Ni¹ki doktor svetski uva¾en struènjak za vitamin

Started by Bred, 09-03-2007, 11:16:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Ukoliko se uzimaju u ve¹taèkom obliku, u vidu tableta i pilula, beta-karoten, vitamin A i vitamin E mogu znaèajno da poveæaju rizik od smrtnosti. Za vitamin C negativan efekat nije potvrðen.

Ovo je zakljuèak najnovije studije meðunarodne grupe lekara, predvoðenih dr Goranom Bjelakoviæem, docentom Medicinskog fakulteta u Ni¹u, koji su u Kopenhagenu analizirali uticaj antioksidanasa. Do ovih saznanja, koja su krajem februara premijerno objavljena u presti¾nom magazinu Udru¾enja amerièkih medicinara "JAMA", petoèlani lekarski tim do¹ao je analiziranjem i ukr¹tanjem rezultata vi¹e klinièkih studija u kojima je uèestvovalo oko 185.000 osoba iz celog sveta.

-Te studije predstavljaju istra¾ivanja u kojima jedna grupa pacijenata odreðeni vremenski period pije tablete sa vitaminima a druga placebo tablete, koje nemaju nikakvo dejstvo, a termin visokokvalitetne znaèi da voðe studija nisu znali koja grupa pije koju vrstu tableta. Kada smo podatke iz tih studija ukrstili do¹li smo do podataka da je smrtnost u grupama koja je pila tablete sa antioksidansima bila vi¹a i to za oko pet odsto, ka¾e dr Bjelakoviæ ekskluzivno za "Blic". Uèesnici pomenutih studija su dvotreæinski bili iz punoletne zdrave populacije a tek samo oko treæina su bili hronièni bolesnici. Nisu uèestvovala deca, oboleli od karcinoma, side i intravenski pacijenti.

U nastavku istra¾ivanja, primenom meta regresije - druge matematièke metode obrade podataka kako bi se utvrdilo koji parametar najvi¹e utièe na konaèni rezultat, lekarski tim je do¹ao do glavnog zakljuèka studije: na poveæanje rizika od smrtnosti najvi¹e utièu beta karoten, vitamin A i vitamin E; vitamin C nema uticaja, kao i selen, koji èak mo¾e da ima i pozitivno dejstvo.

-Ovi rezultati se odnose samo na ve¹taèke vitamine i ne treba ih preneti na sve¾e namirnice. Najbolje je antioksidanse unositi putem voæa i povræa a ne u vidu pilula i tableta. Jo¹ uvek nije poznato zbog èega ve¹taèki antioksidansi mogu imati negativan efekat, o tome za sada postoje jedino pretpostavke, obja¹njava dr Bjelakoviæ.

Najnovijim istra¾ivanjem petoèlani lekarski tim je praktièno potvrdio rezultate o moguæem negativnom dejstvu antioksidanasa do kojih je prvi put do¹ao jo¹ tokom istra¾ivanja 2003.godine, takoðe u Kopenhagenu kada je ispitivan uticaj ove grupe vitamina na prevenciju karcinoma digestivno-intestinalnog trakta. Tada je po prvi put utvrðeno, na osnovu analize podataka iz 14 randomiziranih studija, utvrðeno da antioksidansi iz tableta nemaju nikakvo dejstvo na spreèavanje nastanka raka na organima za varenje, ali da je smrtnost u grupama koje su ih pile, u odnosu na grupe koje su dobijale placebo terapiju, bila za ¹est odsto vi¹a!

Branko Janaèkoviæ
Masovna upotreba vitamina

Pu¹enje, alkohol i uno¹enje drugih ¹tetnih supstanci dovodi do pojave takozvanog oksidativnog stresa u organizmu za koji se smatra da ima uticaj u nastanku karcinoma.Prema reèima dr Bjelakoviæa epidermiolo¹ke studije su pokazale da su osobe koje su jele velike kolièine voæa i povræa, bogatog antioksidansima, manje obolevale od karcinoma, ¹to je i dovelo do toga da se zapoène sa masovnim uzimanjem pilula sa antioksidansima kako bi se postigao ¹to bolji efekat. U Americi i na Zapadu, èak 35 odsto stanovni¹tva svakodnevno pije neku vrstu vitamina u tabletama.

blic