UV/VIS spektrofotometrija

Started by Bred, 03-04-2007, 11:09:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cvjetic


Bred

a jel rekosmo bez postova tipa hvala?  O0

cvjetic

pa sta sad,da se ne zahvalim djevojci,a potrudila se da odgovori,i zeli da pomogne?
ti si rekao za postove sa ''hvala'' i smajlijem,ovo je ipak prosto-prosirena recenica... :wink: :roll:

Bred

#18
ne uopste postovi sa hvala sa/ili bez smajlica. imate privatne poruke. :wink:

evo sta ja imam u skripti kao odgovor:
Beta karoten je obojena supstanca koja apsorbuje u VIS oblasti. U strukturi beta karotena prisutan je niz od 11 uzastopnih dvostrukih veza medjusobno spojenih prostom vezom, tako da predstavljaju jednu produzeni hromoforu sa potpuno novim osobinama.
Beta karoten predstavljajednu alifaticnu konjugovanu hromoforu ciji je apsorpcioni maksimum batohromno pomeren (ka vecim talasnim duzinama) u odnosu na apsorpcioni maksimum izolovane dvostruke veze.
Spektar je takodje intenzivniji (hiperhromni efekat). Batohromno pomeranje je posledica toga sto je potrebna manja energija za pobudjivanje pi-pi* prelaza.

CicaBg

54. Ako spektar sadrzi mnogo traka koje se protezu i u vidljivu oblast, dokaz je duge konjugovane ili policiklicne hromofore

55. Jedna traka u spektru (ili mali broj traka u spektru) na talasnim duzinama manjim od 300 nm, znak su postojanja samo 2-3 konjugovane jedinice

56. jednostavne hromofore 1,3-dieni ili alfa,beta-nezasiceni ketoni  E=10.000-20.000
     konjugovani sistemi  E>20.000
     slabe trake (E=10-100) znak su n-pi' prelaza
     trake srednjeg intenziteta (E=1.000-10.000) znak su prisustva aromaticnog sistema
     supstituisan Ar sistem grupama koje produzavaju hromoforu E>10.000

Ovo je iz predavanja koja sam ranije skinula sa neta...

:wave:

bekica

da li neko zna odgovore na 43., 44. i 50. pitanje iz ove oblasti?

tee

da li neko sa sigurnoscu moze da prokomentarise spektar ketoprofena?

Jeca

Ovde ti nista nije sigurno, moze da se prokomentarise, da se nekoliko ljudi slozi ili ispravi, pa da ti to prihvatis ili ne  :wink:

Evo od mene: ketoprofen ima dva bezenova prstena povezana preko karbonilne grupe, tako da cini jednu potpuno novu hromoforu i to je produzena hromofora. Karbonilna grupa ketona i karbonilna grupa kiseline dovode do pomeranja AM i povecanja intenziteta apsorpcije u odnosu na spektar benzena.

Anka

bekice evo odgovora na tvoja pitanja:
43.Parametri koji sluze u kvalitativnoj spektro. UV/VIS analizi su:
   1.polozaj aps.spektra tj.aps.traka
   2.oblik spekta tj.traka
   3.intenzitet aps.max
   4.broj aps. max
44.parametar u kvantita.analizi je APSORBANCIJA
50.uslovi kvantitativnu sp.analizu lekova su:
   -odgovarajuci rastvarac
   -radne konc.analize,standarda,reagensa u odgovarajucem rastvaracu
   -pH
   -T
   -talasna duzina na kojoj apsorbuje samo analiza
   -izoblasticna talasna duzina-na kojoj postoji raznoteza izmedju osnovnog oblika jedinjnja i njegovog konjugovanog para
   -opseg apsorbancije od 0,1 do 1,0
   -opseg ispitivane konc.za koje vazi Beerov zakon mora biti jedna dekada

Eto nadam se da ce biti od pomoci ako ima gresaka javljajte....
 
bekice ako znas odgovore iz cvrsto-tecne extrakcije od 16. do 28.pitanja pisi :help2:

Anka

Tee, Jecin odgovor na pitanje apsorpcionog spektra KETOPROFENA je tacan...tj.ja ti mogu dati isti odgovor...

  Ako znas odgovore iz tecno-cvrste ekstrakcije Jeca i ja bi ti bile zahvalne  :help2:

tee

ne znam sta da vam kazem za ekstrakciju, ja sam kombinovala kinetiku i analiticku hemiju(prof. Katja), no to verovatno nije dovoljno.