SRECAN POCETAK POSTA

Started by philoserbiana, 27-11-2007, 22:05:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

philoserbiana


SVIM PRAVOSLAVNIM VERNICIMA ZELIM BLAGOSLOVEN POCETAK BOZICNJEG POSTA.MIR U DUSI,SLOGA U KUCI,LJUBAV U SRCU ZA SVE LJUDE.DA U ZRAVLJU I RADOSTI DOCEKAMO PRAZNIK HRISTOVOG RODJENJA,KAO BOLJI LJUDI  :a :cvet

Sole

 :)): :)): :)):

philo,  :pljes:
lepo od tebe sto se setila...  :cvet
jos samol kad bih ja uvek uspela da ispostim kako valja...  :wall:


Darker

A je l' smem ja da mrsim, a da imam bogougodne misli?
Tj. da postim samo od gre¹nih?

dirigent

    Nemojte postiti , ako smatrate da je to nacin da izgubite koju kilu.
    Nemoj postiti ako ces se prejedati onim sto je dozvoljeno.
    Ako su ti na pameti gresne misli ili putenost, a zelis da postis , ucini to za pocetak samo petkom ili jednim petkom u mesecu , ali onda izbegavaj i sex.

    Nije bitno ispostovati formu ili postiti ceo post , bitno je sebe kroz post i sve sto uz njega ide duhovno izdici iznad materijalnih potreba.

    Za mladog coveka je to cesto tesko , zato ne treba sebi da postavlja velike ciljeve. Ja sam vodio hor pri crkvi dugi niz godina , a tek sam prosle godine prvi put odpostio za strasnu sedmicu.
     Post sluzi da bi covek svoju volju i veru osnazio stavljajuci je na probu odredjenom vrstom samoodricanja.
      Kad osetite potrebu za tim odpostite. I ne postite na silu . Post je  kusnja , ali neka bude pre vas izbor.

      Philoserbiana , ti si ipak revnosniji vernik od mene , mislis li da sam dao dobar savet?     

philoserbiana

dirigent je lepo rekao  :>
postuje se i ceni svaki trud,cak i onaj najmanji.treba poceti polako,bez prevelikog uzdizanja,jer lako mozes pasti...uzdrzavanje od ruznih misli i dela na prvom mestu,a uzdrzavanje od mrsne i obilne hrane samo potpomaze celokupni podvig...za pocetak postite sredom i petkom,a kasnije se organizam navikne...samo napred... :cvet

pig_am_am

aj ti meni neobavestenoj napisi sta smem a sta ne smem da jedem.
mleko? jaje? to me nesto buni
dobro,znam da ne smem sad da idem u lov na bivola i przim ga na zaru
:>

philoserbiana

ako postis da se pricestis(ako si krstena u pravoslavnoj crkvi)treba da postis 6 dana,jedes hranu biljnog porekla bez dodatka ulja i 7.dan se pricestis.recimo,pocnes od ponedeljka i pricestis se u nedelju na liturgiji koja pocinje u 9h u nasim crkvama.tamo ces pronaci popa koji ce da te ispovedi,on ti cita molitve za oprostaj greha.kada postis,a ne planiras da se pricestis onda mozes jesti i hranu biljnog porekla spremljenu na ulju,a moze i riba ako ti je tesko.ne moze se jesti meso,jaja,mlecni proizvodi,svinjska mast,piti alkohol(osim vina nedeljom).mozes jesti grickalice,voce,povrce,zitarice,pite,corbice,proizvode od integralnog brasna,pecivo(perece,kifle...).pitajte slobodno sve sto zelite  :cvet

AquArius

#7
Postim retko, ali post shatam kao nesto duhovno.

Jedes hranu, ne kao mucenje i ne da bi konstatno razmisljao sta da jedes, ne da bi smrsao, vec da bi ti odrzala um zdravim i pripravnim za duhovno prociscenje.

A o seksu, ni govora nema, jer to bi meni bilo licemerje ..

Nemam pravo da popujem, daleko od toga, ali eto, osecam post kao nesto zaista uzviseno, a ne samo kao ne meso, ne jaja, ne mleko (i onda groznicavo razmisljanje, a sta sme, a sta sme) ..


I naravno,
svima zelim zdrav i miran post. Srecan i porodican.

:a


philoserbiana

#8
treniras telo da bi ti duh bio zdrav i bodar,kada ukrotis stomak lakse ti je duhovno se uzdici  :cvet


kako se trudis u postu,tako treba i van posta...uvek,za citav zivot... :cvet

philoserbiana

#9
sutra je praznik sv.andreja prvozvanog-prvi pozvani apostol od strane Gospoda Isusa Hrista da mu se pridruzi i ispoveda i nastrada za veru pravoslavnu.svima koji slave neka je blagoslovena slava,a godina bericetna... :cvet :cvet  :cvet

Darker

Quotenastrada za veru pravoslavnu

Izvinjavam se, samo da pitam, zar nije za HRI©ÆANSKU?


philoserbiana

jeste,treba hriscansko...ali to je ustvari isto kao danasnja pravoslavna vera...katolici su skrenuli sa tog puta 1054.god.