Mehanizam dejstva penicilina

Started by Bred, 22-06-2006, 08:58:51

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Jel zna neko to da lepo objasni? U skriptama koje imam je konfuzno napisano

mullala

Najbolje ti je da pogledas u knjigama iz mikrobiologije.
Ja cu probati ovako:
Imas peptidoglikan bakterijske celije koji se sastoji od nizova glikopeptida medjusobno povezanih d-alanil-d-alanin mostovima.
Ovaj proces (unakrsno povezivanje jedinica peptidoglikana) katalizuje enzim transpeptidaza. Penicilin se, zbog slicnosti beta laktamske strukture sa supstratom tog enzima, vezuje za PBP mesto transpeptidaze (penicilline binding protein) i tako inhibira dejstvo ovog enzima.
Bas zbog ovakvog dejstva, penicilin je netoksican za humane celije jer one nemaju peptidoglikan. Naravno postoje druga nezeljena dejstva, koja su nevezana za ovaj mehanizam delovanja...

Jel dobro? :)
Mada, sad nesto razmisljam, nisam sigurna da li je PBP mesto na transpeptidazi, ili je transpeptidaza PBP.
Zna li neko to?

Bred

Ha, pa ovo objasnjenje je logicno a valjda je i tacno :>
Zapetlj'o sam se ko pile u kucine :roll:

jeckobo5

tacno ti je to objasnjenje!!!! U opstoj iz mikroba ti je jako lepo objasnjeno, cak ima vise detalja pa je lakse razumeti!!
pozz

Jeca

pitanje kod Agbabe: kako beta laktamaza razara beta laktamski prsten? Devojka je pala zbog ovoga, zato obratite paznjicu!

mullala

Beta laktamaza ima nukleofilni ostatak koji napada elektrofil laktama (karbonilnu grupu)?

Enea


Bred


jov

#8
samo da dodam: nukleofil napada deficitarni ugljenik karbonilne grupe! mozda je u tome bila caka!pozzzzz :void(0);
:roll: