Rekord matematièkog genija Lemera

Started by Bred, 16-11-2007, 16:18:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: Tanjug |

Francuski matematièki genije Aleksis Lemer u Njujorku je jo¹ jednom pokazao svoju neverovatnu sposobnost da ¾onglira brojevima, izraèunav¹i napamet, za samo 72 sekunde, trinaesti koren iz jednog broja sa 200 cifara.

Njegov odgovor na trinaesti koren broja nasumice izabranog kompjuterski glasio je 2.397.207.667.966.701, prenele su agencije. Lemer ima 27 godina i trenutno sprema doktorat iz ve¹taèke inteligencije na univerzitetu u Remsu.
"Koristim jedan sistem ve¹taèke inteligencije koji primenjujem u svojoj glavi umesto na kompjuteru. Verujem da veæina ljudi to mo¾e da uradi. Moj mozak funkcioni¹e brzo, ponekad veoma brzo", komentarisao je on svoj poduhvat.
"Prvi broj je lak, poslednji takoðe, ali ono izmeðu njih je veoma te¹ko", objasnio je Lemer.
On veæ godinama ve¾ba vaðenje trinaestog korena i svaki put pobolj¹ava sopstveni rekord. Nekada mu je za tu matematièku operaciju bilo potrebno pedesetak minuta, ali je to vreme svojim najnovijim rekordom sveo na svega 72,4 sekunde.
Njegov prethodni rekord postignut takoðe ove godine iznosio je 77,99 sekundi.

blic

Pedja


Souris


hulio_salinas


Kamicak

Sto rece jedan moj drug "chemu sve to".. :roll: ali,avaj,vazno je da se vedzba,bar dok ne iscupa 15-i koren :wink:

Bla_bla_blaaaa


lycos

Auuu.. Ja treci mogu da nagadjam.. a kamo li 13ti!