toliko promenio?...pa i nije..samo se vrato na staro...jer menjanje zbog drugih nema svrhu,covek treba da se menja zbog sebe..