Gel "karagard" nedelotvoran protiv HIV-a

Started by darusaz, 25-02-2008, 14:46:49

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

darusaz

Vaginalni gel "karagard" (carraguard), namenjen spreèavanju ¹irenja virusa HIV, koga je proizveo "Savet za populaciju" (Population Council), nevladina organizacija sa sedi¹tem u Njujorku koja se bavi medicinskim istra¾ivanjima, pokazao se nedelotvornim tokom trogodi¹njeg klinièkog ispitivanja.


стандардно паковање "карагарда" од 4 милилитра.

Gel bez mirisa i ukusa, napravljen od jednog sastojka algi, pokazao je ohrabrujuæe rezultate tokom laboratorijskih ispitivanja, kada je spreèavao preno¹enje zaraze na zdrave æelije. Taj rezultat, medjutim, nije mogao da se postigne i "in vivo".

Istra¾ivanje je sprovedeno u periodu od marta 2004. do marta 2007. godine na 6.202 ¾ene u Ju¾noj Africi, zemlji koja je, s 5,5 miliona seropozitivnih medju ukupno 48 miliona stanovnika, najpogodjenija u svetu virusom HIV.

Istra¾ivanje je, kako je istakla Katija Ahmed, jedan od nauènika koji su ga sproveli, pokazalo da su u grupi ¾ena koje su koristile "karagard" bile 134 nove infekcije, a 151 u grupi koja je primala placebo ¹to, statistièki gledano, nije velika razlika.

Ahmedova je, medjutim, rekla i da bi ne¹kodljivost koju je pokazao "karagard" trebalo da ga uèini korisnim za razvoj novih proizvoda, jer mo¾e da poslu¾i kao "podloga" za aktivne molekule.

Mikrobicidi predstavljaju veliku nadu za mnoge ¾ene koje ne mogu, ili ne ¾ele da odbiju seksualne odnose bez prezervativa, jer bi, aplicirani u vaginu, mogli da budu alternativno za¹titno re¹enje.

(Tanjug)

Al-Jasmina

Zanimljiva ideja, definitivno ali...
Mada ne bi trebalo da odustaju, vec da vide koja stvar koci u vitro/vivo prelasku

Bred

prosto je frapantno da toliki niz godina najveci svetski umovi, i guess, ne mogu da pronadju nesto efikasno...  :ohwell:

Al-Jasmina

 :hm Ma ko garantuje da su najveci umovi uopste angazovani na tome..
sem toga ko zna ko sve uskracuje sredstva za istrazivanja i usmerava i njih i naucnike ka drugim projektima..  :ohwell:

Bred

blah necemo sad teorije zavere.  :nonono:
cinjenica je da se sume novca za istrazivanje lekova protiv aids-a izdvajaju. :wink:

darusaz

Не кажем да не треба да се чује и дисидентска страна свега везаног за хумани имунодефицијентни вирус и сиду, али... немојмо о томе у Науци и Здрављу! Будући здравствени радници (а фармацеути то засигурно јесу), ваљда заступају ставове водећих светских стручњака из ове проблематике, а не некакве дисидентске теорије (уз дужно поштовање и према истима).

Задатак фарамцеута у свему томе је да на нивоу здравствене заштите и директног контакта са пацијентима, укаже на могућности HAART-a (српски: комбиноване терапије) као и на све пропратне нежељене ефекте које до данас регистровани лекови показују, и да у "троуглу" пацијент-инфектолог-фармацеут помогне проналажењу праве комбинације за сваког пацијента. На нивоу развоја нових лекова, јасна је улога фармацеута.  :wink:

Enea

izdvajash farmaceuta od onoga shta on stvarno moze da bude.
u redu je biti u toj pomenutoj trijadi, a josh vishe imati svest o izmeni u strukturi i ostalom.. je li to rade medicinari, elekt. inzinjeri?
ko i kada i gde moze da radi u addict drug designing?
samo odabrani.. a zashto su ti iznashli svega petnaestak antivirotika, u odnosu na shumu antibiotika?
ma daj.. ok necjemo o zaveri  :nonono:
klinichke studije prekinute nakon tri godine?
zivo me zanima, shta su tim zenama obecjali da se ukljuche u populaciju ispitanika?
"e aj sada ti, da koristish ne regestrovani gel, pa idi pa se sa onim hiv+ ..." mislim, daj..
to da je ta neka tamo izjavila da moze da se koristi kao nosach za lekovite supstance, nije nishta epohalno.. kozmetiku od leka razlikuje samo to shto lek ima lekovite supstance, a sam kozmetichki proizvod moze da ima istu tu supstancu ali u znatno manjoj kolichini, te ona nije lekovita supstanca, nego kozmetichki aktivna supstanca.. doze odredjene regulatornim telima svake drzave, ili zagrljajem EU. :bljak:

gel kao formulacija je izuzetno ekonomski prihvatljiv..


ako je vodecji svetski struchnjak, kome ja treba da se klanjam, neko takve etichnosti da in vivo istrazivanja ciljno radi u Juznoj Africi, kunem ti se da se u zivotu svom nikada necju baviti naukom, ni naukama.. niti farmacijom u bilo kom njenom obliku.
a ti podrzavaj koliko god zelish.



Al-Jasmina

Enea :Bog
UPRAVO TAKO!
To je i meni bilo sumnjivo do zgrazavanja.. :ohwell:

darusaz

Offtopic, ја сам генерално причао у свом последњем писанију. А in vivo експерименте препуштам др. Менгелеу и његовим наследницима. Сида није за зезање.  :batina

Al-Jasmina

 :cvet Naravno da nije, ali mislim da je Enea, kao sto sam i ja, mislila na ono sto je izneto u tekstu
nije se odnosilo na tvoj i Bredov post  :cvet