Gde je nestala filmska magija?

Started by Al-Jasmina, 12-05-2007, 20:03:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

3OPAH

Pod jedan: E, devojke bas ste se raspisale. Mudro zborite, nema sta.  :)

Pod dva:
@Al-Jasmina: rekoh ti, gde jos ima filmske magije.  :K   :cvet

Maslacak

Quote from: shiky on 23-05-2007, 19:03:15
Plitak scenario,ima i to,ali mislim da je i zbog nedostatka ideja.To je ono sto sam pominjala da kad gledas neki film,imas utisak da si ga vec gledao,jer svi lice jedni na druge,odnosno tacno znas sta ce se desiti...sve sami klonovi od filma :>

Tacno, ali nije to toliko zbog nedostatka ideja, koliko zbog toga sto jednostavno - "nema" ni potrebe za idejama! Odnosno, ni ne moze da postoji toliko originalnih ideja, koliko se filmova danas pravi, i koliko oni mogu da zarade, tako da...zasto bi se neko (kome je novac cilj, naravno) zamarao idejama i originalnoscu...i rizikovao neuspeh... (cinjenica je da originalni i avangardni filmovi ne prolaze dobro kod masovne publike) kad moze na najjednostavniji moguci nacin:

1. stereotipnim (i najcesce plitkim) scenariom
2. stereotipnim glumcima koji uvek glume u takvim filmovima i zna se da su bas u tom nekom zanru uspesni

napuniti bioskopske dvorane i osigurati lepu paricu :wink:

...a rekosmo, ideja i originalnosti ima, samo su neeksponirane, i masovno zatrpane ovim gornjim...

Al-Jasmina

Dodala bih da se danas vise gleda na to sta se zbiva oko filma-
dakle prodaja suvenira, naplata autorskih prava na tematske reklame,
prodaja soundtrack-ova,
gostovanja atraktivnih glumaca u raznim talk-shows
malverzacije agenata koji pustaju buvu o emotivnom zivotu glumaca koji je procvetao na snimanju...

Nije da toga ranije nije bilo-
prosto je sada stvorena TAKVA mashinerija
da mi se cini da u Holivudu zive vanzemaljci :shock

Maslacak

Quote from: Al-Jasmina on 24-05-2007, 09:32:32
prosto je sada stvorena TAKVA mashinerija
da mi se cini da u Holivudu zive vanzemaljci :shock

ili u najmanju ruku Nemci
s obzirom na snagu i organizovanost masinerije :K

dirigent

Ja volim minimalisticke filmove malo glumaca , malo scenografije , ali da je scenario jak i svaki dijalog i segment maximalno osmisljen i dobro izreziran.
    A oni blokbasteri... to je da odgledas zabavis se i sutra zaboravis...

aziraphale

Filmska magija se u stvari dela na suprotnom kraju sveta, tacnije na Dalekom istoku. Japan, Kina, Hong Kong i Juzna Koreja su iznedrile neke fantasticne reditelje, koji su kroz razlicite zanrove pokazali da se sa daleko manje para, a mnogo vise kreativne slobodne moze snimiti kvalitetan, ali i komercijalan film, od kojih su neki doziveli i svoje holivudske rimejke (manje ili vise uspesne). Evo nekih imena i filmova im (vecinu imam u svojoj kolekciji, pa ako nekog interesuje neka mi se javi).

John Woo - legendarno ime akcionog zanra, nasoj siroj publici, na zalost, poznatiji kao reditelj holivudskih filmova Face/Off i Mission Impossible 2. svojim hongkonskim filmovima proslavio je Chow Yun Fata (koga sada mozete gledati u trecem delu Pirata sa Kariba), golubove i pistolj beretu, a ako zelite da saznate zasto ga Quentin Tarantino smatra najvecim majstorem akcije pogledajte: The Killer, Hard Boiled, Bullet in the Head i A Better Tomorrow.

Wong Kar Wai - cetiri nominacije za Zlatnu palmu u Kanu. covek koji godinama snima filmove bez scenarija i to odlicne, toliko jedinstvene da cete posle dva gledanja umeti i sami da ih prepoznate, po temi, kameri, glumcima. neki od favorita su Chungking Express, In the Mood for Love, 2046 (ma sta pisalo na IMDB ovo nije SF, insistiram na tome), Happy Together (najbolja rezija u Kanu 1997).

Chan-wook Park - Sympathy for Mr Vengeance, Oldboy and Sympathy for Lady Vengeance cine Trilogiju Osvete, koja je ubrzo stekla kultni status. Quentin Tarantino je 2004. kao predsednik zirija u Kanu pokusavao da ubedi svoje kolege da upravo Oldboy-u dodele glavnu nagradu. na zalost, nije mu poslo za rukom. jedinstvenog vizuelnog stila (pamti se tuca u hodniku u Oldboy-u), ali i tema (nasilje, osveta, strah) dovodi do ludila moralne cistunce, ali vraca veru da se jos uvek moze snimiti neka nova Paklena pomorandza.

Miike Takashi - ovog Japanca ne brine moguca kriza hiperprodukcije, za samo petnaestak godina snimio je preko 60 filmova, akcionih, drama, horora, komedija. The Bird People in China, Audition, Ichi the Killer, Rainy Dog su mozda najpoznatiji i najbolji, mada ce svako moci da nadje ponesto u njegovoj bogatoj kolekciji.

Ki-duk Kim - jedne godine na FESTu sam potpuno slucajno gledao Spring, Summer, Autumn, Winter... and Spring, film toliko osoben i lep da necu ni pokusavati dalje da ga opisem. obavezno pogledati. da nije one-hit wonder dokazao je svojim kasnijim filmovima medju kojima bih izdvojio 3-Iron (kod nas preveden kao Provalnik), Samaria i Time. ljubiteljima Jima Jarmusha bi trebalo da se dopadne.

Takeshi Kitano - reditelj, producent, scenarista, montazer, glumac, a nije Clint Eastwood. covek koji je bio bokser, ali i step igrac, pre nego sto je postao jedan od najznacajnijih imena azijskog, ali i filma uopste. njegov Zatoichi mozda jeste najpoznatiji film kod nas, ali Hana-bi, Kikujiro i Dolls, izmedju ostalih, su sve samo ne gubljenje vremena.

o nekim drugim iduci put.

AquArius