Malo posla, jo¹ manje re¹enja

Started by Bred, 05-01-2007, 15:36:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Problem nezaposlenosti u Srbiji veæ godinama figurira kao dr¾avni problem broj jedan. S obzirom na kretanja na tr¾i¹tu radne snage, to se izgleda neæe skoro promeniti. Naime, umesto da se broj zaposlenih poveæa, a nezaposlenih smanji, desilo se upravo obrnuto.


Statistika je na izmaku 2005. godine zabele¾ila broj od 2,045 miliona zaposlenih. Deset meseci kasnije, s jeseni 2006. godine, broj radnika smanjen je na 1,989 miliona, dakle za 2,7 odsto. Zato raste broj nezaposlenih. Krajem novembra pro¹le godine posao je tra¾ilo 912.484, ¹to predstavlja poveæanje za 1,9 odsto. To, ukazuju analitièari, jasno pokazuje da privatni sektor nije u stanju da apsorbuje vi¹kove iz preduzeæa koja se transformi¹u.

Poveæala se i stopa zvanièno registrovane nezaposlenosti, i to sa 27,19 odsto u decembru pro¹le, na 28,12 odsto u oktobru ove godine.

Sociolog Milan Nikoliæ, direktor Centra za prouèavanje alternativa, za „Blic“ ocenjuje da je prava stopa nezaposlenosti u zemlji zapravo jo¹ veæa.

- Kada bi se broju nezaposlenih dodali i Romi koji ne rade, zatim izbeglice i raseljeni sa Kosova i Metohije, te oni koji su samo formalno zaposleni, a u stvari ne rade i godinama ne primaju plate, do¹lo bi se do stope od blizu 40 odsto - ka¾e on i dodaje da æe sledeæe godine biti jo¹ gore, s obzirom na to da se najavljuje otpu¹tanje vi¹e od 60.000 radnika koji æe, zbog manjka radnih mesta u Srbiji, te¹ko naæi novi posao.

Za lo¹e stanje, prema Nikoliæevim reèima, kriva je pogre¹na dr¾avna politika.

- Tom politikom zapravo se destimuli¹e proizvodnja. Dr¾ava treba vi¹e da stimuli¹e proizvodnju i zapo¹ljavanje. Poslodavcima treba davati olak¹ice posebno kada je reè o zapo¹ljavanju starijih radnika, koji u sluèaju gubitka radnog mesta te¹ko dolaze do novog zaposlenja. Mora se stimulisati i zapo¹ljavanje mladih da po zavr¹etku ¹kolovanja zbog toga ¹to nemaju posao ne bi odlazili napolje kao ¹to su odlazili prethodnih 15 godina, i jo¹ odlaze - ka¾e Nikoliæ dodajuæi da bez mladih obrazovanih ljudi te¹ko mo¾emo oèekivati napredak.

- Na¹i politièari stalno istièu jeftinu radnu snagu kao na¹u komparativnu prednost. Meðutim, jeftine radne snage, jeftinije od na¹e, prepune su Kina, Indija, Afrika. Za¹to bi onda strane firme dolazile kod nas? Mi zato treba da ponudimo tehnolo¹ke inovacije i da èuvamo mladi obrazovani kadar. Jer ako oni odu, mi ostajemo bez na¹e komparativne prednosti - navodi na¹ sagovornik.

A podaci Nacionalne slu¾be zapo¹ljavanje pokazuju da upravo mladi do 30 godina starosti èine skoro treæinu nezaposlenih u Srbiji. Ove godine ipak je zabele¾eno, dodu¹e blago, smanjenje uèe¹æa nezaposlenih izmeðu 19 i 30 godina starosti. To, navode u NSZ, mo¾e biti potvrda ne¹to br¾eg apsorbovanja mladih u sferu rada.

R. Markoviæ


--------------------------------------------------------------------------------
blic