Meðu najboljima u svetu iz predmeta koji ne uèe

Started by AquArius, 09-10-2007, 13:14:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AquArius

Veliki uspeh uèenika Matematièke gimnazije na Meðunarodnoj olimpijadi iz astronomije

Meðu najboljima u svetu iz predmeta koji ne uèe

Beograd - Na Meðunarodnoj olimpijadi iz astronomije koja je odr¾ana od 30. septembra do 6. oktobra u Ukrajini, svih sedam èlanova nacionalne ekipe Srbije osvojili su po medalju! Meðu 23 svetske ekipe, na¹a zemlja je zauzela treæe mesto, ¹to je dosad najveæi uspeh postignut na takmièenjima iz astronomije, a od nas su ekipno bili bolji uèenici iz Koreje i Irana. Priznanje koje su dobili na¹i uèenici ima jo¹ veæi znaèaj ukoliko se zna da astronomija ne postoji kao poseban predmet u ¹kolama.

U kategoriji juniora zlatne medalje su osvojili Milena Milo¹eviæ i Filip ®ivanoviæ, a bronzu Stefan Anðelkoviæ, dok su èlanovi seniorske ekipe Nata¹a Dragoviæ i Luka Miliæeviæ osvojili srebrne medalje, a Aleksandra Dimiæ i Aleksandar Vasiljkoviæ bronzane. Svi èlanovi na¹e ekipe su uèenici Matematièke gimnazije.

Direktor ove ¹kole Vladimir Dragoviæ izjavio je na juèera¹njoj konferenciji za novinare da je ekipno treæe mesto rezultat vi¹egodi¹njeg sistematskog rada i velike pomoæi Dru¹tva astronoma Srbije, Astronomskog dru¹tva "Ruðer Bo¹koviæ", Astronomske opservatorije i Katedre za astronomiju Matematièkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

- Ponosna sam na decu ne samo zbog znanja i osvojenih medalja, veæ i zbog toga ¹to su svojim pona¹anjem na Olimpijadi pokazali da su veliki ljudi. Na¹i uèenici su èestitali svima koji su bili bolji, a neke ekipe se tako nisu pona¹ale. Osvojili smo velike simpatije Iranaca, Indusa i drugih uèesnika takmièenja. Ministarstvo prosvete bi trebalo da razmisli o ideji da uvede astronomiju kao izborni predmet u ¹kole u Srbiji, jer meðu uèenicima postoji veliko interesovanje za ovu disciplinu - rekla je profesorka Ratomirka Miler.

Napominjuæi da je takmièenje iz astronomije prvi put ove godine finansiralo Ministarstvo prosvete, rukovodilac ekipe Slobodan Ninkoviæ je rekao da sistematski rad zahteva instruktore koji moraju biti plaæeni i da je potrebno izdvojiti vi¹e novca za pripremu za takmièenja, ali i omoguæiti ¹to veæem broju uèenika iz cele Srbije da steknu znanja iz astronomije.

Osvajaèi zlatnih i srebrnih medalja automatski su se plasirali za uèe¹æe na narednoj olimpijadi, a zahvaljujuæi ovogodi¹njem uspehu, ekipa Srbije æe iduæe godine imati devet èlanova.

V. A.

Izvor (http://www.danas.co.yu/20071009/hronika1.html#12)

Al-Jasmina

 :pljes: :pljes: :pljes: :pljes:

Bravo!
Astronomija je nepravedno zanemarena...
A ko zna, mozda ce neko od nasih mladih talenata
ponovo podici pogled civilizacije ka kosmosu.
Znam, svemirska era deluje kao drevna proslost...
U Svemir se salju samo sateliti i filmski heroji
ali...
ako smo nekada davno nastali od zvezda,
onda je nasa sudbina da im se kad tad vratimo  :happy:

a gore ima planeta,
samo ih treba naci...i dosegnuti  :wink:

dirigent

To je zanimljiv predmet koji bi se svidjao ucenicima . Ja bih uveo sah kao fakultativni predmet.

Adonis_Vernalis

Quote from: dirigent on 09-10-2007, 19:48:50
To je zanimljiv predmet koji bi se svidjao ucenicima . Ja bih uveo sah kao fakultativni predmet.

Postojao je u OS "Vuk Karadzic" u Vrscu. Predmet je predavao Milorad Kapelan, int. majstor. Ne znam da li i sada postoji, jer ne znam da li je g-din Kapelan u penziji ili nije.

Cecilly

Prvo,svaka cast!  :pljes:

Drugo, astronomija se uci u skolama. Ne kao poseban predmet, ali u okviru casova fizike jedan cas nedeljno je posvecen astronomiji. Cak postoji i lep udzbenik. Ali, ipak sve zavisi od volje i zelje profesora da taj jedan cas iskoristi na pravi nacin. :ohwell:
Ja sam imala organizovanu posetu Planetarijumu, i zaista je bilo korisno...sad bar mogu da se snadjem kad pogledam u nocno nebo... :happy:

lane

То је стварно велики успех!  :pljes:

И ми смо имали један час астрономије недељно у оквиру физике, али то стварно није било искоришћено како треба.
Требало би да то буде посебан, факултативан предмет јер стварно има доста људи које то занима...
Такође, наша посета Планетаријуму је била јако занимљива, али не и тако корисна, јер су увек ту "духовити" другови због којих није могуће чути предавање...
Опет је то грешка, јер су ишли и они које то не занима, него зато што су били приморани, због оцене...
Не треба уцењивати ученике на тај начин, јер нико не може да нешто заволи на силу, а и они који желе нешто да науче, не могу због њих...
Идеално решење би било увеђење астрономије као посебан предмет, па ко воли, нек изволи... :wink:

Darker

Ja sam u 6-oj imao poseban predmet astronomiju, umesto fizike u 4-oj godini, koju ej predavao Aleksandar Tomiæ(nije general) koji je napisao zvanièni ud¾benik za gimnazije...

nasty girl

i ja sam imala astronomiju u 4-oj gimnaziji u cetrvtoj godini i bas je zanimljiv predmet...

pig_am_am

Quote from: dirigent on 09-10-2007, 19:48:50
Ja bih uveo sah kao fakultativni predmet.
ja bih uzivala da mi ovo bude predmet. mogu satima da buljim u sah.
a i u nebo...i mi smo imali astrologiju...

Duke

Mi smo imali isto astrologiju, bila je jedna riba sto je vodila tecaj.

A profesor astronomije u matematickoj... to je posebna prica. Zamislite coveka koji u 60+ godina ide u Air max patikama i vozi nabudzenu ladu nivu (stavio spojler  :smekerica: ) Svako predavanje skrene sa teme, ponekad prica istu lekciju tri puta... kralj

Ne kapiram kako su ovi uspeli da poosvajaju te silne medalje, a bas bi voleo da znam

Adonis_Vernalis

Moram da pitam: astroNOMIJU ili astroLOGIJU? Nije svejedno...

AquArius

Niko astrologiju nije imao u skoli, to mogu da potpisem.
Ako jeste, to su ondak neke cudne skole ili profesori.
:>

Adonis_Vernalis

OK, ali se navode oba izraza. Dakle, je li skola skolovala sledbenike Milje Vujanovic ili Rudjera Boskovica?

pig_am_am

hahahaha... to sam se ja malo ... prevarila...
pardon, astronomiju. imam problem sa recima.

oprostite,izvinite,pardon. :cvet