Kriva za ubistvo 12 ribica

Started by Bred, 20-05-2009, 19:21:17

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: Tanjug
Kopenhagen -- Sud u danskom gradu Glostrupu proglasio je televizijsku novinarku Lisbet Kelster krivom za ubistvo 12 ribica nakon ¹to je u akvarijum sipala ¹ampon.

Sudija Tomas Lohse je izjavio da je novinarka "voljno poèinila okrutnost prema ¾ivotinjama" i prekr¹ila zakone koji ih ¹tite. Novinarka je meðutim osloboðena optu¾be za kr¹enje zakona o eksperimentisanju nad ¾ivotinjama.

U jednoj televizijskoj emisiji o za¹titi potro¹aèa emitovanoj 2004. godine, Lisbet Kelster je sipala ¹ampon protiv peruti u akvarijum sa ribicama da bi prikazala rezultate jednog istra¾ivanja u kom je otkriveno da je aktivni princip tog proizvoda toliko otrovan da mo¾e da ubije ribice.

©ampon je kasnije povuèen iz prodaje u Danskoj.

dalje -> http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=05&dd=20&nav_category=15&nav_id=361583

Adonis_Vernalis

Quote from: Bred on 20-05-2009, 19:21:17

U jednoj televizijskoj emisiji o za¹titi potro¹aèa emitovanoj 2004. godine, Lisbet Kelster je sipala ¹ampon protiv peruti u akvarijum sa ribicama da bi prikazala rezultate jednog istra¾ivanja u kom je otkriveno da je aktivni princip tog proizvoda toliko otrovan da mo¾e da ubije ribice.


Gospode Bo¾e... pa svaki ¹ampon mo¾e da ubije onoliko ribica koliko ih ima u akvarijumu...

frckica-j

Da ali to nas dovodi do jedne druge teme. Prije par dana smo na kozmetologiji slu¹ali o tome kako su udru¾enja za za¹titu ¾ivotinja uspjela da se izbore da se na ¾ivotinjama vi¹e ne testiraju novi kozmetièki proizvodi, a uskoro vrlo vjerovatno i sirovine za iste. In vitro modeli jo¹ uvijek ne postoje, bar ne odgovarajuæi. Sledeæe je zabrana testiranja lijekova na ¾ivotinjama. Nisam krvnik i ne volim kada se ¾ivotinje ubijaju tek tako, ali se èovjek zapita da li su nam va¾niji mi¹evi ili ljudi?  :hmm

Adonis_Vernalis

#3
Frèkice, to nas dovodi do jo¹ mnoooogo tema koje klizaju po neistra¾enim oblastima, a uglavnom po ljudskom licemerju. Ista ta kozmetièka industrija koja zdu¹no brani pravo na ¾ivot otrovanim ribicama, pa br¾e-bolje povlaèi iz prodaje inkriminisani ¹ampon za kosu - obema rukama koristi cetaceum (spermacet), koji je jedan od osnovnih uzroka pomora glavatih ulje¹ura, vrste kita koja u svojoj velikoj glavi i kostima nosi uzrok svome masakru. A da ne pominjem licemerje dru¹tava za za¹titu ¾ivotinja, koja uspevaju da za¹tite pse i maèke u urbanim sredinama (inaèe, ne preti im opasnost od istrebljenja), a ne uspevaju da barem uspore japanske kitolovce, koji su populaciju kitova sveli na par iskusnih i prekaljenih, samim tim - neuhvatljivih porodica...

Testiranje ne mo¾e, ali zato klanica kitova mo¾e?

A za¹to sam zavapio? Pa, svako zna da su povr¹inski aktivne materije smrtonosne za vodene ¾ivotinje. Ne zato ¹to je neki sastojak ¹ampona posebno toksièan, veæ zato ¹to svaka PAM ribicama onemoguæava asimilaciju kiseonika rastvorenog u vodi, zbog sni¾avanja povr¹inskog napona. Drugim reèima, operite ruke obiènim sapunom u akvarijumu sa ribicama... i verovatno mo¾ete proizvoðaèa dobiti na sudu, jer æe njegov sapun za ruke ubiti 100% ribica prisutnih u akvarijumu. Ili, ne! Mo¾da æete vi otiæi u zatvor, jer va¹e ruke sadr¾e toksiènu supstancu, toliko toksiènu, da ne ostavlja ni mrvicu ¹anse jadnim ribicama da pre¾ive.

A onom kolegi koji je izvr¹io ispitivanje uticaja PAM na vodene organizme, i time otkrio rupu na saksiji, rado bih dodelio Nobelovu nagradu za glupost. Samo, takva se ne dodeljuje.

frckica-j

Sasvim ste u pravu. Razlog za¹to sam to napisala je ljudsko licemjerje kojem sam prilièno izlo¾ena zadnjih dana.  :bljak: Moja generacija je poslednja koja je imala vje¾be iz fiziologije na kojima se koristila ¾aba i praktièno (sada je samo teorijski). Ali vje¾be su bile koncipirane tako da je asistentica pokazivala na jednom primjeru, a ko je htio mogao je da uradi vje¾bu i sam, nije bilo obavezno. Ja sam bila jedina u grupi, na jednoj, a na drugoj jo¹ par ljudi. Nije mi ba¹ bilo prijatno. KAsnije su me svi pitali kako sam tako hladnokrvna da mogu da muèim jadne ¾abe, pri èemu ti isti ljudi nisu htjeli da ih dirnu jer su to, citiram: "odvratne, ljigave ¾ivotinje". Kada smo na farmakologiji gledali filmove eksperimenata na nekim ¾ivotinjama, velikom broju ljudi "nije bilo dobro". Kao jadne ¾ivotinje. A to ¹to ti isti ljudi nose samo obuæu od prave ko¾e, ¹to imaju po nekoliko ko¾nih jakni mnogi od njih i krznene dodatke, ¹to ne mogu da zamisle nijedan obrok bez mesa, to veæ nije lo¹e, zar ne?