Dobre i lo¹e strane èokolade

Started by Bred, 23-12-2007, 15:49:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: Beta
Pariz -- Britanski medicinski èasopis "Lanset" objavio èlanak o vrlinama i manama crne èokolade u tekstu pod nazivom "Ðavo u crnoj èokoladi".

Èasopis najpre podseæa na nekoliko istra¾ivanja koja sugeri¹u da crna èokolada, bogata flavonoidima (antioksidansima u kakau), ima blagotvornom dejstvo na kardio-vaskularni sistem, ¹to je "velika vest za ljubitelje crne èokolade". S druge strane, mleèna i bela èokolada nemaju flavonoide i "ne nude ni¹ta dobro za zdravlje", pi¹e "Lanset" i dodaje da ljubitelji tih èokolada "nemaju sreæe".

"Lanset" upozorava da i crna èokolada "mo¾e da bude varljiva", jer tokom proizvodnje mogu da se uklone flavonoidi.

"Èak iako su flavonoidi dobri za zdravlje, ðavo u crnoj èokoladi su masnoæa, ¹eæer i kalorije", upozorava medicinski èasopis.

"Naravno, neki æe reæi da je najbolja i najjednostavnija poruka za zdravlje dr¾ati distancu prema èokoladi i imati uravnote¾enu i zdravu ishranu, s malo ¹eæera, soli i masnoæe, i s puno voæa i povræa", sugeri¹e list, ali ¹aljivo zakljuèuje: "Mi ka¾emo - ah, sve su to gluposti! Èokolada je prva!".

B92

jecapereca

kako cokolada moze da ima lose strane  :> - nemoguce!  :nene:

Ayrton Senna

Quote from: Bred on 23-12-2007, 15:49:02
Èokolada je prva!

Tu se sla¾em. I ne odustajem od omiljenog slatki¹a.

katarina

Sve Milke bih dala za dobru crnu cokoladu za kuvanje!

Masha

Sta znam, ja ne volim da jedem cokolade nesto puno. Kad mi se bas bas jede cokolada ja kupim one malene, tipa krem bananica  :K, Mars i tako to i to mi bude skroz ok.
[off]E sad, za Svarcvald tortu bih ubila[/off] :K [off] a ni ledene kocke ne zaostaju[/off]  :K

Bred

ok, cisto da znate da necemo i u ovoj temi o tome ko voli cokoladu a ko ne i koju voli a koju ne.  :wall: :wink: :K

katarina

Ok, Bred, crna cokolada izaziva zatvor.

dirigent

Najjaci je sladoled u kornetu sa kuglom od crne cokolade.

_d.0.t_


choookoooliiiit!

jedina losha strana chokolade je shto 'brzo gori'!

AquArius

Dakle ovako,
a kao sto je vec receno,
necemo o tome koju cokoladu i u kakvom obliku volimo,
jer teme o tome imamo!


Npr. dobra strana crne cokolade (znaci gorke, 70+ kakao) je u tome sto ne mogu mnogo da je pojedem, pa onda i ne moze da ispolji, npr. efekat los koji je kaja pomenula. I onda je samo dobra i flavonoidi i slicno, samo rade (dobar) posao.

:happy:

olgica

Ne znam ja za tu "losu" stranu cokolada.  :K

Bred

Quote from: katarina on 23-12-2007, 21:53:13
Ok, Bred, crna cokolada izaziva zatvor.
mislis na onu za mesnju?

AquArius

kad se kaze crne, podrazumeva se da je kolicina kakaa u njoj visoka.
Mislim da za cok za kuvanje ima negde oko 30% kakaa.

ok, mozda ima i raznih cok za kuv.

:>

katarina

Mislim da MENAZ ima oko 6-i-nesto gr.