Policajci seju strah

Started by Bred, 04-06-2007, 07:46:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: Irena Radisavljeviæ |
Policajci seju strah

Policajci su krajem maja sejali strah po Srbiji. Od slu¾benog policijskog pi¹tolja stradalo je troje ljudi, a u Kur¹umliji su èetiri policajca osumnjièena za brutalno prebijanje mladiæa zbog neposedovanja isprava?!

Ovo su samo neki od najsve¾ijih primera u kojima su policajci odigrali ulogu tipiènu za kriminalce. U javnosti je veæ dugo poznato da policija èesto prekoraèuje svoje du¾nosti. Najsvirepiji od ova tri sluèaja dogodio se nadomak Sremske Mitrovice kada je policajac Ivan Èorbiæ slu¾benim pi¹toljem, na kuænom pragu, ubio Momèila Grubiæa i njegovog oca Ðorða, pa izvr¹io samoubistvo. S druge strane zemlje, u Ostru¾nici, nakon prijavljene porodiène svaðe, policajac koji je intervenisao usmrtio je pijanog mladiæa pred oèima majke i sestre, u dvori¹tu njihove kuæe.
Mnogi policajci se oèigledno pona¹aju bahato i mimo zakona. Prema podacima MUP-a, do kraja maja 2007. graðani su podneli 890 novih pritu¾bi na rad policije.

Kriminolog Dobrivoje Radovanoviæ problem vidi u samom kadru MUP-a i njegovom odabiru. Kako ka¾e, u poslednje dve decenije policija je u svoje redove naprimala koga god je stigla, pa su se uvukli mnogi skloni kriminalu.
- Trebaæe vreme da se to i¹èisti. Meðutim, u policiji ima i mnogo ozbiljnijeg kriminala od sitne korupcije. Mnogi uèestvuju u organizovanom kriminalu, ubistvima, za¹titi ljudi iz podzemlja... - ka¾e on.
Razlog za ovakvo stanje on vidi u te¹koæama koje policija ima sa selekcijom ljudi. Da bi selekcija bila kvalitetna, potrebni su odreðeni kriterijumi i u obrazovnom i u praktiènom smislu. Zato, ka¾e Radovanoviæ, nije razumno oèekivati da èovek koji upi¹e trogodi¹nju ¹kolu za policijskog slu¾benika radi na razre¹avanju te¹kih zloèina.
Naèelnik sektora unutra¹nje kontrole MUP-a Ljubinko Nikoliæ, u izjavi za "Blic nedelje", priznaje da ni policija nije imuna na takve pojave, ali nagla¹ava da najveæi deo MUP-a, ipak, profesionalno radi svoj posao.
- Primera radi, u sluèaju iz Kur¹umlije mladiæ koji je podneo prijavu prethodno je fizièki napao policajca i lekar je to utvrdio, nakon èega smo i mi podneli prijavu protiv njega - ka¾e on, i dodaje da je u nesreæi iz Ostru¾nice MUP utvrdio da je upotreba pi¹tolja bila u skladu sa zakonom i sluèaj je prosleðen nadle¾nim institucijama.
Utisak je da su ovi sluèajevi mogli da se spreèe buduæi da su protiv policajaca iz Kur¹umlije i Sremske Mitrovice veæ voðeni disciplinski postupci.
- Nakon ¹to je Èorbiæ suspendovan, disciplinski je gonjen i poslat na izdr¾avanje kazne. Po isteku kazne mi nismo imali elemenata da mu damo otkaz. Èak i da smo to predlo¾ili, èesto se de¹ava da od nadle¾nog suda dobijemo odluku da se okrivljeni vrate na posao.
Druga strana problema, prema mi¹ljenju Marka Nicoviæa, advokata i biv¹eg funkcionera policije, ogleda se u preteranoj centralizaciji policije, ¹to nije praksa u svetu. On smatra da je kod nas normalno da stranke èim osvoje vlast krenu u ljutu borbu da kontroli¹u policiju, jer tako mogu da biraju kadar, podr¾avaju svoje donatore i praktikuju tajkunsku privatizaciju.
- Ljudi se u policiju ne regrutuju prema kvalifikacijama kao u svetu, veæ prema stranaèkim apetitima. To je ono ¹to nam Evropa najvi¹e zamera - ka¾e Nicoviæ.
Èinjenica da srpsku policiju najvi¹e kontroli¹e Sektor za unutra¹nju kontrolu, koji je saèinjen od ljudi iz MUP-a, takoðe igra bitnu ulogu. Naèelnik Ljubinko Nikoliæ i sam priznaje da Sektor nije sposoban da se sam uhvati u ko¹tac sa svim problemima u policiji, ali da tako ne¹to ni organizaciono nije planirano. Dobra predlog za re¹enje ovog problema dao je Dobrivoje Radovanoviæ, koji smatra da osim unutra¹nje mora da postoji elementarna kontrola radnih odbora i, pre svega, graðanska kontrola.
- To je ono ¹to nam nedostaje, da nevladine organizacije, javnost i graðani imaju uvid u sve ¹to nije obele¾eno kao dr¾avna tajna - rekao je on

b92

lycos

zloupotreba sluzbenog polozaja-nasilnicko poonasanje-primanje mita ! to je u mom slucaju.. ne podnosim ix !

Wolf

"Nemoj po glavi, druze plavi...". Generalno, nemam nista protiv policije.
Mislim, gde bi nam bio kraj da ih nema :djavo
Ali, u svemu postoje izuzeci (oloshi), pa tako i kod njih...

Bred

generalno, nasi policajci su previse represivni. valjda im je ostao i dalje usadjen obrazac ponasanja iz prethodnog perioda...

pereca

Ma moze im se.
Kao sto se i nama moze da cutimo i trpimo.

Bred

ALI ne bi smelo da im se moze ...

Duke

Rezimi i partije se menjaju na vlasti...

Plavi batinashi ostaju, uvek vlasti na usluzi

Masha

Mladiæu slomljena vilica posle privoðenja u policiju



ÈAÈAK - Ivan Nikoliæ (18) iz Èaèka tvrdi za „Blic“ da je pro¹le nedelje, u noæi izmeðu 3. i 4. juna, do¾iveo fizièko maltretiranje od saobraæajnog policajca na ulici, a zatim i u policijskoj stanicu u Èaèku jer, kako ka¾e, nije imao liènu kartu.
Nikoliæu je slomljena vilica na dva mesta, zbog èega mu je u usta stavljena ¹ina koju æe morati da nosi narednih ¹est nedelja, a po telu i sada ima modrice i oseæa bolove od brojnih udaraca policajaca.
U otpusnoj listi iz bolnice navodi se da je na osnovu pregleda i rendgenskih snimaka kod Nikoliæa utvrðen prelom donje vilice i ramusa sa desne strane. Nikoliæ je zbog ovih povreda leèen tri dana na odeljenju ORL.
Porodica Nikoliæ najavila je kriviènu prijavu protiv policajca. S druge strane, u PU Èaèak ka¾u da je Nikoliæ vreðao saobraæajnog policajca koga je poku¹ao da udari i da je pao na beton prilikom pru¾anja „aktivnog otpora, kada je zadobio lak¹e telesne povrede“. Protiv Nikoliæa je podneta krivièna prijava zbog ometanja slu¾benog lica u obavljanju poslova bezbednosti.
Nikoliæ se sat posle ponoæi vraæao pe¹ke iz grada sa drugom Draganom Zlatanoviæem (18), kada ih je nedaleko od Nikoliæeve kuæe zaustavila saobraæajna policija. Ivan i Dragan tvrde da su se meðusobno dovikivali, ¹to su saobraæajci shvatili kao psovke upuæene njima.
- Tra¾ili su mi liènu kartu, a kada sam rekao da je nemam kod sebe i da æu je doneti, jedan od saobraæajaca mi je zavrnuo ruku i stavio lisice. Kada sam pao, udario me nogom i rukom u glavu. Osetio sam bol, ali nisam znao ¹ta se dogodilo - poèinje prièu Ivan Nikoliæ.
Tu prièu potvrðuje i njegov prijatelj Zlatanoviæ.
- Batinanje je nastavljeno i u stanici, a zatim i u zgradi policije u gradu. Tra¾ili su da potpi¹em priznanje, a kada sam to odbio, tukla su me dva policajca u civilu. Osetio sam da mi iz usta teèe krv. Po¾alio sam se na bol. Lekar u bolnici, gde su me odveli, samo je rekao da me ujutru dovedu kod stomatologa. Kada su me vratili u policiju, ponovo su me tukli sve dok nisam potpisao to ¹to su oni tra¾ili, nakon èega su mi odredili pritvor. Tek sutradan, kada mi je snimljena vilica, lekar je konstatovao dvostruki prelom - isprièao nam je Nikoliæ.
Biljana Nastiæ, portparol èaèanske policije, ka¾e da se Nikoliæ opirao kada mu je reèeno da uðe u slu¾beno vozilo.
- Osumnjièeni je prvo vreðao slu¾benike, a zatim odbio da poka¾e liènu kartu. Poku¹ao je i da udari policajca i usled opiranja i pru¾anja aktivnog otpora pao je na beton, a o lakim povredama postoji i nalaz lekara - rekla je Nastiæeva za „Blic“.
Na pitanje da li je Nikoliæ tuèen u policiji, Nastiæeva je rekla da „sredstva prinude moraju da se upotrebe da bi se lice privelo u slu¾bene prostorije, ako pru¾a fizièki otpor“.

Nije pru¾ao otpor policajcima?
Ivanu Nikoliæu policija je odredila zadr¾avanje od 48 sati, ali ga je sutradan oko 17 èasova istra¾ni sudija Op¹tinskog suda u Èaèku pustio na slobodu, „imajuæi u vidu da osumnjièeni do sada nije osuðivan i da je do konfliktne situacije do¹lo kada je bio pod dejstvom alkohola, kao i na osnovu uvida u policijsku slu¾benu bele¹ku u kojoj stoji da je Nikoliæu nareðeno da uðe u slu¾beno vozilo, ¹to je i uèinio bez pru¾anja otpora“.
U re¹enju o meri zadr¾avanja stoji da je Ivan Nikoliæ jednom rukom odgurnuo policijskog slu¾benika obraæajuæi se reèima: „Skloni se od mene, majmune jedan“.

izvor www.blic.co.yu

Bred

QuoteU re¹enju o meri zadr¾avanja stoji da je Ivan Nikoliæ jednom rukom odgurnuo policijskog slu¾benika obraæajuæi se reèima: „Skloni se od mene, majmune jedan“.
sta sve bgradjani pricaju pandurima pa im ovi nista ne smeju :wink:
elem, izadjem ja sinoc iz stana oko 1h da bih kupio nesto u prodavnici a i da se proluftiram i cim sam kod hrama presao ulicu primetim da me 2 pandura prate... ok, mozda idu u istom pravcu, razmisljam. medjutim oni su me konstatno pratili 5 min i tad me je vec uhvatila paranoja i malo sam ubrzao. Onda su i oni krenuli brze i cim sam zasao sa ugao odmah su me zaustavili tj dovikali. Je*ali su me tu 10-15 min, pa sta imam u novcaniku, pa sta u dzepovima, da li se drogiram, imam li drogu kod sebe. sta radim tako kasno u gradu[?!], s kim sam bio [?!], gde idem[?!], sta studiram [?!], gde zivim[?!], da li sam osudjivan, orekrsajno gonjen[to su me pitali 2-3 puta] itd itd...
Da li treba da vam kazem koliko mi je bilo neprijatno dok sam cekao da oni sve to provere[ ko sam, sta sam i odakle sam]?
I sad nek mi neko kaze da nasa policija nije represivna i donekle agresivna?!
Presretati ljude na ulici pa makar i u 4h ujutru bez ikakvog ociglednog povoda i cimanje, ispitivanje i proveravanje ustvari pretstavlja maltretiranje...
Jeza...

Darker

Quote from: Bred on 12-06-2007, 14:29:00
elem, izadjem ja sinoc iz stana oko 1h da bih kupio nesto u prodavnici a i da se proluftiram i cim sam kod hrama presao ulicu primetim da me 2 pandura prate... ok, mozda idu u istom pravcu, razmisljam. medjutim oni su me konstatno pratili 5 min i tad me je vec uhvatila paranoja i malo sam ubrzao. Onda su i oni krenuli brze i cim sam zasao sa ugao odmah su me zaustavili tj dovikali. Je*ali su me tu 10-15 min, pa sta imam u novcaniku, pa sta u dzepovima, da li se drogiram, imam li drogu kod sebe. sta radim tako kasno u gradu[?!], s kim sam bio [?!], gde idem[?!], sta studiram [?!], gde zivim[?!], da li sam osudjivan, orekrsajno gonjen[to su me pitali 2-3 puta] itd itd...
Da li treba da vam kazem koliko mi je bilo neprijatno dok sam cekao da oni sve to provere[ ko sam, sta sam i odakle sam]?
I sad nek mi neko kaze da nasa policija nije represivna i donekle agresivna?!
Presretati ljude na ulici pa makar i u 4h ujutru bez ikakvog ociglednog povoda i cimanje, ispitivanje i proveravanje ustvari pretstavlja maltretiranje...
Jeza...


Ma priznaj da si i¹ao da zavr¹i¹ neku gudru, garant... :K

Njima je najèe¹æe dosadno u noænoj smeni, moraju i oni malo da se zabave, zaboga...
A ti i jesi sumnjivo lice :K

Bred


Darker

Pa niko ne zna ko si :smekerica: :K :K

A i ima¹ taj computer - junkie look( ako dobro napisah), ti su najgori :K :K
¹to reko¹e panduri u Kordonu: neæe¹ valjda da ti dete uèi engleski i kompjutere i da se drogira??? :police: :a
:K :K :K