D'Alemna: NATO morao da reaguje

Started by Bred, 17-10-2007, 13:45:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: Tanjug
Nju Delhi -- ©ef italijanske diplomatije Masimo D'Alema, ocenio je da je intervencija NATO na Kosovu bila neophodna.

On ka¾e da je "sluèaj Kosova je mnogo drugaèiji" od invazije na Avganistan, Irak i eventualnog napada na Iran, koje prema njegovom uverenju, predstavljaju velike gre¹ke. Srbi su okupirali Kosovo i na¹ cilj je bio da zaustavimo rat. Poku¹ali smo diplomatijom i nismo uspeli", izjavio je D'Alema u intervjuu za najuticajniji indijski dnevnik "Hindu".

"Kada je NATO napao tamo je bila srpska okupacija i tri miliona izbeglica je pobeglo u Albaniju. Takoðe, pre ulaska na Kosovo, Evropska unija je imala rezoluciju Saveta bezbednosti", rekao je italijanski ministar indijskom listu, ne precizirajuæi na koju rezoluciju misli.

D'Alema je za indijski list ocenio da su invazije na Avganistan i Irak bile pogre¹ne, jer je "reakcija na (napade na Njujork i Va¹ington) 11. septembra trebalo da bude mir u Jerusalimu, a ne rat u Bagdadu".

Italijanski ministar je istovremeno napomenuo da Iranu nikako ne bi trebalo dozvoliti da se domogne nuklearnog oru¾ja, ali da bi "ratni scenario predstavljao katastrofu".

Masimo D'Alema bio je za vreme bombardovanja Jugoslavije 1999. godine premijer Italije i zdu¹no podr¾avao vojnu intervenciju NATO protiv Srbije.


blic

--
:wall:
Da li doticni stvarno veruje u ovo sto je izjavio? Ako  je tako onda moram reci da je retard!  :namcor

Ayrton Senna

Izvinjavam se na o¹trim i vulgarnim reèima ali me je Italijan izazvao!

Samo jede g....., jer ili nije upiznat sa èinjeniènim stanjem, ili la¾e zato ¹to je i on dobio srebrno koferèe sa desetinama miliona, preko raèuna neke banke na nekom od egzotiènih ostrva Srednje Amerike.

Evo i razloga moje kontre:

1. SRBI NISU OKUPIRALI KOSOVO , jer svaki pedalj svoje zemlje mora¹ da brani¹ od napada spoljnjeg ali i unutra¹njeg neprijatelja, ovog puta teroristi¹kog udru¾enja(nisu ba¹ organizacija) koje je sebe nazivalo UÆK(oslobodilaèka vojska Kosova), koja je za desetak godina delovanja na Kosovu i Metohiji masakrirala i ubila veliki broj civila(Radonjiæko jezero, Kleèka i druga mesta zloèina), kao i ubistva iz zasede velikog broja slu¾benih lica, policajaca i vojnika na slu¾bi na teritoriji pokrajine;

2. BROJ ALBANACA(©IPTARA) NA KOSOVU I METOHIJI PRE BOMBARDIVANJA NIJE BIO TRI MILIONA, kako je Italijan naveo, po proraèunima bilo ih je oko 800.000, a posle bombardovanja, odnosno danas, procenjuje se da ih ima ne¹to preko 2.000.000. Broj privremeno proteranih nije ba¹ tri miliona, neznam taèan broj, ali koliko god da ih je proterano u Albaniju i Makedoniju, i dalje ih je bilo na KIM, skrivali su se, pa ih niko i nije dirao;

3. Zloèini i ugnjetavanja na Kosovu i Metohiji nisu poèela sa vla¹æu Milo¹eviæa, veæ je situacija poèela da se zao¹trava u periodu devedesetih, da bi sve kulminiralo '98. i '99. a albanski zloèini nisu ni prestajali na teritoriji KIM jo¹ od osloboðenja teritorije od Turaka, period 1912-1913 god. odns. Balkanskih ratova, pa i dan danas svedoci smo zloèina na teritoriji KIM.

Ovakvi zluradi komentari moraju da se o¹tro osude od strane na¹eg politièkog vrha, a dotièni Italijan MORA da se proglasi za PERSONA NON GRATA-u u Srbiji do daljneg, dok se ne izvine i "ne poli¾e" ono ¹to je izrekao!?

darusaz

Немам шта да одузмем, али ни да додам.  :> Свака ти је на месту Сено!

Al-Jasmina

#3
 :ohwell: Mala ispravka tj. vise je dodatak
kolega  :cvet
Koliko se ja razumem u istoriju
na Kosovu nije bilo mira ni pre prvih migracija Albanaca na tu teritoriju...
Zaostravanja su postojala i krajem 70ih, a bilo je onih masovnih demonstracija '80, '81...
Npr. na nas auto sa BG tablicama je neko pucao 80-te...


Te demonstracije su prekretnica u zivotu moje porodice
:wall:
posledice osecam svakog dana  :ohwell:
i sto je najsmesnije ja sam po nekim merilima jos i dobro prosla...  :ohwell:

A ja cak i nisam odatle, naprotiv!  :wall:

S druge strane,
osobe s kojima smo tamo bili najblizi su bili upravo albanci
teta Nedja, njena deca, muz joj je bio u zatvoru-intelektualac ali nazalost krvna osveta...
ja sam se sa teta Nedjinom cerkom Laurom stalno igrala,
i cak sam joj postavila mali ultimatum - ako ne pricamo na srpskom necemo se igrati jer je ne razumem nista :stid:
ja sam se onako bezazleno decije razvikala u njihovoj kuci,
secam se da smo na podu slagale neke male karte,
a moja mama je progutala pola soca iz kafe i kasljala narednih 5 minuta :) )

(stavise, krajem 1999 ili 2000te je teta Nedja zvala da cuje da li smo dobro i da li smo preziveli bombardovanje i tad sam saznala da Laura studira Farmaceutski fakultet u Pristini)





:ball2:
Nek D'Alema dodje malo medju nas, da zivi...
platio bi suvim zlatom da prebegne u Bugarsku :K


dirigent

Sramna izjava , i ogromna zamena teza... Pridruzujem se gore potpisanima na tumacenju.

Ru¾an Bosanac

D'Alemna trazi alibi. Pa ko je lud u Nato-u da prizna gresku. Koliko vidim njima samo kad krene lose kao sto je u Iraku krenulo, onda govore da je zamisao operacije bila neadekvatna. Moraju da imaju neki izgovor za dolazak Nato trupa na Kosovo, tj u Bondstil, pa zato i onda lupetaju gluposti da je Srbija okupirala Kosovo.

Al-Jasmina

 :hm Kosovo je idealno za jos jednu NATO bazu milom-silom.....
mi im dodjemo rupa u njihovom stitu  :roll: :hmm

Ayrton Senna

Al-Jasmina, prihvatamo te za "na¹e", ipak si ¾ivela dole, i kako si izlo¾ila, dobro poznajes situaciju. A sad je na mene red da jo¹ malo dopunim predhodnu ljutitu izjavu istorijom i èinjeniènim stanjem.

Naveo sam 1912 god. i Balkanske ratove, jer je tada teritorija Ju¾ne Srbije, pa i Kosovo, osloboðeno od Turaka. Inaèe, Turci su naseljavali Arbanase(Albance) na teritoriji Kosova i Metohije, upravo da bi uni¹tavali Srpske svetinje, a i narod. Od tada je poèeo pritisak na Srpski narod na Kosovu i Metohiji. Kralj Aleksandar Karaðorðevic je pokusao da naseljavanjem Srba na toj teritoriji time ¹to im je davao zemlju, popravi situaciju. I sve je to trajalo do II Svetskog Rata.

Inaèe, glavni uzrok Albanskih zloèina jeste odluka njihovih lidera sa kraja 19. veka(èuvena PRIZRENSKA LIGA) da se svi Albanci ujedine i strvore svoju dr¾avu pod imenom VELIKA ALBANIJA, koja je i po tada¹njim planovima, kao i danas obuhvatala teritorije Ju¾ne Srbije(granica su gradovi Ni¹ i Kru¹evac), Kosova i Metohije, Zapadne Makedonije, Severne Grèke i Istoène Crne Gore. Taj san svako Albansko dete nosi u glavi od roðenja, pa nije ni èudo sve ono ¹to sledi. Inaèe, postoje Albanci koji se prezivaju Prokupiqi, i Kursumliqi, ¹to je dokaz da su ¾iveli na teritoriji dana¹njih Ju¾nih gradova Prokuplja i Kur¹umlije, ali ih je pomenuti Kralj raselio.

Onda, poèetkom 1945. posle mnogo ubistava Balistièkih Brigada na KIM, kreæe konaèna ofanziva Partizana, za uni¹tenje ekstremnih Albanskih jedinica. Nakon nekoliko meseci kada su bili pred uni¹tenjem od tada¹njeg vrha, poznatog nam Tita, sti¾e nareðenje da se napadi obustave i jedinice partizana povuku sa Kosmeta(poznat sluèaj).

Drenica, zapadni deo Kosova i Metohije oko istoimene reke, dolina podno Èièavice, obronka Kopaonika. To je mesto bilo jedno od najveæih Srpskih svetili¹ta, bilo je puno manastira, Srpskih sela, ljudi koji su ¾iveli od plodne zemlje na obali reke Drenice. Zaostale Balistièke jedinice posle II Sv. rata, krenule su u ofanzivu, ubijanje i raseljavanje Srpskog ¾ivlja. Danas je ta teritorija najjaèe Albansko(¹iptarsko) upori¹te, u koje je i Srpska policija retko zalazila(nije smela), a kamoli ovi mlitavi stranci. Upravo zbog ovakvih sluèaja nasilnih ubistava, ljudi prodaju zemlju bud-za¹to, odlaze sa te teritorije, tako da danas i nema Srpskih sela i naselja. To se de¹avalo oko '68 god. i prvih velikih demonstracija na Kosovu i Metohiji. Tada je usledio veliki egzodus Srba sa KIM, koji su se nasaljavali po celoj Srbiji, najveæim delom u okolini Kraljeva i Kragujevca.

Demonstracije su se reðale nakon toga, '71, '73 i '74. kada je donesen èuveni ustav kojim su Albanci na Kosovu i Metohiji dobili dr¾avu, oni su bili sva vlast, zakonodavna i izvr¹na. Imali su pravo da referendumom odcepe Kosmet, ali su izgleda njihovim politièarima apetiti bili veæi, jer je jedno vreme predsednik predsedni¹tva SFRJ bio Albanac sa Kosova i Metohije(iako su imali status manjine). Demonstrirali su i jedni i drugi, i Srbi i Albanci. Demonstracije se nastavljaju i '80, '81,'82,'83,'84,'86,'87, ali zloèini nad Srbima se i dalje nastavljaju, zbog èega se sve vi¹e Srba seli sa KIM. Politièari iz Beograda èine mali manevar, ali situacija se mnogo ne menja.

Meni lièno vrlo sablasna '88, i deo '89. kadu su zbog hap¹enja Albanskih politièara, njihovog politièkog progona od strane tada¹njeg Beograda(!), Albanci pravili spektakle. Jesen, mrak pada oko 18h, u 19:00 svako veèe, Albanske porodice su izlazile na prozore svojih stanova i kuæa, gasili svetlo u svim prostorijama, palili sveæe na prozoru, a onda bi usledilo sablasno lupanje ka¹ikama i èime god u lonce i ¹erpe. Nekoliko meseci se taj zvuk prolamao Kosovom i Metojim, Pri¹tinom, u kojoj sam tada ¾iveo. Da bi se za¹titili, Srbi su na prozore stavljali zvuènike i svi do jednog pu¹tali muziku do daske, ne bi li prekrili stra¹an zvuk koji se prolamao gradom. Ali, na¹i pametni milicajci su upravo tada ¹etali ulicama, i pisali prijave protiv Srba zbog preglasne muzike(!).

Dolazim do devedesetih. Lom Jugoslavije trebalo je da poène upravo na Kosovu i Metohiji. Posle ubistva 9 milicajaca, jednog te¹kog ranjenog na pru¾nom prelazu u Glogovcu, velikom Albanskom upori¹tu, Sloba ve¹to blokira veæi deo kosova, i ratnu lopticu preme¹ta u Hrvatsku i Bosnu, ostavljajuæi Kosovo i Metohiju zatvorenuo za dalje rasplamsavanje nasilja. U isto vreme lideri Kosovskih Albanaca, predvoðeni Ibrahimom Rugovom, pozivaju SVE Albance da se povuku iz zvaniènih Srpskih institucija, i objavljuju BOJKOT SRPSKE VLASTI.

Tada nisu imali ¹iroku podr¹ku Zapada, ali su i dalje nastavljali sa pritiskom na Srpski ¾ivalj. Meðutim, veliki broj odbrambenih snaga koje je Milo¹eviæ dr¾ao na KIM, odvratio ih je od scenarija koji se desio krajem devedesetih. Onda, '98. pojavom UÈK, teroristièkih snaga, kreæu otvorene borbe na Kosovu i Metohiji, ostala prièa je svima poznata, svi smo bili svedoci tih dogaðaja, od Raèka i Vilijama Vokera, do bombardovanja i povlaèenja Srpskih snaga sa Kosova i Metohije. I ponovo, kada je Albanski otpor bio slomljen kao i '45., neko je naredio povlaèenje.

Istorijske èinjenice iznesene gore su iz mog ugla. A prièa ima i drugaèiji kraj. Izmeðu Srba i Albanaca je uvek bilo neprijateljsva, istorijski sam i naveo za¹to. Meðutim, ¾ivot u istoj sredini, istoj zgradi, dvori¹tu, vrata do vrata, stvarao je me¹ovita Srpsko-Albanska prijateljstva, koja uprkos svim de¹avanjima proteklih godina, traju i dan danas.

Proèitali ste Al-Jasmininu prièu, sliènih prièa ima puno, pa i moja porodica koja danas ¾ivi na relaciji Kosovo-Beograd, ima i dalje kontakte sa Albancima u Pri¹tini. Prijateljstva nas spajaju, istorija i nacionalnost odvajaju, problem je ¹to nam drugi(pre svega Amerika) nameæe kako æemo da ¾ivimo, ko æe nam biti najbli¾i i kome mo¾emo da verujemo.

Zloèina je tokom istorije, a i danas, bilo, pa i danas postoje ekstremne strukture na obe strane, koje prete i èine zlodela(17. Mart). Vreme je da nam dozvole da sami  poèistimo u svom dvori¹tu, ali nas Zapad vodi na drugu stranu, i kako mi se èini, sve smo bli¾i ostvarenju Kosovsko-Metohijskog proroèanstva.......