Ðaci se lo¹e hrane

Started by Bred, 04-06-2009, 15:04:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

| Izvor: B92
Beograd -- Deca u ¹kolskom uzrastu sve èe¹æe preskaèu doruèak, ruèak pretvaraju u veèeru i jedu brzu hranu, upozoravaju zdravstveni struènjaci.


Osim smanjenog broja obroka, uz sve vi¹e gojazne dece, poslednja istra¾ivanja ukazuju i na manji unos mleka i ribe. Struènjaci preporuèuju povratak obavezne ¹kolske u¾ine i uklanjanje pekara iz okoline ¹kola. ©kolska deca i mladi retko doruèkuju pre polaska u ¹kolu, a vreme velikog odmora je najèe¹æe vreme za prvi obrok koji se sastoji od ponude iz pekare, gaziranih napitaka i grickalica.

Nije redak sluèaj da osnovci preskoèe ruèak pred popodnevnu smenu, pa se ruèak kasnije pretvori u veèeru:

“Obièno popijem ¹olju mleka sa ‘plazmom’ i medom, a kad idem posle podne, onda stignem da doruèkujem, ruèam i da u¾inam izmeðu.”

“Ne ruèam. Pa, pakujem knjige, uèim, nemam vremena.”

“Jedem jedanput, po¹to ovde treba da kupujem u¾inu, jer kuæi ne mogu da jedem. Pa posle ogladnim i ovde moram da kupim da jedem, ali nije zdrava hrana.”

Uzroke lo¹ih navika, osim u neznanju i tradiciji, struènjaci vide i u promenjenim radnim i ¾ivotnim uslovima.

Ipak roditelji tvrde da vode raèuna o tome na koji naèin se njihova deca hrane, naroèito ako za to imaju vremena:

“Jedu svaki dan kuvanu hranu s obzirom da ja ne radim. Ima grickalica. Odreðujem tako ¹to dajem previ¹e voæa deci i onda ne sti¾u da jedu toliko grickalica, ali ih vole naravno.”

“S obzirom da je imala dosta alergija bili smo ogranièeni, ali otkad je krenula u ¹kolu i ja kuvam, a i ovde je zaista svaki dan zastupljena kuvana hrana.”

Roditelji su svesni znaèaja pravilne ishrane ali je sve te¾e primenjuju u praksi posebno kod starijih ¹kolaraca.

Problem je i u tome ¹to gube bitku sa sredinom u kojoj deca provode po èitav dan i sa agresivnim marketingom.

nastavak -> http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=06&dd=04&nav_category=12&nav_id=364134

Adonis_Vernalis

Kako se moji studenti hrane?

Bred


Adonis_Vernalis

Mogli bismo to i da ispitamo, zar ne?

(Èekam da FID reaguje na ovaj servis...)

Bred

Pa zar nisu to ispitivali ovi sa bromatologije ili sam se ja malo istripovao?

Adonis_Vernalis

Jesu, ne¹to, ali nisu detaljno. I be¹e jo¹ poodavno. Moglo bi se tu jo¹ ¹to¹ta istra¾ivati i naæi.