Domaæi "Heparin" nije ¹tetan

Started by darusaz, 11-05-2008, 09:39:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

darusaz

Домаћи "Хепарин" није штетан

ДВА облика лека "хепарин" регистрована су у Србији, док "хепарина" који се користи за разређивање крви, који је повучен у САД због сумње да је изазвао лоше индикације, нема на нашем тржишту, рекао је Тањугу Александар Туцовић из Агенције за лекове и медицинска средства Србије.
Он је казао да "хепарин", који производи фармацеутска компанија "Галеника", постоји у нашим здравственим установама у два облика - као ињекција и правенозна инфузија.
Како преносе стране агенције, кинеске власти су
у "хепарину", који производи један амерички погон, откриле, пре два месеца, опасну супстанцу, а кинеска Државна управа за храну и лекове је касније закључила да је тај загађивач исти као онај који су америчке власти откриле у пошиљкама "хепарина" америчке компаније "Бакстер интернешнел".
"Хепарин" је лек који се даје пацијентима ради спречавања стварања крвних угрушака у крвним судовима, а користи се код болести као што су емболија плућа, нестабилна ангина пекторис, акутни инфаркт миокарда.

(преузето из: "Вечерњих новости")

Bred

Kako je zagadjeni razredjivaè krvi stigao u Sjedinjene Amerièke Dr¾ave

Zakonodavci u Kongresu zatra¾ili su obja¹njenje od amerièkog Sekretarijata za hranu i lekove o tome kako je zagadjeni razredjivaè krvi stigao u Sjedinjene Dr¾ave.

Agencija je saop¹tila da je lek heparin kontaminiran u Kini,  dok kineski zvaniènici ka¾u da, mada je va¾an sastojak heparina uvezen iz Kine taj materijal nije izvor zdravstvenih problema. Lek je povezan sa 81 smrtnim sluèajem ljudi od januara 2007. i ozbiljnim alergijskim reakcijama kod stotina pacijenata.

Testovima koje je sprovela amerièka agencija za hranu i lekove ustanovljeno je da su neke vrste heparina prodate u Sjedinjenim Dr¾avama, od strane kom[anije Bekster interne¹nal bile kontaminirane hemikalijom koja je slièna razredjivaèu krvi pri uobièajenom testiranju. Glavni sastojak za heparin stigao je iz Kine. Kolin Hjubli (Habli), medicinska sestra na dijalizi, izgubila je supruga Rendija nakon ¹to je on primio heparin. Ona je svoju prièu isprièala 29. aprila pred pododborom amerièkog Predstavnièkog doma Kongresa koji je istra¾ivao ovaj problem.
«Gledala sam kako moj suprug, moj najbolji drug odlazi pred mojim oèima. Ako æe se gradjani ikada oseæati sigurno u ovoj zemlji, odlazeæi u bolnicu, kod lekara, uzimajuæi lekove, mi imamo odgovornost da osiguramo da sve ¹to je dato bude bezbedno».

D¾oana Meri Stejpls takodje je izgubila mu¾a kao rezultat alergijske reakcije na heparin, neposredno pred njegov 60. rodjendan.

«Izgubili smo Denisa, a on je izgubio svoj ¾ivot, svoju rodjendansku proslavu i ¹ansu da se poslednji put vidi sa svojim prijateljima i voljenima, okupljenim oko njega da proslave njegov ¾ivot,» rekla je Stejpls.

Heparin se dobija iz creva svinja. Istra¾itelji tvrde da je neko iz lanca kineskih snabdevaèa mo¾da namerno menjao sastav leka kako bi poveæao profit. Kompanija Bekster interne¹nal povukla je lek iz prodaje, a agencija je blokirala uvoz od njegovog kineskog proizvodjaèa. Ali ta akcija je usledila nakon ¹to su desetine ljudi umrle, a zakonodavci su ukorili agenciju za hranu i lekove za, kako su ocenili nazvali, lo¹u kontrolu proizvoda. Kongresmen D¾on Dingel, predsedavajuæi pododbora, ispitivao je doktorku D¾enet Vudkok koja je na èelu agencijske slu¾be za proveru i istra¾ivanje lekova.

«Za¹to jednostavno ne ka¾ete uvozniku da neæe dobiti dozvolu ukoliko ne testira proizvo?

«Mi zapravo obavljamo testiranje,» odgovrila je Vudkok.

« -- ali to niste uradili u ovom sluèaju,» uzvratio je kongresmen Dingel.

Ona smatra da Agencija samo zahteva od kompanija da testiraju lekove, ali ih ne primorava na to.

Izvr¹ni direktor «Bakster interne¹nal» Robert Parkinson izjavio je da izgleda da je zagadjivaè heparina bio namerno dodat leku. Parkinson je izrazio najdublje sauèe¹æe zbog smrtnih sluèajeva.

voanews.com