Durofilin - za sta sluzi i koliko je opasan?

Started by jedand, 02-01-2008, 14:27:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

jedand

Pozdrav farmaceuti!

Primetio sam da drug tajno uzima lek "durafilin" (nadam se da sam zapamtio tacan naziv).
Koliko sam uspeo da procitam, koristi se nesto za astmu, itd, ali to je vrlo malo, a ono sto me brine jeste, da je on zdrav a to uzima tajno...
Uspeo sam da procitam da ima u sebi teofilina valjda tako...

Zanima me za sta se koristi durafilin, sta izaziva, koliko je opasan, sta mu se sve moze desiti, jer moram nekako da ga odvucem od toga...

Hvala unapred, i srecna vam Nova godina ;)

pig_am_am

#1
durofilin - antiasmatik - bronhospazmolitik.[off] kao i aminofilin koji je injekcija koja se daje polako i samo u hitnim slucajevima[/off]
ksantin - teofilin,za sistemsku primenu u opstruktivnim plucnim bolestima...

koristi se za bronhijalnu astmu,opstruktivni bronhitis,bronhokonstrikciju izazvanu naporom. nezeljena dejstva su mu : prolazna glavobolja,nemir,vrtoglavica,nesanica,digestivne smetnje.

simptomi predoziranja nastaju kada c leka predje 20 mg/L.terapija u tom slucaju: ispiranje zeluca i davanje aktivnog uglja. to nemo ti,mada ne mislim da tvoj drug pije to da bi se predozirao.

mislim da tvoj drug boluje od astme ili bronhitisa. mozda je upravo to ono sto krije.
ali,molim te sacekaj da jos neko odgovori.
ako neko zeli,mogu da prepisem i mehanizam dejstva.

ali evo,ajde...teofilin je bronhodilatator siri bronhije tako sto smanjuje zategnutost glatkih misica kocenjem delovanja fosfodiesteraze  koja razgradjuje ciklicni AMP.
takodje deluje na glatku muskulaturu krvnih sudova,zucnih puteva i organa digestivnog trakta.smanjuje aktivnost mastocita,bazovila i makrofaga i delovanje nekih medijatora astmaticne reakcije.metabolise se u jetri,ulazi u znacajne interakcije sa nizom lekova...hm...
jesi li siguran da ti je drug zdrav?

aj sad cu da pogledam i te interakcije sa nizom lekova.

jbt,jel moguce da on "siri" pluca ovim da bi se bolje "uradio" :shock
je li,da mi kazes sad sve lepo. sta jos koristi? i KAD koristi ovaj lek?

AnaCrvena

dodatni problem sa durofilinom(odnosno teofilinom) je sto mu je terapijska sirina mala-dakle,treba ga vrlo pazljivo dozirati i izbegavati kafu,caj,cokoladu tokom primene...
pretpostavljam da je taj decko bolestan,ali ne zeli da kaze...zasto?ne znam...
sve druge opcije mi deluju  :shock
u svakom slucaju,porazgovaraj sa njim

_d.0.t_

da... prvo poprichaj s njim. ne panichi bzvz.

i srecjna i tebi.

pig_am_am

[off] vise sam ispanicila ja...jbt koja sam primacica.[/off]  :>

Enea

ne verujem da postoje razlozi da neko krije da ima astmu.
josh manje da se 'radi' ovime.. to mu dodje kao da pije 10 sholjica chajeva, umesto 1 sholje kafe..

ali shta ja znam...

a ti pigi nisi primachica! info je krajnje bitan!

AnaCrvena

i meni deluje besmisleno da krije-ali opet,ima raznih ljudi,i raznih kompleksa...
i jos je besmislenije da se radi teofilinom!to jos nisam cula!
kako god,sad me kopka i bas me zanima!
hajde,jedand javi sta si otkrio!nadam se nista loshe...

Enea


sada mi neshto iz malog mozga pade na pamet!

ko ima FARH neka proveri! (verujem da ima i u FARMI)

teofilin + kofein + paracetamol = EUFORIJA

chini mi se da ortak jednogd, zloupotrebljava medikamente  :F
svojevremeno sam na ispitima u amf drzala pumpicu na klupi, bez ikakvog blama i stida...


AnaCrvena

svaka cast kad si se toga setila!a ja sad ucim farh pa mi ne pade na pamet  :stid:
ali sam bar lako nasla! :wink:
doduse,radi se o fenacetinu,velike doze,sa kofeinom(a kad radi kofein,moze valjda i teofilin...)paracetamol ne,njegova je prednost sto nema euforije.
i ja imam pumpicu,i nemam problem s njom!


Enea

Ana, znachi fenacetin + kofein + teofilin = euforija?

Da, kucnem u drvo, ima jedno god, do dve, da pumpicu nisam koristila.. a i Jugohemija, ili ko god da je proizvodio izgubio je dozvolu, pa sada imam GSKovu..
Kazu da shteti srcu..

Maslacak

Ne ne. Fenacetin u kombinaciji sa kofeinom izaziva euforièni efekat, bez teofilina.
Kofein mnogo jaèe od teofilina deluje na mozak, i nema ¹anse da teofilin mo¾e tu da ga zameni.

Osim toga, jedand nije primetio da mu drug uzima bilo ¹ta drugo kri¹om, veæ samo durafilin.

Preparati teofilina se daju kod raznih drugih vrsta gu¹enja i ote¾anih disanja, èak i kad je uzrok nepoznat. Moj deda nema ni astmu ni bronhitis, depresivan je i ¾ali se prosto na te¹ko disanje (niko ne zna ¹ta mu je), i lekar mu ga je prepisao. Nije to posebno opasan lek, a ne¾eljena dejstva su mu praktièno ista kao kod predoziranja kafom ili Guaranom... e jedino ¹to se ta ne¾eljena dejstva mogu ispoljiti veæ malim prekoraèenjem preporuèene doze ili uzimanjem istovremeno kafe, ili èaja, kao ¹to je Ana veæ rekla.

Za poèetak, ako ti drug uzima lek uvek u isto vreme/vremena tokom dana, mo¾e¹ biti gotovo siguran da mu je prepisan i da ga ne uzima na svoju ruku :wink: Ako ga uzima nasumièno i èesto - onda mo¾e¹ da poène¹ da se brine¹. Nisam nikad èula da se neko radi njime, ali danas se sva¹ta de¹ava... a gledajuæi to da mo¾e izazvati neke prijatne efekte (mada je za isto to bolje jednostavno piti kafu :K), ni¹ta me vi¹e ne èudi.

AnaCrvena

da,bas to htedoh reci,u knjizi pise samo kofein!nisam bila sigurna moze li i teofilin tu da uskoci.srecom,masalcak je tu! :cvet
a da steti srcu-to dodje logicno...ali kad moras-moras!ja obicno samo u prolece...