МОНАРХИЈА

Started by Bred, 05-01-2008, 17:10:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Да ли Србија треба да васпостави монархиј

ДА
5 (45.5%)
НЕ
5 (45.5%)
Нека одлучи референдум
1 (9.1%)

Total Members Voted: 11

peho_atropin

A da li ste znali,kad smo vec kod Albanije,da su 2003. potpisali Ugovor o stabilizaciji i pridruzivanju sa EU (pre nas) ,a 2004. su plemenske staresine na severu zemlje,izglasale ukidanje krvne osvete.Toliko o evropskim standardima i njihovoj drzavi(gde Busu skinu sat sa ruke,a u Americi mu je nemoguce prici na 5km)! :gay:

Al-Jasmina

 :cvet OK ali sada natrag raspravu o domacoj monarhiji

Wlada

#62
Из програма СПО-а:
"Национални и демократски разлози, као и наша традиција, упућују на обнову монархије у Србији, модерне уставне парламентарне монархије, у којој би Краљ имао првенство части, али не и власти, и био симбол јединства државе и надстраначки кров у вишестраначкој демократији.
Савремене европске краљевине најразуђеније су демократије, државе највишег стандарда и највећег степена социјалне правде. Круна је у тим земљама и поуздана брана свакој партијској или личној диктатури.
Таква Краљевина Србија програмски је идеал СПО."

--
U ekskluzivnom razgovoru za Glas Amerike, struènjak za pitanja ustavne monarhije, saradnik instituta CATO, D¾onatan Klark, osvrnuo se na èinjenicu da se ni jedna demokratski orijetnisana stranka u Srbiji nije usprotivila obnovi kraljevine:

Klark: Ta èinjenica govori da postoji dobra i pozitivna atmosfera za razmatranje pitanja obnove monarhije u Srbiji. Naravno, to je va¾no pitanje i svaka ustavna promena  zahtevaæe odredjeni konsenzus naroda i saradnju politièara. U svakom sluèaju, sada je pravo vreme za diskusiju o tom pitanju i to je dobar poèetak.

Glas Amerike: Za¹to su monarhije kao stare i tradicionalne institucije uspe¹ne i u 21.veku?


D¾onatan Klark u razgovoru sa kolegom Brankom Mika¹inoviæem
Klark: To je taèno. Evropske monarhije u Britaniji, ©vedskoj, Holandiji, Danskoj, ©paniji... cvetaju i izgleda da u¾ivaju veliku podr¹ku naroda. Razog tome je da se monarhije smatraju izvorom  stabilnosti, nacionalnog identiteta i istorijskog  kontinuiteta. To obezbedjuje stabilnost svim segmentima dru¹tva. Imate, na primer, social-demokrate u ©vedskoj, socijaliste u Britaniji i Holandiji, za koje bi normalno mislili da ne podr¾avaju monarhiju, ali oni to èine. Monarhija im daje sna¾an oseæaj nacionalnog identiteta i odredjen odnos prema pro¹losti, istoriji i buduænosti zemlje. Drugo, u monarhiji imate ¹efa dr¾ave, odnosno monarha, koji nije politièka liènost, veæ lider koji je iznad i izvan politike i politièkog delovanja. Mnogi misle da je to odlièno re¹enje jer doprinosi stabilnosti zemlje u pogledu èesto kontorverznog pitanja ¹efa dr¾ave.

Glas Amerike: Kako bi se na ideju obnove monarhije u Srbiji  gledalo u SAD i u Evropi ?

Klark:  Amerikanci vole kraljevske porodice, pompu i tradiciju. U zapadnoj Evropi bi se obnova monarhije u Srbiji smatrala povratkom te zemlje porodici evropskih zemalja i tradiciji  evropskih monarhija. Pored toga, kraljevska porodica Karadjordjeviæa je povezana sa zapadnoevropskim kraljevskim porodicama. Sam princ Aleksandar je niz godina ¾iveo u Londonu i mislim da bi reagovanje kraljevskih kuæa bilo veoma pozitivno.


U monarhiji imate ¹efa dr¾ave, odnosno monarha, koji nije politièka liènost, veæ lider koji je iznad i izvan politike i politièkog delovanja. Mnogi misle da je to odlièno re¹enje jer doprinosi stabilnosti zemlje u pogledu èesto kontorverznog pitanja ¹efa dr¾ave. 
Glas Amerike: ©panija je primer zemlje u kojoj je do¹lo do obnove monarhije. Da li postoje neke sliènosti i razlike sa Srbijom?

Klark: To je vrlo interesantan primer i mo¾da paralelan sluèaj sa situacijom u Srbiji. ©panija je izlazila iz perioda Frankove diktature, bila u te¹koj situaciji i na periferiji Evrope. Toj zemlji je bio potreban prelazni  peirod iz neizvesnog, a neki ka¾u i mraènog perioda ¹panske  istorije. Izabrali su da se u tu svrhu iskoristi institucija monarhije. To se pokazalo veoma uspe¹nim. Uticajni intelektualci i politièari u ©paniji  su trezveno pristupili re¹avanju tog pitanja i monarhija je pomogla da se ubla¾e strasti i i izvr¹i bezbolna tranzicija. Kao ¹to vidimo, ©panija je od tada izrasla u veoma uspe¹nu i prosperitetnu zemlju.



Al-Jasmina

 :smekerica: Agitujes, agitujes Wlado  :lol: :lol: :lol:

Lepo zvuci u teoriji,
s obzirom da smo malo zalutali po pitanju nac.identiteta
tacnije, mislim da smo se razvejali..
Istina, imamo mnogo istorijskog materijala pa i nije tesko zagubiti se :)))))

Wlada

Залутали смо ми, драга Џес, и у моралном и етичком и културном погледу...
И то све због утицаја квази-патриота,квази-европејаца, квази-политичара и
квази-историчара.

Елем...Краљ (не мора да буде Александар...има он синова, млађаних престолонаследника), као институција по утицају (моралном) на грађане јака колико и црква, може да поправи ситуацију... У то сам 100% убеђен.

Република је Србији донела:поред морално,културно,етичке посрнулости и беду и срамоту и срозавање никада веће у историји.

Били смо поноснији народ у Војној Крајини у 18. веку него данас.

Рекао сам једном и поновићу: Нађите једну једину замерку васпостављењу (НЕ успостављењу јер Србија не треба да постане монархија, него да поврати монархију) краљевине и ја ћу, као окорели ројалиста, да постанем окорели републиканац.

Уосталом, ја сам рекао шта ми смрди у републици  :K
(са комуњарама дискутујем тек када обиђу Голи оток)

dirigent

Ja sam u nacelu protiv monarhije , medjutim tumacenje gospodina Dzonatana Klarka iz Vladinog posta je prilicno zanimljivo. Cini mi se da nije u dovoljnoj meri uloga monarhije na taj nacin sagledavana, vec je vezivana za Aleksandra kao licnost.

    Medjutim i Aleksandar je tome doprineo svojom pojavom i svojim nepoznavanjem jezika . Da je pokojni Tomislav bio glavni pretendent verujem da bi narod zeleo takvu licnost za kralja.

Wlada

Александар има синове који су директни потомци вожда Карађорђа...
Када буде дошло време за постављање питања монархије (за 5-10 година, када се поправи ситуација у друштву), они ће имати 30-ак година...Савршено време за почетак владавине  :happy:

Lence

QuoteJa sam u nacelu protiv monarhije , medjutim tumacenje gospodina Dzonatana Klarka iz Vladinog posta je prilicno zanimljivo
.
  Volela bih da svim zagovornicima trenutnog uredjenja poturim clanak pod nos, pa da me vise ne nazivaju nazadnom i konzervativnom!

   
QuoteMedjutim i Aleksandar je tome doprineo svojom pojavom i svojim nepoznavanjem jezika . Da je pokojni Tomislav bio glavni pretendent verujem da bi narod zeleo takvu licnost za kralja.
Super! Ajde da glasamo za Tadica, posto je dobar frajer!  :roll:
  Strashno, ali istinito! Na ovaj nacin, razmislja veliki deo naroda i to ne samo naseg.
  A kad smo vec kod prestolonaslednikove pojave, meni su i on i njegova zena mnogo simpaticni! Mislim da zbog svoje plemenitosti zasluzuju poshtovanje!
  O sinovima da ne pricam!  :smekerica: (postavila sam vec negde njihovu fotografiju)
Mozda je, u tom slucaju, i dobro sto se narod povodi za harizmaticnim vodjama, posto su onda princevi sasvim kompetentni da zauzmu to mesto!  :happy:

Al-Jasmina

Quote from: Wlada on 16-03-2008, 12:21:14
(за 5-10 година, када се поправи ситуација у друштву)  :happy:

Optimisto  :smekerica:

Ako se VIDNO popravi
ja cu prva da agitujem za reuspostavljanje te dekorativne monarhije  :cvet

Wlada

Под поправљањем политичке ситуације сам подразумевао смиривање страсти око КиМ, ЕУ и смањења размирица између водећих политичких странака, јер је цела политичка елита фокусирана управо на то.
А ми монархисти ништа не намећемо на силу (као праве демократе), већ чекамо да се већина увери да је модерна европска монархија једина могућа опција у будућности Србије.

Што се тиче онога 5-10 година...
Моја омиљена девиза је она генерала фелдмаршала Михаила Иларионовича Кутузова из романа "Рат и мир":
СТРПЉЕЊЕ И ВРЕМЕ!

Ако је Кутузов оваквом филозофијом натерао императора Бонапарту да призна крах, моћи ћемо и ми ројалисти да натерамо републику да призна свој крај  :wink:

Зашто? Навео сам у постовима горе  :>

dirigent

Mi > rojalisti?  Ups... znao sam da je trebalo da drzim jezik za  :*: