Kalifornija je prva amerièka dr¾ava koja je zabranila transmasti

Started by Bred, 15-08-2008, 16:13:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Kalifornija je prva amerièka dr¾ava koja je zabranila transmasti, vrstu zasiæenih masti za koju se ispostavilo da stvara zakreèenje arterija. Lekari su pozdravili tu odluku ali neki stanovnici se ¾ale da vlada time zadire u njihove slobode.

Zvuk je prepoznatljiv, a neke ljude, èak i pogled na hranu koja se pr¾i èini gladnim. Medjutim, vlasnici restorana u Kaliforniji moraju da promene ulje za pr¾enje koje koriste kako bi se povinovali nedavno usvojenom zakonu. Njime se zabranjuju transmasti. Vlasnici restorana Petsi Lejn ne dopada se ta ideja.

«I dalje mislim da je to sloboda izbora, a mi je nemamo. Svi nam govore ¹ta da jedemo, kada da spavamo, ¹ta da vozimo».

Medicinski struènjaci podr¾avaju taj potez. Transmasti se stvaraju delimiènom hidrogenizacijom ulja od povræa. One su jedinjenja koje je stvorio èovek i dovode se u vezu sa koronarnim oboljenjima. Bolesti srca su vodeæi uzrok smrti u Kaliforniji.

«To je veoma dobra stvar za Kaliforniju. Desetine hiljada ljudi umire nepotrebno zbog transmasti. Zabranom upotrebe u restoranima mi æemo zaista pomoæi mnogim ljudima da spreèe srèane napade ili mo¾dane udare».

Restorani su poèeli da koriste transmasti pre mnogo godina jer su bile jeftinije od zdravijih ulja. One takodje poveæavaju trajnost hrane. Neki posetioci restorana ka¾u da im se svidjaju njihovi hamburgeri i pr¾eni krompiri ba¹ takvi kakvi su.

«Moja ¾eni mi govori ¹ta da jedem. Ne treba da mi to govori i guverner,» ka¾e D¾ejson Pliker.

Toni Mendoza je autor novog zakona.

«Uloga vlade je da osigura da smo bezbedni i sigurni. To se odnosi i na na¹e zdravlje i hranu takodje».

Vlasnici kalifornijskih restorana imaju godinu i po dana da primene novi zakon… ili æe se suoèiti sa kaznama i do hiljadu dolara.

voanews.com

Enea

Molim te brede kada vecj postujesh ovakve stvari, odgovori mi:
"Sta su transmasti?" Prvi put chujem. Ok, zasicene, ali sta je tu trans? Trans je nesto nezasicjeno, right?  :hmm

Jeste uveli im tu zabranu, a chini mi se da sam bash na ovom forumu chitala da je, vecj godinama unazad FDA odobrila upotrebu kloniranih zivotinja. Dobro de, klon matichne cjelije i nije nesto strashno, ali hormoni kojima ih hrane...

Ko je tu lud?

Bred

enea, koliko puta treba da ti kazem da ja NE MOGU da ispravljam autorske tekstove ?!?!?
Hoces li to jednom shvatiti?!??!?

Sve greske koje primetite, imate mogucnost da ispravite pisuci svoj komentar na vest.

:wink: :cvet

Enea

sta se bre odmah ______sh? lepo te pitam sta su transmasti?

i enea se pise ovako: Enea! hvala na poshtovanju. aj zdravo. :wave: