Otkriven 46. Mersenov prost broj

Started by Bred, 29-09-2008, 17:49:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: Tanjug | Blic

Matematièari sa Kalifornijskog univerziteta (UCLA) otkrili su 46. Mersenov prost broj i tako postali kandidati za nagradu vrednu 100.000 dolara. Grupa nauènika otkrila je broj od 13 miliona cifara pro¹log meseca na mre¾i od 75 kompjutera sa operativnim sistemom "Windows XP".

Broj je proveren pomoæu drugog kompjuterskog sistema s drugaèijim algoritmom. "Odu¹evljeni smo", kazao je Edson Smit, voða grupe matematièara.


"Sada smo se bacili u potragu za sledeæim brojem."
Prost broj je prirodan broj veæi od 1, deljiv samo brojem 1 i samim sobom. Prosti brojevi su na primer: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17... Prostih brojeva ima beskonaèno mnogo. Na hiljade ljudi ¹irom sveta uèestvuje u Velikom Internet traganju za Mersenovim prostim brojevima (GIMPS), sistemom u kome kompjuteri obavljaju raèunanje neophodno da bi se otkrili i proverili Mersenovi brojevi, nazvani po Marinu Mersenu, francuskom matematièaru iz 17. veka. Fondacija "Elektronik frontier" dodeljuje nagradu od 100.000 dolara svakom ko otkrije Mersenov prost broj sa vi¹e od 10 miliona cifara.

frckica-j

Kad ljudi nemaju pametnijeg posla nego da tra¾e broj sa vi¹e od 10 miliona cifara. Matematièari...

Bred

e upravo tako.

matematiku nikad posebno nisam gotivio a i ona serije na b92 "Brojevi" pocinje da mi se  :bljak:  :wall:

frckica-j

Ima mati¹ i dobrih stvari. Ja sam ba¹, ba¹ ljubitelj geometrije, bilo u ravni ili prostoru. Par osnovnih jednaèina, malo razmi¹ljanja, malo vizuelizacije i crtuckanja i rije¹en zadatak. Volem geometriju i sve ono ¹to zahtjeva malo uèenja a vi¹e razmi¹ljanja. Ali zato bubatorske predmete...Grrrr!

Mada, to silno tra¾enje brojeva sa tolikim brojem cifara mi nekako djeluje... Ne znam, kad poku¹am da zamislim broj sa 10 miliona cifara zavrti mi se u glavi.  :wacko:  :K2: