Религије

Started by Wlada, 05-10-2007, 21:41:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Која ће вера бити доминантна у будућности?

хришћанство
4 (22.2%)
ислам
5 (27.8%)
будизам
0 (0%)
јудаизам
0 (0%)
деизам
1 (5.6%)
нека друга
3 (16.7%)
екуменско друштво
2 (11.1%)
атеизам
3 (16.7%)

Total Members Voted: 16

Voting closed: 13-01-2008, 22:33:41

Wlada

Да ли ће у будућности европска цивилизација са америчком моћи успети да очува доминацију над светом, и кроз поновно уједињење свих Христових цркава покаже свету да је Тројство спасење?
Или ће следбеници Мухамеда показати шта значи истински џихад и борба за праведан живот вредан Алаховог раја?
А можда ће многољудна сила са истока у зениту своје моћи доказати да је пут Сидарте Гаутаме пут ка нирвани и благостању?
Да ли ће се Бог видети најјасније кроз науку?
Хоће ли се све цркве ујединити око једног Бога који ће се другачије називати а бити исти за све?

Има ли Бога уопште?

katarina

Evo ja nisam znala sta je tacno deizam.

Deizam
Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na: navigacija, pretraga
Deizam znaèi vjerovanje u postojanje Boga, u racionalnom smislu, bez vezanja za ijednu od trenutnih religija. Deisti ne vjeruju da se Bog prikazao èovjeku kroz rijeèi iz Biblije, Kur'ana i ostalih knjiga. Deisti se ne sla¾u sa vjerovanjima Ateista da Bog ne postoji. Rijeè Deizam potièe od latinske rijeèi Deus ¹to znaèi Bog.

Na samom poèetku, na Deizam se gledalo kao na jednu vrstu radikalnog kr¹æanstva koje nije vjerovalo u èuda, pojave i Bibliju. U kasnim godinama 20. vijeka, Deizam se ne asocira sa kr¹æanstvom niti i jednom drugom religijom.

Deisti vjeruju u sljedeæe stvari i principe:

Bog je napravio kosmos i sve u njemu, navio ga kao sat i distancirao se od njega.
Bog se ne prikazuje niti je postojao u ljudskoj formi
Èovjek se ne mo¾e pribli¾iti Bogu ni kroz jednu religiju ili rituale
Bog nema odabrani narod
Èuda se ne dogaðaju
Trenutno ne postoji nijedno aktivno mjesto za molitvu niti bilo kakva hijerarhija ili organizacija deista.

Preuzeto sa: "http://bs.wikipedia.org/wiki/Deizam"



Boga ima. Svako veruje na svoj nacin. Imali smo slicnu temu. Ja i dalje ne raspravljam o Bogu i politici sa ljudima koje ne poznajem dobro.

dirigent

Pomerimo civilizaciju za dve hiljade godina unapred recimo.

    Na zemlji vise nema resursa , i sluzi kao ogroman muzej starina , tamo zive samo najzaostaliji ostaci ljudskog drustva
    Najrazvijenije su kolonije na titanu , Marsu itd...
   
     Svemir je preveliki da bi mogli sebi da priustimo viseneacionalnost i razlicita verovanja.Najmanja jedinica mere ce postati planeta , a ne kontinent ili drzava.
     Ti pojmovi ce se transponovati na sledeci nacin. Kao sto kazemo , evo oni tamo iz Sirije onako , a mi iz Srbije ovako , to ce u prevodu biti. Oni sa Yitana su toliki religiozni fanatici , a mi Marsijanci smo demokratsko sekularno drustvo.
     
      Praksa ce to pokazati. Samo je pitanje kad cemo da odbacimo kajmak , prsut, pa i predstavu o Bogu u ime galakticke buducnosti.Srecom necu doziveti da biram izmedju ta dva.
      Ali se nadam da ce Gorepomenuti doci licno jos jednom da nas sve ujedini pod jednom zastavom , jer ako to ostavi ljudima bice to tezak posao.
     

Wlada

Ја искрено не верујем само у једно, а то је да ће у будућности бити више атеиста.
Данас се људи декларишу као атеисти иако верују у постојање неке више силе која је упалила прву искру живота, силе која је запалила свемир и од хаоса квантних честица саздала познати уређени свемир.
Дакле људи који би требало да себе називају деистима (појам деиста био је резервисан за научнике и учене људе у столећима која су предходила овом) кажу да једноставно не верују у Бога и да су атеисти.

Пошто не замишљам будућност која ће донети апокалипсу или уништење цивилизације, већ верујем у уједињење планете око заједничког циља,а то је одлазак на друге светове и развој науке и нових технологија, сматрам да деистичко друштво има подједнаке шансе да постане равноправно са екуменским које би настало договором свих цркава већ за нашег живота.

dirigent

Quote from: katarina on 05-10-2007, 23:00:14

Bog je napravio kosmos i sve u njemu, navio ga kao sat i distancirao se od njega.
Bog se ne prikazuje niti je postojao u ljudskoj formi
Èovjek se ne mo¾e pribli¾iti Bogu ni kroz jednu religiju ili rituale
Bog nema odabrani narod
Èuda se ne dogaðaju
Trenutno ne postoji nijedno aktivno mjesto za molitvu niti bilo kakva hijerarhija ili organizacija deista.


To mi deluje kao odlicna dosetka da se Zaobidju nesuglasice. Jednostavno ih ukines do vremena kad ce postati sve jedno.
  Ali cini mi se da dosetke nisu nadomestak sveukupnom konsenzusu , a jos manje istini...

Wlada

Зар није могуће замислити мирну земаљску цивилизацију где је већина "обичног" становиштва присталица екуменства односно било које од цркава, са тим да друге екумене који су приклоњенији другој цркви доживљавају као сабраћу који само другачије поштују истог Бога.
Док са друге стране постоји слој научника, истраживача, космичких инжињера  који се декларишу као деисти а самим тим и толерантни према онима који у Бога верују, јер деиста фанатика нема пошто верују само у науку.

dirigent

Kad nas posete vanzemaljci i pojave se , tada ce to pitanje doci na dnevni red . Do tad nece se bitnije nista izmeniti...

Wlada

Да. Артур Кларк у пар својих дела напомиње да је могуће да цркве престану да постоје након што дођу интелигентнија бића и пониште свете књиге свих религија које човека постављају за центар космоса, или Божја створења која њему наликују.

Али и тада би вера у Бога остала, само би цркве нестале и данашње устројство.

philoserbiana

ne verujem u male zelene niti zivot na nekoj drugoj planeti,a ni u visu inteligenciju...verujem da je Trojicni Bog stvorio ovaj svet,stvorio ljude kao najuzvisenija bica na Zemlji i zato se krstim u ime Oca i Sina i Svetoga Duha.Amin.
Sto se tice vodece religije-rukovodim se Svetim pismom i Otkrovenjem sv.Jovana Bogoslova iz istog(ciji je praznik bio prekjuce)koji kaze da ce za hriscane biti jako tesko da ispovedaju svoju veru u poslednjim vremenima,zavladace nametnuti ekumenizam da kazem tako u prevodu,ali samo privremeno jer se ocekuje Drugi Hristov dolazak uskoro,a tome ce predhoditi svetske posasti-glad,beda,razvrat,zlo,neosecajnost,duboko zalazenje u greh od strane ljudi...a onda Strasni sud i zavladace vecni mir i spokoj koji treba da se zasluzi jos u ovom zivotu...
mislim da sam rekla ono sto je hteo i dirigenat da kaze,samo malo konkretnije...am i right?inace ja NISAM U SEKTI.morala sam ovo da kazem posto me je nekada neko ovde na forumu tako vredjao  :cvet

Wlada

Данас је трагично то што људи непросвећени и јако уских схавања често истинске вернике називају секташима. Брзина живота се променила и људи данас немају времена да размишљају о вери.

Ru¾an Bosanac

"Postoji jedna crkva" , ovo nije moje misljenje nego tako pise u Svetom Pismu i "vrata pakla nece ih nadvladati" do zavrsetka sveta. Ako neko misli drugacije, u redu ima pravo na svoje misljenje, ali svako ko misli drugacije protivi se Jevandjelju, opet kazem njegov izbor.

dirigent

Bog je jedan , ne treba da sumnjamo u to , ali ne treba ni da imamo predrasudu da oni drugi koji ga ispovedaju drugacijim obredima ce zavrsiti u paklu ili to cine naopako. Za poznanje bozanskog ucenja nije potrebno znanje vec ljubav i vera u spasenje .
        Hristovi apostoli su bili kao deca , oni su ga sledili srcem svojim , a pola sto im je govorio uopste nisu razumeli dok ovaj nije vaskrsao.Prema tome da li hodza bolje ispoveda veru gospodnju od hriscanskog svestenika , da to ostavimo njima da rasprave , a mi vernici da verujemo srcem i ljubavlju.
        Nama ne treba ekumenstvo crkava , nama je potrebno ekumenstvo vernika i verujucih koji veruju u zapovesti bozije i spasenje.
        Na zalost nesto takvo samo moze poteci pod okriljem crkve da bi bilo bogomblagosloveno i osudjeno na uspeh , a to je i resenje i problem.
       
        Samo dolazak malih zelenih , ili pak dolazak samog Gospoda moze ujediniti covecanstvo i dati mu novu smernicu. Mozda je to isto , verovatnije da i nije ,ali do tad nam ostaje da nagadjamo u  ovome sto imamo.

Ru¾an Bosanac

Gospod je vec bio dosao, ne znam sta mislis kad kazes da dolazak Gospoda moze dati novu smernicu? On je tu vec smernicu dao.

dirigent

Proslo je otad dve hiljade godina. A i pre nego sto se pojavio prvi put , cekao je hiljadama godina dok nije sazrelo vreme za njegov prvi dolazak. Sada su stvari drasticno drugacije i mnogo sta se promenilo na civilizacijskom nivou , tako da bi nam koja pouka dobro dosla nanovo.